FIV Europa(31)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

neata buna..
adijo te ai hotarat unde vei face histero?
poate ne vedem sapt viitoare
buburuza fata mea draga..
monaliso cand dai startul? doamne ajuta!!
si weekend placut..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Uf, Bruni , nu am rezolvat nimic cu histero. In Cluj, toti medicii cu care am vorbit m-au trimis la Cruciat , la Gine 1; insa , dupa o convorbire telefonica cu d-nul doctor impresia lasata a fost destul de nasoala, in plus, am vorbit si cu o " colega de suferinta"care a facut histero si biopsie cu el si mi-a spus sa ma mai gandesc inainte sa merg la el... deci Clujul a cazut. Urmatoarea varianta e Bucurestiul ,unde am luat legatura cu dr. Poiana, si eventual, Ungaria. Insa niciunde nu fac examen bacteriologic. Am luat legatura cu Ana,de la clinica , si mi-a trimis tel. dr Philip , din Viena.
By the way, fetele care ati facut fiv la Wunsch, A facut cineva histero cu dr Philip? Cam cat ar costa ?
Oricum , din diferite motive , cred ca nu voi pute face Fiv-ul decat in sept....
Bruni, poate ne vedem - ti-am trimis date de contact!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

adijo merci , receptionat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Dragele mele,

de mult nu am mai avut timp sa intru, multa munca si primavara frumoasa afara
Imi placa asa mult semnaturile, Balanta si Bryny si Buburuza, se pare ca semnaturile cu B au fost norocoase primavara asta
Intru din cand in cand sa vad ce mai faceti. Mi-a parut asa rau pentru povestea cu foliculii goi, Mona - dar e bine ca pastrezi optimismul, cred ca e esential!
Sisipisi - cum o sa renuntati dupa 1 FIV? Asta e un vis care trebuie urmat pana la capat, daca e visul vostru cel mai important! Probabil in afara Olandei - ca sa-l citez pe sotul meu vorbind despre costurile de FIV: de ce sa strangi bani daca nu ai cui sa ii lasi? (asa ca preferam sa cheltuim sumele necesare pe FIV fara sa ne para rau ca nu ne luam o masina in plus...)

Cat despre noi - vom face in iunie FET cu embrionasii nostri de la FIV-ul precedent, mai avem 6 si dat fiind ca acum avem diagnostic de RIF (repeated implantation failure) ii dezghetam pe toti si punem 3-4 cei mai top quality. Asta facem aici, cu prof din Israel cu care am facut primele 2 FIV-uri.
Discutam (si ne vom revedea in mai) despre Embryoglue, AH si o tehnica de scratch endometrial (cam cu un ciclu inainte) - a mai citit cineva de asta?
Cor-Cora, tu ce ai facut pre/post ET la Wunsch? Tehnici speciale?

Intre timp, aud din felurite surse de Instituto Marques din Barcelona, care ar fi de top in Europa, are rata de succes in 2009 72% la <35 ani, si oricum peste 50% in rest. Plus facilitati destul de unice in Europa de preimplantation genetic testing, embryo adoption. A fost cineva acolo? Am auzit si ca e deosebit de scump, dar inca nu stiu detalii iar de pe site nu poti afla decat intreband.

Va imbratisez pe toate, bafta la tot!


Pisuc Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Salve pisumic ,

Eu am fost pacienta citiva ani buni la Instituto Marques in Barcelona.
Este intradevar usturator de scump si au un refund program , unde ti se restituie 70% din suma platita (30.000 de euro pt. 3 incercari proaspete , inclusiv cryo's , daca ai...)daca nu reusesti , adica daca nu ramii gravida si tii sarcina pina la 12 saptamini , ai inteles?
Acelasi program il au si pt. adoptie de embrioni (3 incercari -10.000 euro).
O incercare simpla costa tot atit , pe cind toate analizele lor sint cumplit de scumpe.
Directorul lor Dr. Olivarez a parasit de curind clinica , impreuna cu embriologul (foarte cunoscut din Australia) si am inteles ca deschid ei o alta clinica...cica ar fi fost probleme acolo...
Daca mai ai intrebari...
Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cor-cora spune:

Pisucmic-ma bucur sa aud ca in iunie vei face Fet.Eu am cerut AH ,desi ulterior am inteles ca se face in mai toate cazurile de et cu congelati.Alte tehnici nu cunosc.Mai poti incerca sa discuti cu medicul despre "implantation suport" la Wunsch ii spun "seminal plasma injection"(eu vroiam sa fac ,dar am renuntat pe ultima suta datorita varicocelului descoperit la sot si care afecteaza calitatea lichidului seminal).Ajuta in sensul ca pregateste mucoasa endometriala (contine peptide ,glicopeptide etc).Injectia se face inainte sau imediat dupa embriotransfer.Multa bafta!
va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cor-cora spune:

Pisucmic-pana in iunie potzi incerca o detoxifiere(eu am luat livercyn si omega 3-6-9).Omega (imi spusese dr mea de atunci),ca s-ar gasi in raport ideal doar in uleiul de canepa presat la rece. Cu vreo luna ,doua inainte de fet am facut tratament cu ovule intravaginale(fara sa am vreo infectie)cu antiinflamatoare gen carpicon sau tergynan(are in compozitie prednislon).Ai timp de documentare pana in iunie ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BuburuzaL spune:

Bruni ma bucur ca te reintorci pe baricade, ca sa zic asa! Sa fii fresh si in forma maxima pentru aceasta incercare si sa-ti ajute DD!

Pisucmic uite ca Cor-cora si mai sunt fete care ne-au demonstrat ca si FET poate da cele mai bune rezultate. Si intra-devar, mai este destul timp cat sa te informezi si sa faci tot posibilul sa te simti in cea mai buna forma. Eu iti tin pumnii de pe acum!

Mona de data asta trebuie sa fie bine! Asa ca, optimista si increzatoare in fortele proprii vreau sa stiu!

Sa stiti ca eu sunt cu ochii pe voi si va pregatesc locsorul la odisee!!!

Sisipisi eu nu sunt o mare priceputa in ale fivului, dar pot sa-ti spun ca daca as fi in locul tau, as mai consulta cel putin opinia unui doctor. Pentru un verdict atat de "dur", daca pot spune asa, trebuie facute investigatii serioase si din cate am inteles, sistemul medical olandez e cam la pamanat, asa ca n-as merge doar pe mana lor. Acum, vezi tu ce faci, eu iti pumnii! Dar fii optimista!

Numai bine si un weekend placut tuturor!!!

------------------------------------
Cea mai fericita cu acte in regula!!!

Doamne, numai TU poti face minuni!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

zuzagraviduta pregateste locsorul ca vin
monaliso hai ca de data asta reusim
maine plec in romanica si ma interesez si eu sa fac acupunctura...
va doresc bafta tuturor si numai bine!
weekend frumos..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Neata buna fete,
Va invit la cafeluta de dimineata.
Bruna , cred ca acupunctura e o idee buna...
Dandanutza, buna dimineata si tie
vorbim...

Mergi la inceput