Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (155)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

doloress welcome back.
Ce frumos ai scris despre mamicie.Si eu ma topesc toata cand imi zice Julia cate o chestie si vine si ma pupa.Acum vreo saptamana aveam un herpes la gura (imi apare cand sistemul imunitar e la pamant; off topic mare inventie plasturii compeed ).Si se uita Julia la mine mai insistent, apoi imi zice "buba...pupic" si vine la mine sa-mi dea pupic ca sa-mi treaca.Pt momente dinastea merita sa traiesti .

ylari si cum ii pui laptele cu cereale? La gradinita il lasi la frigider sau cum? Julia dupa ce se trezeste bea lapte, deci la ora 10 nu prea i-as mai da lapte si deocamdata suntem cu paine cu branza, dar a cam devenit si ea constipata de la atata branza.

Mai zic o chestie despre gradi si-apoi promit ca nu va mai stresez o vreme Astazi Julia nu vroia sa ma lase sa plec si plangea si ma punea sa stau jos sa nu cumva sa ies pe usa.I-am tot spus ca ma intorc, si am iesit cand nu m-a vazut.Asa a plans si a urlat saraca vreo 5 minute si printre urlete tot repeta vine mami,vine mami.Apoi s-a linistit, si eu am venit acasa.Pai cum sa nu planga ca si eu am plans dupa ce-am ajuns acasa.E asa goala casa cand nu e ea, si m-am pus sa gatesc, sa spal vase, sa mai fac ordine ca sa-mi treaca timpul mai usor pana ma duc dupa ea.Normal ca am deschis si calculatorul



Lilly, mami de Julia (30.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cadina spune:

Multumim mult, dragelor, pentru toate urarile! Si mie mi-a fost dor de voi si m-am gandit de multe ori sa va scriu... Cosmin este la cresa de stat, Militari, inca nu s-a adaptat. In prima zi a plans putin, a doua zi mai mult, iar a treia zi a realizat ca mami nu vine cand vrea el si a plans incontinuu. Il luam la pranz, inainte de culcare si tot plangea dupa mine... Greu, dar trebuie sa se adapteze. Maine incep serviciul. O sa-mi fie dor de baietii mei. Avem un tati care are grija de noi, care ne iubeste si pe care il iubim mult. De altfel... Cosmin e din ce in ce mai frumos si destept, rasfatat, face la olita in majoritatea timpului, nu mai este chiar atat de babalau nici la activitatile fizice: a invatat sa se urce pe canapea, sa sara in pat, sa se urce si sa se dea singur pe tobogan. Va pupam cu drag inca o data si La multi ani la toate mladitele si mugurasii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Salutare

Of mai Lily ce greu este Asta e cred faza cea mai nasoala de pana acum: separarea. Parca la boli e cat de cat ok, ca esti acolo cu ei, ii dragalesti, esti aproape ... dar faza cu acomodatul departe de mami/bebe si pe mine m-a daramat o perioada. Chiar si acum, va ziceam ca din pacate tanti noastra nu mai e disponibila si pentru restuml saptamanii Robert e migrator, plasat pe la diverse alte persoane ... ieri am avut o surpriza extrem de placuta: baieteul meu a fost tare voios, nu a plans deloc, i-a placut mult, a dormit o tona, doare de mancat mai slabutz, dar nah, ce sa faci. In rest la-am gasit vesel, agatzat de tanti aia noua, a pupat-o, se vedea ca i-a priit tare. Bine, si tanti asta are o casa de mi-a picat fatza - se vede ca face chestia asta cu cresa de placere, nu de nevoie. Nu va zica de cartier, sta pe langa noi, dar intr-o zona si mai frumoasa, langa o padure, e po strada cu casutze ca in povesti, nu trec masini deloc, pasarele ciripeau etc. In casa - culoare multa, veselie, atmosfera calda, are si o curte de m-a dat pe spate, cica ieri piticii au stat numai in curte, unde erau jucarele peste tot, leagane etc. deci s-a simtit bine.

Insa azi - teroare - a trebuit sa mearga la alta tanti ... si cum a ajuns acolo a inceput sa urle, si cica nu a avut bogdan ce face, l-a lasat plangand, mi-au dat si mie lacrimile la telefon cand mi-a zis. Si a tot plans micutzul, la tanti asta de azi nu mai e asa frumos, of of... ce rau imi pare Am sunat sa vad ce face si se auze al copil urland pe acolo, nu era el, tipa incerca sa imi zica ca e bine Robert dar nu am reusit sa ma inteleg cu ea ca celalalt copil plangea tare de tot - deci va dati seama ce atmosfera

Eu sunt inca bolnava, nu mai imi trece, sunt obosita rau, de-abia ma tarasc si la servis... Dimineata ma scol umflata, de zici ca nu am dormit, desi peste noapte dorm dusa, de-abia respir, cred ca o sa ma duc iar la doctor. Si la servis sunt cam blocata, ca as fi stat cu piticul acasa, sa vad cum il iau azi, daca e asa nefericit asta este, raman acasa cu el doua zile.

Delores bine ai revenit scumpa Eu sunt convinsa ca toate fetele de aici sunt amorezate pana peste cap si ce mi se pare fun e ca toate avem aceleasi simtiri, desi suntem cu toate diferite si la distanta.

Cadina - LA MULTI ANI pentru mugurelul de Cosmin, sa fie sanatos, fericit, implinit si norocos Si sa se acomodeze odata la gradi of of

va pup, fug la muuunci :)

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Ce noapte buna am avut! Victoria s-a trezit de vreo 2-3 ori, a marait vreo 5 secunde! dupa care a adormit la loc, imediat ce am luat-o de manutza! Eu nu mi-am imaginat ca fiica-mea poate (fizic!) sa doarma atat de bine! Ufff, bine ca am renuntat la titzi!

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

ma bucur pentru tine Desiree

Cris iar a fost in greva de somn de pranz azi, desi s-a trezit dimineata la 6, s-a jucat pana la 7:30, dupa care a dormit pana la 9...dupa ce a baut 300 ml de lapte, am stat si cu ea, am lasat-o si singura in patut, mi-a tocat nervii cu maraielile si plansul ei, am reusit s-o adorm pe picioare...desi imi propusesem sa n-o mai pun pe picioare ca sa n-o obisnuiesc iar asa...dar n-am mai rezistat, aveam nervii intinsi la maxim (si ai mei nici nu sunt prea elastici) cand o vedeam ca moare de somn si nu stia ce sa mai faca...sa va dau o mostra de criza: mi-a dat un fir de par gasit de ea prin pat, pe care eu l-am aruncat...ei bine, a inceput sa se tavaleasca pe jos si sa urle, ca i-am aruncat firul de par

Lumi, mami de bombonica Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Luminel - io sunt experta in greve de somn de pranz - concluzia: il las in pace si daca imi adoarme pe la cumparaturi, prin masina, sau pe vreun drum ceva, ok, daca nu - nu are rost sa ma nevrozez. faza e ca el in timpul saptamanii doarme la tanti, adoarme singur la ea, in patut, ar cica somnul lui e f scurt comparativ cu al celorlalti copii, de aia l-a si pus separat, ca se scoala cam dupa o ora si ii trezeste si pe restul. Mie mi e clar ca seamana cu noi, nu avem nevoie de asa mult somn, in nici un caz nu dormim ever peste zi, nici bolnavi sau rupti de oboseala. deci ce pretentii sa am ...

Ce mai merge la noi si am bagat deja in rutina de weekend, este sa fac intuneric in samon si sa dau drumul pur si simplu la TV (daca ii pun desene le "traieste" intens si nu adoarme). La TV, la mine in brate, cu ochii intr-o emisiune ceva (ori un film, ori o emisiune la care ma uit eu cu gatit , un fel de Cireasa de pe tort frantzuzeasca) - asa mai adoarme. Uneori insa e asa de capos incat la mine in brate nu vrea sa se lipeasca de mine, ci sta in fund, pe picioarele mele, i se face super somn de pica pe spate sau ii cade capul in fatza - evident ca tresare si se chinuie iar sa tina ochii deschisi, daca eu incerc sa il imping inspre mine usor urla si se crizeaza, deci il lasa asa, odata era sa cada pe jos efectiv, am murit de ras. Si tot nu adoarme

Eu incerc ma juma de ora: mai intai in pat (dar din ce in ce mai putin) unde e o batalie, o distractie, apoi la TV. Daca nu - ne vedem de ale noastre, in general am planificat iesiri cu masina pe la pranz, pt ca SIGUR imi doarme acolo in masina. Odata ne-am invartit de 2 ori in jurul Bxlului ca sa doarma macar o ora piticul capos

Desiree - felicitari pentru noaptea buna :) Si pentru alaptat asa mult :) Sper sa te intarci usor, eu am luat pastile dar la tine sunt convinsa ca se reolva natural - bea mai putine lichide in perioada asta, mulge-te cat sa te decongestionezi si daca tot e aiurea, baga niste comprese reci in sutien

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

ELENA am vazut pozele ,super Lizuca !!

LAURA si printesa cum mai sunt ?

23+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenuca spune:

Salutare si de la noi, am intrat sa-i spun La multi ani puiului de Cadina, sa fie sanatos si voios si sa cresti mare si frumos .
Vroiam s-o vad pe Ilincutza, dar se pare ca nu avem poze inca. Simona ce face surioara, e bine, cum merge recuperarea? de la noi.

Noi credem ca nu mergem maine la gradi, Liz inca mai tuseste asa nitel si mai avem muci, cred ca mai bine incepem de luni. Intre timp am pus pe toata lumea sa faca lobby pentru gradi, e Lizuca asa smechera si cu urechile ciulite permanent, asa ca vorbim de gradi ca intre noi si ne trezim ca mai comenteaza si ea pe ici pe colo, deci e super atenta la tot ce vorbim noi,desi se joaca sau se uita la desene...

Rugaminte, parca a postat o mamica un site care te invata cum sa desenezi, pls, pls, spuneti-mi si mie site-ul ca fiemea s-a plictisit de picasso-ismele mele .

A, si vroiam sa o intreb pe Alish cum a fost cu acomodarea voastra la gradi si cand nasti scumpa?


Elenuca mami de Lizuca 29 Mai 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Tuturor M&M si mamicutelor lor .

La multi multi ani sanatosi si voiosi pt toate mlabitele si toti mugurasii sarbatoriti zilele acestea

Imi pare tare tare rau ca nu pot sa tin pasul cu voi si la scris ,ca la citit citesc cam 90%(cel mai mult cand sunt cu Dariuta
Si eu stau si ma minunez ce a trecut timpul,ce mari si frumosi s-au facut puiutii nostrii .D-soara Saratzina e taaare vorbareata,e ssss saita ,mor dupa ea,imi vine sa ii mananc gurita .Cu mancatul stam asa si asa,are perioade cand mananca si altele cand nici lapticul seara nu si-l bea .In saptamana Pastelui a fost cu rosu in gat,nu a luat tratamentul pe gurita si i-a pus branula,de am facut naveta zilnic la Budimex pt tratament.A si slabit mai mult de 1 kg,desi nu e prea umflatica,dimpotriva e piticuta,are cam 80-82 cm si vreo 9 kg si umpic,dar arata ok,e carnoasa nu ciolanoasa Cu mancarea sper sa se dea pe brazda,ca exemplul negativ(adica tero Alex )e la gradinita,de o saptamana ,ca dupa el se ia cand nu vrea sa manance nimic.Cu somnicul sta fff bine,doarme fara pb la amiaza minim 1 ora,dar si 2-3 ore.Cand se apropie ora de somnic se pune langa mine pe pat,daca sunt cu Daria,trebuie sa o tin de manuta si sau pur si simplu se pune pe pat si adoarme .Asta e o parte buna la ea,ca avem dealea mai putin bune:e fitzoasa la haine,daca nu-i place cu ce o imbrac urlaaaaaaaaaaaa, urla frate ca "nu-s moase=frumoase hainele,nu au bajane=buzunare"si are un fix sa aiba sosete in picioare uneori,si alteori sta bine mersi in chicioarele goale fara pb .Si isi suge degetul mare de la mana stanga.Nu stiu cum sa o dezvat ,acum i-am luat albastru de metil sa o dau cand doarme si cand se trezeste sa vada ca e murdara si sa nu si-l mai suga,ca e tare curatica,nu se suporta murdara pe maini sau haine,urlaaaaaaaaa ca e murdara si sa o spal,nu se linisteste pana nu o spal.Acum vreo 3 saptamani s-au pictat copiii mei cu markere si carioci,s-au facut indieni.Markerul a mers jos usor,dar cariocile,dupa vreo 3 baite zdravene .
cam atat in postarea asta,sa nu va plictisim prea tare.Pupici tuturor

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008


trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Seara buna dragele mele. Acum am apucat si eu sa citesc pe-ndelete...Aseara am dormit la spital cu Sis, nu a mai vrut sa puna anestezic si a fost mai greut, dar azi deja era mult mai bine.

Nu am apucat sa descarcac insa poze...sper sa puna ea, dc nu pun eu pana diseara

Lorich, am citit ce-ati patit. Dumnezeu a fost cu voi, m-ai ingrozit cu accidentul asta. Ma bucur ca sunteti bine, voba lui Inais, masina e doar un pachet de fiare....Ce bine ca vei merge in concediu pana incepi sv, nemaipomenit!!!
SImonixuliciule La Multi ANi pt scumpul d eRObertix, am vazut si pozele, ce de spatiu au avut copiii acolo...si cit de frumosi sunteti toti si mamici si copilasi...O veselie generala acolo.Sanatate lu Robert, bine ca a suportat narbateste....Deja e obisnuit cu d-astea cred...
Luminel o scumpica Cristi, ca de obicei!
Andrada, la Albena am fost noi, nu prea am fost multumiti ...cel putin de hotelul nostru. Laguna Garden. SI nici de statiune cine stie ce...Nici nu stiu ce sfat sa-ti dau...Balcikul e misto, dar parca e f mica plaja...SIs a fost la Nessebar si i-a placut foarte tare acolo. Ti-am spus din ce stiu eu, mai sondeaza totusi ...Succes!
Elenuca sper ca sunteti deja bine!Tare dor de frumoasa mea Lizuca.
Prag, frumoase poze, ce misto concediu pe nisip...mi-as dori taaaaare si eu!
Desiree, cred ca deja ai intarcat cu bine. Bravo!! V-ati facut fete mari de-acum!! Ca si Belleane, eu puneam foi de varza tinute la congelator.
Lilly, spun si eu bravo pt ca vrea sa stea la olita pana face. SI de asemenea pt gradi. Va fi bine.
Ylari...si pe mine ma zapaceste Matei, imi face niste nervi...din ce in ce mai des. Ori am eu o problema, ori el. Ori amindoi.
Doloress, bine ati revenit!!!Ne era dor de posturile tale
Cadinutza, ma bucur tare pt voi! La Multi ANi puiului scump (cu intirziere) si acomodare rapida la cresa.
Alex &Sara, ce copilasi mari si isteti ai!! Sa te bucuri d eei si sa ne scri mai des.
Ma trage Mati d emineca si nu pot sa mai scriu. Sper sa revin pe seara...cu poze

Simona, mami de baieti
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"

Mergi la inceput