Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(46)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Buna fetelor, la ultima ecografie a descoperita o mica calcifiere pe ventricolul stang la unu din bebeii, doctorii mi-au zis sa ma calmez ca se poate absorbi pana pana la sfarsitul sarcinii sau dupa nastere.
Da eu sunt cam panicata pentru ca am inteles ca asta e un "soft marker" pentru S.D., eu nu m-au trimis la alte teste pentru ca cele de la 12 saptamani au iesit bune, risc scazut de S.D. plus bebelu e sanatos in rest, cresc amandoi frumos, sunt miscaciosi, totul e perfect ai putin chesti asta care ma omoara psihic.
Ati auzit pana acum de asa ceva, cica e destul de des intalnita la bebei.
Orice sfat e bine fenit,
Multumesc anticipat.


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 24+ de Tudor Sebastian si Felix Alexandru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_p spune:

Buna, fetelor!
Nu am mai scris de multa vreme, din cauza lipsei timpului (cele 11 luni care au trecut de la nasterea lui Horia si Victor ai mei au fost foarte incarcate, ca la voi toate de altfel). Am intrat acum, fiindca am vazut postarea ta, Dragaica, si mi-am amintit perfect starile prin care am trecut eu cand, la morfologia de trimestrul al doilea, un ecografist renumit mi-a depistat o "mica arie hiperecogena la nivelul ventricului" la unul dintre copii, fara insa sa-mi dea explicatii suplimentare, pe care, e drept, nu le-am cerut in goana cu care era facuta ecografia pentru care facusem programare cu multe luni in urma. In fine, cert esta ca am disperat ca si tine, am citit tot ce se putea citi pe net despre asta (te sfatuiesc sa nu faci la fel), am repetat morfologia la un alt ecografist recunoscut care a depistat aceeasi problema, insa mi-a spus ca, in lipsa altor corelari cu ecografia sau analizele de dublu test (pe care eu nu le-am facut), nu ar reprezenta o problema. Asa a fost:cei doi copii ai mei s-au grabit foarte tare sa vina pe lume la 34 de saptamani, dar fara nicio problema de sanatate. La ultimele ecografii de sarcina nu se mai vedea nimic la ventricul, asa ca, o data cu evolutia sarcinii, problema poate disparea de la sine. Cred ca trebuie asadar sa te linistesti (ceeea ce eu cu greu am reusit atunci), eventual sa repeti egografia si daca nicio alta masuratoare (ex: translucenta nucala) nu e in neregula, atunci va fi totul bine, ai incredere!
Numai bine tuturor!

Ana 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_p

Buna, fetelor!
Nu am mai scris de multa vreme, din cauza lipsei timpului (cele 11 luni care au trecut de la nasterea lui Horia si Victor ai mei au fost foarte incarcate, ca la voi toate de altfel). Am intrat acum, fiindca am vazut postarea ta, Dragaica, si mi-am amintit perfect starile prin care am trecut eu cand, la morfologia de trimestrul al doilea, un ecografist renumit mi-a depistat o "mica arie hiperecogena la nivelul ventricului" la unul dintre copii, fara insa sa-mi dea explicatii suplimentare, pe care, e drept, nu le-am cerut in goana cu care era facuta ecografia pentru care facusem programare cu multe luni in urma. In fine, cert esta ca am disperat ca si tine, am citit tot ce se putea citi pe net despre asta (te sfatuiesc sa nu faci la fel), am repetat morfologia la un alt ecografist recunoscut care a depistat aceeasi problema, insa mi-a spus ca, in lipsa altor corelari cu ecografia sau analizele de dublu test (pe care eu nu le-am facut), nu ar reprezenta o problema. Asa a fost:cei doi copii ai mei s-au grabit foarte tare sa vina pe lume la 34 de saptamani, dar fara nicio problema de sanatate. La ultimele ecografii de sarcina nu se mai vedea nimic la ventricul, asa ca, o data cu evolutia sarcinii, problema poate disparea de la sine. Cred ca trebuie asadar sa te linistesti (ceeea ce eu cu greu am reusit atunci), eventual sa repeti egografia si daca nicio alta masuratoare (ex: translucenta nucala) nu e in neregula, atunci va fi totul bine, ai incredere!
Numai bine tuturor!

Ana 33+


Iti multumesc din suflet pentru raspuns, nici nu stii cat inseamna in momente de genul asta, sotul e mai calm dar eu sunt paranoica rau de tot.
Sa-ti explic care e istoria:
- claritatea nucala a fost 1,9 la amandoi.
- risc de varsta 1 la 800
- risc T21 1 la 2460 si 1 la 2168
-risc T13, 18 1 la 7555 si 1 la 8500, riscul de varsta 1la 1507
- restu masuratorilor sunt perfecte exact in graficele lor.
La 24 saptamani am fost la ecografie/controlul de rutina cu tot trambalaul de rigoare (aici te vad 2 asistente, un nutritionist, sonografistu si la urma doctorul), a facut ecografia, imi spunea mereu cat sunt de frumusei si de miscaciosi, ca am 2 copii perfecti....felicitari. Apoi m-am intanit cu doctorita care mi-a zis la fel ca totul e ok, mi-a mai facut o ecografie vaginala sa fie sigura de col (vinerea trecuta a fost la urgente din cauza contractiilor false, a stat sub monitorizare cam 5 ore la aparatul ala pentru stres fetal, mi-au luat tot felu de probe de urina si din col, totul a iesit negativ, risc de nastere prematura 0).
Colul lung si inchis de 5,4 desi contractiile mele continua dar nu la fel de des, am mai discutat si de faptul ca Sebi are cordonul obilical cu 2 vase in loc de 3, am intrebat cat e de grav, mi-a zis ca nu e absolut nimic atat timp cat ele se alimenteaza corect, dealtfel ele este mai marisor (720g)cu 0,40g fata de Alex (680g), sa nu ma stresez ca au facut deja teste cordonului ombilical si transferul de fluide este normal.
Ok, zic eu, imi iau raportul (cer mereu o copie) si plec acasa, acasa a uit iarasi pe raport si vad undeva scris ca Alex are focus ecogenic (calcifiere) pe ventricolul stang, dar fiind ceva izolat, necongenital si risc de S.D. scazut nu se recomanda alte teste invazive. Iti dai seama ce-a fost pe mine, am citit toate inunatiile pe net, am bocit, n-am mancat sau dormit toata noaptea, a doua zi m-a dus sotu sa ma iau de ei de ce nu mi-au zis.
M-a vazut un doctor care calm si zambitor mi-a raspuns: "Pai de asta nu v-am spus, stim cat de usor se panicheaza gravidele chiar si fara motiv, fiind ceva izolat care nu poate fi corelat cu alte abnormalitati am preferat sa nu va spunem......nu aveam de unde sa stim ca dvs. cereti copie dupa raport, asta ar trebui sa fie numai pentru noi nu pentru pacienti."
Intr-un cuvant dute acasa cucoana ca esti paranoica saracu a stat cu mine si mi-a explicat, a zis ca vede des astfel de cazuri si ca totul e ok.
Si el si asistentele (aici aportul asistentelor e mult ai mare ca in tara, au mai multe responsabilitati) mi-au spus sa nu-mi fac griji, daca ar fi suspectat ceva m-ar fi trimis la alte teste.
Iti imaginezi ca eu deja mi-am facut prograare la un consilier in genetica ca sa-i cer parerea plus am fost la ecografie si la o clinica privata care ne-a confirmat ca e totul ok......da eu tot a cosmaruri
M-am intins ca o placinta

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 24+ de Tudor Sebastian si Felix Alexandru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Am scris ca o analfabeta, imi cer scuze, am scris pe fuga si nici tastatura nu ma ajuta, nu-mi merge tasta "m" cum trebuie, vad ca nici nu ma lasa sa-l corectez

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 24+ de Tudor Sebastian si Felix Alexandru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_p

Buna, fetelor!
Nu am mai scris de multa vreme, din cauza lipsei timpului (cele 11 luni care au trecut de la nasterea lui Horia si Victor ai mei au fost foarte incarcate, ca la voi toate de altfel). Am intrat acum, fiindca am vazut postarea ta, Dragaica, si mi-am amintit perfect starile prin care am trecut eu cand, la morfologia de trimestrul al doilea, un ecografist renumit mi-a depistat o "mica arie hiperecogena la nivelul ventricului" la unul dintre copii, fara insa sa-mi dea explicatii suplimentare, pe care, e drept, nu le-am cerut in goana cu care era facuta ecografia pentru care facusem programare cu multe luni in urma. In fine, cert esta ca am disperat ca si tine, am citit tot ce se putea citi pe net despre asta (te sfatuiesc sa nu faci la fel), am repetat morfologia la un alt ecografist recunoscut care a depistat aceeasi problema, insa mi-a spus ca, in lipsa altor corelari cu ecografia sau analizele de dublu test (pe care eu nu le-am facut), nu ar reprezenta o problema. Asa a fost:cei doi copii ai mei s-au grabit foarte tare sa vina pe lume la 34 de saptamani, dar fara nicio problema de sanatate. La ultimele ecografii de sarcina nu se mai vedea nimic la ventricul, asa ca, o data cu evolutia sarcinii, problema poate disparea de la sine. Cred ca trebuie asadar sa te linistesti (ceeea ce eu cu greu am reusit atunci), eventual sa repeti egografia si daca nicio alta masuratoare (ex: translucenta nucala) nu e in neregula, atunci va fi totul bine, ai incredere!
Numai bine tuturor!

Ana 33+


Iti multumesc din suflet pentru raspuns, nici nu stii cat inseamna in momente de genul asta, sotul e mai calm dar eu sunt paranoica rau de tot.
Sa-ti explic care e istoria:
- claritatea nucala a fost 1,9 la amandoi.
- risc de varsta 1 la 800
- risc T21 1 la 2460 si 1 la 2168
-risc T13, 18 1 la 7555 si 1 la 8500, riscul de varsta 1la 1507
- restu masuratorilor sunt perfecte exact in graficele lor.
La 24 saptamani am fost la ecografie/controlul de rutina cu tot trambalaul de rigoare (aici te vad 2 asistente, un nutritionist, sonografistu si la urma doctorul), a facut ecografia, imi spunea mereu cat sunt de frumusei si de miscaciosi, ca am 2 copii perfecti....felicitari. Apoi m-am intanit cu doctorita care mi-a zis la fel ca totul e ok, mi-a mai facut o ecografie vaginala sa fie sigura de col (vinerea trecuta a fost la urgente din cauza contractiilor false, am stat sub monitorizare cam 5 ore la aparatul ala pentru stres fetal, mi-au luat tot felu de probe de urina si din col, totul a iesit negativ, risc de nastere prematura 0).
Colul lung si inchis de 5,4 desi contractiile mele continua dar nu la fel de des, am mai discutat si de faptul ca Sebi are cordonul ombilical cu 2 vase in loc de 3, am intrebat cat e de grav, mi-a zis ca nu e absolut nimic atat timp cat el se alimenteaza corect, dealtfel el este mai marisor (720g)cu 0,40g fata de Alex (680g), sa nu ma stresez ca au facut deja teste cordonului ombilical si transferul de fluide este normal.
Ok, zic eu, imi iau raportul (cer mereu o copie) si plec acasa, acasa ma uit iarasi pe raport si vad undeva scris ca Alex are focus ecogenic (calcifiere) pe ventricolul stang, dar fiind ceva izolat, necongenital si risc de S.D. scazut nu se recomanda alte teste invazive. Iti dai seama ce-a fost pe mine, am citit toate minunatiile pe net, am bocit, n-am mancat sau dormit toata noaptea, a doua zi m-a dus sotu la spital sa ma iau de ei de ce nu mi-au zis.
M-a vazut un doctor care calm si zambitor mi-a raspuns: "Pai de asta nu v-am spus, stim cat de usor se panicheaza gravidele chiar si fara motiv, fiind ceva izolat care nu poate fi corelat cu alte abnormalitati am preferat sa nu va spunem......nu aveam de unde sa stim ca dvs. cereti copie dupa raport, asta ar trebui sa fie numai pentru noi nu pentru pacienti."
Intr-un cuvant dute acasa cucoana ca esti paranoica saracu a stat cu mine si mi-a explicat, a zis ca vede des astfel de cazuri si ca totul e ok.
Si el si asistentele (aici aportul asistentelor e mult ai mare ca in tara, au mai multe responsabilitati) mi-au spus sa nu-mi fac griji, daca ar fi suspectat ceva m-ar fi trimis la alte teste.
Iti imaginezi ca eu deja mi-am facut programare la un consilier in genetica ca sa-i cer parerea plus am fost la ecografie si la o clinica privata care ne-a confirmat ca e totul ok......da eu tot a cosmaruri
M-am intins ca o placinta

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 24+ de Tudor Sebastian si Felix Alexandru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Salutare, va citesc dar de scris mai rar.
Bun venit noilor gravide.
Greturile sunt semne de sarcina sanatoasa, asa ca rabdare. Dispar ele pana la urma.
Bun venit acasa bebelusilor lui Jocurban. Cat aveau bebelusele tale la externare? Mie mi-u pus puisorii la san chiar in sectia de prematuri, iar Ioan saracutul se chinuia ca ii era prea mare si obosea repede. Acum musca cand ii e foame mare. Zi-mi si mie tehnica cu biberoanele cu prosopelul. Eu pentru lactatie iau un suc din malt, stiu ca si berea e buna, dar de la alcool as adormi instantaneu. Iar la sectia de prematuri mi-a zis ca neaparat la 3 ore sa ma mulg.

Bun venit pe lume puisori de Bubu.

Mai fetelor, cum hraniti voi gemenii in acelasi timp? Ca eu stau ca proasta si ma gandesc cum sa mai economisesc timpul si pt alte treburi sau cum sa iihranesc in acelasi timp. Eu am prb cu Ioan, da afara ce mananca daca il culc chiar daca ii scot gazul si trebuie sa il tin in brate cam 1/2h 1 h si mai are si apa la ousoare iar Mina plange asa de rau cand ii e foame ca trebuie sa ii fac numaidecat de mancare. Plus ca am vazut buricul ei cam iesit afara iar la plans iese si mai mult. Sa nu uit sa ii arat dr la urmatorul control.
Am zis ca pun si eu poze cu puisorii mei dar... nu am timp. Ziua sunt mai mult singura si va dati seama cum e cu gemeni. Plus ca mai folosesc pompa pt muls 30 min ca sa le dau la amandoi, altfel se constipa rau de la lapte praf. Mina vrea sa doarma la san si sta si 30 min, Ioan a inceput si el sa ii placa somnul la san, sunt cheuna, mi se balangane capul.

Auziti vreau sa ii botez luna asta, Ioan avea 2900 g si Mina 3400 g saptamana trecuta. Peste 2 saptamani e botezul. Consider ca iau cam 300 g/sapt. Deci ar fi 3500 g, respectiv 4 kg. Sunt mici pt botez? Ar putea raci? Pe 23 e botezul iar pe 25 au vaccinul.

V-am admirat puisorii, toti frumosi. promit ca pun si eu poze cu ei.
Pupici

mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui G.Nico.S

Pfffff care dintre voi aveti sau ati avut greturi cand trec??? eu am 12 sapt si nu scap de ele.....incomod tare



Si eu am avut nishte gretzuri...si vomitam zilnic. Am scapat de ele pe la 14-15 saptamani. Incearca sa eviti mirosurile puternice, mie mai ales de la ele mi se facea greatza.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisana01 spune:

Buna

iti raspund si eu la intrebarea cu hranitul simultan. Mie imi este foarte usor ii pun de-o parte si de alta a mea cu o perna didisubt sa stea putin ridicati ca sa nu verse si stau linistita cu biberoanele la ele in gurita si ma uit la tv in acelasi timp. Dupa 50-60 ml mancati le fac sa ragaie pe amandoua, ne mai jucam 5-10 minute si reluam procesul. Asa economisesc foarte mult timp. Tehnica cu prosopelul sub barbita o foloseam si eu cand erau micute si nu-si miscau manutele sau caputul. Propteam niste fasii de finet in forma de u in barbita si le punean caputul intr-o parte, dar asta rar ca mi-era frica ca se ineaca. Nu stiu cate luni au bebeii tai, dar ai mei se misca intr-una pe perna, isi misca manutele si capul de colo-colo incat aceasta tehnica a apus de mult.
Ale mele acum nu prea mai dorm deloc ziua, doar cate 2 reprize de juma de ora/zi dar, in schimb imi dorm toata noaptea si dimineata tarziu. Probabil ca atunci cand vor aparea dintisorii si durerile se vor mai schimba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

carmelly, eu iti arat cum ii hraneam in acelasi timp cand erau mici, e mai simplu de inteles: adica asa. aveau 2 luni atunci. cand au mai crescut, stateau aproape in sezut, dar sprijiniti de perna, mai apoi in scoici. dupa masa, pe rand ii luam in brate ca sa eructeze. noi n-am avut probleme speciale, nu mi-au varsat deloc, desi nu mereu scoteau aerul cum trebuie. si nici n-au fost balonati, iar colicile ne-au suparat cam pana pe la 2,5 luni.
singurul aspect la care trebuia sa fiu atenta (si acum e la fel): sa ma misc repede, sunt extrem de fomisti!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmelly

Auziti vreau sa ii botez luna asta, Ioan avea 2900 g si Mina 3400 g saptamana trecuta. Peste 2 saptamani e botezul. Consider ca iau cam 300 g/sapt. Deci ar fi 3500 g, respectiv 4 kg. Sunt mici pt botez? Ar putea raci? Pe 23 e botezul iar pe 25 au vaccinul.



eu i-am botezat pe huni pe 6 decembrie, un decembrie friguros inca de la inceput. nu au racit, aveau 2.5 luni cam asa, tre' sa verific in jurnal cat cantareau, ca nu mai tin minte. nu au racit, la tine nici atat nu cred sa fie probleme in perioada asta calduta.
vorbeste cu preotul sa te asiguri ca apa e incalzita, poate poti vizita biserica sa vezi cat e de frig inauntru, macar sa-ti faci o idee. o sa va miscati repede si tu si nasa, si o sa fie bine.

succes!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput