"Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *138*"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamaria1979

Alex mi se pare o idee foarte buna sa o duci pe zeinuca la masaj si gimnastica. Da-mi te rog un PM cu adresa locatiei sa o caut pe net.

Iti dau direct www.motherhood.ro/" target="_blank">LINK ca nu am ce ascunde.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Neata, tuturor!
Ce matinale sunteti azi! Eu am avut o noapte "dalmatian" sa zic asa, nici alba-alba, doar patata cu somnici de 20-30 de minute...
Ma intreb ce ma fac, cred ca lapticul se imputineaza, iar teroristul asta mic nu vrea bibe sub nici o forma...cum sa fac eu sa ii bag un bibe de formula seara?

Meniul de ieri:
7- tzitzi
9:30 - 1 para+ 1/2 avocado - a mancat cam 3 sferturi(mai putin de 100 de gr)
12 - tzitzi in parc
16 - supa crema cu cartof dulce, morcov, pastarnac, patrunjel, telina, ceapa, verdeata, acrita cu un pic de lamaie - e cahhh, a papat cam 5 lingurite si nici nu a mai vrut lapte dupa
18 - tzitzi, tot slabut
21 -tzitzi serios.

De la ora 23, din jum in jum de ora cate o guritza de tzitzi, de m-a capiat..

Cand citesc aici de porti de 200 de gr (si mai mult) imi vine sa plang. Desi si lui Rares ii plac fructele, mai mult de 130 gr nu cred ca a mancat vreodata (folosesc ca masura borcanelele de la Nestle).
Ca o parte buna, ieri am iesit la 11:30 in parc cu o pereche de prieteni cu burtica de 26 de saptamani, tare dor imi e de burtica mea, am papat pizza, am stat pana pe la 15:40...e gramada pentru mine. Rares a gustat tzitzi direct de pe banca, a dormit in carutz, a fost de gasca! S-a recompensat noaptea in schimb

Va pup. Recuperez si revin

--------------------------------------------

Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

La multe lunite Dragos si Alessia!

Noi amandoi in sfarsit suntem cam pe final cu raceala, inca nu pot spune ca de tot, mai avem ceva in gatut.

Nu am citit decat capitolul asta, sper ca sunteti bine, acum sigur nu am timp sa-l citesc si pe anteriorul, ca mi-e foame si trebuie sa se trezeasca din nou puiul.

Catalina ai citit cele doua linkuri pe care le-am dat, subiectele deschise de colegele noastre de odisee pe tema asta? Au primit multe raspunsuri si eu mi-am lamurit multe dileme. E posibil cu caldura asta sa ii fie sete, de asta suge putin si des, sau sa vrea sanul de consolare, poate il dor gingiutele. Nu cred ca rezolvi ceva daca ii dai formula, doar te trezesti si tu si el de tot, daca iti cere formula asa des noaptea. Sanul il bagi repede in gurita si adormiti amandoi la loc. Eu ma gandesc ca daca nu s-ar satura ar suge mult si ar cere intr-adevar apoi prea repede alt supt. Dar daca suge putin...

Dar sper sa nu supar ca ma bag asa, am impresia ca sunt privita ca muma padurii cu alaptatul asta. Imi dau cu parerea, pentru ca am multe cunostinte care la faze asemanatoare renunta la alaptat si apoi le pare rau cand isi dau seama ca in loc sa rezolve situatia, au facut-o mai dificila. Nu ma mai bag daca deranjez.

O zi frumoasa, fetelor! La noi de sambata e frumos de tot si sunt happy cand e soare, stam toata ziua afara cand e treaz.


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

La multe lunite sanatoase Alessia si Dragos!
Alex merci de link.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata fetelor! Multam de cafea,iau si eu una ,dau la schimb ceva dulce.Puiul meu e treaz de o ora.Se pare ca stie ca mami are in program o gramada de treaba si sta cumintel.Si-a papat biberonul singurel,sprijinit de pernuta.Gospodina spala(a se citi masina de spalat),eu m-am apucat de o curtenie generala ca nu am mai facut de mult,si profit ca nu mai este marait grasunelul.Va pupez, ne citim mai tarziu.


LA MULTE LUNITE
Dagos Alexandru de Monica_Dicut
Zeina Alessia de Alex
Alexandru de Gugushtiuc

Sa cresteti mari si frumoasi puilor!

Lali,mami+ Paul-Iuliansi+ Vali,tatiin devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Ma pregatesc de plecare, revin cu impresii cand ma intorc.

Si totusi, ce e cu linistea asta aproape sinistra aici?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



neata gagici

ce bate vantul afara .. nici nu stiu daca sa ies. in plus. trebuie sa ma sune si nenea cu frigiderul sa vedem daca a gasit piesa si daca se poate repara ..

biaz ma bucur de ziua reusita pe care ati avut-o ieri. e frumos la ferma, poti lua si laptic proaspat si bun.

alex astept impresii de la gimnastica .. ca m-as baga si eu cu anna.

xggg poate il deranjeaza gingiutele .. si anna m-a supt rau azi-noapte, s-a trezit urland dar am dat-o repde cu clagel si a adormit instant ..

anamaria sanatate la puiut!

raluk sa treaca mai repede raceala asta urata! sa stii ca nu esti privita ca muma padurii in ceea ce priveste alaptarea ..

techiluto ce concediu frumos veti avea!! mi-ar placea si mie un periplu prin europa ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun
bio bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Neatza dragelor!


Zeina si Atomix, sa cresteti mari si sanatosi!

Ladies, sa aveti o saptamana grozava!

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



ZEINA

DRAGOSELUL

STEFAN SI ANDREI

ALEX

La multe lunite si anisori cu sanatate si noroc!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun
bio bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Neata!
Raluk , recunosc ca nu am vazut linkurile pe care le-ai dat (oare cele de pe attachmentparenting.ro?)..Daca nu te superi, le mai pui o data?
Si eu sunt pro-alaptare cat mai mult, site-ul de care pomeneam mai sus m-a convins sa continui alaptarea si dupa 1 an (tel pe care mi-l promisesem in sarcina). Spuneam de formula, doar pentru ca e greu pentru mine cu somnul, daramite pentru el, nu a dormit mai mult de 4 ore legate ever.... Sigur e si de sete, el nu bea alte lichide, ii mai dau apa cu paharul, altceva nu accepta, dar e vorba de cateva picaturi care ii raman in guritza, restul e pe afara si nici ceai nu accepta...urina este totusi limpede si nu galbena, deci sper sa nu fie deshidratare, desi si constipatia cronica de care sufera ma duce tot la ideea de insuficienta de lichide.
Te pup

--------------------------------------------

Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii

Mergi la inceput