Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(46)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Sa va zic noutatzi despre fete: se intorc de pe spate pe burta si invers, migreaza prin tot patutzul, trag de jucariile si le duc la guritza (si se enerveaza daca nu le incap sau daca nu ajung la ele), scot jucariile de pe marginea patului (de obicei le pun plushate mici pe care le trag de urechi, de cozi etc)... si asta mai ales in cazul Alenei care nu are astampar o clipa: ori da din maini, ori din picioare, ori trage de ceva, nu ar sta linishtita o clipa... si cand ceva nu-i convine tzipa. Natalia este exact opusul... se joaca linishtita pe loc, rar se mai arcuieshte si ea dupa vreo jucarie si plange de plictiseala, adoarme la locul de joaca, in general e calma... exact ca in burtica: pe una o simtzeam mereu si pe alta nu de ma ingrijoram. Uitati-le aici la joaca.

Apoi rad in hohote ... mai ales Natalia... am incercat-o cu "Cucu-Bau" si-i place la nebunie. Mai greu si la noi cu filmatul...se opreshte din orice si priveshte atenta obiectivul.

Ganguresc doar cand sunt foarte bine-dispuse, ba chiar "canta" uneori.


Sunt nishte dragalashe de-mi vine sa le pup non-stop (si chiar o fac ). Dar cand plang e jale... si eu ma enervez... ca se ambaleaza foarte repede si urlatul creshte progresiv in intensitate pana sa apuc eu sa reactzionez.... abia ashtept sa vorbeasca.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Am admirat toate comorile voastre si la dublu si la triplu, sunt suberbi toti copilasii.
Larisel, ce frumos se joaca fetitele tale! Si pe mine ma dispera cand incep plansul, au o gura mare, mai ales Georgiana si chiar ma inervez cateodata, dar imi trece repede ca nu mai pot de dragul lor!
Tare frumusei sunt si hunii Luminitei si comorile Karinei. Nu ami zic de cele trei fete cucuiete ale lui Mari. Sa va traiasca copilasii, sa fie toti sanatosi si voi la fel sa puteti sa-i cresteti.
Despre noi suntem mari, maine facem 6 luni, am inceput si diversificare si ne place.Georgiana mananca mult mai bine decat Alexandra care se cam multumeste cu lapticul, sper macar sa mai recupereze si Georgiana la greutate ca e tare in urma fata de Alexandra (7600 g si 6400g). Inca le mai alaptez, Alexandra mixt iar Georgiana numai san.

Alexandra Carmen & Georgiana Maria 30.10.2009 si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

larisel, ai niste papusi scumpe foc!
cat despre vorbit, oho, pai mai ai ceva de asteptat...

speranta, multuim de complimente!
felicitari ca inca alaptezi, mi se pare extraordinar, cu atat mai mult in cazul gemenilor!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.Nico.S spune:

Buna Sunt si eu o noua burtica de 11 saptamani cu gemeni fericita si panicata in acelasi timp.Cele care ati trecut prin asta va rog sa imi spune-ti si mie cum v-ati descurcat in sarcina,cum e cu 2 copii?Larisel am vazut fetitele tale 2 comori sa iti traiasca sa fie sanatoase cred ca asta imi doresc si eu sa ii vad sanatosi si sa ii strang in brate dar mai e pana acolo.Astept sfaturi.Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui G.Nico.S

Buna Sunt si eu o noua burtica de 11 saptamani cu gemeni fericita si panicata in acelasi timp.Cele care ati trecut prin asta va rog sa imi spune-ti si mie cum v-ati descurcat in sarcina,cum e cu 2 copii?Larisel am vazut fetitele tale 2 comori sa iti traiasca sa fie sanatoase cred ca asta imi doresc si eu sa ii vad sanatosi si sa ii strang in brate dar mai e pana acolo.Astept sfaturi.Multumesc.


bine ai venit! sarcina usoara si la termen, iti doresc! si copii sanatosi si fericiti!
nu stiu ce sa-ti zic exact, ca sfat general: sa stai cat mai cumintica si sa duci sarcina cat mai aproape de termen. nu te panica, nu era sens, sunt printre noi mamici care au dus sarcina cu bine pana la 40s, asa ca se poate! si se poate f bine si mai departe, cu doua comori... ai sa vezi.
intreaba, daca ai ceva concret, noi suntem pe aici!


Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.Nico.S spune:

Multumesc de raspuns.Din a cata saptamana s-a vazut la voi burtica si la cate luni se intra n concediu prenatal cand ai gemeni?Am tot citit pe forumuri ca sarcina gemelara e mult mai complicata sper sa fie totul ok imi doresc mult amandoi bebeii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui G.Nico.S

Buna Sunt si eu o noua burtica de 11 saptamani cu gemeni fericita si panicata in acelasi timp.Cele care ati trecut prin asta va rog sa imi spune-ti si mie cum v-ati descurcat in sarcina,cum e cu 2 copii?Larisel am vazut fetitele tale 2 comori sa iti traiasca sa fie sanatoase cred ca asta imi doresc si eu sa ii vad sanatosi si sa ii strang in brate dar mai e pana acolo.Astept sfaturi.Multumesc.

Bine ai venit si sarcina usoara iti doresc! Si eu am fost panicata la inceput dar pe masura ce avansa sarcina se risipea fiecare temere pentru ca a fost o sarcina fara probleme pe care am dus-o pana aproape de 40 de saptamani. E important sa te menajezi cat poti si sa urmezi sfaturile medicului. Cu copiii o sa te descurci, chiar daca la inceput e mai greu, dar satisfactiile sunt pe masura.


Alexandra Carmen & Georgiana Maria 30.10.2009 si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Bine v-am regasit, mamici si pitici!

Suntem, in sfarsit, acasa...
Am ajuns ieri dupa pranz, optimisti si fericiti... cu mazarichile dormind cuminti in brate... Dar vai, cum si-au sters ele in numai 1 zi buna reputatie de fetite cuminti si linistite... si cum am facut prima noapte alba cu ele...

Probabil din cauza schimbarii mediului si a colicilor au fost prea agitate, s-au obosit peste masura, au tinut-o numai intr-un plans de ieri dupamiaza... Ma gandesc ca totusi e normal si sper sa ne adaptam in cateva zile la noua casa si sa ne linistim...

Doar baita a fost un succes, ne-a placut la maxim!!!

Ceea ce ma ingrijoreaza este ca de ieri de la pranz n-au mai avut scaun niciuna dintre ele... in situatia in care cat am stat in Centru, faceau si de 6-7 ori/zi, la fiecare masa... Am sunat azi la Centru sa cer sfaturi si mi s-a spus ceea ce deja facusem: sa le pun supozitor cu glicerina. Le-am pus de 6 ore deja... si nimic. Timp in care ele saracutele sunt chinuite de dureri de burtica, au somnul agitat, se screm incontinuu de ieri si imping pana abia mai respira... si nimic, doar parturi multe...

Ce sa fac??? Ajutorrrrr!

Am sunat la doctorita de familie, care e si pediatra si se va ocupa si de fete, dar e in concediu si nu ne poate vizita decat peste o saptamana... iar in privinta scaunului mi-a spus ca e normal sa se constipe, cauza fiind agitatia si schimbarea mediului... voua vi s-a intamplat la fel???

Nu ma ingrijoreaza decat ca le vad pe micute chinuindu-se de atatea ore si as vrea sa fac ceva sa le treaca...

Mama, care e aici sa ma ajute, imi spune de un leac babesc.. si anume o codita de frunza de muscata pusa in fundulet cateva minute, care are ceva substanta ce determina scaunul imediat.... ?????? ati auzit de asa ceva? Eu n-am curajul sa incerc asemenea trucuri ciudate....



Carla,
Mami atat de fericita a Sofiei Maria si a Nataliei Emilia
, nascute pe 25 martie 2010!
E minunat sa fii mama!

Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui G.Nico.S

Multumesc de raspuns.Din a cata saptamana s-a vazut la voi burtica si la cate luni se intra n concediu prenatal cand ai gemeni?Am tot citit pe forumuri ca sarcina gemelara e mult mai complicata sper sa fie totul ok imi doresc mult amandoi bebeii.


la mine a crescut greu burtica, apoi nu se mai oprea. imi amintesc ca pe la 12 sapt (aprox 3 luni) am fost internata in spital cateva zile in urma unei gripe. abia se vedea burtica, nimanui nu-i venea sa creada ca astept gemeni, desi ei erau dezvoltati absolut normal, in grafic. depinde cred si de la persoana la persoana.
eu in prenatal am intrat in sapt 30, mi-am mai luat inainte si vreo 2-3 saptamani de concediu de odihna, ca sa stau cat mai mult la pat si vreo saptamana de medical. nu mai stiu cum e legea acum, poate te ajuta mamicile mai proaspete.

sarcina gemerala este cu risc, dar asta nu inseamna ca se va termina rau, nici pomeneala. stai cat mai linistita (asta include si fara stress), asculta de dr tau si totul va fi bine!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Carla, bine ati venit acasa! usor-usor o sa va acomodati si o sa fie totul bine.
si noi ne-am constipat la inceput, mai ales ca erau pe lapte praf. tu le alaptezi? asta ar trebui sa ajute. daca nu, tot supozitorul cu glicerina ajuta. exista si siropele, gen Lass Baby, pe baza de plante, care mai ajuta, insa cred ca fetele sunt prea mititele pentru a incerca asta. oricum, intreaba dr, macar telefonic.
si nici eu nu cred ca frunza de muscata ajuta :)

sanatate si sa va linistiti cat mai repede!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput