Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(46)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_karina

Am pus cateva poze mai recente cu piticoatele.

Pupici tuturor si multa multa sanatate, ca sa le puteti face pe toate!

Karina de Sofia Andreea si Eva Maria ( 18.09.2009 )


Floricele de primavara



bucati de fericire



Branica & Capsunica




si maine e o zi



Sunt atat de dragalashe.... Cand le-ai pus cercei? Si noi trebuie sa punem dar ne e o frica..



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Multzumim tuturor pt aprecieri.

sperantza La mai multe lunitze! Ai nishte comori ... nepreztuite. Stau in funduletz deja? Bravo!

nico Felicitari pt sambureii din burtica! Sarcina ushoara si cat mai la termen!
Eu am avut o sarcina "cu probleme", in sensul ca am avut tensiune indusa si trombofilie diagnosticata pe baza de analize pt care am facut tratament cu injectzii zilnice toata sarcina. Dar nu a contat pt ca bb-linele m-au recmpensat cu varf si indesat pt intzepaturi... Eu nu-ti pot spune cum e cu 2 copii pt ca nu shtiu cum e cu unul. Mie mi se pare greu doar cand plang deodata, in rest... ma descurc.
In concediu prenatal poti sa intri din saptamana 29 (mie mi-a trebuit scrisoare medicala de la ginecolog pt medicul de familie). Din cele 126 zile de concediu de sarcina si lauzie scazi cele 42 minime obligatorii de lauzie si-ti raman 84 zile concediu de sarcina pe care le poti lua inainte.
Un sfat: scrie mai repede 10-12 mesaje ca sa scapi de moderare si sa te citim in timp real.

jocurban Bine ati venit acasa! Eu shtiu ca se considera constipatie dupa 48 de ore dar numai daca papa lapte praf. Daca le alaptezi la san pot face kk si 1 data pe saptamana si de 8 ori pe zi ...tot normal e. Si eu am folosit de vreo 2 ori supozitoarele cu glicerina...le taiam in 4 pe lungime. Poti incerca stimularea cu termometrul...mie nu mi-a suras metoda si nu am aplicat-o. La noi a mers lapte praf Nan 1 in combinatzie cu Lactogen (are mai multe fibre) - la recomandarea neonatologului.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisana01 spune:

Buna mamici!
sun si eu o mamica de gemeni, fetite de aproape 4 luni, 2 printese cuminti si dragalase care ne fac viata frumoasa. A fost o sarcina destul de grea, burta devenind incomoda si crescand foarte rapid si mult mai ales in trimestrul 3. Nu am avut nicio problema de sanatate nici eu nici gemenele, dar din cauza greutatii mari colul s-a scurtat rapid, am nascut la 37 de saptamani, dupa 2 luni de stat in spital numai la orizontala cu perfuzii.
Despre fete: sunt cumintele, parca acum au inceput sa prinda gustul plansului dupa diverse chestii, imi dorm noaptea cu o singura trezire la 5 dimineata pentru laptic si apoi masa de 11 dimineata. Acum au inceput sa nu mai doarma mai deloc ziua si ma joc cu ele pana seara.
Colici nu prea au avut doar cateva nopti de nesomn cand ne chinuiam si eu si sotul meu cu leganatul pana la cinci dimineata. Am folosit celebrul medicament din Anglia, nu cred ca am voie sa mentionez numele dar a fost mai mult ca ok, nu am avut probleme pana in 6 saptamani. Sunt 2 mancacioase de imi termina cutia de lapte praf intr-o zi! Ptr scaun am citit o metoda ptr cele ce dau bebeilor lapte praf: se pune in bibe cu 5 ml mai multa apa. L-a mine a functionat, de fapt pana acum nu am avut nicio problema serioasa de sanatate, raceli, constipatie sau altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Buna,mamici!

Mazarichile mele au avut scaun dupa mai bine de 48 de ore... ne-am linistit in aceasta privinta, ma bucur tare ca s-au eliberat si acum au somnul mai lin si nu mai sunt atat de agitate...

Momentan le alimentez exclusiv cu lapte matern, dar nu le pun la san decat ca sa ne jucam, ci ma mulg inainte de fiecare masa si le dau cu sticluta, asa cum s-au obisnuit din centrul de prematuri... Problema mea e ca nu reusesc sa ma organizez nicicum cu timpul... mulsul imi ia minim 30 minute, hranitul minim jumatate de ora - in conditiile in care le hranesc pe pat, asezate pe o parte si cu sticluta sprijinita pe cate un prosopel, iar eu doar le supraveghez cand pe una cand pe cealalta... apoi tinutul sus, schimbatul... nu-mi mai ramane mai mult de 1 ora intre mese si nu mai reusesc sa dorm...

E a treia mea zi acasa si sunt surmenata total, nu stiu cum sa ma organizez cu timpul si cum sa fac sa "eficientizez" procesul de hranire...

Va rog sa-mi dati idei... voi cum ati procedat?

Momentan nu le pot alapta la san, sunt prea micute si n-au forta sa traga, sug cate 5-10 ml in 30 minute si adorm, iar din sticluta mananca in jur de 70 ml momentan... iar pe amandoua odata nu le pot pune la san, pentru ca sanii mari si moi si am nevoi de mana libera sa le tin sanul pentru a le ajunge aer la nasucuri... Eu incerc sa le obisnuiesc, ne jucam cate putin la san la fiecare masa, dar eu urmaresc doar partea afectiva, nu sper sa ne putem hrani asa in viitorul prea apropiat...

Si inca o problema: ambele fete au hernie ombilicala, la una idn ele fiind mai accentuata (ombilicul iesit in afara cam 2 cm, iar cand plange sau se screme se umfla si mai tare)... ce as putea face? Asistentele de la centru mi-au recomandat metoda babeasca cu moneda lipita cu leocoplast, dar nu voi face asa ceva, mi se pare periculos sa pun metal pe piele plus ca leocoplastul acela pe piele le-ar provoca iritatii... Am auzit si de un plasture compresiv, dar am intrebat in mai multe farmacii si nu am gasit niciunde asa ceva...




Carla,
Mami atat de fericita a Sofiei Maria si a Nataliei Emilia
, nascute pe 25 martie 2010!
E minunat sa fii mama!

Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Buna, mamici!

Sunt si eu o mamica de gemeni, acum au 1 an si 5 luni, fetita si baiat. Va citesc demult, insa nu am prea scris... Astazi am intrat sa vad ce mai faceti si am vazut mesajul lui Jocurban... Legat de hernia ombilicala, nu stiuc e sa zic, nu am avut o astfel de experienta, poate cel mai bine te-ar sfatui dr pediatru. Cat priveste problema hranirii, asa e la inceput, foarte-foarte stresant si timpul e asa putin... si eu aveam aceeasi problema in primele zile, le dadeam lapte de la san (muls) si formula (mai mult), deci trebuia sa ma si mulg si sa si prepar formula. La noi, singura solutie a fost... ajutorul din afara (sot, mai ales dimineata si seara), mama+soacra (mai ales noaptea) si din a treia saptamana acasa am avut si bona. Acest ajutor a fost esential mai ales la hranire, pt ca dura uneori si 40 de minute pana scoteau aerul... Plus ca au avut si colici cumplite (apropo de colici, prietena noastra si mamica de gemene superbe AndradaP mi-a scris anul asta o metoda buna contra colicilor: Infacol combinat cu Sab Simplex... noi am aflat-o prea tarziu, dar poate va ajuta pe voi!) si fara ajutor permanent (foarte rar am ramas singura cu ei in primele luni) nu m-as fi descurcat. Stateam foarte prost cu somnul, ziua nu reuseam sa dorm deloc, noapte insa dormeam intre doua mese, pt ca stateau langa ei, pe rand, mama si soacra si uneori sotul.

Referitor la constipatie asociata cu colicii (de fapt, nu e constipate propriu-zisa): noua ni s-a recomandandat lactoza (la 1 luna le-am dat prima oara lactoza - "Milchzucker" de la Humana, dizolvata in lapte, conform instructiunilor de pe cutie) si a functionat.

Stiu sigur ca sunt aici mamici care au fost mai puternice si mai descurcarete decat mine, poate iti dau si ele sfaturi, atat de necesare in perioada asta! Mult curaj!

Ce carucior ati luat pana la urma? Noi il avem pe cel in "tandem" de la Peg perego si suntem foarte multumiti! Cel mai amre succes l-a avut pozitia "fata in fata", atunci cand erau maricei si au i nceput sa stea in fundulet!

manu
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Jocurban, referitor la hernia ombilicala, nepotelul meu a avut, imediat dupa nastere cam vreo luna si ceva....acelasi remediu i s a indicat, o moneda cat mai mare lipita pe locul respectiv....nu a patit nimic, poti incerca si tu, o dezinfectezi in prima faza si le a pui fetelor pe locul acela, astfel nu le mai iese hernia aceea.

dupa ce i a trecut hernia ombilicala i a aparut mai jos spre cuculet, aceea a fost o adevarata nebunie, pana acum cateva saptamani s au chinuit cu ea, acum are 8 kg, muschii i s au intarit si nu ii mai iese afara.

sanatate multa la fetite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Larisel, cercei le-am pus in ziua externarii din maternitate, aveau acolo un aparat special de perforat. Oricum am plecat de acolo cu tampoane cu sange la urechiuse si cu niste urlete de cred ca ne-a auzit toata sectia. Totusi cu cat le faci mai devreme cu atat va fi mai usor pentru ele de suportat.
Am admirat printesele tale, sunt scumpe rau!
Doamne, atatia copii minunati am vazut zilele astea pe forum, incat ar trebui sa-i amintesc pe toti!
Felicitari si mamicii cu cele 3 comori! O admir!

Carla, bine ati venit in formula completa! Sa-ti traiasca puiutele si sa fie sanatoase si papacioase!
Referitor la eficientizarea timpului de hranire, daca nu te ajuta nimeni, poti sa incerci sa le alaptezi si simultan, fie cu perna speciala fie cu 2 perne obisnuite puse de o parte si de alta a ta. Mie o mamica de pe forum mi-a trimis o poza anul trecut, cand am intrebat si eu, dar nu mai stiu cine...si mi-a fost de folos pentru inceput.

Pupici si aveti grija de voi!

Karina de Sofia Andreea si Eva Maria ( 18.09.2009 )


Floricele de primavara



bucati de fericire



Branica & Capsunica




si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisana01

Buna mamici!
sun si eu o mamica de gemeni, fetite de aproape 4 luni, 2 printese cuminti si dragalase care ne fac viata frumoasa. A fost o sarcina destul de grea, burta devenind incomoda si crescand foarte rapid si mult mai ales in trimestrul 3. Nu am avut nicio problema de sanatate nici eu nici gemenele, dar din cauza greutatii mari colul s-a scurtat rapid, am nascut la 37 de saptamani, dupa 2 luni de stat in spital numai la orizontala cu perfuzii.
Despre fete: sunt cumintele, parca acum au inceput sa prinda gustul plansului dupa diverse chestii, imi dorm noaptea cu o singura trezire la 5 dimineata pentru laptic si apoi masa de 11 dimineata. Acum au inceput sa nu mai doarma mai deloc ziua si ma joc cu ele pana seara.
Colici nu prea au avut doar cateva nopti de nesomn cand ne chinuiam si eu si sotul meu cu leganatul pana la cinci dimineata. Am folosit celebrul medicament din Anglia, nu cred ca am voie sa mentionez numele dar a fost mai mult ca ok, nu am avut probleme pana in 6 saptamani. Sunt 2 mancacioase de imi termina cutia de lapte praf intr-o zi! Ptr scaun am citit o metoda ptr cele ce dau bebeilor lapte praf: se pune in bibe cu 5 ml mai multa apa. L-a mine a functionat, de fapt pana acum nu am avut nicio problema serioasa de sanatate, raceli, constipatie sau altele.



Bine ai venit! Sa-ti traiasca bb-linele si sa fie sanatoase! Nu ne pui si nishte poze?



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

jocurban La inceput intr-adevar nu-mi ajungea nici mie timpul pt nimic... nici acum nu-mi ajunge, dar tai la greu de pe lista de treburi . Referitor la papica: eu de la inceput le-am dat san + lapte praf la cerere. Nu am reushit niciodata sa le alaptez simultan. De obicei mananca decalatae, dar cand se intampla sa vrea deodata, ori ma ajuta cineva (in primele 2 luni maica-mea, de atunci tati care are destul de mult timp liber pt ca lucreaza in ture 24 ore cu 72 ore libere ) in sensul ca pe una dintre fete o alpatam si cealalta papa lp, ori mai nou (de vreo 2 luni) le dau la biberon deodata sprijinite pe o perna un pic inaltzata (eu nu am resushit sa le dau singura cand erau mici-mici cum ai reushit tu - bravo). Si acum ma chinui cand sunt singura cu ele si vor deodata sa manance... pt ca urla ca din gura de sharpe pana prepar eu 2 biberoane. Cand om incepe diversificarea (dupa 6-7 luni din cauza de dermatita atopica la Alena, alergoloaga ne-a zis chiar la 9 luni) vreau sa manance musai impreuna. De muls eu nu prea am avut timp (la mine dureaza chiar si acum cand cica lactatzia este instalata ok peste 1/2 de ora din ambii sani cu rezultat cam 100 ml lapte, adica foarte putzin, deshi am pompa super buna electrica).

manunmanu Sa-ti traiasca duo-ul! Si sa fie sanatosi! Noi am luat pana la urma caruciorul de la inglesina. Este superb si foarte practic. Dar si foarte scump - dar eu l-am luat folosit la jumatate de pretz de pe ocazii.ro. Are un singur dezavantaj (pana acum-il avem doar de 1 luna): este foarte greu. Dar cum eu stau la etajul 1 si tzin shasiul in boxa la parter nu-i asha mare bai.

blue_karina Si eu am vrut initzial sa le pun cerceii din maternitate, dar cand am facut "proba" si am vazut ce uriashi sunt cerceii (in realitate minusculi) pe langa urechiushele lor m-am hotarat sa mai aman. Acum deja imi e mai greu dar vreau sa le fac gaurile cat de curand ca sa nu-si aduca aminte cand or fi mari .



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisana01 spune:

Buna multumesc de urari!
Va pun linkul de pe picasa:
http://picasaweb.google.com/crisana01
Multa sanatate la bebici

Mergi la inceput