Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(46)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

elenada, clara, multumesc.

clara, merci de info, eu inca nu sunt convinsa de homeopatie, cel putin nu in cazurile grave de febra, unde tre' sa astepti nush cat sa-si faca plantutele alea efectul... in timp ce copilul se chinuie cu febra. sunt total impotriva antibioticelor, pana la 1 an si 6 luni hunii nu au luat niciodata antibiotic, dar acum nu am avut de ales. Edi a luat de 2 ori antibiotic de cand i-am dus la cresa, iar Robi de 3 ori, caci s-a ales si cu otita asta urata... in rest, n-a fost nevoie decat rar de antitermice si siropele de tuse, pe baza de plante, cate-un gel de dinti si cam atat.
le-am mai dat si oscillococcinum la debut de raceala, dar se pare ca la ei nu a avut efect. om vedea ce-o mai fi, iau un calcul un dr homeopat ptr ei, dar cand vor fi mai marisori, sa reziste mai bine febrei, acum nu ma risc....

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elsels spune:

Luminita, Robi sa se faca bine cat mai curand, iar pentru tine multa putere.

Liana, te asteptam cu vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008



am lipsit putin, am fost in spital cu Robi. diagnostic la internare: mastoidita. adica o otita nedescoperita si netratata la timp. ultimul diagnostic pus de dr pediatru (altul decat cel la care mergeam in mod normal) a fost de laringo-traheita (inflamatie a laringelui, a traheei + amigdale, tot...). o fi avut mititelul si asta, nu zic nu, dar trebuia recomandat si un consult ORL, mai ales ca avea multi muci si se stie prea bine cum si pe unde migreaza astia, cu tot aspiratul din lume. am primit antibiotic, cu asta am titnut otita in frau, de asta mititelul nu plangea si nu parea sa-l doara nimic, de-asta n-am suspectat absolut nimic timp de o saptamana. la 2 zile dupa terminarea tratamentului a inceput din nou febra, s-a inrosit dupa ureche, s-a umflat urechea si a inceput usor sa se departeze de cap. deja ma gandeam la otita cand l-am dus la ORL-ist, dar nu credeam ca e de fapt mai grav, mastoidita insemnand puroi in spatele timpanului... am fost la un pas de operatie. am primit antibioc IV, internare in spital pana cand infectia a inceput sa cedeze, adica pana vineri. de atunci mergem la 12 ore la tratament, maine ne vede din nou ORL-istul sa stim cum am evoluat. poate reusim sa scapam de branula, e groaznic cu ea, suntem deja la a treia, daca se infunda si asta nu stiu unde-l mai inteapa.
Edi e bine sanatos, a stat cu tati acasa, cat am fost noi in spital.
cam asta despre noi...

citesc din urma si revin.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"


Offf ce-ati mai patimit...insanatoshire grabnica!


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liana.berbec spune:

Buna dimineata, dragele mele,
Am fost la eco ieri. Am o singura inimioara care batae, bate. Deci voi avea un singur bebelus.

Va multumesc pentru pareri si sfaturi,
Liana

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Liana, felicitari! Sa ai grija de burtica, sa creasca mare si sanatoasa!
Partea pozitiva in faptul ca nu e burta cu gemeni stii care e, nu? Ca vei avea sanse la mai multe sarcini pentru acelas numar de copii. Si cum sarcina este o perioada extraordinar de frumoasa...
... pe de alta parte, am mai auzit si in secolul acesta despre copii in plus descoperiti abia la nastere

Lumi, daca asa simti situatia, cu siguranta asa e bine pt voi. Numai sa va faceti bine
Si eu am fost f sceptica inainte de a folosi alternativa homeopata la copii, sunt mai cerebrala in general, chiar daca la mine personal a avut efecte bune, pe care nu le-am obtinut cu alte leacuri multi ani. Mi se parea ca e ca si vaccinul antigripal AH1N1, prea putine dovezi la copii ca face mai mult bine decat rau, organismul lor nefiind inca "gata" mi se parea ciudat sa intervin cu ceva care la noi nu are istorie.
In fine ... m-am bagat in detalii ... intentia nu era sa te conving, doar vroiam sa relatez ca ultimele febre mari ale Iuliei le-am tinut in frau si le-am scazut cu Formula Complexa 1, administrata la orele indicate de prospect in dozele indicate (destul de des). Era undeva la 39,2-39,5 cand am descoperit-o, poate intr-o prima faza era si mai mult. La Anto la 40,3 am intrat direct cu antitermic clasic.

... Si eu visam sa nu cunoasca fetele antibioticul, macar pana merg la gradi... dar uite ca abia implinind un anisor nu aveam de ales. La otita asa grava si la puroi pe amigdale nu m-ar mai fi tinut nervii sa calculez granule si minute .... simultam fiind si Iuliuta si tati avariati.
Pup hunii frumosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

luminita imi tare rau ca ati trecut prin asta. E tare greu cu intratul asta in colectivitate. Si noi iar am facut o viroza. Ana o forma usoara cu muci, Eni si cu febra si tuse. N-am dat antibiotic, dar ma dispera ... Cu aspiratul, nu poti scoate tot.... Le aspiram cat puteam de bine si cand stranutau.. ieseau niste mucutiiiii
liana sarcina usoara si bb sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Liana, felicitari! Sa te bucuri de perioada asta si sa savurezi fiecare moment!

Clara, si eu as vrea sa duc fetele la un medic homeopat, ca avem doua probleme pe care as vrea sa mi le rezolve: o constipatie care nu ne mai paraseste si viroze repetate intreaga iarna. Ce-i drept toti parintii au zis ca asa e in primul an de gradinita, cand iau contact cu colectivitatea, si am scapat si fara antibiotic, dar poate ne recomanda ceva pentru imunitate. Daca tot mergi la ei ce imi poti spune de pretul medicamentelor? E mai ridicat decat cele traditionale? Si la consult banuiesc ca vrea sa vada si copiii, nu?

Am reusit si eu sa pun cateva fotografii noi si le puteti vedea aici: http://picasaweb.google.co.uk/msemcu/CiumarnaAprilie2010?authkey=Gv1sRgCJGJ1fSemNHI1QE#


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

va multumesc mult fetelor pentru incurajari!
azi am scapat de branula, continuam cu antibiotic pe cale orala, dar e oricum spre bine. partea proasta e ca fratica are puroi pe amigdale, suspectez un virus adus de tati, ca Edi nici n-a iesit din casa cat am fost noi la spital. incercam fara antibiotic, doar cu antitermice, Tantum verde, Aerius, vit C. am fost si cu el azi la ORL, are si rosu in urechi, dar sper sa dea inapoi cu tratament.

pussi, sanatate multa fetelor. si eu am simtit aceeasi senzatie de neputinta si disperare, mai ales cu mucii si cu aspiratul. e horror... ai mei sunt si mici si nu pricep de vorba buna ca e spre binele lor, nici macar la aerosoli nu stau, trebuia sa le fac cand dormeau...
sanatate multa inca o data!

liana, sarcina usoara si la termen!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Dragele mele,

Va mai citesc din cand in cand, dar se pare ca nu mai apuc sa scriu...Am vazut ca unii puiuti sunt bolnaviori, sper sa se insanatoseasca repede. Si eu am avut ceva probleme cu fetitele, au avut o diaree care a cedat greu, sunt pe regim si acum, dar lucrurile merg spre bine. Sunt maricele deja, au crescut si Sofia are si un dintisor Maria spuna ta-ta-ta-ta toata ziulica.
Am vazut ca sunt multe persoane noi, le urez si eu bun venit si mamicilor si puiutilor!

Va pupam toate si sper sa reusesc sa pun si eu poze recente cu fetele, au facut pe 18 aprilie 7 luni.


Karina mami de Sofia Andreea si Eva Maria


bucati de fericire



Branica & Capsunica


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui liana.berbec

Buna dimineata, dragele mele,
Am fost la eco ieri. Am o singura inimioara care batae, bate. Deci voi avea un singur bebelus.

Va multumesc pentru pareri si sfaturi,
Liana

6+



Sa fie sanatos bb-lul si mamica sa se ingrijeasca in mod special!



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze

Mergi la inceput