"Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *138*"

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Uve merci de lamuriri, acum am pricepit...eu nu sunt adepta sa pape din biberon altceva decat lapte...eu ii dau numai piureul de legume pe care il subtiez cu supa...nu mi-a zis nimeni ca ar trebui sa pape/bea si supa.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!



Mie pediatra mi-a spus referitor la masa de la 14:00 sa incep cu supa 30, 60, 90ml si in completare lapte. Apoi sa incep sa dau gradat cate o lingurita de piure pana inlocuiesc laptele, bine intai legume apoi de 4 ori pe sapt carne si de 2 galbenus. Mie nu imi manca asa mult piureut; ieri a mancat cam 100g piure cu carne si vreo 100ml de supa simpla si am fost incantata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Alex s-ar putea sa ai dreptate, pediatra o considera pe fii-mea din categoria grea: la 6 luni avea 8kg fix si 68cm, de fapt dr nu mi-a dat voie sa ii dau cereale din motive de greutate cica...dar mie nu mi se pare grasa si in plus am sperat ca cerealele de seara sa o tina mai mult dar nu am reusit decat sa cresc intervalul dintre mesele de noapte de la 4 la 6 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Danuta, foarte tare fetita ta. Sa faca ea deja la olita. Super tare.

Uve, eu zic ca 340 gr pe luna e ok. Noaptea eu ii dau ceai daca se trezeste. Am fost la mai multi dr pediatri si toti mi-au zis sa ii scot masa de noapte pt ca altfel asa va cere mult timp de aici incolo poate si pana pe la 3 ani. Eu am luat-o ca atare si am incercat asa. Avem deja aproape o luna de cand i-am scos masa de noapte si nu bea mai mult de 100ml de ceai niciodata. Sunt nopti cand bea numai 10ml ceea ce inseamna ca nu ii e neaparat foame cand se trezeste. Asa face el, se trezeste des dar nu de foame asta sigur.

Danuta multumim. Stiu ca tu m-ai intrebat la un moment dat cum dormim. Eu nu dorm cu el in pat pt ca nu as dormi nici cat dorm acum si l-as invata si pe el prost. Poate gandesc gresit dar asa vad eu situatia. Probabil ca pana la un an ne vom tot chinui dar asta e. Poate ca totusi ne vom regla la un moment dat.

Alex, abia astept sa inceapa sa manance mai bine solide pt ca momentan nu prea ne place. Oricum, noi inca suntem la inceput. Nu am introdus inca carnita sau branzica. O sa vedem pe parcurs cum va fi. Deocamdata eu mai sar masa de legume daca vad ca pana la 14 nu a mancat macar 250 ml lapte. Pentru mine laptele e mai important pana la 8 luni pt ca solide va manca oricum o viata intreaga.

Monica, mami fericita de RARES ANDREI (16.10.2009) BEBE
povestea nasterii micutului Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Ma gandeam....a scos cineva copilul azi afara (in Bucuresti, ma refer)? Mi se pare vant rau daca ma uit pe geam, dar poate sa fie doar o parere. Cum e de fapt afara ..se poate scoate copilul la plimbare?

Dana, mami iubitoare de Ioana Maria Alexandra (16.09.2009)

http://community.webshots.com/user/Danuta1979/albums/least-recent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Monikus ai mare dreptate cu importanta laptelui in alimentatia bebelului, e bine ca iti papa, dar cand ai probleme ca mine, nu ai ce face.

Mandra nici acum nu s-a trezit...hmmm...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Alex eu stiu ca mandra ta mananca cu placere solidele. Al meu le mananca chinuit. Daca as vedea ca ii plac, probabil ca as mai renunta la ideea mea cu mult lapte. Cred ca fiecare trebuie sa se adapteze la cerintele si preferintele copilului.

Monica, mami fericita de RARES ANDREI (16.10.2009) BEBE
povestea nasterii micutului Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bely spune:

monikus multumesc doamne ajuta sa scapam si de ochisor inlacrimat!
alex merci..doamne ajuta sa se faca bine si la ochisor! la voi deja e diagnosticul fixat? sau inca nu sunt siguri daca canalul e infundat? A spus cineva de masaj pt desfundarea canalulul, ma ierta-ti ca nu-mi aduc aminte cine..cum v-au invatat sa faceti? Mie mi-a spus dra. sa-i fac cam de la jumatatea nasucului in sus spre interiorul ochiului de cateva ori dimineata si seara.
Eu ii dau pettit la Patri inca de la 6 luni, ea il adora si eu la fel, aici il cumpar de la Bledina/Milupa sunt 6 cutiute a cate 60gr. simple sau cu tot felul de fructe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Danuta1979

Ma gandeam....a scos cineva copilul azi afara (in Bucuresti, ma refer)? Mi se pare vant rau daca ma uit pe geam, dar poate sa fie doar o parere. Cum e de fapt afara ..se poate scoate copilul la plimbare?

Dana, mami iubitoare de Ioana Maria Alexandra (16.09.2009)

http://community.webshots.com/user/Danuta1979/albums/least-recent



Cam bate vantul dar dupa masa de 14.00 il scot o jum de ora pt ca pare cald.

Monica, mami fericita de RARES ANDREI (16.10.2009) BEBE
povestea nasterii micutului Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monikus

Alex eu stiu ca mandra ta mananca cu placere solidele. Al meu le mananca chinuit. Daca as vedea ca ii plac, probabil ca as mai renunta la ideea mea cu mult lapte. Cred ca fiecare trebuie sa se adapteze la cerintele si preferintele copilului.

Monica, mami fericita de RARES ANDREI (16.10.2009) BEBE
povestea nasterii micutului Rares Andrei


Nici ca puteai spune mai bine. Fiecare copil e unic si mananca in ritmul lui. Si are propriile gusturi.
Deci sfatul meu e sa ii dai laptic si sa guste incet incet legume si fructe pana vezi ca incepe sa le aprecieze el si sa deschida gurita. Si sa diversifici mereu legumele si fructele pe care le incearca ca sa vezi si ce ii place si ce nu.



Dana, mami iubitoare de Ioana Maria Alexandra (16.09.2009)

http://community.webshots.com/user/Danuta1979/albums/least-recent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bely spune:

Va las poze de la botez

Mergi la inceput