"Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *138*"

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


am uitat sa va spun ca ieri i-am pus si dovlecel in supica annei si a papat. bine, nu asa cu pofta sa se linga pe bot dar a halit aprox 100 ml. eu zic ca e ok ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun
bio bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

neatza

am avut si noi o noapte de pomina, cu 150 de milioane de treziri si nu d-alea cu adormit repede cu suzi, nuuu, d-alea cu luat in brate, dat cu gel pe gingii, dat sab simplex, leganat, supt cand dau cu mana pe gingia de sus am simtit ceva zimtisor parca, dar n-am reusit sa ma uit....
s-a trezit la 7 si de la 8.30 ma chinui s-o adorm la loc, de-abia acum a adormit singura, pe canapea, langa mine...ceea ce inseamna ca nu pot face nimic, ca daca plec de aici exista riscul sa se trezeasca si sa ajunga pe jos...ca tare as fi facut si eu curatenie ca-i casa varza...

Techiluto imi dai voie sa te invidiez??
a, apropos de asta, am aflat ce surpriza imi pregatea sotz pt concediu, planifica sa mergem in sept in munchen, la verisoara lui, ca sa prindem concertul U2 de acolo cred ca mergem cu masina si oprim si in budapesta sau viena...mai greu de vizitat cu copil de un anisor cu noi, dar ne-om descurca cumva....

LA MULTE LUNITE ZEINA SI DRAGOSELU!

ma bag si eu la un somnic, daca tot nu pot face nimic...


de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA 0-6 luni
POZE URSULICA 6 LUNI +
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Ellenuta, as vrea si eu dintisori! Baleste, musca, roade, dar nici macar nu se vede ceva, gingiile sunt ca la un nou nascut!
Si mi-a mai povestit ieri cineva ca baiatul ii balea de la 4 luni si primul dinte i-a iesit la 1 an si 2 luni , cu surle si trambite desigur!

--------------------------------------------

Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

M-a sunat dr pediatru..azi la 17:30 vaccinurile de 6 luni!
Inca o noapte adevarata!!

--------------------------------------------

Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Buna!
Tudor e muuuult mai bine,tusest de vreo 3 ri pe zi doar si de azi am scapat de antibiotic.Mergem maine la control dar,parca as zice pas la vaccin macar pana joi-vineri.
Alex, printesa mica sa pape.Nici Tudor n-a luat prea mult in greutate.La 4 luni avea 7 kg,la 5 avea 7.056kg iar acum la 6 dupa o luna de diversificare are 7.3kg.Si m-am pus pe indopat si vitaminizat copilul caruia nu-i mai tine de foame lapticul.Spun asta desi pana acum nu credeam dar,pt ca vrea sa pape dupa max 2 ore de la laptic si nu ia prea bine in greutate.

Citat:
citat din mesajul lui x_ggg

Neata!
Raluk , recunosc ca nu am vazut linkurile pe care le-ai dat (oare cele de pe attachmentparenting.ro?)..Daca nu te superi, le mai pui o data?
Si eu sunt pro-alaptare cat mai mult, site-ul de care pomeneam mai sus m-a convins sa continui alaptarea si dupa 1 an (tel pe care mi-l promisesem in sarcina). Spuneam de formula, doar pentru ca e greu pentru mine cu somnul, daramite pentru el, nu a dormit mai mult de 4 ore legate ever.... Sigur e si de sete, el nu bea alte lichide, ii mai dau apa cu paharul, altceva nu accepta, dar e vorba de cateva picaturi care ii raman in guritza, restul e pe afara si nici ceai nu accepta...urina este totusi limpede si nu galbena, deci sper sa nu fie deshidratare, desi si constipatia cronica de care sufera ma duce tot la ideea de insuficienta de lichide.
Te pup

--------------------------------------------

Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii

Catalina,noi am scapat de constipatie(face si de 2-3 ori pe zi) cu suc de mare si morcovi(2 morcovi+1mar=150ml)pe care i-l dau de o saptamana si pe care il ia din biberon cu toate ca pana acum nu era chip sa i-l bag in gurita.Si sa vezi ce se supar cand se termina.Eu ii dau 2 astfel de biberoane per zi.Unul dimineata +1mar sau banana ca si masa de fructe si unul intre mese pe la 5-6 seara ca si gustare care cred ca v-a fi preluata de iaurtel in curand.
De sambata papam si noi spanac(adaugat la restul de legume din supa) iar azi vreau sa-i bag carnita.


Mamica iubitoare de Tudorita Mihaita(18 oct) in asteptarea primaverii
Romania- The land of choice




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Salutare!

La multe lunite inainte Zeina si Dragos! Sa fiti sanatosi, pui dragi!

Mey, am descoperit (si studiat ) branzica petit suisse. E delicioasa si nu are naspeturi in ea. I-am amestecat ieri Maiei cu fructe si a fost bunuta. Am incercat sa-i dau si simpla, a luat o lingurita si a inceput sa urle . Spre deosebire de branzica facuta in casa, asta e mai untoasa asa... Aia facuta in casa e mai fada. Dar ambele sunt bune la gust si am vazut ca Maia le papa ok in fructe.

Eu nu stiu cand si cum sa-i dau iaurtul. Maia are doar 4 mese pe zi
si intre mesele astea nu deschide gura sa pape ceva nici daca ma rog in genunchi de ea. Am incercat ieri dmineata, dupa laptic (ca si asa dimineata nu e o masa foarte consistenta, bea maxim 150ml cu cereale, in zilele bune) sa-i dau branzica si n-a vrut. Ma gandeam ca o s-o pacalesc....si voi continua cu iaurt, da' nu mi-a iesit.

Eee, eu o sa fac iaurt saptamana asta si voi vedea ce si cum. Poate il mananc eu .

Hai, sa aveti o saptamana frumoasa! Noi am iesit dimineata 1/2 ora afara si batea un vant... i-am pus Maiei pe carut husa aia de ploaie si am rezolvat o plimbarica scurta.

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui x_ggg

Neata!
Raluk , recunosc ca nu am vazut linkurile pe care le-ai dat (oare cele de pe attachmentparenting.ro?)..Daca nu te superi, le mai pui o data?
Si eu sunt pro-alaptare cat mai mult, site-ul de care pomeneam mai sus m-a convins sa continui alaptarea si dupa 1 an (tel pe care mi-l promisesem in sarcina). Spuneam de formula, doar pentru ca e greu pentru mine cu somnul, daramite pentru el, nu a dormit mai mult de 4 ore legate ever.... Sigur e si de sete, el nu bea alte lichide, ii mai dau apa cu paharul, altceva nu accepta, dar e vorba de cateva picaturi care ii raman in guritza, restul e pe afara si nici ceai nu accepta...urina este totusi limpede si nu galbena, deci sper sa nu fie deshidratare, desi si constipatia cronica de care sufera ma duce tot la ideea de insuficienta de lichide.
Te pup

--------------------------------------------

Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=150851&whichpage=1

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=150995&whichpage=1




Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Elle si pup si dovlecica ce papa dovlecel

Selen sper sa tina cat mai putin perioada asta cu dintisorii si sa nu va chinuie

Moni_iulia eu stiam ca e normal sa nu creasca asa tare dupa ce se incepe diversificarea, tocmai pentru ca o supica nu are atatea calorii cat laptele.

Hepi sper sa avem vreme buna sa mai iesim, uite ca si la noi e frig si vant. Eu nu pot adopta tactica ta, ca oricum nu sta in carucior decat daca e in loc strain, si are la ce se uita. Atunci sta vreo 4-5 minute . Eventual sa-mi iau pe mine husa cat il tin afara in brate . ahhh ca iar mi-am amintit cate dileme am avut cand am vazut pozele de la picnic unde dorm dovleceii in scoici si carucioare... cum se face asa ceva? Chiar m-am gandit ca eu n-as fi putut veni la picnic decat vreo ora, intre supturi, nu prea suge decat acasa, si nu doarme decat stiti voi, plimbat si shshait in brate...


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16


Moni_iulia eu stiam ca e normal sa nu creasca asa tare dupa ce se incepe diversificarea, tocmai pentru ca o supica nu are atatea calorii cat laptele.




Pai el a luat 300gr in prima luna de diversificare,cu o luna ionainte de diversioficare n-a luat mai deloc (50gr)semn(zic eu) ca nu-i mai mergea bine cu laptele.

Mamica iubitoare de Tudorita Mihaita(18 oct) in asteptarea primaverii
Romania- The land of choice




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Hepi sper sa avem vreme buna sa mai iesim, uite ca si la noi e frig si vant. Eu nu pot adopta tactica ta, ca oricum nu sta in carucior decat daca e in loc strain, si are la ce se uita. Atunci sta vreo 4-5 minute . Eventual sa-mi iau pe mine husa cat il tin afara in brate . ahhh ca iar mi-am amintit cate dileme am avut cand am vazut pozele de la picnic unde dorm dovleceii in scoici si carucioare... cum se face asa ceva? Chiar m-am gandit ca eu n-as fi putut veni la picnic decat vreo ora, intre supturi, nu prea suge decat acasa, si nu doarme decat stiti voi, plimbat si shshait in brate...


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)


Raluk - sa stii ca aceeasi temere o am si eu vis-a-vis de mese. Maia pana acum nu a papt decat acasa, in scaunul ei cu masuta...Peste tot pe unde ma duc, o fac calculat, astfel incat sa fim acasa la ora mesei.
Si cu dormitul idem. Nici nu stiu cum vom face cu concediul in vara asta. Am vrea macar la mare sa ajungem cateva zile.
Poate e numai o temere de-a mea si ea ar manca si dormi bine merci oriunde..., dar daca nu e asa? Ce fac?
Oricum, am in plan sa o testez cu mesele... Intr-una din zile cand va fi frumos afara, o sa iesim afara sa papam. O duc la padure . Iar cu dormitul...nu stiu. Doar n-o sa duc patutul tot in padure...ca sa testez. Ce simpatica sunt .

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput