Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(46)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

clara, noi avem dinti de la 9 luni (Robi) si respectiv 10 luni (Edi). am inceput sa-i spal pe dinti de la 1 an, seara. cu periuta degetar din silicon, la inceput. apoi, de la primii pasi, o periuta cu peri din silicon. apoi, periuta cu peri normali, ptr copii de 1 an si jumatate parca, de la Chicco, pe care o folosim si in prezent. pasta de dinti nenedent. nu vor intotdeauna si inca nu au invatat sa-si tina singuri periuta. nu insist, cand merge merge si cam atat.

olita... hmm. eu i-am pus in joaca pe la 11 luni. stateau, ii incantau coarnele de vacuta si capul de vacuta tip minge pe care o roteau si care zdranganea. accidental faceau. apoi s-au obisnuit, mai ales Robi. acum ii pun de 3 ori pe zi, fac si kk si pipi. nu ma gandesc sa renunt inca la pampers.
dar nu as fi continuat daca copiii n-ar fi vrut sa stea. asta e primul semn ca nu sunt pregatiti. inca nu ma stresez sa-i pun mai des, nu vorbesc, nu stiu sa ceara olita sau macar sa-mi indice ca vor sa faca ceva, nu au control asupra sfincterelor, deci noi mai asteptam cu antrenamentul.
buna intrebarea cu iesitul afara... iei olita cu tine? sau pui copilul din ora in ora pe vine, respectiv in picioare langa copac si astepti sa faca? eu zic ca astea-s intrebari oarecum retorice, cel putin pana la un moment dat, si ca trebuie asteptat pana cand copilul creste, contientizeaza, pana cand il ajuta si organismul si cere singur. altminteri ne stresam degeaba si noi, dar si ei...

noi am folosit anul trecut crema de soare de la Avene, cu factor de protectie 50. un tub portocaliu de vreo 50 ron. rezista si la apa, deci a fost buna si la mare. anul asta tot pe mana ei mergem. dupa soare, daca sunt bine bronzati sa zicem, folosesc o crema hidratanta de la Chicco. f buna si asta.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Mersi Lumi.
Nu i-as stresa nici eu degeaba. Nici nu ma gandeam initial la un an si ceva sa faca la olita. Insa Anto de pe la un an spune cand face kk, mai exact cand ii vine sa faca si inca nu a facut. O intreb unde e scutecul ei si il arata, o intreb unde face kk si arata tot acolo. Ma gandeam atunci ca ar fi pacat sa nu profit de asta acum daca tot se arata.
Daca o dezbrac in timp face in olita, dar parca nu intelege ca ceea ce a facut este ceea ce se vede in olita la sfarsit. Apoi o intreb unde ai facut kk si arata catre scutec. Poate ar fi fost ok sa ma reped cu olita, cu tot cu ea pe ea, in fata oglinzii de pe hol. Acolo s-au prins ca se pot studia.
Cand zice kk, merge intr-un anume loc in casa sa faca, parca ar sti ca acela e locul de facut kk. Acolo puneam si olita. Nu putem insa depasi etapa asta. Incep sa ma conving ca nu e inca timpul. Numai sa nu inregistram regrese, ca progresele mai pot astepta.
Iuliuta nu zice deloc nimic. Saptamana trecuta a spus intr-o dimineata kk, si a fost facuta. Dar era caz meteoric.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.Nico.S spune:

Pfffff care dintre voi aveti sau ati avut greturi cand trec??? eu am 12 sapt si nu scap de ele.....incomod tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

buna dimi tuturor,

Am lipsit de ceva vreme dar motivul a fost jobul, dar acuma sunt in concediu si sper sa scriu mai des.
Bun venit noilor burtici, felicitari mamicilor, iar bebeilor nou veniti pe lume multa sanatate, sa fie papaciosi si cuminti!
V-am admirat comorile, doamne ce frumuseti aveti, sa va traiasca, si astept cu nerabdare sa pot sa postez si eu pozele cu ale mele comori cand o sa vina pe lume.
Carla am citit pe blogul mazarichilor prin ce experienta nefericita ai trecut, nu pot sa cred ca astazi se intampla asa ceva in spitale, cand ar trebui sa se comporte mai frumos cu tine, ca na nu esti acolo in concediu, la relaxare, dar din pacate acesta este adevarul si tot mai des aud aceleasi remarci la comportamentul personalului din maternitati. Imi este f groaza caci urmez si eu sa nasc tot la stat caci la privat mi se pare exagerat tariful, dar sper sa fim bine atat eu cat si bebeii si sa nu avem nevoie de multe zile de spitalizare. Daca o sa avem atunci ne vom ruga la Doamne Doamne, sa putem trece cat mai repede peste! Bebelinele tale sunt f dragalase, ma bucur ca ati ajuns acasa si ca sunteti bine, sa aveti multa sanatate !
Nico, referitor la greturi si eu am trecut prin aceeasi experienta, chiar am slabit in primul trimestru deoarece nu puteam sa mananc aproape nimic, numai mere f acre, si si acelea le vomitam cand ajungea pe la nasul meu vreun miros mai deocheat, dar mai ai putina rabdare ca trec, eu de pe la 15 saptamani am scapat si acuma chiar am uitat cum a fost.
Cat despre noi, suntem bine, inca imi desfasor activitatile normal, ieri am fost la intalnirea cu bebeii la eco si sunt bine, maricei, baietelul e chiar peste termen cu cateva zile, ca n-a el e barbat, iar fetitza e la termen. Dupa spusele d-nei dr o sa facem cezariana pe la 38 de saptamani asta daca totul o sa decurga normal si nu o sa ne faca vreo surpriza bebeii.

Cam atat pt azi, pana la urmatoarea intalnire, numai bine tuturor si Doamne Ajuta!

Livia 32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.Nico.S spune:

Multumesc mult Oliv de raspuns abia astept sa scap si eu de ele caci si eu am slabit din cauza ca abia pot manca cate ceva dar macar asta e un semn ca bebeii sunt bine,Doame ajuta la toate burticile si mamicile sa fim sanatoase si copii la fel.A si burtica la cate saptamani s-a vazut la voi asa mai bine ma refer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui G.Nico.S

Pfffff care dintre voi aveti sau ati avut greturi cand trec??? eu am 12 sapt si nu scap de ele.....incomod tare


draga de tine. imi amintesc si eu de greturi. acelea mai puternice si incomode mie mi-au trecut pe la 16 saptamani. de fapt era o stare continua de greata care se mai accentua sau se mai domolea a.i. nu prea puteam sa stau nici macar inclinata pe o parte sau pe spate, ci numai in fund cu spatele drept, altfel ... nu mai apucam sa ajung la baie. W ecinul C ostica imi devenise amic bun.
Dupa 16 saptamani apareau numai o data - de doua ori pe luna, iar in ultima luna s-au intensificat iar din cauza acidului si arsurilor gastrice.
LAsa... e semn bun ca ai greturi. Hormonii lucreaza intens.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Livia, cu cine vei naste?

Carla, ai PM.

Lumi, esti multumita de carucioarele Chico? Sunt de acelea care se conecteaza intre ele? Am vazut la le-ati schimbat pe cele verzi Bertoni. Nu erau rezistente?
Noi ne punem problema sa luam doua mai mici sport sau doua triciclete pt vara a.i. sa mai menajam cel gemelar sa ne mai tina pana vara viitoare. Nu stiu inca cum e mai ok. Ele nu prea mai au chef sa stea in carut de fel. Poate in triciclete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.Nico.S spune:

Mersi mult Clara de raspuns.Deci mai suport vre-o 3 saptamani si astept sa treaca..pfff...sa-ti traiasca fetitele frumoase foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

clara, am schimbat caruturile verzi de la Bertoni pentru ca nu am vrut sa ma intorc sub nicio forma la un carut dublu (am mai spus eu, imi era tare greu sa-l urc, sa-l cobor, sa ma descurc aproape singura, am si niste scari urate in fata blocului, situat si el pe un deal). cele verzi mi se pareau prea... dezgolite pentru iarna. nu aveam la ele nici husa de ploaie si nici sac ptr picioare. dar ele in sine au fost extrem de rezistente, am mers cu ele pe drumuri de munte, pe drumuri pietruite de tara si n-am avut absolut nicio problema, le-am dat mai departe sa le foloseasca si altii.

da, sunt tare multumita de caruturile Chicco. am spus, husa de ploaie, sac ptr picioare, 3 modalitati de reglare a spatarului (hunii dorm bine in ele), sunt relativ usoare, f usor manevrabile, bara detasabila, husa in spate, detasabila si ea... totul ok.
nu stiu daca se pot prinde intre ele, trebuie testat cu clemele respective si eu nici n-am vrut sa incerc, am mai mereu ajutor la scos afara. nu cred totusi ca e o idee buna, nu ptr acest model, pentru ca sunt destul de late, mai late decat cele verzi de la Bertoni, si nu prea mai poti manevra carutul nou astfel format. plus ca nu prea mai incape pe niciun trotuar.

acum, carucior vs tricicleta. la prima vedere, luand in calcul ca nu prea mai vor mandrele sa stea in carut, ti-as spune tricileta. insa ce te faci la drum lung sau daca micutele obosesc? nu pot sa doarma in tricileta, orice fel de tricileta ai lua. n-au unde sa-si sprijine capul. iti spune una care are si carut si tricileta. la prima plimbare mai lunga cu tricileta, mi-a adormit Edi si-a trebuit sa-l iau in brate, asa adormit cum era, si sa-l tin in brate pana acasa. a fost groaznic, nu-mi mai simteam mainile, am facut o gramada pe drum...
asadar, la carut n-as renunta nicicum, nu inca, mi se pare prea devreme. insa si tricicletele sunt bune, poate poti testa sa vezi daca le incanta, desi la varsta lor, tricicleta e tot un obiect care le plimba, sunt prea mici ca sa ajunga cu picioarele la pedale, sa directioneze ele. ai grija sa aiba si tavita pentru picioare, apropos, daca optezi pentru trici.

cam asta...

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

o sa nasc la gine 2-stanca cu d-na dr Nicula Renata

Mergi la inceput