Strumfi de iulie-august 2007 (180)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cygni spune:

sunflower multumesc. Sunt diverse feluri de aquadraw, mie rainbow mi s-a parut cel mai dragut. Plansa respectiva vine cu cateva accesorii - doua "markere" care functioneaza cu apa, 3 stampile, care se pot atasa markerului sau folosi cum sunt si o pensula. In toate se pune apa si copilul deseneaza, magzleste pe plansa si orice ar face apare in culorile curcubeului (respectiv alte culori sau motive depinzand de modelul de aquadraw). Daca plansa se umple de desene, tot ce trebuie sa faci e sa lasi plansa sa se usuce, apoi o va putea folosi din nou. Daca e graba mare, un foehn sau calorifer ajuta ca Alise nu avea rabdare sa se usuce natural

Eu vreau sa investighez durerile de burtica de care se tot plange Lis, ca ceva nu e in regula. Intai copro, apoi testul pentru giardia, apoi ecografie daca o fi necesar.

Despre dinti, noi avem o mare problema si anume apar depuneri, se innegresc dintii din fata. Nu pot spune ca am spalat-o pe dinti dimineata seara in fiece zi dar nici nu am neglijat. Stomatologul nu a vazut-o dar mi-a zis ca se intampla la unii copii, insa nu e cazul s-o duc asa micuta. Eu as fi vrut s-o vada totusi...e ca un tartru gri-negru ce apare pe dintisorii ei.

greierash sigur voiam sa-ti spun si tie ceva si am uitat ce

Noi avem niste vecini atat de "grijulii" incat uneori ne inchid cutia postala (pe care o tinem deschisa ca nu avem cheie de cand ne-am mutat in ap.) pe care nu mai avem cu ce o deschide, face sotul manevre de hot. Si alta care cand ma vede singura intreaba dar cu cine e fata? Ca si as creste-o singura. Doar ii dau acelasi raspuns, cred ca o data ma enervez. Si o alta, cand ii faceti un fratior? Niciodata zic.
Acum totusi daca ajungem sa ne facem griji ca spunem la ce gradinite sunt copiii sau sa fiu stresata ca pun link cu poze, mai bine nu mai scriu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Apropo de intrebari si raspunsuri, in curand va veni timpul celor de genul: ce e taica-tu'? unde lucreaza? ce masina aveti? Ma gandesc ca madamele de la gradinita numai preocupari de genul asta vor avea.
Si atunci cum e mai bine sa raspundem, ca e tatal somer sau ca e patron?

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greierash spune:

Karligutza, nu m-am suparat, doamne fereste, ti-am trimis si PM.

Vivela, era o glumita....cu "lista de interes", asa gen Jadi, chiar la ea m-am gandit cand am scris asta, ca ea mai face d'astea gen "nu stiu daca va intereseaza, dar eu va spun ce am mai facut.." sau ceva in genul asta....

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=150754&whichpage=2 - eu pe aici am mai citit despre gradi....dar si prin alte parti, ca se apropie perioada inscrierilor...

Cygni, deci nu mi se intampla numai mie, sa uit...

greierash mamica de Andrei

- "Traieste clipa" -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

E, he, hei, draga Vivela pai eu am incceput ziua de azi,
marti 13, f bine. Ne-a dus de dimineata la gradi, cu masina, sotul. El a inchis usa, ne-a lasat si si-a vazut de drum spre Bucuresti. Imi dau seama ca eu nu mi-am luat cheia de la casa, dau sa-l sun pe socru-miu sa-mi aduca randul lui de chei, suna telefonul de doua ori si se inchide. Mi s-a descarcat , ce sa fac, ce sa fac? M-am dus binisor pana la soacra-mea, noroc ca era acasa, ca sa pot sa-l sun pe socru-miu de pe un telefon (nu-i stiam nici numarul ca poate as fi cerut un tel cuiva) sa vina de la servici. Bla, bla. Uite asa am fost nevoita sa ma duc in oras si doar nu era sa vin cu mana goala. Luna asta are cununia prietena mea din copilarie si mi-am tot cautat ceva dragut pentru burtoiul meu.
Ca sa nu mai zic ca m-am oprit eu asa frumos ca o doamna singurica singurica la Mac si dai si infuleca niste mancare "sanatoasa"
Dar am reusit acum sa ajung acasa, fericita, cu niste balerini superbi din lac.
Tot astazi ne-am facut rezarvari pentru iunie la "CasaLaDinamo" din 2 mai, unde mie imi place f mult cum au amenajat pentru copii in curte. Daca iti iei apartament e chiar spatios.
O zi plina

Stefania da, se pare ca e baietel, manca-l-ar mama de baiet, sa ne traiasca.
Acum suntem in cautare de nume, da ne miscam greu tare, ne gandim si razgandim zilnic. Mie imi place Eric insa sotul cica ar avea un proiect acum la servici codificat sub numele de eric si ii displace ideea. Vedem, voi v-ati hotarat?

Nu stiu daca v-am povestit vreodata, cumnata mea nu a putut ramane gravida multi ani, s-a chinuit. Sub monitarizari a reusit si a nascut in iulie anul trecut o fetita prin cezariana. Acum, la doar 9 luni, avand un ciclu o data pe la 45 zile a ramas iarasi gravida. Minune, insa e f speriata ca sa nu fie prea devreme dupa cezariana, nu a trecut nici un an. Voi stiti ceva de asta? Oricum se duce sambata la medic.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007) si 16 + cu un mare dolofan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Luna va tin pumnii sa nu mai faceti febra. Aveti deja toate maselutele?

Asa ma macina o lene si-un dor de duca...... Avem si noi cateva zile de soare in Irl si eu sunt la munca, of ar trebui sa se decreteze zi libera cand e soare in Dublin.

Carla faina faza cu biletelul pt vecini, da vezi sa nu te ia de par ca esti obraznica

Timi, Maria Sophie(05.08.2007) si Sarah Ioana (14.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ddanagh

Stefania da, se pare ca e baietel, manca-l-ar mama de baiet, sa ne traiasca.
Acum suntem in cautare de nume, da ne miscam greu tare, ne gandim si razgandim zilnic. Mie imi place Eric insa sotul cica ar avea un proiect acum la servici codificat sub numele de eric si ii displace ideea. Vedem, voi v-ati hotarat?

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007) si 16 + cu un mare dolofan




Nici noi nu am hotarat cum o sa il cheme, dar nu imi bat prea tare cheful ca l-am lasat pe sot sa aleaga iar el inclina catre Rafael. Acum sa vedem.

In legatura cu a ta cumnata eu zic ca daca Dumnezeu a vrut sa ramana, tot el o va ajuta sa treaca cu bine peste sarcina. Stiu ca e greu dupa cezariana dar depinde de ea, de organismul ei. Cand te gandesti la cat de mult l-a asteptat pe primul si la ciclul de 45 de zile eu zic ca bebelusul a ales-o pe ea dintr-un motiv asa ca sa aiba incredere. O sarcina usoara la amandoua

Cygni si Catarina se plangea mult de dureri de burta. Eu am dus-o la medic, i-am facut coprocultura si nimic, dra zice sa o mai lasam putin si sa repetam coprocultura. Acum nu se plange des dar tot mai zice din cand in cand. Si eu profit de ocazie sa dau vina pe prajituri si dulciuri

Stefania mamica www.tickerclub.com/cache/bc78ee8833.png[/img]" target="_blank">Buburuzei Catarina si25+
www.flickr.com/photos/balexandre/" target="_blank">Poze Catarina
O romanca in Danemarca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cygni spune:

Citat:
citat din mesajul lui CarlaV

Apropo de intrebari si raspunsuri, in curand va veni timpul celor de genul: ce e taica-tu'? unde lucreaza? ce masina aveti? Ma gandesc ca madamele de la gradinita numai preocupari de genul asta vor avea.
Si atunci cum e mai bine sa raspundem, ca e tatal somer sau ca e patron?

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"


eu o sa zic ca-s casnica, indiferent de situatie, sa nu se astepte la cadouri. sau or gandi ca daca are bani sotul sa ma intretina, am bani si de spagi?

of, facem haz de necaz. eu aman cat pot gradinita. acum am aflat si de la alt topic ca nu-s corecta deloc ca nu am angajat bona cu carte de munca. mda.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Cygni daca esti casnica te vor baga la voluntariat ca doar ai timp

Eu diseara ma duc la sedinta cu parintii la gradinita. Anul trecut am fost in comitetul de parinti responsabila cu organizarea petrecerilor. Anul asta ma retrag ca nu mai am timp de alergat.

Stefania mamica www.tickerclub.com/cache/bc78ee8833.png[/img]" target="_blank">Buburuzei Catarina si25+
www.flickr.com/photos/balexandre/" target="_blank">Poze Catarina
O romanca in Danemarca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Fetele

Am pus aici pozele cu burtica de spatamana trecuta http://www.flickr.com/photos/balexandre/


Stefania mamica www.tickerclub.com/cache/bc78ee8833.png[/img]" target="_blank">Buburuzei Catarina si25+
www.flickr.com/photos/balexandre/" target="_blank">Poze Catarina
O romanca in Danemarca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

ma bucur ca ati mai iesit din barlog .

chiar asa, madam Jadi, ca mi-a adus aminte greierash, dumneata cand ne mai onorezi cu prezenta? ce-ti mai fac feciorii?

Cristina, eu n-am facut asigurare pt copil, sincer nu ma trage deloc inima sa fac. pe langa neseriozitatea lor, ma scoate din sarite si modalitatea de abordare a agentilor, extrem de agasanti. stiu ca am facut asigurarile alea private pt pensie, alea obligatorii, si cand a aflat tanti aia ca tocmai am nascut (era prin toamna 2007) s-a tinut de capul meu o gramada de timp, sa-mi explice ce si cum...chit ca eu nu ma jenam sa stau cu telefonul chiar langa david cand urla el mai tare si mai tare...le-am zis direct ca ma simt hartuita de atatea telefoane si ca momentan nu ma intereseaza. cica: "cand sa va mai sun, ca sa nu deranjez?" si le-am zis sa ma sune cand o intra copilul la scoala, nu mai devreme!
eu am o parere personala despre asigurari si economisire, banii sunt facuti sa circule si sa aduca alti bani, nu sa stagneze intr-un cont. plus ca asigurarile de viata si altele de genul asta iti aduc in prim plan posibilitatea unui dezastru personal, iar eu nu vreau sa stau cu sabia deasupra capului, prefer sa nu ma gandesc. (ma rog, poate d-aia n-am eu acum vila la mare si cabana la munte, ca las prea mult banii sa circule...).

imi pare rau de accidentul lui Denis cu puful ala in ochi, pe mine m-a imparfumat o data David cu un spray tot asa, fix in ochi, am lacrimat vreo saptamana. dar bine ca a fost la mine si nu la el.

Dana, ups, nasol ca te-ai plimbat fortat...eu am patit-o si mai rau acum vreo 4-5 saptamani, am iesit cu mandrul cu tricicleta pana la piata, am plecat toti 3 din casa, sotul la munca...dupa ce am colindat eu vreo ora si am strans multe sacose cu ce aveam nevoie (sa moara vecinii de ciuda ), cand ajung in fata blocului imi dau seama ca n-aveam cheie. sa mor de nervi, afara incepuse sa si picure, era cam frig, si eu si david eram nemancati, se apropia si ora somnului pt david (adica dezastru ), eu cu sarsanalele de la piata...dau telefon la sot, cica "io-s in pipera, fac cel putin 45 de minute la cat e de aglomerat!". noroc ca vizavi de noi e un parc, are trenulet electric, carusel si alte chestii de distrat copiii. ne-am dus acolo, l-am ametit de tot pe david in alea, s-a mirat si bietul copil ca il dau de atatea ori, mai ales pe ploaie (noroc ca doar picura). de atunci prima mea grija cand ies din casa e sa iau cheia cu mine.



_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) + 31+ Damian
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput