Strumfi de iulie-august 2007 (180)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

fianna, pfu ce mult l-ai alaptat! imi pare rau pt dintishori , dar sper ca seria noua sa fie mai ...rezistenta! chiar la ce varsta schimba dintii?
cat despre olita, nu-mi fac mari sperante...acu cica a facut febra, deci i-a pus pampers......important e ca a inceput sa se ceara....sau sa zica imediat ce a facut...si asta din proprie initiativa, fara nicio constrangere, ceea ce mi-a intarit ink odata convingerea ca, ii poti determina sa faca un lucru doar cand sunt ei pregatiti pt asta. ce-o fi om vedea..

opriti planeta....vreau sa cobor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

N-are probleme la mancat, musca din mar intreg! Cu vorbitul cred ca sunt ceva probleme, pronunta foarte aiurea multe cuvinte. Tre sa-i mai iasa niste masele si atunci de abia pot sa-i pun o proteza, daca o vrea. Dentista ne-a recomandat proteza numai in cazul in care sunt dificultati la vorbire. Urmatoarea vizita e in iunie si vedem atunci ce si cum.

Pupici, noi plecam la plaja

fianna cu printisorul Matei


12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui fianna


Pupici, noi plecam la plaja





.....la naiba, ca mie mi-au inghetat toate oasele..........

opriti planeta....vreau sa cobor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

apropo de pipi/kk, al meu e mare fan wc-uri publice sau locuri publice, adica tufisuri . cred ca n-a fost data sa-l intreb: "vrei sa faci pipi?" cand eram afara sau la market si sa zica ca nu vrea (il mai intreb cand mi se pare mie ca a trecut cam mult de la ultima operatiune). cred ca e ceva genetic pe linie masculina .

uneori mai speculez si faptul ca ii place sa traga apa la wc, dupa ce face isi lasa capacul, se suie pe el si trage apa temeinic, o data, de doua, de noua....

noi am avut mare noroc cu gradinita, cred, nu stiu daca as fi reusit de una singura.

ieri l-am pescuit de la maica-mea, a stat de marti dimineata acolo, l-am regasit mai cret si mult mai vorbaret, imi venea sa-l mananc .


perla de dimineata:
eu: - david, hai mai mami, ca uite ce tarziu e, ajungem la gradinita la pranz!
el (oarecum dezaprobator la remarca mea): - mami, te doare capul?
eu: - ha? nu!!
el: - atunci care e problema??!!


(dupa, am observat ca se uita la niste desene cu michey mouse in care minnie facea pe doctorita si incerca sa afle care sunt problemele pacientilor si dupa ce punea cateva intrebari, intreba: "atunci care e problema?").

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) + 31+ Damian
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

hehe, acum mi-am recitit mesajul, ce telegrafic e...scuze, ma cacai sa-l scriu de vreo ora, mai scriam un pic, ma mai apucam de ceva, mai scriam, iar ma luam cu treaba...

mi se iarta, da?, sunt gravida .

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) + 31+ Damian
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

fianna, felicitari pentru alaptatul atat de indelungat .

totusi, faptul ca lipsesc dintisorii de lapte, asta nu influenteaza cumva si pe cei definitivi? adica nu se micsoreaza spatiul acolo unde lipsesc?

eu am o fixatie cu dintii, ca ai mei parca sunt de mamaliga, asa ca in cazul lui david probabil ca voi fi exagerata. chiar vroiam sa va intreb: voi ati facut sau cand aveti de gand sa faceti primul control la stomatolog pentru strumfi?

eu il tot verific pe david, dintii sunt aliniati binisor, cam apropiati cei de sus (as fi preferat sa fie mai distantati un pic), din cate stiu eu cei definitivi sunt mai lati, deci nu stiu cum vor aparea.
pana acum nu am vazut carii la el, parca pe unul din molari e un punctulet mic mai inchis la culoare (m-am mai agitat eu acum cateva luni), dar vad ca nu evolueaza.

totusi, cred ca ar fi bine sa-l vada un dentist, poate nu vad eu bine; dar oare o sa stea la control? mi-e ca ma duc cu el si ma duc degeaba, stam si ne uitam unii la altii rugandu-ne de copil sa deschida gura ...



_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) + 31+ Damian
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greierash spune:

Fianna, felicitari pentru alaptatul indelungat...si pentru inspiratia cu jucaria cea noua ca si stimulent...sper sa ai si succes! si ufff pentru dintisori..

Mychy, sa imi spui si mie ce legatura are febra cu pampersul, ca daca are efect sa aplic si eu tratamentul.... Sa nu te superi pe mine dar e un fel de haz de necaz, uite sa nu fie nimic serios cu febra asta.


La noi s-a dovedit ca frica pazeste bostanaria: de ex. cand trebuie sa ii pun in nasuc ceva ca sa il curatam,(avem 2 variante spray cu apa de mare sau ser, iar lui nu ii place sa ii dau cu spray) ii zic hai sa iti pun ser. el: nu , nu vreau! eu: bine atunci iti pun spray! Andrei: nuuuu, nuuu ...vreau ser!!!
Numai ca aplic metoda foarte rar...

Vivela, ce scumpic David, si chiar asa care e problema ta, mami?
La stomatolog m-am mai gandit si eu, dar nu mi-a venit impulsul ala hotarator....asa ca sunt in acelasi stadiu: as vrea sa ajung o data....

greierash mamica de Andrei

- "Traieste clipa" -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Buna!
Fianna, felicitari pt sarcina! Ma bucur ca ai reinceput sa scrii pe aici...
Michy, bravo pt Andrei ca a inceput sa se ceara. Stiu cat erai de stresata, dar era de asteptat ca odata si odata sa inceapa sa spuna, ca doar nu era sa poarte pampers si la 18 ani!
Musso, drum bun! Incepe proiectul "fara tigari"
Carla, pupici si de la mine si pt tine si pt fete! Intr-adevar la tine e si mai complicat ca ai si casa de tinut singura si de lucrat...nici nu stiu cum te descurci, eu nu as putea! Hai ca trec toate! Bafta cu casuta!
Vivela, de control stomatologic nu stiu ce sa zic, chiar sunt curioasa ce raspunsuri mai dau fetele, ca sa bag si eu la cap!
Karli, f frumoase pozele!
Nikole, e baby-bluesul de dupa nastere! se intampla, trece repede!


Acu' daca nu va suparati ca ma descarc la voi, sunt un pic intoarsa, din cauza unui accident pe o trecere de pietoni - nu stiu, poate ati vazut la stiri, pe str Turda, cu un motociclist - femeia care a murit statea la noi in bloc, tatal ei la fel, era distrus, pe trecerea aia de pietoni am traversat si eu cu copiii de f multe ori, mai ales iarna cand mergeam mai mult in parcul din apropiere (cand s-a incalzit, am mai iesit cu masina mai departe), are si vizibilitate proasta, din sensul venind dinspre parc, parca mi s-a facut frica...
Plus ca am si vazut scenele de dupa impact, dupa ce a venit smurd, salvarea, lumea adunata, o gramada de vecini din bloc...
In fine....asta a fost

Pupici, si ma iertati nu am vrut deloc sa va stric ziua!


Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Vivela eu am cabinet stomatologic la parter si intr- o zi pe casa scarii am rugat-o pe o dr sa se uite un pic la Daria la dintisorii din fata sus, sunt ingalbeniti rau. Cica i s- ar trage de la ceaiul baut ( babydrink) ca numai de- asta a baut mult timp, nu punea gura pe apa. Stiti ca ma plangeam eu. Paradoxal a deschi gurita cat sa se uite dna dr la dinti, dar era imbracata civil, nu a speriat- o.
Mai mi- a zis cineva sa o spal cu putina pasta de adulti, ceva timp, ca s- ar albi dar nu am incercat.
Si sora mea are cu nepotu de 8 ani tot felul de probleme cu dintii. Dentistul ei i- a spus ca a aparut acum un fel de folir ce se pune pe dintii permanenti imediat ce apar, sa nu apace sa prinda nici un punct de carie, si nu mai ai probleme toata viata. Am zis ca ma interesez mai mult despre asta, mi se pare tare.

Fianna nu imi fac inca probleme cu minciunelele insa mi se pare cam devreme sau poate nu- mi dau eu seama ( sau refuz sa cred) ca am fata mare. Iti dai seama ce le va umfla la anul, o ridiche cat o casa. Ce carte ai citit despre asta? Cand mergi la eco? Pupici pe burtici.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007) si 16 + cu un mare dolofan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Am recitit mesajul si e varza, litere inversate insa il las asa, cu scuzele de rigoare, dar mi- e greu sa- l modific de pe telefon.
Mi- e asa de somn si Daria nu a dormit decat o ora cat am facut eu o ciorba, cand m- am asezat si eu in pat s- a trezit. Off

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007) si 16 + cu un mare dolofan

Mergi la inceput