Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(46)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Mari,
harnicuta, harnicuta cu revenirea la servici. Noi suntem inca de la nastere in formula mami-maria-ioana de dimin pana pe la ora 18 cand ni se alatura si tati. Am avut ceva tentative de cautat o bona dar au dat bir cu fugitii rapid asa ca am si renuntat la idee. Bunicii sunt din alt oras asa ca dam inainte singurele.


Carla,
imi este atat de cunoscut ce spui, cred ca la toate mamicile care nasc prematur le este. La mine toate astea se adaugau la alte 5 luni petrecute in spital inainte de nastere. E greu dar nu imposibil, asta imi spun mereu, pana la urma se poate. Imi amintesc cum plangeam ca nu aveam lapte suficient, ca stateam la stors si cate o ora, poate poate fac de doua portii, ca nu vedeam decat 20-30 gr in plus in fiecare zi, offffffffff, multe de spus.
Noi am avut 1400 si 1650 gr, am stat fix 5 saptamani si am venit acasa la 2100 si 2200 gr dar am auzit ca acum nu mai este voie sa pleci pana nu fac bebeii 2500 gr.
Rabdare multa, sanatate, lapte din belsug si o sa vezi ca trece.
Am vazut si pozele, sunt doua minuni.


Mamica fericita de doua buburuze


http://lb2f.lilypie.com/P2KQp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Carla,incearca sa te linistesti pentru ca starea ta se transmite si copiilor. Stiu ca este foarte greu insa incearca. Citind randurile scrise de tine despre nasterea fetelor am retrait cumva o parte din ce s-a intamplat la nasterea fetelor mele. Sie eu m-am internat preventiv din cauza retentiei de apa si a tensiunii, luni dimineata si marti dimineata deja era bagata de urgenta in operatie din cauza ca tensiunea nu scadea cu nimic (160 cu 100 aveam cand am ajuns la terapie intensiva unde au incercat sa mi-o scade cu perfuzii dar nu a vrut si basta), iar fetele au intrat in suferinta fetala si s-a declansat travaliul. Au avut scor 7 la nastere din cauza asta. Sotul si mama abia au putut sa le vada spre sfarsitul zilei deoarece erau in incubatoare. Eu o zi am fost pur si simplu adormita din cauza anesteziei generale. Abia miercuri la pranz m-au mutat in salon si mi le-au adus pe fete pentru ca joi sa le bage din nou la incubator deoarece nu luau in greutate (neonatologul a zis ca din cauza temperaturii asa ca au trecut la caldurica). Am fost norocoase si vineri am plecat acasa. Va doresc multa multa sanatate si rabdare si sa ajungeti cat mai repede acasa si sa va bucurati pe deplin de minunile din viata voastra.

Mari, fetitele sunt superbe! Sa fie sanatoase si toate dorintele voastre sa se implineasca.

Eu sunt in cautare disperata de gradinita. Peste tot sunt foarte putine locuri pentru cei din grupa mica pentru ca au multe grupe pregatitoare. Speram sa prindem si noi "un" loc.

Va pupam si o de la noi pentru toate mamicile, burticile si ingerasii de pe forum



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elsels spune:

Felicitari noilor mamici Carla si Ioana 5255! Bebelusii sa fie sanatosi, sa se faca mari si sa va bucurati de ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elsels spune:

Multumesc fetelor care mi-au raspuns legat de subiectul creselor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Mari,
unde putem vedea triplete cucuiete? Fetele se lauda ca le-au vazut.


Carla,
ai niste minuni de gargarite de ti-e mai mare dragul.
Iar tu esti puternica si ai o determinare deosebita. O sa vezi ca o sa fi din ce in ce mai puternica si optimista. Sunt convinsa ca bucuria de a le vedea pe fete sanatoase si crescand pe zi ce trece este si va fi mai mare decat neplacerile acestei perioade. Starile de deprimare sunt normale, cauzate de modificarile bruste hormonale, stii si asta. Cred ca toate lauzele trec prin ele, mai mult sau mai putin, si ies calite. Fi mai toleranta cu tine, nu ti-a fost usor. Si usor nici de acum inainte nu va fi, dar mai frumos si mai bine cu siguranta va fi.
Incet multe activitati de peste zi vor trece in registrul rutinei si nu vor mai consuma atata energie.
Odihheste-te pana vin fetele acasa. Vei putea si dupa aceea, dar o sa te tenteze sa le studiezi, sa le privesti si sa faci altceva pana ele dorm.
Apeleaza si la suplimente pentru lactatie daca e nevoie. La noi a mers foarte bine Galaforul... si am auzit numai experiente bune si cu Galactogilul, Nutrinatalul. Am reusit sa tragem de par cei trei stropi de lapte 3 luni jumate aproape ... si tot sunt multumita.
Capul sus, vorba Luminitei, si da-i inainte cu indraznire... ca tu esti motorul planetei de la voi de acasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Clara, a pus Mari niste poze cu tripletele la subiectul cu tripleti
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=149990




Mamica fericita de doua buburuze


http://lb2f.lilypie.com/P2KQp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Legat de lactatie, la noi a mers f bine ceaiul de la Fares (pt stimularea lactatiei)si Galaforul
Am stors pana la 7 luni pt ca piticele mele n-au vrut sa suga, deci se poate.

Spor

Mamica fericita de doua buburuze


http://lb2f.lilypie.com/P2KQp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elsels spune:

Si la noi a mers super ceaiul de la Fares.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

mari, fetitele sunt pur si simplu, superbe, m-au topit!!!
esti cu adevarat binecuvantata!
sa fiti sanatosi!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_teo spune:

Buna ziua!!!

Ne scuzati absenta insa suntem fara timp,mai ales de cand s-a incalzit afara cerem mereu "papa".
Despre noi ce sa spunem,ne-au iesit in sfarsit si canini(care au zapacit-o pe mami ca nu stia ce sa ne faca in miez de noapte,cand ne trezeam urland ca din gura de sarpe),ne-am scos suzetele din program ca doar suntem fete mari,nu?si ultima veste e ca mami ne-a obisnuit la olita si stam prin casa toata ziua fara pamp,si facem doar la olita pipi (uneori si kk) in pantaloni daca scapam stim ca e "shine" in traducere "rusine".prea multe cuvinte nu spunem,in schimb ne turuie gura in ghineza toata ziua.

Va pupam si dorim tuturor gemenasilor si tripletilor multa sanatate si noroc.


Mergi la inceput