Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AnkaG spune:

Am nascut la Brasov, la clinica Eva cu dr. B. N-am reusit sa nasc in apa pentru ca nu am mai vrut sa intru chiar la sfarsit in apa, eram epuizata si pe masa de nasteri m-au ajutat si moasele. La mine a decurs rapid travaliul, partea cu dilatatia, si dr. a venit cand deja aveam 7 cm, dupa ce mi-a rupt moasa apa. Doar atunci m-au bagat in apa si mi-au zis ca apa calda incetineste contractiile si ca trebuie sa imi puna oxitocina, eu n-am prea vrut si acum ma gandesc uneori daca a fost ok asa sau nu, pentru ca pana la perfuzia aia totul a fost ok, controlabil, dupa perfuzie am simtit ca mi-am pierdut ritmul. Apoi m-a controlat pe masa sa imi vada dilatatia si am inceput sa imping acolo. La inceput n-am impins eu chiar cum trebuie si din cauza durerilor la un moment dat nu am mai respirat prea bine si ii scadea pulsul micutei, asa ca atunci mi-am dat seama ca trebuie sa ma adun si sa fac tot ce pot ca sa iasa ea bine. Expulzia a fost cam dificila, ca nu prea progresa, mi-a zis dr. ca e uterul retrovers si codronul scurt si trage copilul inapoi... eforturile mele de impingere pareau aproape inutile. Si cand era bebe gata la iesire m-a intrebat daca vreau sa intru in apa, dar eu nu m-am mai simtit in stare, si sincer nici nu mi-am dorit foarte mult nasterea in apa. Mi-am dorit mult sa nasc natural si atat, iar in timpul travaliului mi-a prins foarte bine sa ma pot plimba, in pat, pe scaun sau in cada m-am simtit cumva incomod... parca mi-era mai greu cu durerile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Aurora, ce mai faceti dragilor? Asteptam pozici noi cu Mateut!

Lulusha, voi ce mai faceti? Nu ati mai intrat de mult..asteptam vesti si pozici cu voi!


Pupici mii tuturor!

Noi avem un chef in gradina !

***Andrei~Razvan, surprize in imagini***Hainute alese pentru printi si printese!***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurorra spune:

Buna,
La multi ani! tuturor copilasilor,multa sanatate,noroc si o viata frumoasa lipsita de griji!!

Ana,noi suntem bine, multumim,crestem si devenim tot mai poznosi!!
Promit sa pun cat de curand poze mai noi,dar sincer nu prea am timp,ce o sa zica Sovi acum,ea cu 2 si are timp,dar noi stam tot mai mult pe afara ca in sfarsit e mai cald si mai si merg la munca si chiar nu mai reusesc! Si ziceam ca pana face Matei 2 ani mai fac un bebe,nu a iesit si imi pare asa rau ca nu am fost mai perseverenta!!
Lulusha chiar asa,nu mai stim nimic de voi,ce mai faceti sunteti mari deja ati facut un anisor!! Mai dati-ne semne de la voi!Eu as fi vrut sa mai sun,dar mi-am schimbat tel si nr tau era doar in memoria tel nu si pe sim si drept urmare nu-l mai am!! Va pupicim!
Cris,voi?pe unde sunteti?

O zi buna tuturor si va asteptam la povesti!!

Aurora de duracell neastamparat Robert Matei

Robert Matei

Pozici
Mateut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Un zambet sa-ti cada pe ploape, iubirea, fericirea sa-ti fie aproape..un vis frumos ca al unei povesti.. asa sa fie viata pe care o traiesti.


La multi ani, copile!!!


***Andrei~Razvan, surprize in imagini***Hainute alese pentru printi si printese!***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_k spune:

Anka, felicitari pentru cum ai nascut! Cum zici si tu, important e ca a fost natural. Acuma, ca a fost in apa sau nu, zau nu mai conteaza! Si la fel de important mi se pare ca ai putut tu sa alegi unde sa nasti. Cred ca alegerea este cel mai important lucru, si nu prea multe mame care nasc in Romania se bucura de dreptul la alegere, in ceea ce priveste nasterea lor in general. Noi de aici suntem niste norocoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirelou spune:

Profit de un scurt moment de respiro ca sa va scriu cateva randuri. Nu multe, ci doar cat sa va spun ca am nascut si ca suntem bine…S-a intamplat in ajunul Inaltarii, pe 12 mai...eram in saptamana 38…Nu am mai ajuns la Brasov pentru ca "mi s-a rupt apa" chiar in dimineata plecarii. Eram cu bagajele la usa, pregatite de cu seara, totul era confirmat si para-confirmat si cazare si toate si iata ca la 6 dimineata m-am trezit de parca imi aruncase cineva o galeata de apa pe mine : ) Nu va spun ce panica m-a cuprins, l-am trezit pe sotul meu, eram intr-o confuzie totala…Ce facem ? eu eram in stare sa plecam (de groaza maternitatii de aici), el nu si nu (om cu mintea limpede)…Ce mai, asa a fost sa fie si greu m-am resemnat. Mi-am sunat doctorita care mi-a urmarit sarcina, am ajuns la maternitatea Cuza Voda de urgenta, control – membranele erau rupte de-a binelea (nu fisurate cum credea ea la telefon) si curgea apa din mine intr-o veselie…am fost internata si mi s-au pus perfuzii cu oxitocina ca sa am contractii * ca eram bine mersi, nu ma durea nici in cot si cred ca eram chiar de o veselie suspecta (bravura…). Am intrat in travaliu care a fost luuuuuuung...am ajuns la dilatatie maxima, ma dadeam cu capul de pereti de durere dar micuta mea balerina nu voia sa "coboare" (ea stia ca trebuie sa ajungem la Brasov ca asa i-am spus toata sarcina...tu stai acolo, pana ajungem la Brasov). Ma miram si eu cand, la anumite intervale mi se spunea, dilatatie 4, dilatatie 6, ai trecut de jumate, tine-o tot asa….deja la dilatatie 8 ma dadeam cu capul de perete si imi curgeau lacrimile pe obraji fara sa mai stiu de mine…In cele din urma, la 16.30 am intrat la sala, pentru cezariana « de urgenta »...nu mai aveam nici lichid, Ileana avea si un cucui de la cat daduse cu capul de oasele bazinului meu...Si asta a fost randuit de Sus...desi decizia a fost luata de comun acord …a fost o decizie grea pe care o regret in unele momente de depresie post-partum… Dupa cezariana mi-a cam pierut piuitul, mi-a fost foarte foarte greu. Traiam cu falsa impresie ca daca faci cezariana scapi de durere... Nu scapi....dimpotriva, as zice, din ceea ce am trait eu. Mie durerile mi s-au parut incomparabil mai mari dupa cezariana, sau poate ca efectiv nu eram pregatita psihic pentru ele. Fireste, acum nu conteaza decat ca suntem bine si ca decizia asta a fost luata pentru ca dupa aproape 10 ore de travaliu nu se intampla nimic…

Fetita mea iubita a venit pe lume la 16.45, cu 3.500 si cu 54 de cm…O minune mica la care ma uit si nu-mi vine sa cred. Cand ma uit la ea, nu imi pare rau ca nu am ajuns la Brasov, ca nu am nascut in apa, ci ca nu am strans-o in brate, nici macar nu am vazut-o… imediat ce s-a nascut, asa cum visam eu. Am incercat sa tot recuperez in cele 3 saptamani…care au fost 3 saptamani pline de indragosteala, nesomn, plans, depresie post/partum, euforie, greu, usor, suis, coboras, oboseala maxima, mancat pe sponci, griji, recunostinta, mirare si din nou indragostire, la infinit indragostire de creatura asta mica....asa cum nu credeam ca se poate trai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Mirela, felicitari pentru curaj si puterea de care ai dat dovada si bine ca s-a terminat cu bine!

Chiar daca nu ai o delfinasa, chiar daca nu te-ai bucurat de o nastere la Eva...cel mai important este ca acum tii in brate o super bebita sanatoasa si frumoasa!

Doamne Doamne sa va aiba in paza, sa fiti fericiti si asteptam pozici cu printesa!

Bine ai venit pe lume, dulce minune!

***Andrei~Razvan, surprize in imagini***Hainute alese pentru printi si printese!***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Fetelor voi ce mai faceti? Ati plecat in concediu?

Si ca veni vb de concediu, cele care ati plecat undeva in afara tarii cu bebele, va rog mult de tot sa ne povestiti cum a fost..daca ati plecat cu avionul ce ati fost lasate sa luati in avion ca bagaj de mana...ce tari recomandati, hoteluri etc.


Pupici mii la fiecare si o zi frumoasa frumoasa!

Eu am greturi...ar fi o faza de faza sa se fi prins din prima:))

***Andrei~Razvan, surprize in imagini***Hainute alese pentru printi si printese!***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnkaG spune:

Mirelou,
Felicitari! Iti doresc tot ce e mai frumos pe lume pentru minunea mica si pentru voi multa bucurie alaturi de ea.
Ce mult mi-a placut cum ai povestit, mai ales despre perioada asta imediat dupa nastere... exact asa am simtit si eu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnkaG spune:

Ana,
Speram sa ne dai vestea cea mare curand... sa apara cele 2 liniute.

Mergi la inceput