Burtici cu ursuleti de nov - dec 2010 (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liana.berbec spune:

Neata,
Va mutumesc ca m-ati inclus pe lista. Am vazut ca lipsteste data nasterii - 07.08.1979 iar data probabila a nasterii este 21.12.2010.

Sa aveti o saptamana usoara.

Liana

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEXA1985 spune:

Cu mine spui ca te contrazici? Nu cred ca am scris nimik legat de subiectul acesta. Ascult si eu , deoarece si mie mi-a dat doctora la care mai merg la consult , dar nu vreau sa iau pana nu ajung la doctorul Gherasie sa imi spuna el, daca e necesar.


Citat:
citat din mesajul lui ralucaspm

Alexa, eu nu vreau sa ma contrazic cu tine, ci numai sa imi spun parerea si ce stiu din experienta mea, ca poate pot ajuta pe cineva. Macar sa ai dreptate si sa nu fie periculos Augmentinul.

O alta chestie insa care ma face sa cred ca nu e un antibiotic slab, desi recunosc ca nu m-am documentat singura de pe internet, este ca antibiotic pe care l-am luat eu l-am luat 14 zile cate 2 pe zi. Simonei i-au recomandat numai 5 zile cate o pastila pe zi. Asta nu inseamna ca e mult mai puternic ?

Al doilea motiv e ca eu am luat in trecut augmentin si am facut imediat micoza. Imi fusese dat de catre ORL-ist. M-am dus la ginecolog si mi-a spus ca de la Augmentin pot face micoza pana si fetitele mici si ca de multe ori s-au dus mamici cu fetitele la ea sa o intrebe ce tratamente sa faca pe urma. Mi-a spus sa fiu atenta cu Ioanna sa evit pe cat se poate augmentinul.

Simona, nu vreau sa te sperii. Macar sa gresesc.

P.S. Nu ma intelege gresit, eu nu zic in nici un caz sa nu iei antibiotic, dar poate sa iei altul. In nici un caz sa nu lasi infectia netratata.

P.P.S. Acum am ajuns si eu la sfarsit cu cititul si am vazut ca ai inceput deja sa iei.

Raluca cu Ioanna (5.07.2006) si Georgios (13.03.2008)


9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucaspm spune:

Alexa1985, nu cu tine, cu Doura. Nici cu ea, dar la ea ma refeream .

Pana la urma am stat azinoapte si m-am uitat pe net. Pe site in romana cica e din clasa penicilinelor si ca astea ar fi singurele complet sigure in sarcina.

Pe site grecesc nu am apucat sa caut prea mult, pt ca imi era si rau si somn. Din ce am gasit insa zice ca e un antibiotic f puternic si ca sa se ia numai la recomandarea medicului si numai in cazul in care nu exista alta solutie, adica alt antibiotic cu care se poate inlocui.

Ce sa mai crezi ?! E ciudat !

Astazi, daca ma simt mai bine si am timp, vreau sa caut informatii despre antibioticul pe care mi l-a dat mie. Poate gasesc acolo balaurul . Pana acum am gasit ca in Romania nu exista, nici macar sub alta denumire, dar nu am putut sa stau sa caut informatii despre substanta pe care o contine. Cand l-am luat nici nu m-am uitat pe prospect, pt ca am f mare incredere in dr. mea.

Raluca cu Ioanna (5.07.2006) si Georgios (13.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEXA1985 spune:

Eu consider ca medicii stiu bine ce se poate da in sarcina. Nu suntem noi primele si majoritatea gravidutelor au infectii urinare. Medicul mie mi-a spus ca in jur de 85% au.


Citat:
citat din mesajul lui ralucaspm

Alexa1985, nu cu tine, cu Doura. Nici cu ea, dar la ea ma refeream .

Pana la urma am stat azinoapte si m-am uitat pe net. Pe site in romana cica e din clasa penicilinelor si ca astea ar fi singurele complet sigure in sarcina.

Pe site grecesc nu am apucat sa caut prea mult, pt ca imi era si rau si somn. Din ce am gasit insa zice ca e un antibiotic f puternic si ca sa se ia numai la recomandarea medicului si numai in cazul in care nu exista alta solutie, adica alt antibiotic cu care se poate inlocui.

Ce sa mai crezi ?! E ciudat !

Astazi, daca ma simt mai bine si am timp, vreau sa caut informatii despre antibioticul pe care mi l-a dat mie. Poate gasesc acolo balaurul . Pana acum am gasit ca in Romania nu exista, nici macar sub alta denumire, dar nu am putut sa stau sa caut informatii despre substanta pe care o contine. Cand l-am luat nici nu m-am uitat pe prospect, pt ca am f mare incredere in dr. mea.

Raluca cu Ioanna (5.07.2006) si Georgios (13.03.2008)


9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Am mai auzit cand unei cunostinte i s-a recomandat pt infectie urinara, Augmentin. Mai stiu pe cineva care in luna 7-a a luat antibiotice, avand nsh ce infectie puternica. Banuiesc ca unele antibiotice sunt recomandate si in sarcina ca doar n-o sa stai acum sa dai in altele....
eu abia astept sa-mi fac primele teste, dublu test!
Am intrerupt tratamentul homeopat pe care il luam ca nu ma simteam bine deloc!Ca sa incep iar sa iau acum la rand, de data aceasta, medicii homeopati, ma apuca greatza!Asa ca renunt!

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEXA1985 spune:

Beatrice nu stiu daca ai citit in urma ca am fost la endocrinolog si mi-a spus ca am hipotiroidie subclinica. Mi-a facut si ecografie. Mi-a dat un eutyrox o pastila pe zi, sa repet analizele in jur de 10 mai si sa merg la el.Am fost la dr. Serpoi de la CFR2.

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Alexa, chiar imi pare rau!!!Nu, nu am citit in urma!Nu stiu daca se manifesta la fel ca la hipertiroidie, dar eu am continuare starile de durere inima, palpitatii, desi iau 2 pastile pe zi. Daca iau 3 pastile, este ok, ma simt bine, dar prefer sa mai ma chinui decat sa maresc doza. Deci ti-a dat tratament in sarcina!Ce a zis despre asta medicul ginecolog?Ca am observat ce recomanda ei:ai herpes-chiuretaj, ai tiroida-chiuretaj, ai luat nsh ce antibiotice-chiuretaj. Ei sunt buni de bisturiu!Eu imi voi face toate acele teste (bi, tri, morfo), pt ca endocrinologul mi-a zis ca exista riscuri. Ma gandesc ca atunci cand as naste as avea 35 de ani, poate si aminocenteza, nsh desi am citit ca riscul de avort este de 1 la 100, ceea ce mi se pare foarte mare.

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misticgirl spune:

Buna dimineata,
Fetelor, am observat ca printre noi sunt paciente ale domnului doctor Gherasie. Vreau si eu sa merg la dansul, am auzit numai laude la adresa lui, insa nu-mi raspunde pe mobil si am primit sfatul sa merg la CF 2 cand este de garda. Imi spuneti si mie, va rog, cand este de garda sapt aceasta?
Nu as vrea sa merg din prima la POLISANO, sa dau 300-400 RON totusi.
Astept raspunsuri . Acum plec la serviciu.
O zi frumoasa va doresc!!!

Claudia 9+ cu Nicholas (25.11.04)
http://community.webshots.com/user/misticgirl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralububu spune:

Buna dimineta,

Multumesc fetelor ca m-ati inclus in grupul vostru.
Poate ma puteti ajuta cu niste informatii. Am facut impreuna cu sotul grupa de sange si RH-ul. Tocmai am primit rezultatul si avem amandoi A II, dar eu am RH pozitiv si el negativ. Eu tot citisem despre situatia in care mamica are negativ si tatal pozitiv, dar nu invers. Stiu ca exista solutii pentru aceasta problema, dar nu sunt sigura daca ne incadram la categoria celor care trebuie sa ia masuri. Eu joi am programare la doctor, dar vroiam sa vad daca este cineva in situatia noastra si a primit indrumari de la un medic.
Multumesc.

O zi faina!

Raluca 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

Citat:
citat din mesajul lui misticgirl

Buna dimineata,
Fetelor, am observat ca printre noi sunt paciente ale domnului doctor Gherasie. Vreau si eu sa merg la dansul, am auzit numai laude la adresa lui, insa nu-mi raspunde pe mobil si am primit sfatul sa merg la CF 2 cand este de garda. Imi spuneti si mie, va rog, cand este de garda sapt aceasta?
Nu as vrea sa merg din prima la POLISANO, sa dau 300-400 RON totusi.
Astept raspunsuri . Acum plec la serviciu.
O zi frumoasa va doresc!!!

Claudia 9+ cu Nicholas (25.11.04)
http://community.webshots.com/user/misticgirl


poti sa te duci la el la Anais, cu tot cu eco este 180 ron, nu stiu cand este de garda ptr ca eu am mers doar la anais unde este numai joia.

alexa mi-a zis sa ma duc pe 20 mai ptr morfologia de trim 1si dublu test dar cred ca ma duc mai devreme cu o sapt, atunci o sa am 12 sapt jumatate si mi se pare mult pana atunci nu mai am rabdare

Mami Andreea 9sapt+, Iustin Nicolae (03.04.2006) + Sasha Andrei (30.12.2008)

Mergi la inceput