Strumfi de iulie-august 2007 (180)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Buna fetele,

Dana
acum am vazut ca vei avea un baietel. Felicitari se pare ca suntem in aceeasi situatie pereche.

Monicabo te inteleg perfect, acum cateva luni a murit un prieten din copilarie zburat practic de e o trecere de pietoni. Nu avea decat 30 de ani. Nu stiu de ce nu se baga niste legi mai dure, amenzi Sper din suflet ca vinovatul va plati pt viata pe care a curmat-o chiar daca nu va aduce alinare familiei.

Stefania mamica www.tickerclub.com/cache/bc78ee8833.png[/img]" target="_blank">Buburuzei Catarina si24+
www.flickr.com/photos/balexandre/" target="_blank">Poze Catarina
O romanca in Danemarca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Citat:
citat din mesajul lui fianna
Lachi poti sa faci clatite fara zahar, doar faina, ou si apa minerala si apoi sa le umpli cu chestii nedulci, ciuperci sau branzica de exemplu, sau chiar legume gatite. Faci o mancarica buna, o impaturesti in clatite si e mai bun ca un sandwich.


Merci de pont! Nu am pus zahar in clatite, ci doar in ficateii de pui cu care le-am umplut! Pai daca am zis ca am facut clatite cu ficatei de pui, cum sa pun zahar in clatite?????

Eu nu pun de regula nici un pic de zahar in clatite. Le fac cu ou, faina si lapte. Cu apa minerala nu imi plac ca ies prea expandate si mie imi plac foarte fine si subtiri.

A... ca mi-au mai ramas si am umplut si cu dulceata, e partea a doua. Am umplut si cu branzica dulce, ceapa verde si marar si cu alte nebunii. Pe bune, nu zaharul din clatite e problema ci umplutura de orice fel nu neaparat dulce, pentru ca eu nu am voie mai nimic sa pap.


Karliguta ti-am scris si la subiectul de la gradinite. Daca aflii tu ceva prima te rog scrie si aici sau da-mi mai bine un PM ca eu intru mai rar, iar la TV nu mai uit decat seara pe JImJam si acolo nu zic aia nimic de inscrieri.

Pup you all!

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Monica ma bucur sa te regasesc!

Stefania felicitari pentru sarcina si carucior albastru!

Lachi iarta-ma ca intreb dar de ce nu ai voie sa mananci mai nimic?

La dentist puteti sa duceti copii cat mai repede dar trebuie sa gasiti un dentist foarte prietenos care sa faca totul o joaca si sa le explice copiilor cum e cu spalatul pe dinti, de ce trebuie, cum sa o faca si asa mai departe. Pe Matei il duc la un dentist pediatru aici si sunt foarte multummita. Si la gradinita mai primesc vizite de la dentist si vine la fiecare grupa si se canta un cantecel si le arata pe diverse animalute cum trebuie sa se spele pe dinti. Daca e facut totul ca o joaca, cu cantecele si poezioare copii reactioneaza foarte bine.
La Matei cica singura problema ar fi ca dintii permanenti sa-i iasa mai tarziu deoarece se ghideaza dupa cei de lapte ca sa iasa. Asta mi-a zis doctorita aici. In rest nu sunt alte probleme. Eu am avut in familie( sora mea cea mica) un caz destul de urat, ca nu-i cadeau dintii de lapte si cei permanenti au inceput sa iasa pe unde apucau. A trebuit sa-i scoata prin operatii si a durat vreo 2 ani plus inca 2-3 de aparat pana s-a rezolvat. Asa ca si cazul in care ce-i de lapte sunt incapatanati nu-i de dorit.

fianna cu printisorul Matei


12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Noi am fost la stomatolog prin toamna anului trecut. Totul era OK Cred si eu...

Fianna pai... pentru ca sunt supraponderala, am diabet si colesterolul mare si printre alimentele permise mie se numara foarte putine. Preponderent salate, verdeturi, fructe acre si verzi. Gratar de vitel sau pui sau peste ori, carne fiarta. Minunaaat. Lactate exclusiv 0% grasime, 1 ou fiert tare la 10 zile..... tampenii din astea. Sper sa fie suficient ca m-am lasat de fumat, ca uite acusica beau o bere, am si papat ceva bun azi si mai am un cozonac tentant de devorat! si dupa aia oi vedea ce dieta oi mai tine, dupa ce imi repet analizele....

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Monica, im pare rau pentru ce a patit vecina ta, cred ca sa vezi asa ceva si sa realizezi ca s-a intamplat intr-un loc prin care mergeai tu e groaznic.

Si eu sunt putin intoarsa pe dos acum din cauza unei povesti de prin zona( yemen mai exact, unde fetele sunt casatorite cum le vine ciclu cu barbati mai invarsta si o fetita de 12 ani tocmai a murit la 3 zile dupa nunta). E incredibil cat de inapoiati sunt inca unii oameni si ce mentalitati de ev mediu intunecat au. Sunt chiar bucuroasa ca m-am nascut in romania si nu intr-una din culturile astea inapoiate.

fianna cu printisorul Matei


12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Lachione nu-i de glumit cu diabetul! Tatal meu are, si matusa mea a avut si eu am fost atentionata ca sunt cu risc mare.

Stiu ca-i greu dar se poate trai si numai cu salate si fripturi, o perioada. Fii barbata si renunta la alte bunatati!

fianna cu printisorul Matei


12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

pai sa termin si cozo asta cu cioco si o sa fiu barbata dopo!

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greierash spune:

Buna dimineata!

Karligutza , Lachione, si eu sunt interesata de gradi! M-am mai uitat si eu la subiectele dedicate....dar daac aflati noutati va rooog mult sa-mi dati si mie un semn....Saru manaaaaa.

greierash mamica de Andrei

- "Traieste clipa" -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

neatza
am citit pe diagonala,darrevin mai in detaliu dupa amiaza
drumul a fost..n-am cuvinte,noroc cu fii-miu care e fan masina caci de la 7 dim pana la 20.30 aproape ca amstat doar in masina.multumesc pentru incurajari

si eu il inscriu pe mihnea luna asta la gradi de stat si am un nod in stomac care probabil ca nu o sa ma paraseasca prea curand.

zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

buna dimineata... cafea, ceai, lapte, suc de portocale? (ori poate de pepene rosu cu sfecla rosie ne ofera Nikole ca am ramas cu o pofta!? )



lachione o sa anunt si aici si acolo la subiect si daca vrei tu, iti trimit si un PM... cand incep inscrierile oficiale la gradi; asa ca sigur nu ratezi inscrierea...

monicabo imi pare rau sa aud de o asemenea tragedie in jurul tau... e normal in cazul asta sa fii trista si mai ales ingrijorata! ; mare atentie oricum trebuie sa avem la mersul pe oriunde (acum se circula si pe trotuar cu masinile in scop de parcare, adica grija trebuie pe oriunde!) ... sa va mai spun si eu ca si sotul meu era sa o pateasca pe trecerea de pietoni? pe verde? deci trecere semaforizata! insa fiind una mica, cu buton, multi soferi nici n-o observa... e chiar pe ditamai bulevardul IULIU MANIU... tot asa in fata unui parculet pentru copii si in fata unui LICEU!... sotul trecea si pe bicicleta, deci va imaginati ca nu era chiar mic obstacolul in calea soferului, nu stiu cum de nu l-a vazut pe toata trecerea, ca aproape de capatul ei era cat pe ce sa dea peste el, soferul trecand chiar pe rosu! oricum, de cand merge sotul cu bicicleta la serviciu si inapoi eu stau cu frica in san, dar incerc sa mi-o alung si sa gandesc totusi pozitiv... daca pot, mai ales dupa ce era sa i se intample! tot timpul ii dau de grija la plecare... asta e, daca el vrea cu bicicleta, sunt de acord cu el, cu toate ca in Bucuresti conditiile sunt groaznice pentru orice fel de mijloc de transport ai alege!

si apropo de grija pentru noi si copiii nostri, ieri m-a oprit o vecina care sta la parter impreuna cu fiica si nepotica ei... spunandu-mi ca ii este frica sa mai iasa din casa; ca sunt nebuni peste tot, ca in urma cu o zi, a venit un nebun dupa fiica-sa in casa scarii, in amiaza mare, sa dea sa o PUPE! ... ea fiind cu copilul in brate... tipa a fugit repede in casa cred, el spargand geamul de pe usa de intrare in scara, apoi fortand usa liftului, apoi a iesit a rupt numerele de inmatriculare la 2 masini... a dat si cu piciorul in ele apoi a trecut vis-a-vis si a intrat intr-o banca unde a vrut sa le bata pe niste angajatele de pe acolo.. au chemat politia, l-au prins, nu l-au prins nu mai stiu; dar sper sa nu se repete povestea nebunului! ... horrorrr! din senin! ziua in amiaza mare! iar POLITIA? siguranta si incredere... (cineva zicea ca in nu stiu ce tara patruleaza astia in masini cu capul scos pe geam uitandu-se dupa orice! o fi film, o fi realitate, nu stiu, dar la noi prea nu are nimeni treaba cu nimeni... nici cu traficul rutier si protectia pietonului, nici cu proprietarii care nu strang in urma cainilor, nici cu nebunii de pe strazi, cu nimic!).. cred ca va trebui de-acum cu totii sa umblam la noi cu spray-uri paralizante si altele asemenea!


va pup... o zi buna sa aveti!



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput