FIV Europa(31)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

sisipisi eu sunt pregatita sa o iau de la capat dar am asteptat acceptul medicului.. o sa incep in iunie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Neata fete,
Va invit la cafeluta...
Sisipisi, multumesc de sfat....
Am sa vorbesc cu medicul, desi din cate tin eu minte, protocolul lung nu se recomanda la Low responderi..ca mine
Bruna draga, iti doresc succes din toata inima...
Eu chiar acolo pe pat dupa interventie cand am intrebat medicul daca pot CM urmator sa mai fac unul...a zis ca daca eu ma simt in stare...e ok..
Evident ca trebuie sa merg la un control inainte si sa vad ca totul e bine jos...
Deci servesc ovule cu progesteron 12 zile...si pe cai...ca se filmeaza ( ecografic)
Voi continua acupunctura in aceasta luna ...asa pentru relaxare si pentru continuitate...si cu DD inainte.
medicul a zis , ca avand in vedere ca am respuns totusi bine la gonal si ca am avut si o sarcina chimica...asta nu-l descurajeaza...deci se mai poate...
Uf fete, eu in sept implinesc 42 de ani...
O varsta frumoasa , nu am ce spune.....dar la capitolul fertilitate....se cam inchid usile la varsta asta...
O zi buna sa aveti..pup...
Ce ceaiuri luati voi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

mona, imi pare rau pt rezultatul tau.
Si eu sunt low responder (am probleme cu rezerva ovariana - AMHul fiindu-mi la limita inferioara, ma bazez doar pe un ovar) si totusi am raspuns destul bine la protocolul lung.
Ar mai fi o chestie: se spune ca la persoanele cu probleme de rezerva ovariana redusa, merita incercat protocolul bazat pe Gonal F/Puregon + Menopur/Merional/Menogon. Eu am avut Gonal F+Menopur.


8+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ala77 spune:

balanta,
Imi place semnatura ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

Fetelor, am fost la discutia post IVF. Noi am avut 5 foliculi din care 3 au crescut super rapid. Am avut 3 ovocite si 2 embrioni, de calitate "buna" deci nu "foarte buna". Eu am avut un episod cu un FSH masurat prea tarziu, in ziua 7 a CM si care a avut valoare 27. Dupa alte 2 luni FSH in ziua 4 a fost 9. Ei, analizand ei toate datele astea, ne-au sfatuit sa nu mai incercam. E numai un sfat, dar noi hotaram. Nu stim ce sa facem. Voi ce ati face in locul nostru? Am nevoie de mai multe opinii pentru ca la momentul asta nu cred ca judec prea limpede. Ne gandim sa incercam in alta parte, poate la Viena, dar daca si acolo concluzia va fi aceeasi, poate nu are rost sa incercam in van....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

Mona si eu sunt low responder din cauza rezervei ovariene mici si a FSH mare. Tocmai de aia au recomandat protocol lung cu concentratie mare de Puregon. Mie imi plac doctorii care nu descurajeaza, ai mei deja au cazut in butoiul de melancolie, sau poate or fi numai realisti?!
Eu beau ceaiuri de la chinezii mei, care mi-au adus FSH-ul la valoarea aia de 9 dupa 27. Nu stiu ce pun in ele dar imi adapteaza reteta dupa fiecare saptamana si functie de cum le spun eu ca ma simt. Sunt foarte rele la gust, dar se pare ca au efecte bune. Intreaba pe acupuncturist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

sisipisi, eu cred ca cei din Olanda s-au cam grabit cu verdictul. Un FSH masurat in ziua a 7-a n-are nici o valoare. Si in ziua 4 e cam tarziu sa il masori. Ideal e in ziua 2 sau 3.
3 ovocite si 2 embrioni nu este chiar rau. Cu doze de hormoni ceva mai mari, probabil ca ai fi produs mai multe ovocite.
In afara de cazul tau, mai cunosc cazul unei colege de serviciu din Olanda care a facut FIV acolo, si da, imi permit sa spun ca olandezii sunt foarte rigizi in privinta FIVului. Ce m-a socat si la tine, si la ea, este ca v-a intrerupt Utrogestanul la cateva zile dupa ET...Se pare ca asa e obiceiul pe acolo.
Eu as incerca macar un control in alta tara decat Olanda. Stiu, costa, nu e comod sa va deplasati, dar poate ca merita.

ala


8+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

balanta multumesc pentru raspuns . Noi ne-am gandit sa incercam la Viena pentru ca din cate am citit aici, pe forum, acolo tratamentul este mai personalizat, atat inainte cat si dupa ET. Problema noastra este lipsa unor clinici private in NL unde sa putem face ce analize de sange vrem noi, cand vrem noi. Aici nici macar nu iti dau analizele, trebuie sa intrebi ce valori ai avut, dar nu le vezi. Ti se spune numai: e bine, sau e prost, fara detalii, ca si cum am fi redusi si nu am intelege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Sisipisi, nici la noi la clinicile particulare nu se grabesc sa dea detalii daca nu-i intrebi...
Noi le cerem la sfarsit copie dupa protocol si analize...si cam scartie..dar pana la urma trimit prin posta...
Ehee, la policlinica ( casa de asigurari ) la care suntem arondati ( nu cea privata unde facem fiv-ul ) acolo ved toatul pe internet...alta viata...dar nu au medicii care trebuie
Am sa vorbesc cu dc despre protocolul lung...
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Draga Sisipisi,

Povestea ta suna foarte binecunoscuta in urechile mele, vorbesti de UMC , nu-i asa , si pe mine m-au sfatuit la fel acum 7 ani si pe buna dreptate...dar stii bine ca sistemul medical in Olanda este unul dintre cele mai proaste din Europa , adica ei nu se uita la pacient , care este doar un numar , dar sa fie cit mai ieftin protocolul, desi asigurariile sint scumpe , daca nu ma insel tu mai ai dreptul la 2 incercari , dar dupa esecul unui FIV se procedeaza cu asa zisa post evaluare.
Daca vrei sa asculti la o veterana si mai ales daca vrei ca incercariile tale viitoare sa fie acoperite de asigurarea medicala, incearca in Gent(be) , prof. de Sutter sau in Dusseldorf , este o diferenta enorma cum vei fi tratata...sint f.f. multe olandeze care dupa ce au fost lasate balta de Nl, si-au realizat visul in Belgia sau Germania, distanta este cam aceiasi la Gent sau Dusseldorf, cam 2 ore de mers cu masina.In Germania este un medic care vorbeste olandeza , ceva cu Scroder parca . Nu stiu daca esti membra la FREYA , acolo o sa gasesti toate detaliile necesare.
Mult succes in hotaririle pe care le veti lua.
Catalina

Mergi la inceput