Fulguleti de nov-dec 2006 (230)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Am vorbit cu Mihaela(dastefa), la tomograf a fost ok si maine pleaca spre casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Va ofer o fierbinte..... si ma duc.... ca ieri am avut o zi plina si azi....

adinazot, multa sanatate Alessiei.

acs, ma bucur ca acum sunt bine.

danutz, multa sanatate lui Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia-stefy

Am vorbit cu Mihaela(dastefa), la tomograf a fost ok si maine pleaca spre casa.

Lacramioara si Stefania Iulia (05.12.2006)
Bazar pentru SEBI



slava Domnului!

noi suntem bine, pot sa spun ca a trecut problema cu gradi, pleaca linistit si vesel de acasa, e si mai vesel cand ajunge acolo. bona il gaseste bine, la masa in fiecare zi.
acasa continua povestile despre gradi, jocuri si cantecele. ieri s-a intalnit in parc cu un coleg de la gradi, trebuia sa ii vedeti cum se jucau si se imbratisau si se fugarea si se strigau ...
eu la munca, distrusa din nou cu spatele, poate ma invrednicesc si eu sa fac kinetoterapie ca altfel ajung iar la pat.
, multa sanatate bolnaviorilor!

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui acs


N-am citit decat foarte putin, dar mi-a sarit in ochi: "ea zice intr-una ca vrea la scoala,nu la gradi...". Dandusa, oare modul tau de prezentare a gradinitei nu e putin partinitor? Sau faptul ca scoala e mai indepartata (ca timp_ o face pe Crinuta sa aiba parerea asta?
Zic asta pentru ca intr-adevar e o perioada de acomodare cu gradinita, dar la fel e si cu scoala. Ma uit la bursucii mici si chiar le face placere sa mearga la gradi, chiar daca initial nu erau asa de incantati. Normal ca nu e pentru toata lumea la fel, dar poate fi foarte frumos la gradinita. Daca ai auzi-o pe Ioana cu ce verva povesteste si cum imi spune ca vrea la gradi... Iar scoala este uneori, din pacate, mai obositoare si cu mai multe constrangeri decat gradinita (noroc ca vine la alta varsta).



s-ar putea...dar daca este asa,o fac inconstient.am zis ca eu imi doresc s-o duc la gradi,bla,bla.poate ca dorinta mea de a o tine aproape este mai puternica decat de a duce-o la gradi.daca e asa...,oricat incerc eu sa prezint favorabil institutia,Crinuta simte farama de teatru si raspunde ca atare.mda...,am tema pt acasa:D

eu zic mai degraba ca dorinta ei de a deveni dintr-o data fetita de scoala,fetita mare.observ ca mai toate prietenele ei de la bloc sant fetite de 7-8-10 ani.prietene devotate,nu doar de joaca.ma trezesc cu ele la usa,cerandu-mi s-o las pe Crinuta afaraau venit de nush cate ori la noi acasa,s-u jucat cu toatele.impart orice,ii fac cadouri,o protejeaza.mereu o implica si o fac sa se simta una de-a lor,de-a scolaritelor,fetelor mari!cred mai degraba ca asta este 'problema'.

acomodarea este grea in orice situatie,la orice varsta,dar nu pt toata lumea.tine de mult mai multe lucruri,cu siguranta!si daca ar fi sa compar din casa mea.Claudiu este copilul care a mers la gradi doar 6 luni de zile(injur de 5 ani).n-a avut prb cu acomodarea nicunde/nicicand.de copilul-Claudiu,povestete cu mandrie soacra mea.de adultul-Claudiu pot povesti eu.iar eu am fost la cresa/gradi cu saptamana(orfelinat mai lipsea).nevoita sa ma adaptez de mic copil,n-am reusit in alte situatii nici pana la maturiatate.comparatia o fac pt ca noi(eu si Claudiu) am avut acelasi job,in aceleasi conditii.el s-a adaptat din prima conditiilor,eu n-am reusit nici dupa 10 luni de contract,nici dupa 2 contracte,niciodata.de cate ori am schimbat domiciliu am trecut printr-o depresie,cu dor de administratora ,dor de chioscul de la bloc,dor de iarba verde de 'acasa'.sa nu mai povestesc de sufletul meu,ingrozitor de afectat dupa acomodarile fortate din copilarie.am o mie de temeri,de la abandon(prietenii stiu,pt ca pe ei se rasfrange totul:D)pana la increderea in sine.temeri care ma vor urmari probabil toata viata.si ca sa termin comparatia,Claudiu se desprinde de Crinuta mult mai greu decat mine pt ca lui asta i se pare normal.sa nu-si dea copilul la gradi ci sa-l tina acasa,sa-l educe asa cum el a fost educat.iar eu ma straduiesc sa accept integral ideea ca gradi i-ar face bine,cu toate ca nu asta imi dicteaza sufletul.ce alege sufletul,nu mai zic.majoritatea sant lucruri ce duc spre protectie maxima care nu face bine deloc,dar care vin din copilul-Dana,inca suferind dar spre vindecare

mami de Crinuta si Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Mirunica,sufletel micma bucur nespussss ca esti mai bine!drum bun spre casa la ai vostri dragi


mami de Crinuta si Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Si eu in trecere
Ma bucur ca Miruna este bine, din pacate nu am ajuns la nici o banca ptr a depune ceva, o voi face chiar daca mai tarziu.
Situatia este incordata la munca, a inceput primul val de concedieri, eu inca nu m-am mutat dar macar mi-am gasit un alt apartament (acum ma intreb cat voi sta si acolo )
Dar ce este important este ca Luca este bine, vesel, energic, cu semne de fata , iar eu invat in fiecare zi sa fiu mai calma si sa-l ascult/inteleg mai bine... cred ca este prima oara cand reusesc sa fac fata schimbarile din viata mea fara sa ma stresez prea tare si sa fac din tantar armasar...
Dandusa, te citesc cu mare placere.... nu dau sfaturi cu gradi ca Luca pare genul care se adapteaza repede; nu e suparat ca ne mutam, a vazut noul loc si desi apartamentul e mai mic si mai urat el a zis ca ii place... ma bucur mult pentru ca mi-era teama sa nu ii fie greu....
Danutz, multa sanatate si sa va faceti repede bine
Roxanica, ce dor imi era de voi.. asa frumos povestesti...
Laura, ma bucur enorm ca s-a acomodat cu gradinita....
Va pup pe fiecare in parte

Yagmur si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dandusa

Citat:
citat din mesajul lui acs


N-am citit decat foarte putin, dar mi-a sarit in ochi: "ea zice intr-una ca vrea la scoala,nu la gradi...". Dandusa, oare modul tau de prezentare a gradinitei nu e putin partinitor? Sau faptul ca scoala e mai indepartata (ca timp_ o face pe Crinuta sa aiba parerea asta?
Zic asta pentru ca intr-adevar e o perioada de acomodare cu gradinita, dar la fel e si cu scoala. Ma uit la bursucii mici si chiar le face placere sa mearga la gradi, chiar daca initial nu erau asa de incantati. Normal ca nu e pentru toata lumea la fel, dar poate fi foarte frumos la gradinita. Daca ai auzi-o pe Ioana cu ce verva povesteste si cum imi spune ca vrea la gradi... Iar scoala este uneori, din pacate, mai obositoare si cu mai multe constrangeri decat gradinita (noroc ca vine la alta varsta).



s-ar putea...dar daca este asa,o fac inconstient.am zis ca eu imi doresc s-o duc la gradi,bla,bla.poate ca dorinta mea de a o tine aproape este mai puternica decat de a duce-o la gradi.daca e asa...,oricat incerc eu sa prezint favorabil institutia,Crinuta simte farama de teatru si raspunde ca atare.mda...,am tema pt acasa:D

eu zic mai degraba ca dorinta ei de a deveni dintr-o data fetita de scoala,fetita mare.observ ca mai toate prietenele ei de la bloc sant fetite de 7-8-10 ani.prietene devotate,nu doar de joaca.ma trezesc cu ele la usa,cerandu-mi s-o las pe Crinuta afaraau venit de nush cate ori la noi acasa,s-u jucat cu toatele.impart orice,ii fac cadouri,o protejeaza.mereu o implica si o fac sa se simta una de-a lor,de-a scolaritelor,fetelor mari!cred mai degraba ca asta este 'problema'.

acomodarea este grea in orice situatie,la orice varsta,dar nu pt toata lumea.tine de mult mai multe lucruri,cu siguranta!si daca ar fi sa compar din casa mea.Claudiu este copilul care a mers la gradi doar 6 luni de zile(injur de 5 ani).n-a avut prb cu acomodarea nicunde/nicicand.de copilul-Claudiu,povestete cu mandrie soacra mea.de adultul-Claudiu pot povesti eu.iar eu am fost la cresa/gradi cu saptamana(orfelinat mai lipsea).nevoita sa ma adaptez de mic copil,n-am reusit in alte situatii nici pana la maturiatate.comparatia o fac pt ca noi(eu si Claudiu) am avut acelasi job,in aceleasi conditii.el s-a adaptat din prima conditiilor,eu n-am reusit nici dupa 10 luni de contract,nici dupa 2 contracte,niciodata.de cate ori am schimbat domiciliu am trecut printr-o depresie,cu dor de administratora ,dor de chioscul de la bloc,dor de iarba verde de 'acasa'.sa nu mai povestesc de sufletul meu,ingrozitor de afectat dupa acomodarile fortate din copilarie.am o mie de temeri,de la abandon(prietenii stiu,pt ca pe ei se rasfrange totul:D)pana la increderea in sine.temeri care ma vor urmari probabil toata viata.si ca sa termin comparatia,Claudiu se desprinde de Crinuta mult mai greu decat mine pt ca lui asta i se pare normal.sa nu-si dea copilul la gradi ci sa-l tina acasa,sa-l educe asa cum el a fost educat.iar eu ma straduiesc sa accept integral ideea ca gradi i-ar face bine,cu toate ca nu asta imi dicteaza sufletul.ce alege sufletul,nu mai zic.majoritatea sant lucruri ce duc spre protectie maxima care nu face bine deloc,dar care vin din copilul-Dana,inca suferind dar spre vindecare

mami de Crinuta si Raducu


oare prietenele de la bloc nu ar putea sa ii prezinte gradinita? intr-un mod fun? sa ii povesteasca cum ca si ele au fost si ce au facut/invatat/jucat acolo, ca si-au facut prietni, etc? asta daca vrei sa incerci cu gradinita. ma uit la dani care e de o mie de ori mai receptiv la ce spune stefi (verisoara lui) decat la ce spunem noi, adultii.
apoi cu acomodarea. daca ar fi sa compar si eu la mine in casa, eu si cu sora mea. crescute la fel, iubite pana-n luna si inapoi, amandoua am mers la gradi la aceeasi varsta (pt ea acomodarea a fost f usoara, pt mine un chin - eu, personal, nu tin mite, dar din ce imi povesteste mama), lasate la bunici in perioada vacantelor, etc. eu plang daca imi schimb serviciul, andrea e entuziasmata de lumea noua, eu sufar daca ma mut (exact cum spui ... mi-e dor de chiosc, chiar daca am 10 mai bune la noul loc). asa ne e felul. eu sunt mai "mamoasa" ... am 30 de ani, dar tot am nevoie de aprobarea parintilor, am 30 de ani dar tot e bine "acasa", adica la mama, etc. ea isi vede de familia ei, de treaba ei, de viata ei - nu ca nu i-ar iubi sau ca nu ar tine la parerea lor, dar e o relatie mai "sanatoasa" decat dependenta mea .
tine, cred eu, f mult si de felul omului/copilului.
apoi, parerea mea, daca tu crezi/simti ca e mai bine pentru crinuta sa stea acasa, fara gradi, daca asa iti spune sufletul de mama si daca tu reusesti sa faci fata (nu stiu de unde mai ai putere, dar bravo tie ) si claudiu e de aceeasi parere si puteti sa puneti in practica ce va doriti ... de ce stai in dubii?

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

La multi ani, asiza!

Va ofer o ...... fierbinte....

Aseara noi doua am fost la cumparaturi.... m-am dus sa imi iau eu una-alta si m-am intors cu rochita pentru Stefy iar pentru mine doua perechi de ciorapi.... Asa patesc mai mereu..... Insa ea a fost tare incantata.....

dandusa, ceea ce simti tu e mai important decat ce parere au ceilalti. Desi la Stefy reacomodarea a fost grea, si nu toata lumea ma incuraja, eu o vedeam ca ii place, ca tanjeste dupa copii si atunci am zis sa incerc.... daca simteam ca nu e ok, renuntam. Important e ce simti tu. Eu te admir pentru puterea cu care lupti pentru binele familiei tale.

Laura, ma bucur ca Dani s-a acomodat. Multa sanatate, ai grija de tine, sa nu ajungi iar in pat.

Yagmur, nici nu stiu exact ce as putea sa iti spun in .... insa ma bucur nespus ca Luca e incantat de alegerea ta si ca va intelegeti....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

La multi ani, asiza!!!!!!!!!!! Sa ai parte numai de fericire, sanatate, bucurii! ne-ai uitat? da si tu ceva de baut pe aici si mai zi-ne ceva de baietelul acela minunat al tau

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:




La multi ani Asiza!




..timpul sterge totul, dar focul naste foc (Iris)

Mergi la inceput