Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Fie ca toate implinirile frumoase, sanatatea si spiritul acestei zile sa va insoteasca pretutindeni. Va doresc o zi de Sf. Constantin si Elena cat mai frumoasa!

Eu plec in cateva ore la mama...pupici mii tuturor!




***Andrei~Razvan, surprize in imagini***Hainute alese pentru printi si printese!***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnkaG spune:

Alina,
Felicitari! Fie ca bebe Toma sa fie sanatos, papcios si voios. Sa aiba parte de multe bucurii si iubire.

Sunt curioasa daca ti s-au facut injectii pentru contractii (oxitocin) si in ce moment ai intrat in cada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnkaG spune:

Sovi,
Si la tine sunt curioasa cu ceva... la a 2-a nastere a mai fost cordonul ombilical scurt? si cum a decurs expulzia si travaliul fata de prima nastere. Ce a fost diferit fata de prima nastere la clinica Eva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_k spune:

Aurrora, confirm, Toma e nascut pe 6 mai, poti sa il muti de la "tinere sperante" la "realizari" :).
Aaaa si e Toma-Paul!

Cum sa facem noi sa aducem noi membre pe forumul asta, ca de nascut in apa, se naste din belsug? La Isis - ma uit si pe forumul lor - se anunta in fiecare zi nasteri in apa, si in ultimul timp am vazut de mai multe ori mesaje ca e clinica plina-ochi, nu mai e loc de nou-veniti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnkaG spune:

Aurorra, trece-ma si pe mine.
Am nascut in 4 aprilie 2010, o fetita, Cristina, de 3,220 kg si 52 cm, natural dar nu in apa.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Citat:
citat din mesajul lui AnkaG

Sovi,
Si la tine sunt curioasa cu ceva... la a 2-a nastere a mai fost cordonul ombilical scurt? si cum a decurs expulzia si travaliul fata de prima nastere. Ce a fost diferit fata de prima nastere la clinica Eva?



Nu a mai fost scurt. Nu stiu de ce, dar am dubii ca si prima data a fost scurt. de multe ori ma gandesc ca oxitocina mi-a influentat negativ decurgerea naturala a nasterii (la ochi mie nu mi s-a parut a fost diferenta de lungime). ar fi fost mai bine sa nu se fi grabit doctorul.
La a 2-a nastere a fost cu mult mai usor. desigur, cred ca si datorita faptului ca deja aveam o nastere la activ. totul a decurs natural, simplu, simteam cum trecea bebe prin mine fara sa pierd controlul, iar expulzia a fost spectaculoasa, a tasnit cat colo fara sa traga nimeni de bebe. eu am pus prima mana pe Ana. si ce bine a fost ca nu s-a urcat nimeni pe burta mea :)
S-ar putea sa fi contat si faptul ca m-am balacit mult in apa in cele 10 zile ce au precedat nasterea a 2-a.
Tot diferit a fost si travaliul. mult mai scurt. Ana s-a nascut cam la 3 ore parca dupa ruperea membranelor. Cred ca (prin absurd vorbind ) daca as mai face si un al 3-lea bebe, ar trebui sa ma cazez in clinica in luna a 9-a, ca bb1 l-am avut in 6-7 ore de la fisurarea membranelor, bb2 in 3 ore, al 3-lea ar fi pe loc :))



(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Buna fetelor, as vrea sa ma alatur si eu voua.
Voi incerca sa nasc in apa de data asta, lucru care mi l-am dorit si la primul copil dar nu s-a putut pt. ca nu am gasit niciun centru cu astfel de nasteri.Sper ca totul sa decurga bine.

in 17s si mamica dewww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=813a99ff4d721e97009477" target="_blank"> Karinutza(14.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_k spune:

Anka, scuze ca raspund asa de tarziu, nu stiu de ce nu am vazut intrebarea de la tine. Nu am primit nici un fel de medicament pe timpul travaliului, in afara de un No-Spa. Doctorul de la Constanta stia ca vreau sa nasc natural si nici nu m-a intrebat de epidurala, iar de oxitocina nu s-a pus problema, pentru ca travaliul a mers in ritm normal. Am intrat in cada la dilatatie 4-5 si am stat pana la capat, mai putin o data sau de doua ori cand am urcat pe masa sa vedem daca imping bine.
Tu unde ai nascut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_k spune:

Nikolici, bine ai venit pe site! Iti uram o nastere usoara, si mai ales in apa :) Uite, Aurrora, ca mai intra si lume noua pe grupul asta...
Unde ai sa nasti? Am vazut ca esti din Bucuresti, te duci la CMU?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Datele mele: UM 14.12.2009, DPN 21.09.2010, preferabil Clinica Eva, Bv, in apa. Sau in cola.

A nascut cineva de pe aici acolo? Eventual in apa?

23+

Mergi la inceput