"Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *138*"

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Gataa, ne-am intors...bate un vant afara de te ia pe sus, nu cred ca iesim la plimbare.

Am fost la masaj si gimnastica...toata tarasenia dureaza 45 de minute, i-a facut masaj la picioruse, talpite, manutze si spate....apoi gimnastica pe minge din aia de travaliu (ca nu stiu cum se numeste) si pe un alt tip de minge, in care o stimula sa puna picioarele si minutele jos sa se sprijine in ele. A fost ok, mandra s-a comportat exemplar, a avut si maraieli dar cica e normal...dna kinetoterapeut s-a declarat extrem de multumita. Nu stiu ce sa va zic, nu am picat pe spate dar daca stau bine si ma gandesc nici nu cred ca aveam cum...adica nu e ceva spectaculos, dar ii stimuleaza niste chestii pe care eu nu as fi stiut sa le fac. Cica e bine de 2 ori pe saptamana, mai ales ca avem musculatura bine dezvoltata si e totul ok. Eu ma voi mai duce ptr ca mi-a placut...daca mai vreti alte detalii va rog sa intrebati, ca mie nu imi vin idei. Aaaaa, nu e aglomerat, adica nu e buluc, lucreaza cu un singur copil, e caldutz acolo si imi place ca nu e multa lume.

Hepilica hai ca m-ai bagat in ceata cu branzica ceaa pettit suisse....de care, de unde, ce parca, cum??? Da si tu ceva detalii ca mor aici. Cu iaurtul chiar nu stiu ce sa iti zic, ca eu inca o fortez nitel cu 5 mese pe zi, desi nu cred ca va mai functiona mult timp. 150ml cu cereale dimineata zici...hmmm...deci nu sunt singura, slava domnului. Cat despre dormitul in alt patutz si eu ma gandesc cu groaza, acum pe 23 mai plecam la mare, ii voi lua patutul pliant, cu lenjeria ei si niste jucarele, sper sa fie ok. Iar cu masa luata in alta parte va trebui sa iti iei inima in dinti, la fel am fost si eu, si uite ca ii dau legumele la mama sau unde ne aflam in vizita (in scoica) insa recunosc ca in parc adica in carutz nu am avut curajul sa incerc inca. Pupam Maia.


Alex - pare tare ca lumea la gimnastica. Cat costa o sedinta? Erau mai multi bebelusi?

Ma, de branzica www.mega-image.ro/int/index.php?id=56&link_name=Iaurturi%20si%20lactate&lang=ro&inc=prodnoi&categorie=1" target="_blank">Petit Suisse eu am auzit de la mamicile de afara si am dat cautare pe net. Intr-adevar pare celebra si recomandata bebelusilor (cauta si tu info pe net despre ea). Intamplator am gasit-o sambata la Mega Image - sunt 6 doze si costa vreo 7 lei parca..- cautand un iaurt bio...pe care nu l-am gasit.
Am citit ingredientele si totul pare ok. E total diferita de cea facuta in casa, e cremoasa, buna la gust, in borcanase de 60 g.
O sa-i dau Maiei azi si cu crema de dovlecei la pranz...sa vad ce zice. Mie imi place branzica asta si stii ca sunt cam tacanita cu alimentele pt bebe...fiecare cu tacaneala lui, na.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Si tare complicat cu dintisorii, cred ca tot vom trage pana pe la 1 an jumate...la noi e inflamata gingia sus, de ceva vreme e extrem de irascibila si de baloas, plus ca roade manuta cu zgomot, de-abia reusisem sa ii fac un program ca s-a dus totul pe apa sambetei acum
Azi am invercat o metoda babeasca si i-am dat o ceapa verde sa o roada si ii placea, dar mi-era teama sa nu muste din ea, ca deja o taiase pe jumate cu dintii de jos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Hepilica nu sunt mai multi bebei, de fapt nu e inghesuiala deloc, lucreaza individual, cand a plecat bebe dinaintea noastra am trecut noi la rand...si dupa noi nu mai era nimeni, ca sa iti faci o idee. Cat despre branzica, tocmai pentru ca ai o tacaneala si am observat-o si stiu ca te documentezi mult, ma mai iau si eu nitel dupa tine...eu nu am rabdare sa caut si sa aflu, recunosc. Dupa ce ai zis tu de lapte Muller am mai cautat si eu, am mai intrebat si asa m-am decis sa ii iau, sper sa nu te superi pe mine.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Vaaaai Uve ce de laptic bea pitica, super...insa nu inteleg cum e aia 180 supa cu 3 cupe de lapte...ii pui lp in supa si ii dai cu biberonul?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!





La multi ani Alessiei, acum am vazut ca e ziua ei
Deci s-a intamlat cam asa: i-am facut supa de legume clara si a mancat 150ml din prima si tot asa cateva zile...dar am mai schimbat eu compozitia si nu a mai deschis gura la supica si eu ce am zis: hai sa ii pun laptic in bibele de supa, la 1 sau 2 cupe nu vroia, la trei nu ii ajungea supa
Incerc bibele cu supa simpla in principiu si daca nu vrea deloc, o pacalesc cu laptic si papa tot; nu stiu daca fac bine,dar asta este.
In plus imi pare complicat deocamdata sa ii dau supica cu lingurita la cantitatea asta, mai incolo cand voi pune bucatele da
Si nu am spus ca asa am invatat-o sa pape si carnita cu piure de legume. Am pus amestecul de supa cu lapte peste piureul de legume cu carne in bibe cu tetina pt cereale si a papat tot doua zile. A treia zi a papat piureul cu carnite din castronel cu lingurita. Iar galbenusul l-a acceptat cu dovlecel piure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:


La multi ani!!!!!!!!!

ZEINA
DRAGOSELUL
STEFAN SI ANDREI
ALEX


Acum sa ne laudam. De sambata seara facem caca NUMAI LA OLITA!!
Daca l-am vazut pe Carol al Ioanei, am zis sa incerc si eu cu olita. E tare, o pun pe olita si in maxim 10 min face caca daca nu si bonus un pisu. Sper sa ne tina. Pana acum avem 5 serii de caca reusite:))

Avem dovezi. Priviti aici:)
http://community.webshots.com/album/577432594ZKToqd?start=60


Monikus, multa sanatate lui Rares!
Alex, sa auzim vesti bune despre fetita ta de genul ca mananca mult si ia bine in greutate!

Raluk, cu alaptatul, ma gandeam zilele astea ...eu la sf anului cel tarziu vreau sa raman gravida (ca sa nasca pana face ea 2 ani si sa prelungesc cu inca 2 ani si sa stau sa-mi cresc copiii)..asta inseamna ca in sept. cand face Alexandra un an trebuie sa o scot de la san...ca altfel nu-mi vine ciclul si sanse sa raman gravida sunt minime...
Of...o sa-mi fie asa mila de ea...de aproape ca as prefera sa raman la un an fara lapte decat sa nu-i mai dau si sa am. ..

Dar asa cum zicea Alex, alaptatul trebuie sa fie o placere pt. copil si mama. In cazul nostru este, dar daca nu ar mai fi si bebe nu ar mai aprecia lapticul, probabil ca as trece pe formula si as incerca toate tipurile pana cand as vedea-o ca papa.



Dana, mami iubitoare de Ioana Maria Alexandra (16.09.2009)

http://community.webshots.com/user/Danuta1979/albums/least-recent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Gataa, ne-am intors...bate un vant afara de te ia pe sus, nu cred ca iesim la plimbare.

Am fost la masaj si gimnastica...toata tarasenia dureaza 45 de minute, i-a facut masaj la picioruse, talpite, manutze si spate....apoi gimnastica pe minge din aia de travaliu (ca nu stiu cum se numeste) si pe un alt tip de minge, in care o stimula sa puna picioarele si minutele jos sa se sprijine in ele. A fost ok, mandra s-a comportat exemplar, a avut si maraieli dar cica e normal...dna kinetoterapeut s-a declarat extrem de multumita. Nu stiu ce sa va zic, nu am picat pe spate dar daca stau bine si ma gandesc nici nu cred ca aveam cum...adica nu e ceva spectaculos, dar ii stimuleaza niste chestii pe care eu nu as fi stiut sa le fac. Cica e bine de 2 ori pe saptamana, mai ales ca avem musculatura bine dezvoltata si e totul ok. Eu ma voi mai duce ptr ca mi-a placut...daca mai vreti alte detalii va rog sa intrebati, ca mie nu imi vin idei. Aaaaa, nu e aglomerat, adica nu e buluc, lucreaza cu un singur copil, e caldutz acolo si imi place ca nu e multa lume.

Hepilica hai ca m-ai bagat in ceata cu branzica ceaa pettit suisse....de care, de unde, ce parca, cum??? Da si tu ceva detalii ca mor aici. Cu iaurtul chiar nu stiu ce sa iti zic, ca eu inca o fortez nitel cu 5 mese pe zi, desi nu cred ca va mai functiona mult timp. 150ml cu cereale dimineata zici...hmmm...deci nu sunt singura, slava domnului. Cat despre dormitul in alt patutz si eu ma gandesc cu groaza, acum pe 23 mai plecam la mare, ii voi lua patutul pliant, cu lenjeria ei si niste jucarele, sper sa fie ok. Iar cu masa luata in alta parte va trebui sa iti iei inima in dinti, la fel am fost si eu, si uite ca ii dau legumele la mama sau unde ne aflam in vizita (in scoica) insa recunosc ca in parc adica in carutz nu am avut curajul sa incerc inca. Pupam Maia.


Alex - pare tare ca lumea la gimnastica. Cat costa o sedinta? Erau mai multi bebelusi?

Ma, de branzica www.mega-image.ro/int/index.php?id=56&link_name=Iaurturi%20si%20lactate&lang=ro&inc=prodnoi&categorie=1" target="_blank">Petit Suisse eu am auzit de la mamicile de afara si am dat cautare pe net. Intr-adevar pare celebra si recomandata bebelusilor (cauta si tu info pe net despre ea). Intamplator am gasit-o sambata la Mega Image - sunt 6 doze si costa vreo 7 lei parca..- cautand un iaurt bio...pe care nu l-am gasit.
Am citit ingredientele si totul pare ok. E total diferita de cea facuta in casa, e cremoasa, buna la gust, in borcanase de 60 g.
O sa-i dau Maiei azi si cu crema de dovlecei la pranz...sa vad ce zice. Mie imi place branzica asta si stii ca sunt cam tacanita cu alimentele pt bebe...fiecare cu tacaneala lui, na.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.


Buna tuturor,

Hepi eu am luat pt mine branzica din aia. Totusi mie mi s-a parut foarte aiurea ambalata. Avem impresia ca cineva a pus si hartie in ea. Inca nu stiu sigur cum e ambalata. O sa mai iau si eu sa ma dumiresc cumva. Oricum parea buna la gust. Poate cand mai crestem o sa luam si noi. Eu nu am vazut marca asta decat la Mega Image.

Xggg bafta cu vaccinul.

Alex daca ar fi mai aproape de mine m-as duce si eu cu asta mic. Trebuie sa gasesc si eu prin zona.

Raluk, ma bucur ca sunteti mai bine.

Bely ce bine ca ati scapat de stresul asta. Ma bucur ca sunteti bine.

Fraguta ai incercat vanishul? Sper ca ti-a mai trecut supararea.

Uve, trebuie sa recunosc ca mancati muuuult. Dar mi se pare cam incarcat programul de masa.

Noi mancam asa:

6.00-7.00 - 150ml lapte praf cu 2cupe cereale de orez
9.30-10.30 - 40-80 ml fructe + 100ml lapte praf
14.00-15.00 - maxim 50ml legume + 100-160 ml lapte praf
18.00-19.00 - 180 ml lapte praf
21.30-22.00 - 150ml lapte praf cu 2 cupe cereale de orez.

Cam slabut dar atat putem noi. Acum zilele astea a fost si mai putin pt ca suntem mucosi si raciti cam nasol.


Va pup.
Edit: La multi ani:

ZEINA, DRAGOSELUL si Techilosi

Danuta am vazut poze minunate cu voi.

Monica, mami fericita de RARES ANDREI (16.10.2009) BEBE
povestea nasterii micutului Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Uve merci de lamuriri, acum am pricepit...eu nu sunt adepta sa pape din biberon altceva decat lapte...eu ii dau numai piureul de legume pe care il subtiez cu supa...nu mi-a zis nimeni ca ar trebui sa pape/bea si supa.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Monikus
Stiu ca pare incarcat, dar nu a luat decat 340 g luna trecuta, probabil consuma mult cu agitatia ei, mi-ar placea sa nu mai manance noaptea, dar daca nu isi umfla burtica nu adoarme la loc. Iar iaurtelul de la 16:30 vreau sa il aduc spre 18:00 sa incep sa inlocuiesc si masa asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Monikus voi aveti cam acelasi program de masa cu noi..o sa inceapa sa pape din ce in ce mai multe fructe si piure si nu o sa mai vrea completare laptic, asa s-a intamplat la noi.

Mandra mea doarme de la 12, mi-a spus kinetoterapeuta ca va pica lata de oboseala si garantat va dormi ceva. Uite un lucru bun.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui uve_got_mail

Monikus
Stiu ca pare incarcat, dar nu a luat decat 340 g luna trecuta, probabil consuma mult cu agitatia ei, mi-ar placea sa nu mai manance noaptea, dar daca nu isi umfla burtica nu adoarme la loc. Iar iaurtelul de la 16:30 vreau sa il aduc spre 18:00 sa incep sa inlocuiesc si masa asta

mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria
http://family.webshots.com/video/3003624400104955882oRGkFy

Doar o parere : cu sucul de fructe si cu supa baute si umple stomacul de pomana, fara prea mult aport caloric, poate de aia cere si noapte de papa si nici nu a luat mult in greutate....stiu ca sucul si supa sunt recomandate intre mese la bebei grasi...doar o parere.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput