Fulguleti de nov-dec 2006 (230)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Va ofer o fierbinte....

Ieri ne-a prins ploaia prin oras.... Ei i-am pus pelerina de ploaie, dar pe mine m-a facut.... fleasca.... Acasa am facut un dus fierbinte si m-am ales doar cu un gat iritat.... Insa domnisoara astazi de dimeneata ne-a dat trezirea cu o tuse.... care.... Eu am zis ca nu a afectat-o ploaia, ca ea era uscata cand am ajuns acasa.... poate de la baie, ca s-a balacit cam mult....

Aseara am reusit sa vorbesc cu Mihaela(dastefa). Miruna e mai bine, dar nu au facut vineri tomografie... vor face luni sau marti.

Bambo, Stefy cand era mai mica palngea cand se trezea si nu eram in camera, acum se da jos si vine dupa mine.... i-a camerele la rand... baia, bucataria pana ne gaseste....

Roxana, despre trezitul noaptea, a fost primul lucru la care mi-a zis doamna de la cresa sa ma astept cand am dus-o prima data. Mi-a explicat ca e foarte greu pentru copil cat si pentru mama aceasta "ruptura". Pana la varsta asta a stat 24 de ore din 24 cu mama si apoi dintr-o data merge intre straini.... si la fel s-a intamplat si la noi. Se trezea noaptea si spunea ca nu mai vrea sa o ducem.... I-am dat doameni telefon si i-am spus ca nu o mai duc.... si m-a intrebat de ce... I-am povestit cum a fost noaptea si m-a rugat sa o duc.... si sa stam de vorba noi doua.... Si mi-a explicat din nou prin ce trec copilul, ca trebuie dus doar cateva ore si explicat si iar explicat, ca trebuie sa-mi dedic totu timpul ei cand se intoarce si toata dragostea.... si mai ales, trebuie sa fiu eu sigura ca acolo ii este bine.... ca daca eu am dubii, copilul simte... si nu se simte in siguranta. Abia dupa o saptamana am reusit sa ma obisnuiesc eu cu ideea.... ca veneam acasa si mi se parea casa atat de goala.... Si ea nu avea decat un an si 5 luni si toata lumea ma judeca ca duc copilul la cresa ca sa ma duc la serviciu cand pot sta acasa cu ea pana la doi ani.... si numai asa nu era.... Si mi-a mai spus tot asistenta sefa ca acomodarea e mai grea pe masura ce va creste.... asa ca pana la urma am dus-o si a plins vreo trei nopti la rand si apoi s-a linistit. Si nu mai vrea acasa.... vrea la copii si sambata si duminica.... Tu stii mai bine ce e bine pentru David.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Salut,

Roxanica,imi pare rau ca sunteti bolnavioari.Multa sanatate!Si imi pare rau ca e greu cu gradinita.Poate ar trebui sa il lasi numai 4 ore pt inceput,vreo luna..nici nu stii cand trec..asta daca are cine sa il ia de acolo..

Bambo,arati foarte bine.mihaita nu mai plange demult cand se trezeste..o intrebi pe antonia de ce plang?Explica-i c anu ar enici un motiv,ca esti acolo,stiu si eu..

Ruxandra..m-ai innebunit again cu pozele voastre..kiar ca e frumos Sibiul..si muntii aia plini de zapada...
imi plac foarte mult pozele in care apare toata familia si se duc incoace si incolo impreuna prietenii stiu de ce..

minunea mea
www.inimacopiilor.ro/campanie/campanie.php?gamePlayed=0" target="_blank">pt inimioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Laura,ai mai slabit asa e?Dani e foarte frumusel si smeker

Sa va povestesc patzanie:
Noi stam la casa cu 2 etaje..locuim doar la et.2,la et.1 avem un gen de afacere.Intr-o zi eram la etajul 1 cu mihaita dupa mine si socoteam ceva.Eram cumva atenta si la el..ca la un moment dat l-am auzit fosnind ceva si m-am dus sa vad ce face..dar.. ia-l de unde nu-i..il caut peste tot..pe sub,scaune,mese, fotolii..dulap o data si inca o data..nimic.
Il strig de cateva ori..nimic..
Intru in panica..vad ca usa e inkisa si stiam ca nu a iesit dar totusi nu era nicaieri..asa ca am urcat la 2 (deja incepuse si emil cu un pritene sa il caute) ..prin toate camerele,pe sub fiecare pat...iar nimic..parca eram intr-un film SF..
Iar cobor la 1..iar il caut..il strig nici un semn..asa ca speriati am coborat afara..in parcul care e la 2 pasi si prin jurul casei..nici urma..
usa de la parter era tot inkisa (nu incuiata,ca venise cineva) si desi stiam ca daca ar fi iesit ar fi lasat usa larg deschisa,nu se straduia el sa o inkida..dar daca nu il gaseam la ce ma puteam gandi..am inceput sa plang,nu mai stiam ce sa mai fac ,nici la ce sa ma mai gandesc..si am urcat iar la 1 terminata..cand il vad iesind din ladita unui cuier cu gura pana la ureki (un fel de pantofar)..
Nici prin cap nu mi-a trecut ca ar incapea acolo ..
Am inceput sa plang si mai tare cand la-m vazut..abia am ami manevrat telefonul sa il sun si pe emil sa se intoarca.. eu plangeam ,el il certa si mihaita nu intelegea nimic..ce se intampla..doar m-am ascuns sa ma gasiti..zicea.
Cautarea a durat vreo 20 de minute..si dupa ce am reusit sa imi recapat vocea, i-am explicat cat de tare ne-am speriat si a promis ca nu se va mai ascunde fara sa spuna..
Imi tot spunea"dar eram acolo,trebuia sa vii sa ma cauti acolo.."

Asa ca, aveti grija cu "de-a v`ati ascunselea"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Salutare !
Azi suntem muuuuuuult mai bine, daca ma gandesc nici n-a fost chiar asa rau David nu mai tuseste, Maria nu a facut febra, muci tot mai putini, veseli amandoi puii si plini de viata. Asta dupa ce ieri mi-a mai facut Maria o faza ca n-a mancat nimic de la 3 dupa-masa pana a doua zi la 7, de am ajuns sa-i dau apa cu seringa la gandul deshidratarii. Uite, acum cand scriu imi aduc aminte de sarurile doniei, uff, trebuia sa incerc, dar avea o stare relativ buna. Ea nu papa in cantitati industriale, dar mananca bine, cu pofta, fara prea multe chinuri, are deja 8 kg , he, he, David la 6 luni avea 6,300.

Laura, iti multumesc de incurajari, stiu ca esti patzita si tu, dar ma bucur enorm ca la voi s-a terminat chinul acomodarii. Dani a crescut mult si mie imi pare un baietel atat de jucaus si "normal", si frumoooooooos, si tu cu Florin imbratisati, va prinde bine primavara asta.
Lacramioara, iti multumesc si tie, off, voi ati inceput la 1 an jumate...Cum e Stefi cu tusea??
Lavinia, deja asteptam cu infrigurare finalul patzaniei, stiam ca e cu happy end Cu program de 4 ore, da, asa am gandit initial, dar stii ca nu asta e problema , sa vin la 12 sau la 2 dupa el, ci momentul in care ramane acolo dimineata, asta trebuie scos cumva din program, si nu gasesc alta solutie decat sa ziceam pas. Odata ajuns in sala si orpit plansul pot sa-l las pana a doua zi daca sunt activitati interesante. Apoi la somn, chiar vrea el sa stea un pic intins pe saltelutza si adoamre bustean, probabil obosit si de atatea lucruri noi, stii cum dormea cand am mers dupa el, asa cu picorusele peste paturica, cracanat, rosu in obrajori...
Danduso, bun, si totusi voi cum veti face, n-o s-o dai pe Crinutza la gardi DELOC ??? Eu votez totusi pentru gradi, desi in momentul asta parca nu gasesc un rapuns afirmativ la intrebarea " Si totusi trebuie sa mearga la gradinita??"

Pozele Ruxandrei nu le gasesc nicaieri, am vazut in schimb pozele Adinei, si ce-mi place de Grigore cu freza boema, si de Ale tinandu-se de mana cu Matei , ha, ha, mai stii???
Noapte buna, fetelor!

Stati asa ! Dia, n-o intrebi tu pe verisoara ta, psiholog, totusi care e limita, tehnico-stiintific vorbind, medical, sau cum sa zic io, intre patologic si normal, la acomodarea asta cu gradi?? Adica e normal sa planga asa cu patos si in 10 secunde sa se joace linistit ? Sau un copil pregatit de gradi ar trebui sa nu planga deloc deloc?? Multumesc !

Roxana, mamica lui David (20 noiembrie 2006 ) si a Mariei ( 2 octombrie 2009)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Citat:
Iar eu nu pot sa ma descurc cu doi copii, stiu ca suna groaznic, ca-l "alung" oarecum pe pui la gradi din neputintza mea, da' nu fac nimic bine, de niciunul nu ma ocup cum as vrea si-s nervoasa de-mi vine sa ma duc in lume...si bolnava si batrana.


Roxanica scumpa,de cand cu doi n-ai cum sa te mai ocupi cum ai vrea de fiecare!asta-i idealul,dar din pacate imposibil!si fie vorba intre noi,acum chiar poti sa te ocupi mai bine de David,pt ca Maria nu baga in gura plastelina si nu-i strica turnul lui David...dar mai tarziu cam asta urmeaza.iti spun sincer ca doar cu ambii am parcurs toate etapele de pana acum.pe masura ce trece timpul,imi pare ca devine mai greu...sau poate ca-s eu mai obosita,nu stiu.acum simt ca as vrea s-o duc pe Crinuta la gradi,cum spuneam in alta zi...simt ca as vrea sa-i duc dorul,simt ca as vrea sa-i arat si altceva dar nu vrea ea.chiar azi discutam si dupa lungiile explicatii,timp in care asculta cu interes,a venit intrebarea soc "tu pleci si ma lasi acolo singura?"...asta-i tot ce a concluzionat ea de spre gradi.nu tu joaca,nu tu copii,nimic.si esti constienta ca eu in explicatii n-am folosit 'ramai singura'.pai daca ea deja pleaca cu intrebarea asta...,restul ar cam fi munca in zadar.si pt ce pana la urma?!sa invete poezii/cantecele-nu-i graba,acasa citim zilnic de toate.sa socializeze?-iese zilnic cel putin o data pe zi...si nu pe langa casa,luam autobuzul sau pe tati si mergem pe unde avem chef.sa doarma ca trebuie-pai uneori n-are chef.mare lucru nu mi se pare aceasta gradi minunata.exceptie face anul pregatitor de care am citit ca-i f necesar pt preatirea in cls 1, dar n-am inteles cat de obligatoriu este!si daca-i obligatoriu doar prin prisma pregatirii,as putea s-o fac acasa...
nu stiu daca va merge sau nu la gradi pana in cls 1 dar la momentul asta stiu sigur ca nu!ea zice intr-una ca vrea la scoala,nu la gradi...

eu zic sa te detasezi un pic si s anu te mai simti aiurea ca nu ai timp sa faci totul 'bine'.pana la urma cine se mai asteapta la 'bine' cand ai doi copii care primeaza?te ocupi de ei si basta!faci mancare/curatenie cand este Cristi schimbul 2 si cat esti sigura acasa stai doar langa ei.
faza cu trezitul in noapte,mie imi lasa un semn mareee de intrebare.undeva in sufletul lui sta cuibarita o teama.el doarme,subconstientul lui lucreaza.incearca sa vorbesti cu el,poate ajungi cumva in adancurile,'adancului'
daca decizi sa nu-l mai duci la gradi,am sa-ti scriu cateva randuri din experienta mea de mami cu doi pici si fara ajutor.orice se poate,crede-ma!


Dia,
buna intrebarea Roxanicii.astept si eu cu interes.sincer,de cand cu copii am devenit pasionata de psihologia copilului.citesc orice imi cade in mana.daca intereseaza pe cineva,trimit cateva carti pe mail


mami de Crinuta si Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Va ofer o fierbinte....

Setfy tuseste, dar nu foarte tare... I-am dat Eurespal si ceai cald....cu lamaie, lapte cald cu miere.... Speram sa ramanem aici....

Lavinia, ce patanie.... am stat cu sufletul la gura paana am terminat de citit sa vad totusi ce s-a intamplat.... Pentru ei e o joaca.... pentru noi un stres

Roxana, nu am avut alta solutie... Ma chemau la job si nu am pe nimeni in Iasi..... Iar cu bona mi-e ami frica decat la cresa... La cate bone am vazut.... doar vreo doua erau asa cum ar trebui sa fie.... Cum mai sunteti?

dandusa, vreau si eu cartile, daca le poti trimite.... Eu am gasit undeva "Intre parinte si copil" si m-am apucat de citit.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

Buna dimineata!
Iulia mersi de cafea,tocmai o savurez!Ale are diaree..iar,azi vreau sa merg sa i fac copro,sper sa nu fie iar ceva..
Am pus poze pe mailul comun,pt cine doreste sa vada o particica de rai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

am vorbit cu Mihaela. au facut de dimineata tomografia si totul este bine. nu mai e nevoie nici de tratament in continuare, adica alt antibiotic. si maine dimineata le face externarea. Mirunica e bine, iar Mihaela parca e alt om, abia asteapta sa ajunga acasa.

mami de www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Mereu pe fuga, dar nu vreau sa mai treaca iar luna pana sa mai scriu 2 randuri. Deci: suntem bine, bursucii refacuti complet si plini de viata :). Incercam sa-i implicam in cat mai multe activitati distractive, sa-i scoatem din oras... Noi, adultii, mereu, mereu in graba si obositi, dar sanatosi si inca in putere :).

Ma bucur mult ca Miruna este bine. Multa sanatate in continuare!

N-am citit decat foarte putin, dar mi-a sarit in ochi: "ea zice intr-una ca vrea la scoala,nu la gradi...". Dandusa, oare modul tau de prezentare a gradinitei nu e putin partinitor? Sau faptul ca scoala e mai indepartata (ca timp_ o face pe Crinuta sa aiba parerea asta?
Zic asta pentru ca intr-adevar e o perioada de acomodare cu gradinita, dar la fel e si cu scoala. Ma uit la bursucii mici si chiar le face placere sa mearga la gradi, chiar daca initial nu erau asa de incantati. Normal ca nu e pentru toata lumea la fel, dar poate fi foarte frumos la gradinita. Daca ai auzi-o pe Ioana cu ce verva povesteste si cum imi spune ca vrea la gradi... Iar scoala este uneori, din pacate, mai obositoare si cu mai multe constrangeri decat gradinita (noroc ca vine la alta varsta).

Roxanica, gradinita nu e obligatorie; nici chiar anul ala pregatitor (din cate stiu). Insa tu pui in balanta argumentele pro si contra si te hotarasti daca incerci sau nu sa-ti duci puii la gradinita si la ce varsta.

Lavinia, uff! Imi inchipui cum te-ai speriat!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Salut fetelor dragelor,
Noi (adica io cu Rares acasa). Rares bolnav, febra de 2 zile, asteptam sa se faca ora 6 sa mergem la doctor (stiati ca si la urgenta la Medicover e cu programare?!!!...) Io tot racita, in seara asta, dupa Medicover, mergem si la homeoptata sa vedem daca rezolvam ceva cu imunitatea noastra care este varza, ...am asa un feeling ca plimbam aceeasi infectie, eu de la Rares, el de la mine si tot asa.
Am ajuns ca smnul sa fie un lux, dupa pazit copchilul 2 nopti, sunt zombi, iar azi, cand credeam ca recuperez ceva, a sunat telefonul ca la posta...bunica-mea avea o vorba, nici sa mori nu poti
.
Atat despre noi, ma bucur enorm ca Mirunica e bine si ca se externeaza, sa dea DD sa o tina tot asa!
Poze nu am apucat sa vad neam, nu pot deschide calc-ul fiindca Rares sare pe mine, la munca nu mai am acces la Picasa si nici la Yahoo sau Gmail...
Mai voiam sa zic ceva, despre gradi, strict din pct. nostru de vedere, pt noi l-a ajutat sa evolueze enorm, cu toate (bine ca sa fiu complet sincera, mai putin cu scutecul, de care inca nu am scapat...dar speram), e efectiv aproape alt copil de cand merge acolo, mult mai sociabil, mai intelegator, chiar daca asta e totusi cu chef, spune multe chestii comparativ cu Rares cel de acum juma de an, care zicea 3 cuvinte mari si late. E adevarat ca am tinut-o dintr-o boala in alta si inca nu am terminat, dar per ansamblu, eu cred cu tarie ca gradinita e un lucru bun in viata lui si ca l-am dat exact atunci cand trebuia. Azi toata ziua mi-a zis ca el vrea la gradi, la Andrei si Iannis (colegii lui) si sa-i cante Dianei (una din educatoare) ca sa-i arate ca a invatat "Sur le pont d'avignon". I-am explicat ca azi stam amandoi acasa ca sa luam siropele si a tinut...tre sa vad maine ce mai inventez
Pe de alta parte stiu ca sunt copiii care nu se acomodeaza nici la 3 ani si nici la 6, asta este...pana la urma toti ajung la scoala, chiar daca au trecut sau nu prin gradinita
.
Sanatate multa la toti bolnaviorii!

Mergi la inceput