Bravo Linda,Vio.Miria, wapi, nino! Iepu 2010!(136)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

Se implineste aproape 1 an de cand am intrat fericite pe forum, la vederea celor 2 liniute rosii mult asteptate; de cand samburele sperantei a prins radacini in sufletele noastre si a rodit fericirea… Mi-aduc si acum aminte de parca a fost ieri, cum apareau burticutze una cate una sa dea marea veste… si astfel odiseea noastra a ajuns la aproximativ 100 de burticute fericite…Imi amintesc emotiile primelor 3 luni cu greturi, ameteli, arsuri, pofte si ceva probleme pentru cateva dintre noi…imi amintesc cum ne incurajam si cum ne bucuram impreuna pentru fiecare veste buna ce o aducea vre-o burtica de la control… Cele 3 luni au trecut, a urmat o perioada usora in care am strans relatiile dintre noi si mai mult, am spus bancuri, am vorbit despre mancare si multe alte lucruri, si mai ales am prins curaj si a crescut speranta ca ne vom tine iepurasii sanatosi in brate; perioada ce a trecut repede, iar in scurt timp ne-au napadit emotiile odata cu arsuri, carcei, dureri de spate si insomni. Ne gandeam la clipa in care ne vom strange puii la piept, ne incurajam si ne sustineam moral… Mai repede decat ne asteptam au inceput primele contractii, iar primi iepurasi isi faceau aparitia printre felicitari, majorete si lacrimi de emotie atat ale proaspetilor parinti cat si ale intregii odisei… A fost momentul in care ne-am dat seama ca timpul a zburat, ca vine primavara si odata cu ea iepurasii…Usor, usor am devenit toate burticile mamici, din fericire mamici de pitici sanatosi.
Cu lacrimi de fericire ma uit la minunea mea cum doarme in patut… o privesc si nu-mi vine sa cred ca acum 2 luni inca mangaiam burtica si o rugam sa fie sanatoasa. O privesc si ma intreb cum poate un pui de om sa devina centrul universului in primele secunde de viata fara sa fie nevoie sa scoata un sunet, sa faca un gest… Iubesc tot ce are legatura cu ea, chiar si noptile de nesomn.. Imi iubesc sotul ca mi-a daruit minunea asta… Nu-mi pot imagina viata fara ea… O privesc si vad cat a crescut in 2 luni; deja rade, gangureste si face efort sa isi tina capul.. O privesc si imi dau seama ca timpul va trece la fel de repede ca si pana acum si ca in curand va fi o domnisoara frumoasa.. deja imi e dor de puiul meu mic…
Si din nou ma gandesc la odiseea noastra draga, la mamicile ce fac parte din ea, mamici care acum, ca si mine, isi privesc fericite puii si le spun cat de mult ii iubesc. Voua mamicilor vreau sa va multumesc ca mi-ati fost alaturi in aceasta perioada minunata, va multumesc pentru sfaturi si incurajari, va multumesc ca ati facut ca sarcina sa fie cat se poate de frumoasa, ca mi-ati dat senzatia ca tot universul se bucura alaturi de mine. Va multumesc si va doresc sanatate voua si copiilor vostrii (sa nu-I uitam pe tatici ca fara ei nu am fi avut minunile), sa fiti fericite alaturi de minunile voastre.


Nunta 12.05.2007 --- http://s123.photobucket.com/albums/o296/blue_kidoo/

Carmen mami de Tanya Ioana 05.03.2010



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

valeu, am ajuns la lacrimogene toate... parca sintem intr-un film indian :)))
mai lipseste sa ne invirtim lenes in jurul copacului si sa cintam in duete, 2 cite 2...
uf! las'ca in eu pe luni cred cu lacrimogena mea, ca in weekend n-am bone nici menajera si n-am timp de nici unele...

Oanaiacovita, multumesc ca m-ai enumerat la "talentate la scris " :)) o sa scriu un mesaj, dar nu la odiseea de dupa noi, ca au inceput sa nasca si au destul antren, ci la odiseea cea mai noua, acolo unde se vaita de scurgeri maronii etc - ca vreau sa le zic povestea mea, cum dupa hemoragii violente iata am in brate un baietel sanatos si viguros ! asta am eu de zis, ca fetele din primul trimestru acuma sa aiba mai multa speranta si incredere decit am avut eu si atitea intre noi... (nororc ca v-am zis de la inceput ca-s mai batrina de felul meu, asadar ma bazez ca ma scuzati in general pt patetismul penibil de multe ori - asa e de la o virsta incolo :))

Pup pe toate! Si mai ales pe Dayanara, zuza odiseii noastre, cu salamurile si carucioarele ei si care nu stia ce sa mai faca sa nasca o data :)) Dayanara draga, tu esti cea mai populara pe aici, ai cea mai lunga lista de prietene, ca tu ai raspuns fiecareia de fiecare data cu blindete si cu drag... Asa ca lasa alea cu "mersi ca m-ai enumerat si pe mine" - chiar daca lipsesti dintr-o enumerare a cuiva, considera-te acolo "by default" !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CoriMami spune:

Hop si eu,
mamica fericita, care am scos puiutza azi in parc, am imbracat-o roz bombon, am asezat-o in scoica, si uite-asa imi crescuse inimade dragul ei.
Eu desi tanara, am ramas mai avariata dupa nastere, am luat 26 de kg, sunt plina de vergeturi..si azi am incercat dar a fost groaznico-imposibil, desi doctora a zis ca la 7 sapt dupa epiziotomie e ok.
Daar...imi iubesc 'petala' (cum ii zicem noi) la nebunie si sunt si eu tare fericita ca ma numar printre voi, mamici norocoase de copii sanatosi si multumesc Domnului ca am avut inspiratia sa ma inscriu la aceasta odisee, unde prietenia si sustinerea le gasesti la tot pasul, atipic societatii din ziua de azi.
Am pus 2 poze proaspete cu 'petala', urez succes mamicilor care crestineaza maine puiutzii si va doresc seara linistita tuturor!

Mamica de 8 martie - dulcea fetita Eliza Valentina
http://community.webshots.com/album/577280366MmlZOa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jeni_h spune:

Salutare mamici

In primul rand FELICITARI TUTUROR si viata lunga, fara necazuri si suparari, sanatate maxima!!! Sa ajungem sa ne bucuram de nepotei
Pic si eu in butoiul cu nostalgie , acum ca nu mai este nici o burtica de "iepurasi 2010".
Nu am fost o burtica foarte activa aici pe forum sau foarte indragita. Nici nu am vre-o pretentie. Vreau sa va multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru raspunsuri prompte atunci cand am avut nevoie , sunteti minunate.
Parca mai ieri intram timid si va spuneam ca sunt si eu cu doua liniute. Acum, deja imi este dor de perioada aceea. Dar ce am acum , nu as da pentru nimic in lume pentru altceva. Fetita mea este universul meu, lumea mea. Nu inteleg cum era viata noastra inainte de minunea noastra. Acum totul se invarte in jurul ei, nu mai concep sa fac ceva fara sa ma gandesc la bebelina. Si voi ati fost nemaipomenite atunci cand am avut nevoie. Ellanik mai stii ca vroiai sa-mi tragi vre-o cateva sa-mi revin atunci cand am spus ca merg la spital sa nasc? Draga mea iti multumesc ca m-ai trezit un pic Aveai dreptate ca o spuneam de parca mergeam la taiere.
Gata , o scurtez, trebuie sa merg sa-mi hranesc puiul, in curand .
Sper sa ramanem asa in continuare, sa ne plangem de mila cateodata, sa ne sustinem in continuare si pentru cele cu experienta , dragelor, sa ne invatati in continuare. Mie mi-au prins tare bine cele spuse de Dianami, Vladimirescu, Gabi s.a.m.d - nu mai nominalizez pentru ca-mi este greu si nu este nici suficient spatiu pentru cele peste 100 de forumiste

Va pupacesc pe toate fara exceptie si sa ne auzim in continuare cu bine ... la scutece



http://picasaweb.google.com/sclipiciosi2010/SarahMariaByJeni_H#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Neatza fete dragi!!!

Nu am apucat sa intru oeri tpata ziua, asa ca iata-ma azi la 5 dimineata din nou -- m-am trezit sa pape fata si cum dormeam de la 10, cu o singura pauza mica, am decis sa ma trezesc, sa am timp sa stau cu voi pana se trezesc copiii.

Diana -- sa aveti parte de o zi minunata la botez. Ce frumos ca aveti asa multi preoti... noi ii multumim lui Dumnezeu ca am avut si unul, cand am venit prima data in China, acum 8 ani, am mers in Japonia [entru Paste, mai aproape nu era biserica ortodoxa.

Kosir, Stefanna -- asa e, trece vremea si bebelusii cresc. Eu, daca imi ajuta Dumnezeu, mai fac unul, dar nu se stie niciodata...

Dayanara -- la ceilalti copii am avut altfel de depresii, nu eram nosta;gica, eram foarte agitata. La John cum nu am reusit sa alaptez, in prima luna m-am stresat la maxim, mi se parea ca facand cezariana deja nu mai eram mama 100%, pe deasupra sa nici nu pot alapta, eram tare ofticata. Si ma speriam de orice -- de ce plange asa mult, acum de ce nu plange, de ce sugite, de ce regurgiteza, de ce isi misca capul si il intoarce intr-o parte s cate si mai cate. Cred ca de toate grijile, mai mult am neglijat copilul. La Jodie tot greu de tot a fost cu alaptatul in primele 2 saptamani, ma durea rau, plangeam, voiam sa renunt. Abia ne mutasem in Shanghai, nu cunosteam alte familii straine cu copii, imi era greu -- dar nu eram nostalgica. Ma certam non stop cu Coleman, nu imi convenea nimic. Cred ca rar treceau 2-3 zile fara sa ii zic ca vreau sa divortez.

Acu, e cu totul altfel -- sunt linistita, alaptatul nu a fost o problema, ma descurc foarte bine cu toti copiii, mi se pare ca am mai mult timp sa petrec cu cei mari decat cand eram gravida. Am la poze o poza cand suntem la masa si jucam Monopoly, eu cu Jane in brate -- pai cand eram gravida mai mult de cateva minute nu puteam sa stau pe scaun la masa, acum ne jucam mereu, cand doarme e fie in bounceer langa noi, fie in wrao, cand e treaza, daca nu e nimeni altcineva acasa, o pun in bouncer, cand se plictiseste o iau in brate, o pun la san sau ii dau suzeta si e linistita -- iar noi ne vedem de joaca. Totul mi se pare perfect -- de aici si nostalgia ca trece timpul prea repede... Imi amintessc de ziua cand s-a nascut, in spital, cand am pus-o la san la o ora dupa ce s-a nascut, cum o tinea Coleman in brate si ii facea poze, iar ea statea cu ochii mai mult inchisi si cauta cu guritza ei mica sanul... cand au venit John si Jodie la spital si o atingeau si se uitau la ea ca la o jucarie... a trecut asa repede timpul....

Asteropi, de ce te suparasesi? Cum sa nu mai scrii??? Se poate??? Sper ca nu pe mine erai suparata, eu spun deseori prostii si nici nu imi dau seama ca se supara lumea...

Noi suntem fara tati pt 10 zile
dintre care 2 weekenduri si vacanta de 1 mai de 4 zile dar a promis ca isi ia cateva ziule libere la intoarcere, mai ales ca vine pe 3 si pe 4 e ziua lui... Pana atunci, o sa mergem in vizita la bunici de joi pana luni.

Azi avem o zi lejera, biserica, lunch, Sunday School, apoi o seara linistita, poate meregm prin parc dupa Sunday School, ca s-a facut si aici frumos, peste 20 de grade...

Va pup si va doresc o duminica binecuvantata!

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:



Dragi mamici,

Vad ca toti iepurasii au aparut pe imas si le felicit pe mamicile ce au inchis listutza.

BRAVO NINO,WAPI,LINDAL,VIO,MIRIA...RECUPERARE RAPIDA SI SA AVETI IEPURICI SANATOSI SI CUMINTEI.

BABYANGEL - CU INTARZIERE dupa cum vezi iepuricul meu are ceva in comun cu tine

BUMBITZA - MERSI PTR ANUNTUL FACUT DINCOLO...NE ADAPTAM INCETISOR , CU PASI MICI SI SIGURI...

Iata ca odiseea noastra a ajuns la sfarsit , o poveste cu happy end gen ...si au trait fericiti pana la adanci batraneti...

Imi pare rau ptr lipsa de timp chiar acumcand mi-ar fi placut sa scriu un bun ramas ceva mai special...dar dupa cum toate stii bine..sunt in perioada in care nici nu mai stiu cum ma cheama...incercam sa ne descurcam intr-un hatis de lucruri noi, senzatii noi...sa facem lucruri ce pareau usoare...dar cu ochii lipiti de somn pana si schimbarea unui scutec e o provocare...

Eu m-am alaturat voua mai tarziu si nu am fost f activa avand in vedere ca eram ocupata si cu nunta...Apoi, fiind o sarcina usoara am fost mai mult o avida cititoare a mesajelor dar neavand experienta nu ma hazardam sa dau sfaturi ci doar sa doresc din suflet fetelor ce se confruntau cu probleme, sa le depaseasca repede.

Va imbratisez pe toate , odiseea noastra a fost o munca de echipa admirabila si multumesc in special veteranelor care au venit mereu cu sfaturi de aur.

Sper sa am timp sa atasez ceva poze ...fug acum ...ca-l chinuie burtica



in prelungiri...asteptand bebele (golul) de aur... Riccardo

http://s809.photobucket.com/albums/zz14/nafi_photos/project_bebe/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramy77

Am inceput sa-mi caut si eu ceva de imbracat pt botez, pana la urma l-am fixat in 16 Mai. Din pacate nasa nu poate sa vina, e insarcinata si i se va face si ei cerclaj, deci....suntem cam in plop...Fetele preotese,poate sa zicem sora ei sa-i tina locul? Nu de alta, dar n-as prea vrea alti nasi...

Ramona, fericita de Briana-Maria 29.01.2010


Poze Briana.


Buna!
Daca sora ei o va boteza atunci ea ii va fi nasa. Nu poate tine locul nimeni..macar la biserica sa fie prezenta, va sta pe scaun (daca nu poate sa stea in picioare)..
Eu asa zic, ca cea care va boteza pruncul aceea ii va fi nasa (nu cea de-acasa).



POZE RECENTE
ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annya9 spune:

Oh...ce mesaje frumoase... Eu insa, din lipsa de timp, atat am sa va spun: peste 2 ani mai vreau un bebitz, deci eu sper sa ma reintalnesc din nou cu toate clipele frumoase petrecute alaturi de voi si de sentimentele din timpul sarcinii, ciar daca uneori nu mi-a fost tocmai usor, si ...evident naserea.

Mami de Radu Alexandru
poze radu alexandru la 6 zile

www.contractionmaster.com/" target="_blank">calculator contractii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui CoriMami

Am pus 2 poze proaspete cu 'petala', urez succes mamicilor care crestineaza maine puiutzii si va doresc seara linistita tuturor!

Mamica de 8 martie - dulcea fetita Eliza Valentina
http://community.webshots.com/album/577280366MmlZOa



Ce scumpa e! si ce a crescut..de, aveti aproape 2 luni..
Sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea, toata viata!


POZE RECENTE
ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

jeni superba petala ta! imi place mult poza ai unde sta langa floricica :) (langa floricica mov nu langa floricica lui vladi)

annya foarte frumos! scurt si la obiect

si eu vreau bebe 3 si fete ca vladi si kossir m.au facut sa.mi dau seama ca mai am timp de asa ceva

denisa tare mi.e dor de discutiile noastre , dar lasa ca avem timp la batranete :))) maya

hranesc copii si ma duc la cumparaturi de rochite

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput