Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(46)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui msemcu

Am reusit si eu sa pun cateva fotografii noi si le puteti vedea aici: http://picasaweb.google.co.uk/msemcu/CiumarnaAprilie2010?authkey=Gv1sRgCJGJ1fSemNHI1QE#



Au crescut cam la fel din cate vad in poze ... si ce dragalashe... Intre ale mele bb-line deja sunt diferentze si la greutate si la lungime si nu au decat 4 luni jumate.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Noi pt aerosoli mergem aici. Chiar ieri am fost.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Larisel foarte tare locul vostru de aerosoli, pacat ca e asa departe de noi. Si noi, atunci cand mergem la munte facem aerosoli pe marginea unui parau! Asa a scapat si mama mea de o alergie pe care nu mai stia cum sa o controleze! Deci e super eficient!
In ceea ce le priveste pe fete, Petra a fost de la inceput putin mai mare si asa se pastreaza si acum, dar e o diferenta de 1 - 1,5 cm si maxim 1 kg intre ele. Mara si Maia fac cu schimbul pentru locul de "cel mai mic din familie"


Luminita si Karina, tinem pumnii sa fie bine puisorii! Tare e greu cand sunt bolnaviori! Imi amintesc ce cosmar a fost la noi cand Petra a avut tot asa un episod de diaree si o tinem pe regim, manca separat si pe fete le furisam cand le dadeam ceva ce ea nu avea voie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Am pus cateva poze mai recente cu piticoatele.

Pupici tuturor si multa multa sanatate, ca sa le puteti face pe toate!

Karina de Sofia Andreea si Eva Maria ( 18.09.2009 )


Floricele de primavara



bucati de fericire



Branica & Capsunica




si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Karina, ce mari au crescut minunile voastre... sa va traiasca! Si tu ce bine ti-ai revenit.

Mari, la costuri tratamentele si consultatiile se compara cu cele alopate. Noi nu prea mergeam la med de fam, ci la un pediatru particular, nu ne permitem sa stam la cozi interminabile la care tot altii au loc sa sara randul, asa ca pe gratis nu am avut mare lucru. De aceea spun ca se compara.
Consultatia ne-a costat 100 lei/bebe, cea initiala cu anamneza amanuntita de start. Apoi mergeam numai la control, dar fara bebei, numai noi si ne-ar fi costat 70 lei/persoana, insa ne-a luat numai pt un bebelus.
Nenumaratelor telefoane cu care tinem legatura cu Dr nici nu le mai tin evidenta. Mi se parea mult primul consult de anamneza... si , sincer, m-am necajit ca ne-a luat bani pt amandoi copiii. Chiar daca asa e corect, pt ca erau doua consulturi si nu unul, nicaieri nu am mai patit asa ceva. Si la pediatrul nostru platim numai pt un sg copil, chiar daca ducem mereu doi. La scoala de bebelusi iarasi am avut discount la jumate... la inot la fel. In fine...
Mai tarziu am inteles de ce. Pt ca am sunat la orice ora si ne-a consultat la telefon in functie de situatia descrisa de noi, cunoscand deja copiii. Bine, era vorba de situati febrile, cu muci sau tuse... deci nu ceva ce nu as fi putut descrie sau se putea confunda. O tuse expectoranta sau seaca pot diferentia si eu.
A tinut experienta si s-a repetat. In fiecare seara sunam sa dam raportul sau si mai des, daca era vorba de scazut febra.
Acum consider ca nu ne-a costat nimic, avand in vedere serviciile primite.
Remediile costa ... care cum... intre 6 si 10 lei cate un tub... si un tub ne-a ajuns doua ture de raceala, de ex. pt ca se dau cam 2-3 granule de cateva ori pe zi si un tub are zeci.
Fata de acestea, Oscilo costa enorm si are sase doze numai. Sub un an le dadeam fetelor jumate de doza la 4 zile, astfel trei saptamani trageam de o cutie.
Ceva de imunitate nu am incercat, numai pt probleme punctuale
: dinti, scaun dificil, urlete de teroare, dermatita usoara etc.
Unele remedii si-au facut efectul spectaculos, unele mai greu, altele deloc. Adica nu am vazut eu, de ex. remediul pt dinti la Anto consider ca nu si-a facut efectul, dar nu am cum sa controlez. Dintii au iesit la 1 an (adica 1 dinte) si cu 40 febra. Nu stiu daca neluandu-le putea fi mai rau sau nu.
In schimb, durerile de gingii la Iuliuta s-au rezolvat cam in 3-4 ore de la administrare si au durat o zi sau doua, de fiecare data. Apoi am si gasit dintisorul. Adica la ultimele 3 dinti, ca la primul nu eram inca pe tratamente. Atunci a facut crize mari de plans cu febra 40 si ea.
Cel mai rapid s-a rezolvat problema de scaun dificil. Iuliuta nu e constipata, face kk si de doua ori pe zi si la consistenta normala sau chiar moale, insa procesul era f dureros si lung, choiar 40minute se muncea saracuta. Ne durea si pe noi cand o auzeam pana in capatul extrem al casei cum face. Vedeam cum se roseste, ochii i se bulbuca, gemea si chiar plangea, apoi kkcita nu putea sta in fund. Mi se pare ca era problema pe la rect mai iute, decat constipatie... sau pe la muschii respectivi care nu lucrau cum trebuie. Nu stiu. Cert e ca dupa a doua zi de tratament problema a disparut complet. Niciodata nu a mai avut problema asta de atunci, adica de prin ianuarie. Tin minte ce ciudat era prima data cand am gasit-o cu scutecul plin. Nui eram obisnuita sa o caut daca a facut ca mereu o auzeam.
... a ... si cu dermatita, rar mai are probleme... dar le mai are, nu s-a remis complet, s-a ameliorat insa considerabil...

Nu stiu ce sa-ti zic... vezi ca nu la toata lumea se nimereste remediul potrivit sau doza potrivita. Atata doar ca daca ele isi fac efectul punctual pe o anumita problema, cu celelalte nu se influenteaza, asa ca daca nu isi fac efectul pt problema dorita... asta e. Asta cred ca e el mai rau lucru care se poate intampla. Macar cade o ipoteza cauzala. Cauta o persoana cu referinte bune.
La Anto cu dintii nu am vazut efectul, insa la tipete am vazut. Ea nu e la fel de receptiva ca Iulia, se pare. Nu au avut efect asa de repede, dar tipetele de noapte au disparut in cateva zile, a trecut la urlete de sperietura in miez de zi. Foarte dese. MAi dese ca cele de noapte de dinainte. Se speria de orice... daca puneam eu o palarie in cap si nu vorbeam cu ea, se speria... na.
Apoi, dupa cam o saptamana a scazut frecventa si dupa trei saptamani au disparut. Acum se mai sperie de factori de care si alti copii se sperie..nene cu barba cu voce groasa si antipatic la vedere sau ... ce stiu eu ce vede prin carti... imagini ce nu ii plac.
Poate incerci eventual pe tine prima data... daca gasesti vreo dificultate, poate nu gasesti ... si urmareste cum reactionezi...Sau alti parinti cu copii care i-au dus la aceeasi persoana.

Sanatate tuturor!

Huh... hai ca m-am intins... se pare ca ma defineste.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Multumesc mult, Clara. Am inteles multe din experienta ta! Ma pun pe sapat sa caut pe cineva bun, ca asta mi se pare foarte important!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Multumesc mult, Clara. Am inteles multe din experienta ta! Ma pun pe sapat sa caut pe cineva bun, ca asta mi se pare foarte important!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Noi pt aerosoli mergem aici. Chiar ieri am fost.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze



astia sunt cei mai buni aerosoli! sunteti norocosi ca locuiti acolo... noi mai greu, facem aerosoli din astia doar in vacante...

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

blue_karina, wow, cand au trecut 7 luni?? fetele sunt superbe, am vizionat pozele cu mare drag!


Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Multumesc fetelor si sper sa se vindece mai repede hunii pretiosi, si sa auzim de cat mai putine probleme de sanatate...

Nici eu nu stiu Luminita cand a zburat timpul..parca mai ieri scriam disperata pe aici (anul trecut pe vremea asta), voi imi raspundeati; facusem cerclajul si ma tot interesam cum e viata cu doi bebei de-odata, ce trebuie sa cumpar, etc! Apoi au aparut capsunicile si m-am adaptat din mers..
E o calatorie fascinanta, in orice caz. Si vorba sotului:"Primii 25 de ani sunt mai grei, dupa aia.."

Pupici tuturor si sanatate!


Karina de Sofia Andreea si Eva Maria ( 18.09.2009 )


Floricele de primavara



bucati de fericire



Branica & Capsunica




si maine e o zi

Mergi la inceput