"Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *138*"

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Bely la noi clar e canalul infundat, pentru ca ne luptam cu secretiile abundente si infectiile inca de la iesirea din maternitate...am fost si la oftalmolog, care ne-a spus ca se poate desfunda de la sine pana la 1 an, daca nu atunci vom interveni. Din cand in cand, ii fac cate o analiza a secretiei ca sa stiu exact ce picaturi sa ii pun, in rest facem si noi masaj, tot asa, de la mijlocul nasucului in sus sau in jos spre coltul ochiului, si punem ser fiziologic ca sa mai spalam din secretii.

Foarte frumoase pozele de la botez.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bely spune:

alex si mie mi-a spus dra. sa spal ochisorul cat de des pot cu ser fiziologic, noi cam de 2 luni ne luptam cu secretia la ochisor..a si inca mi-a spus sa-i fac masaj si la ochisorul sanatos ca, cica s-ar putea sa se desfunde asta si sa se infunde celalalt, asa ca ii masez amandoi ochisori, mai des si mai insistent la cel cu problema, dar din cand in cand masez si cel sanatos.
Multumesc.., a cam plans mandruta mea in biserica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Eu am fost afara cu catelul si e cald, placut la soare, dar rafalele de vant sunt rele tare, eu nu ies cu mandra.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Eu am fost afara cu catelul si e cald, placut la soare, dar rafalele de vant sunt rele tare, eu nu ies cu mandra.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!



Am iesit pe balcon sa intind niste ceareafuri....si asa mi s-a parut...vant rau...cand sunt rafale. Nici eu nu o scot, m-am hotarat.

Dana, mami iubitoare de Ioana Maria Alexandra (16.09.2009)

http://community.webshots.com/user/Danuta1979/albums/least-recent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui monikus

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Gataa, ne-am intors...bate un vant afara de te ia pe sus, nu cred ca iesim la plimbare.

Am fost la masaj si gimnastica...toata tarasenia dureaza 45 de minute, i-a facut masaj la picioruse, talpite, manutze si spate....apoi gimnastica pe minge din aia de travaliu (ca nu stiu cum se numeste) si pe un alt tip de minge, in care o stimula sa puna picioarele si minutele jos sa se sprijine in ele. A fost ok, mandra s-a comportat exemplar, a avut si maraieli dar cica e normal...dna kinetoterapeut s-a declarat extrem de multumita. Nu stiu ce sa va zic, nu am picat pe spate dar daca stau bine si ma gandesc nici nu cred ca aveam cum...adica nu e ceva spectaculos, dar ii stimuleaza niste chestii pe care eu nu as fi stiut sa le fac. Cica e bine de 2 ori pe saptamana, mai ales ca avem musculatura bine dezvoltata si e totul ok. Eu ma voi mai duce ptr ca mi-a placut...daca mai vreti alte detalii va rog sa intrebati, ca mie nu imi vin idei. Aaaaa, nu e aglomerat, adica nu e buluc, lucreaza cu un singur copil, e caldutz acolo si imi place ca nu e multa lume.

Hepilica hai ca m-ai bagat in ceata cu branzica ceaa pettit suisse....de care, de unde, ce parca, cum??? Da si tu ceva detalii ca mor aici. Cu iaurtul chiar nu stiu ce sa iti zic, ca eu inca o fortez nitel cu 5 mese pe zi, desi nu cred ca va mai functiona mult timp. 150ml cu cereale dimineata zici...hmmm...deci nu sunt singura, slava domnului. Cat despre dormitul in alt patutz si eu ma gandesc cu groaza, acum pe 23 mai plecam la mare, ii voi lua patutul pliant, cu lenjeria ei si niste jucarele, sper sa fie ok. Iar cu masa luata in alta parte va trebui sa iti iei inima in dinti, la fel am fost si eu, si uite ca ii dau legumele la mama sau unde ne aflam in vizita (in scoica) insa recunosc ca in parc adica in carutz nu am avut curajul sa incerc inca. Pupam Maia.


Alex - pare tare ca lumea la gimnastica. Cat costa o sedinta? Erau mai multi bebelusi?

Ma, de branzica www.mega-image.ro/int/index.php?id=56&link_name=Iaurturi%20si%20lactate&lang=ro&inc=prodnoi&categorie=1" target="_blank">Petit Suisse eu am auzit de la mamicile de afara si am dat cautare pe net. Intr-adevar pare celebra si recomandata bebelusilor (cauta si tu info pe net despre ea). Intamplator am gasit-o sambata la Mega Image - sunt 6 doze si costa vreo 7 lei parca..- cautand un iaurt bio...pe care nu l-am gasit.
Am citit ingredientele si totul pare ok. E total diferita de cea facuta in casa, e cremoasa, buna la gust, in borcanase de 60 g.
O sa-i dau Maiei azi si cu crema de dovlecei la pranz...sa vad ce zice. Mie imi place branzica asta si stii ca sunt cam tacanita cu alimentele pt bebe...fiecare cu tacaneala lui, na.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.


Buna tuturor,

Hepi eu am luat pt mine branzica din aia. Totusi mie mi s-a parut foarte aiurea ambalata. Avem impresia ca cineva a pus si hartie in ea. Inca nu stiu sigur cum e ambalata. O sa mai iau si eu sa ma dumiresc cumva. Oricum parea buna la gust. Poate cand mai crestem o sa luam si noi. Eu nu am vazut marca asta decat la Mega Image.



hehehe...hai ca esti tare cu ambalajul. nu m-as fi gandit. da' mai exact ce anume ti s-a parut aiurea la ambalaj?
ambalajul acestei branzici e la fel de celebru si studiat ca si branzica. branzica e inalta de 4 cm, cilindrica, cu diametrul de 3 cm si ca sa nu vina in contact cu ambalajul de plastic, branzica e invelita toata in hartie pe tot diametrul ei. probabil ca sunt multe marci care fabrica petit suisse, dar eu pe asta am gasit-o la noi. n-am cautat....habar nu am...nici nu stiam de fapt ca exista si la noi. eu stiam de ea de la danuka, de ex, si m-am apucat sa caut info despre ea. intamplator am gasit-o pe raft la mega. or mai fi si alte marci in alte parti. la gust, e delicioasa...., cel putin pentru noi. bebeii s-ar putea sa faca mofturi, oricum n-am auzit de vreun bebel care sa pape branzica simpla, fara fructe. si oricum, asta e destul de grasa.

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui monikus

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Gataa, ne-am intors...bate un vant afara de te ia pe sus, nu cred ca iesim la plimbare.

Am fost la masaj si gimnastica...toata tarasenia dureaza 45 de minute, i-a facut masaj la picioruse, talpite, manutze si spate....apoi gimnastica pe minge din aia de travaliu (ca nu stiu cum se numeste) si pe un alt tip de minge, in care o stimula sa puna picioarele si minutele jos sa se sprijine in ele. A fost ok, mandra s-a comportat exemplar, a avut si maraieli dar cica e normal...dna kinetoterapeut s-a declarat extrem de multumita. Nu stiu ce sa va zic, nu am picat pe spate dar daca stau bine si ma gandesc nici nu cred ca aveam cum...adica nu e ceva spectaculos, dar ii stimuleaza niste chestii pe care eu nu as fi stiut sa le fac. Cica e bine de 2 ori pe saptamana, mai ales ca avem musculatura bine dezvoltata si e totul ok. Eu ma voi mai duce ptr ca mi-a placut...daca mai vreti alte detalii va rog sa intrebati, ca mie nu imi vin idei. Aaaaa, nu e aglomerat, adica nu e buluc, lucreaza cu un singur copil, e caldutz acolo si imi place ca nu e multa lume.

Hepilica hai ca m-ai bagat in ceata cu branzica ceaa pettit suisse....de care, de unde, ce parca, cum??? Da si tu ceva detalii ca mor aici. Cu iaurtul chiar nu stiu ce sa iti zic, ca eu inca o fortez nitel cu 5 mese pe zi, desi nu cred ca va mai functiona mult timp. 150ml cu cereale dimineata zici...hmmm...deci nu sunt singura, slava domnului. Cat despre dormitul in alt patutz si eu ma gandesc cu groaza, acum pe 23 mai plecam la mare, ii voi lua patutul pliant, cu lenjeria ei si niste jucarele, sper sa fie ok. Iar cu masa luata in alta parte va trebui sa iti iei inima in dinti, la fel am fost si eu, si uite ca ii dau legumele la mama sau unde ne aflam in vizita (in scoica) insa recunosc ca in parc adica in carutz nu am avut curajul sa incerc inca. Pupam Maia.


Alex - pare tare ca lumea la gimnastica. Cat costa o sedinta? Erau mai multi bebelusi?

Ma, de branzica www.mega-image.ro/int/index.php?id=56&link_name=Iaurturi%20si%20lactate&lang=ro&inc=prodnoi&categorie=1" target="_blank">Petit Suisse eu am auzit de la mamicile de afara si am dat cautare pe net. Intr-adevar pare celebra si recomandata bebelusilor (cauta si tu info pe net despre ea). Intamplator am gasit-o sambata la Mega Image - sunt 6 doze si costa vreo 7 lei parca..- cautand un iaurt bio...pe care nu l-am gasit.
Am citit ingredientele si totul pare ok. E total diferita de cea facuta in casa, e cremoasa, buna la gust, in borcanase de 60 g.
O sa-i dau Maiei azi si cu crema de dovlecei la pranz...sa vad ce zice. Mie imi place branzica asta si stii ca sunt cam tacanita cu alimentele pt bebe...fiecare cu tacaneala lui, na.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.


Buna tuturor,

Hepi eu am luat pt mine branzica din aia. Totusi mie mi s-a parut foarte aiurea ambalata. Avem impresia ca cineva a pus si hartie in ea. Inca nu stiu sigur cum e ambalata. O sa mai iau si eu sa ma dumiresc cumva. Oricum parea buna la gust. Poate cand mai crestem o sa luam si noi. Eu nu am vazut marca asta decat la Mega Image.



...sper ca n-ai mancat si hartia...ca intr-adevar e imbracata intr-o hartie si tb sa fii atent....

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Bely minunate pozele de la Botez! Sa fiti sanatosi! Printesa e tare frumoasa, cu ochisorii aia si pozele cu voi 3 imi plac mult, radiati de fericire! Iar poza in care o tii strans in brate la Biserica... e...

No, as mai fi avut de zis dar s-a trezit.


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Hepilica nu sunt mai multi bebei, de fapt nu e inghesuiala deloc, lucreaza individual, cand a plecat bebe dinaintea noastra am trecut noi la rand...si dupa noi nu mai era nimeni, ca sa iti faci o idee. Cat despre branzica, tocmai pentru ca ai o tacaneala si am observat-o si stiu ca te documentezi mult, ma mai iau si eu nitel dupa tine...eu nu am rabdare sa caut si sa aflu, recunosc. Dupa ce ai zis tu de lapte Muller am mai cautat si eu, am mai intrebat si asa m-am decis sa ii iau, sper sa nu te superi pe mine.



...ar fi chiar culmea. am fi, in cazul asta, un forum de suparacioase.... pai eu nu ma iau dupa voi? nu gasesc si eu aici sfaturi pe care le urmez? nu v-am zapacit eu de cap cu laptele si iaurtul, cu un milion de intrebari? as mai avea o intrebare , chiar doo, pentru uka cu aparatul ala de facut iaurt, da' ca sa nu par cicalitoare si fixista pentru toata lumea de aici, cred ca ii voi da un PM , cu toate ca mi-e cam jena .
vorba lu' fragutza, nu-mi cresc io copilul dupa internet?

am iesit si noi afara. ne-am dus si ne-am intors . am stat 3 minute jumate.

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Hello,

Mai, in partea mea de Bucuresti e cald..am stat 4 ore afara! Am mai fi stat dar mama Nataliei avea masa de junk food si nu poate manca decat acasa, citind forumul! Si dupa masa mai ia in general cam 330 ml de colica.

Monikus, parca parca s-au mai curatat hainutzele. Oricum voi folosi hainele alea pt casa, luat masa, groapa cu nisip..etc.

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

am un mesaj pentru liliac .

liliac, mama a 2 copii, eu n-am zis ca ai gresit cu laptele de la sursa. doamne fereste. as fi chiar tupeista sa-ti dau eu tie sfaturi. ba, eu sunt 100% pentru laptele sanatos de la sursa, doar ca pediatra mea asa mi-a recomandat: sa nu-i dau inainte de 1 an, nici de vacuta, nici de caprita . na! la fel mi-a recomandat sa nu-i dau inca citrice. asta nu inseamna ca copiii care beau lapte direct de la sursa sau suc de citrice, au ceva. din contra. n-am auzit pe nimeni cu probleme, si vorba ta....sunt copii sanatosi si foarte ok. stii cum e, cati medici / atatea pareri.
fiecare mamica face cum crede ca e mai bine, stii tu.

hai, esti de acord cu mine? imi dai ceva dulce in semn de prietenie? ceva cu crema as prefera....
azi n-am avut dulce decat 3 eugenii si sunt cam supi.

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput