Burtici cu ursuleti de nov - dec 2010 (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Hop si noi sa nu ne uitati, dar dupa cum ziceam nu tinem pasul, asa ca citim din cand in cand si scriem tot asa!

Bun venit si sarcina usoara fetelor nou venite!

Simona, daca doctorul ti-a dat antibiotic, eu zic ca nu are rost sa te tot intrebi daca sa il iei sau nu. Banuiesc ca i-ai spus ca esti gravi, deci stie el ce face - sper ca ai incredere in el! E mai bine sa tratezi urgent infectia decat sa dai in alte complicatii. Am rasfoit si eu netul de pe aici, si da, aproape toate antibioticele sunt permise in sarcina, trebuie doar sa fie prescrise corect. Eu am luat amoxicilina la prima sarcina, data de un doctor in Maroc unde eram in vacanta - ehe ce vacanta memorabila, la dus, pe avion au dat aerul conditionat pe avion la maxim, si nu se putea regla - de mi-au clantanit dintii in gura pana la destinatie....Nu m-am mai incalzit toate 10 zile de vacanta. Deci din prima pana in ultima zi....antibiotic! Yupiiii!

Sugubina - ce haios nick name- in seara asta mancam paste cu spanac si somon ( fiert in smantanica si usturoi). Dar in rest, weekendul asta ne-am rasfatat si am mancat la restaurant, pe malul marii, deh, e rar in Olanda sa ai asa zile frumoase ....si sa pice si in weekend!
In rest mi-e pofta de o ciorbita de cartofi ( pe care o sa o execut in seara asta pt maine) si de niste papanasi fierti si dati prin pesmeti - dar pe astia o sa ii execut alta data!

Alina (DPN 6.11.2010) si Amalia 17.11.2005

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

descultu bine ai venit ...bb_alinus am adugat-o si pe amalia la lista.(nu vrei sa ne dai si dn si um ???)





Alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misticgirl spune:

Buna seara, burtici!
Multumesc pt ca m-ati trecut pe lista burticilor de nov. Noi suntem mai bine astazi, nu ma mai doare capul. Am luat multivitamine (1 pastila pe zi) si beau mai multa apa (recunosc ca inainte nu puteam bea nici macar 0,5 L pe zi). Acum fac mari eforturi sa beau 1-1,5 l de apa zilnic . Eu nu prea am pofte, am avut vreo saptamana, dar acum nu prea mai pot manca carne (scuzati cacofonia). Prefer sa ma rezum la salate, fructe, branzeturi, lactate si o cafea pe zi (am tensiunea mica si nu pot renunta la cafea). Am incercat sa beau cafea decofeinizata, dar sunt muuuuult prea ametita . Incerc sa amestec decofeinizata cu cafea normala, sa vedem ce iese...
Eu sper sa am fetita, dar parca se aseamana starea actuala cu cea din timpul sarcinii cu Nicholas si tind sa cred ca e tot baietel. Dar, speranta moare ultima .

Claudia 9+ cu Nicholas (25.11.04)
http://community.webshots.com/user/misticgirl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Simona, ia Augmentinul daca asa ti-a prescris doctorul. Infectia urinara este foarte periculoasa in sarcina.

Salut, fetele! Iaca am revenit la voi. Nu a fost sa fie luna trecuta, dar luna asta tot ma inscriu la voi. Azi am facut un test si a iesit pozitiv! Probabil voi fi una din ultimele mamici de la odiseea voastra.

Ioana si David, cel mai scump martisor



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Numioana bine ai venit! Sarcina usoara si bb sanatos sa fie!

Misticgirl la fel si tie, sarcina usoara si bb sanatos. Si eu beau apa enorm de multa in perioada asta, parca acum e mai bine, adica mai putin insetata de vreo 2 zile, insa la servici beau si merg la toaleta, parca asta e munca mea de ceva timp incoace

Doura esti o draguta! DN 25.08.1975 iar UM 08.02.2010 ( cu aproximatie)

O seara placuta si o saptamana faina tuturor!

Alina (DPN 6.11.2010) si Amalia 17.11.2005

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEXA1985 spune:

Oana , Daniela, Buburuza si restul fetelor nou venite va doresc sarcina usoara si bebei sanatosi.
Numeioana te asteptam si pe tine in lista noatra.
Sashenka cand mai mergi la Gherasie? Cum te mai simti?

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Ioana ce surpriza!!!!!!
Ma bucur tare mult pentru tine, sarcina usoara iti doresc

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona-maris spune:

Doura,si fetele care mi-au raspuns,multumesc pentru grija si pt sfat.Asa am gandit si eu ,sa iau augmentin,mai ales ca m-a bagat sotul in viteza.A zis ca va lua si el cu mine,ca sa nu ma simt singura.Iau o pastiluta pe zi,de 625.
Si eu beau apa si merg la toaleta mai mult,ceea ce e foarte sanatos.Si pt tractul urinar,iar luchidul amniotic se schimba la 24 h,deci.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucaspm spune:

Simona, nu poti sa mergi si la alt dr. poate iti prescrie alt antibiotic.

Cand am fost la dr. si i-am spus ca pana la urma chiar sunt insarcinata m-a si intrebat, ca sa fie sigura , ca sigur nu am luat augmentin. Si pana si microbioloaga imi spusese ca sa nu iau augmentin.

Mie oricum imi iesise la analiza ca microbul meu nu era sensibil la augmentin, dar pana sa iasa rezultatele nu stiam.

Daca nu ma insel (si pe mine ma lasa memoria de tot) , antibioticul pe care l-am luat eu se numeste Zinadol, dar nu stiu daca se gaseste sub aceeasi denumire si in Romania.

Mult succes, sa gasesti o solutie buna cat mai repede .

Raluca cu Ioanna (5.07.2006) si Georgios (13.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucaspm spune:

Alexa, eu nu vreau sa ma contrazic cu tine, ci numai sa imi spun parerea si ce stiu din experienta mea, ca poate pot ajuta pe cineva. Macar sa ai dreptate si sa nu fie periculos Augmentinul.

O alta chestie insa care ma face sa cred ca nu e un antibiotic slab, desi recunosc ca nu m-am documentat singura de pe internet, este ca antibiotic pe care l-am luat eu l-am luat 14 zile cate 2 pe zi. Simonei i-au recomandat numai 5 zile cate o pastila pe zi. Asta nu inseamna ca e mult mai puternic ?

Al doilea motiv e ca eu am luat in trecut augmentin si am facut imediat micoza. Imi fusese dat de catre ORL-ist. M-am dus la ginecolog si mi-a spus ca de la Augmentin pot face micoza pana si fetitele mici si ca de multe ori s-au dus mamici cu fetitele la ea sa o intrebe ce tratamente sa faca pe urma. Mi-a spus sa fiu atenta cu Ioanna sa evit pe cat se poate augmentinul.

Simona, nu vreau sa te sperii. Macar sa gresesc.

P.S. Nu ma intelege gresit, eu nu zic in nici un caz sa nu iei antibiotic, dar poate sa iei altul. In nici un caz sa nu lasi infectia netratata.

P.P.S. Acum am ajuns si eu la sfarsit cu cititul si am vazut ca ai inceput deja sa iei.

Raluca cu Ioanna (5.07.2006) si Georgios (13.03.2008)

Mergi la inceput