Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(46)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Problema mea e ca nu reusesc sa ma organizez nicicum cu timpul... mulsul imi ia minim 30 minute, hranitul minim jumatate de ora - in conditiile in care le hranesc pe pat, asezate pe o parte si cu sticluta sprijinita pe cate un prosopel, iar eu doar le supraveghez cand pe una cand pe cealalta... apoi tinutul sus, schimbatul... nu-mi mai ramane mai mult de 1 ora intre mese si nu mai reusesc sa dorm...

E a treia mea zi acasa si sunt surmenata total, nu stiu cum sa ma organizez cu timpul si cum sa fac sa "eficientizez" procesul de hranire...

Va rog sa-mi dati idei... voi cum ati procedat?

.... ambele fete au hernie ombilicala...



Hernie oblicala a avut si Antonia noastra. Si pe la o luna s-a infectat. M-a invatat o d-na Dr sa o curat cu betigas de ureche de bebe imbibat in betadina de doua ori pe zi cinci zile, apoi o data pe zi, inca cinci, si s-a curatat de tot. Apoi, pana la trei luni am procedat asa numai dupa baita pentru profilaxie.
Ideea cu banutul ni s-a recomandat si noua, dar cu mentiunea ca va trece de la sine oricum pe la cinci- sase luni cand muschii abdominali se vor fortifica. Noi am ales a doua varianta, oricum nu se imbraca ea cu scutece sub-buric, cu o grija sporita la igienizarea obbilicului pana la acea varsta, cu betadina, iar apoi cu Aloe First de la Forever Living Products. Am intrat cu betigasul cat se putea de adanc, mirosea tare urat la inceput. Apoi dupa ce infectia a cedat a aratat din ce in ce mai mic.

Managementul timpului, wow... sfaturi nu am , experienta mea e asemanatoare. Totusi ceea ce ar fi de ajutor pt tine este sa incerci sa nu te stresezi. Afecteaza laptele. Nu stiu cum exact sa faci. Scoate de pe lista orice este de prisos.
Eu am ramas pt o perioada numai cu mancatul, dormitul - astea pe apucate, un dus pe zi... poate pieptanat nici macar. Dar mi se parea normal, nici nu vroiam sa fac altceva, nici nu tare puteam ca ma durea burta.
Noi faceam distribuirea sarecinilor in familie dupa un timp, cand parea ca ne inghite vraistea. Tati de mamarute se ocupa de cumparaturi, splat de haine si intins, soacra sau mama mea (care cum erau la noi cu schimbul) de calcat haine si gatit, si ma ajutau si pe mine cu copiii.
Ma ocupam de o fetita jumate de zi, mama mea de cealalta. Cand fata mea dormea, incercam sa ma odihnesc si eu, cand fata mamei dormea, ea facea prin casa ce gasea de facut. Cealalta parte a zilei schimbam fetitele, ca sa stea ambele cu mama. Asta nu insemna ca uitam de cea care nu era in grija mea, ci doar doar aveam responsabil principal pt ea pe mama.
Noaptea faceam afacerea cu tati. Uneori a ramas numai el de planton.
Apeleaza la mama ta eventual cu un copil pe zi sau pe jumate de zi. Inainte de masa Natalia e in grija dumneaei, cu orice probleme are: colici, caca, pipi, mancare, igienizare, iar Sofia in grija ta... apoi invers.

Un alt mare ajutor a fost lista... am facut cu tati un cap de tabel cu Iulia si Antonia pe coloane, unde am notat orele la care au mancat, cati ml au mancat, cand si daca au facut kk, cer consistenta a avut, pipi, Vigantolul cand am dat (nu era imp ora, ci mai mult sa nu uitam) si orice observatii interesante sau alarmante au aparut. Ne-a fost de mare folos pt ca noaptea, de ex, nu mai puteam tine evidenta care, cat, ce anume a facut, luat, primit...

Mulsul. Ma mulgeam imediat dupa dush, care dush se termina mereu cu masaj la sani cu apa calda cu sapun. Scoteam mai mult lapte astfel. Deci o singura data pe zi. Apoi imparteam si dadeam la ambele.
Daca aveam lapte destul, robabil congrlam laptele pt o masa de noapte si dormeam in locul mulsului.
La san le puneam cam doua luni ca le placea si pt contact piele cu piele. Apoi le tinea pe piele in brate dupa baita, nu le mai puneam la san pt ca se enervau ca nu vine decat f putin.

Constipatie. De muscata nu am auzit, dar nu as face metoda... ma gandesc ca sterilizez termometrul inainte de a le lua temperatura... cum sa le pun in anus o planta?!...in fine, cine a incercat si a tinut... f bine.
Fetita unui prieten avea asa ...si ii punea tarate in apa de seara pana dimineata, iar dimineata ii dadea sa bea zeama strecurata (era ceva de genul ... trei lingurite, deci putin) . S-a reglat problema.

Scuze pt lipsa de promptitudine 1 Mai .. excursii, chestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Bun venit bebeilor de Bubu! Sa creasca mari su sanatosi!

Crisana, Nico, Sugubina bine ati venit cu totii!

La control in primele 6 luni ne-au chemat o data pe luna. Apoi trebuia de doua ori, insa tot odata ne-au chemat pt ca nu se aratau probleme. Numai in ultima luna trebuia sa merg de doua ori. Am fost si internata si ma vedeau si acolo, asa ca probabil si asta a rarit vizitele la cabinet.
Prietena mea, care a obtinut sarcina la institutul de reproducere umana asistata, nu cred ca prin FIV, cu prin infiltratii, a fost chemata mult mai des, de doua ori pe luna la inceput, apoi o data pe saptamana, pt masuratori, desi nu a avut atatea riscuri ca mine.
Cred ca depinde de sarcina, de gravida, de medicul curant...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

crisana01 si manumanu, bun venit!

carla, eu din pacate nu prea am avut lapte pentru huni... asa ca nu i-am alaptat decat putin si de muls m-am muls cat a tinut, vreo 2 luni... dar am fost si sunt in marea majoritate a timpului singura cu ei, doar seara si noaptea imi era/este sotul alaturi. ziua ii puneam pe fiecare pe cate o perna si le tineam bibele cu cate o mana. apoi cand au crescut, ne-am ajutat de scoici si de scaune de masa. dormeam cand dormeau ei... faceam curat cat de rar posibil, la cumparaturi mergea mereu sotul... apoi, am incercat sa-i invat sa pape si sa doarma in acelasi timp, inca din primele zile, as putea spune, ca sa ma descurc si cu treburile casei. n-a fost usor, dar a mers. iar acum, facem totul impreuna, eu cu hunii: spalam, aspiram, intindem rufe... usor o sa iti intri in ritm, asa e la inceput.

sugubina, bun venit si tie, sarcina usoara si la termen iti doresc!
in primele 5 luni eu mergeam o data pe luna la dr (imi facea si eco acolo), si, de la mine putere, cam de 2 ori pe luna la eco. am facut colectie de ecografii.
dupa 5 luni mergeam la dr de 2 ori pe luna, la eco tot asa. sanatate!

bun venit pe lume Alexandra Maria si Alexandru Andrei! refacere rapida mamicii!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Bun venit bebeilor de Bubu, Alexandra Maria si Alexandru Andrei! Sa fie sanatosi, papaciosi si necolicosi! Felicitari, mamico, sa fii sanatoasa, puternica si bucuroasa alaturi de minunile tale!

manu
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Buna fetelor

Buna venit pe lume gemenasilor Alexandar maria si Alexandru Andrei. sa fiti sanatosi si mancaciosi.

Bune venit noilor garvidute si mamicute de gemenasi.

Carla sa stii ca la inceput e foarte greu. Si mie primele doua luni mi s-au parut groaznice. Primele doua saptamani eram doar eu si sotul apoi am plecat la mama o saptamana dupa care m-am intors acasa si m-am ocupat singurica de ei pana pe la 3 luni apoi am avut ajutor de la parinti vreo 3 luni iar acum sunt din nou singurica cu ei. Si eu m-am muls si le dadea si formula completare. Am facut de doua ori mastita pt ca nu apucam sa ma mulg. Ma mulgeam si noaptea pt ca mi se umflau sanii. Cred ca foarte important e si ce pompa folosesti. Am o prietena care are o pompa care ii scoate simultan lapticul din ambii sani. in 10 minute e gata. O sa te obisnuiesti cu timpul si o sa iti fie mult mai usor. Multa putere iti doresc sa cresti puiutii mari.

Va pup fetelor


elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elsels spune:

Salutare, tuturor!

Revenim si noi dupa o scurta iesire la tara, la “mamaii” (cum ii spun baietii mamei mele). A fost super: vreme frumoasa, aer curat si multa liniste. Am profitat din plin toti trei ... tati a ramas la serviciu.

Am reusit sa citesc din urma si am vazut gravidutze noi pe aici. Va doresc sanatate multa, sarcina usoara si la termen!

Bubu, felicitari! Sanatate tie si minunilor tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salut mamici

Daca ma puteti ajuta in cateva privinte cand aveti timp...

Mamici cu pui dotati cu dinti, va rog spuneti-mi cand si cum ati inceput operatiunea spalat pe dinti? Cu sa fara pasta? Cu perie normala sau rotunda cu silicon? Ceva trucurispeciale de urmat?

Olita. Le-am luat de pe la sase luni olite. Le-am si pus in mediul lor sa se familiarizeze cu ele. Se si jucau cu drag cu ele, stand ca pe olita. Au facut kk in scutec stand pe ele. Si la un moment dat au facut kk chiar in ele, probabil accidental cand am prins un moment. Dar... aici ne-am impotmolit. Nush cum sa fac sa le pun pe ambele pe olita dimineata cand se tresesc deodata, ca se ridica, nu au rabdare... Si daca se trezesc la interval, cand se terzeste a doua si merg la ea, prima se ridica de pe olita... Exista solutii? Tare as vrea sa le pun sistematic... stiu si eu , cam de trei ori pe zi, ca sa vad ce se petrece. Altfel ne tot jucam cu olita pana mergem la scoala si nu ii descoperim functionalitatea... si as vrea sa si profit ca vine vara pt a debuta experienta asta.
Cand mergeti afara cum procedati?

Crema de protectie solara. Nu am ajuyns prea departe in investigatii. Aveti vreo sugestie?

Va multumesc foarte mult!
......................................................

Stie cineva ceva despre Bogdana, Dalina, Laraa, 3 in 1, Marush, Eliane, Tatiana ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

Iti raspund eu din experienta noastra poate te ajuta:

La ai mei copii au inceput sa le iasa dintucii pe la 6-7 luni, cu spalatul pe dinti am inceput pe la 11 luni, folosind pasta de dinti Nenedent Baby, se poate inghiti fara probleme iar in cutie gasesti si un degetar de silicon cu care noi am facut toata treaba.
Trebuie doar sa fii atenta ca in perioada eruptiilor dentare sunt f sensibili si e posibil sa refuze, idee e sa nu-i fortezi, la noi a fost totul o joaca de copii.

Olita..nu ma vedeam vorbind la trecut despre olita pana acu cateva luni, sincer.
Eu nu am reusit sa-i fac sa stea pe ele sub nici o forma, cu atat mai mult dupa un anisor cand au inceput sa mearga.
Noi am scapat de scutec la 2 ani jumate, cand de fapt au renuntat singurei, obisnuiti fiind de la cresa cu facutul la olita.
Tot ce pot sa-ti zic dic cate am citit despre acest subiect este ca, copii nu au controlul sfincterelor pana la 2 anisori, prin urmare eu nici nu am insistat de teama sa nu ramana cu traume.
Crema de protectie solara noi am folosit prima data vara trecuta la mare, de la elmiplant, a fost mai mult decat ok.

Sper sa te ajute cu ceva experienta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna tuturor!

Noi am inceput mai tarziu cu spalatul pe dinti pentru ca la noi abia pe la un an au iesit dintii. Cand au inceput insa au iesit destul de repede. Am folosit acelasi produs Nenedent Baby deoarece se poate si inghiti. Si acum mai inghit desi au invatat sa scuipe. Periute le-am luat din cele speciale pentru copii pentru 1 - 2 ani. La inceput mai mult s-au jucat cu ele si le rodeau, dar acum este ok.
Cu olita din cate am citit intr-adevar nu e bine sa ii stresezi prea devreme deoarece nu pot avea controlul sfincterelor decat dupa 1 1/2 sau 2 ani la unii copii. Asa ca am inceput operatiunea aproape de 2 ani si a mers totul destul de repede. A durat 1-2 zile pana au si facut ceva in olita ca apoi au fost atat de incantate de laude si de ce au realizat ca nici nu s-a mai pus problema sa mai faca in pampers.

Sper sa te ajute experienta noastra.

Va pupam,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Lulidani, MadyEr va multumesc foarte mult.

Si eu stiam ca nu apare controlul sfincterian mai repede de un an jumate, chiar doi. Insa multi parinti auzeam ca i-au pus pe olita pe la 6-7 luni, pe cand inca nu se ridicau in picioare, dar stateau in fund bine. Si ma gandeam si eu la familiarizarea cu obiectul. Nu ma asteptam la comportamente spectaculoase, dar speram ca vara asta sa avem succes.

O sa caut si eu Nenedent. Mersi.

Va pup

Mergi la inceput