Strumfi de iulie-august 2007 (180)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Uffff, e o lege noua, de la 1 aprilie costa orice prestatie medicala, indiferent daca esti asigurat, daca ai trimitere si programare. Doctorita de familie e ok, deocamdata nu-mi vine sa renunt la ea, ca nu am alternativa mai buna.
Larisa are o asimetrie pupilara mai evidenta seara, nu stiu exact ce tip de investigatii trebuie facute, dar am inteles ca dr. la care mergem este foarte bun profesional si se poarta frumos cu copiii.

In curand va dau vesti si despre analizele 'gratuite', pentru ca am trimitere pentru coproparazitologic la Saby si niste analize de rutina la sotul meu.

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

eu am facut niste analize gratuite, dar in "calitate de gravida", n-am platit nimic. a, ba da, un buchet de flori la tanti doctoressa de familie, care mi-a dat trimiterea, dar fara obligatii, ma astepta cu trimiterea pe masa.

dana, iti convine sa dai 4 Euro/luna, dar sa stii ca ai pretul asta preferential, ca probabil firma la care lucrezi a obtinut pretul pt ca le-a adus multi clienti.
mai mult ca sigur ca daca ma duc eu, personal, sa-mi fac un card/abonament de sanatate pretul ar fi de cateva ori mai mare. si imi acopera 6-7 consultatii pe an, de rutina, si nu orice serviciu medical...
numai asa, de informare, o sa cer o oferta la medicover, pt un abonament pt copii, "pe persoana fizica" (vorba lu' vanghelie) sa vad ce imi raspund.

in conditiile unei sanatati ok, mie mi se pare mai avantajos sa platesti consultatia atunci cand ai nevoie (ma refer la spitalele private).

desigur insa ca mai civilizat ar fi sa ai o asigurare de sanatate, indiferent ca e de stat sau privata si sa nu fii constrans in momentul unei boli sa faci eforturi financiare (dumnezeu cu mila, ca daca ajungi in spitalele de stat, bagi mana pana la cot in buzunare), dar se pare ca la noi nu prea sunt servicii medicale ok sau spitale 100% de incredere, chiar si cele private. pe mine cel putin nu m-a dat niciunul pe spate, nici medlife, nici medicover...

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) + 31+ Damian
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Vivela, analizele le-ai facut inainte sau dupa 1 aprilie? Ca sa stiu daca mai sper la gratuitate macar pentru tura asta.

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Carla, o parte le-am facut inainte, o parte dupa 1 aprilie.

ce sa zic, n-am apucat sa citesc legea aia, e posibil ca anumite categorii de pacienti sa fie scutiti total de plata, altii numai partial...

chiar o s-o caut sa vad ce si cum, ca ma pomenesc la nastere ca ma pun sa cotizez si eu nu stiu .

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) + 31+ Damian
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

mai, la o prima verificare, coplata e inca in stadiul de proiect, ar intra in vigoare cel mai devreme la 1 iulie.
oricum, nu s-ar aplica pt copii si anumite categorii sociale.
uitati proiectul aici si www.ftr.ro/au-inceput-dezbaterile-sa-platim-si-personal-serviciile-medicilor-sau-nu-38028.php" target="_blank">aici un articol despre ce inseamna coplata.

Carla, daca te pun sa platesti, sa ceri factura si bon fiscal, vezi ce scrie pe el.

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) + 31+ Damian
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Vivela, multumesc, esti tare . Din ce inteleg eu, coplata nu se aplica la copii si nici inainte de 1 iulie. Nu e suma astronomica dar ma deranjeaza ideea. Imi vine sa-mi printez legea si sa o iau cu mine...
Si zi asa, nu vrei sa cotizezi la nastere?

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Timiiiiiiiiiiii.... not to youuu... ci micutzicii tale Sarah! ia uite ce aniversare frumoasa avem noi aici... 1 motz de 1 an si noi nici nu ne cinsteam! Sa fie sanatoasa si frumoasa! si cuminte si iubitoare la fel ca sora ei mai mare! V-am admirat si eu in pozele cu dr.evil! sunt foarte faine absolut toate pozele! Inca o data "LA MULTI ANI" si tie mamico, un buchetel de lalelute pentru minunea de 1 anisor din dotare...



si cu scuzele de rigoare, si "gemenelor" noastre Alinutza, burtica de fetita si mamica de Tudor si Cristina, mamica de Ingridutza.... ca o fo' si ziua voastra duminica si noi nu ne-am gandit la voi... dar ne gandim acum, sa ne fie cu iertare pentru intarziere! ce mai faceti, cum ati petrecut la noul 'club 33'? Alinutza eu iti doresc nastere usoara ca mai ai un pic si-ti vezi a doua minune si multa sanatate la amandoua! Sa fii fericita! iar tie Cristina iti doresc de asemenea multa sanatate si iti trimit o imbratisare calda de Romania, plus pupici la strumfitza! toate florile din lume pentru voi....





karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

diana intrebai de leac pentru negi.... eu stiu unul babesc, dar e un fel de ritual! ... daca ai hartie de ziar (ziar! nu reviste.. ) il faci coif, il pui pe o farfurie (nu din plastic... ) si ii dai foc din varf.... va arde usor usor pana la baza, dupa care iti ramane in forma initiala sau usor daramata cenusa din ziar.. o inlaturi usurel, si ai sa observi pe farfurie o crema maro.. nu e pentru prajituri ci se ia, frumos, se ung/e negii/ul si se repeta figura de cateva ori... nu dauneaza, ci chiar trateaza! dar acuma depinde de tine cat de mult crezi in leacurile babesti ca sa te apuci de asta! eu stiu ca vazut proba in copilarie pe la tara la bunica... cine, cum, de ce, pana cand nu mai stiu detalii... sau mai stiu de comprese cu frunze de rostopasca! cauta pe net... succes!



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Ca bine zici, Timi, la multi ani printesei!
In viteza am citit faza cu (,) coiful si am crezut ca se pune pe cap si apoi se da foc .

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Carla, da-mi si mie te rog datele de contact ale oftalmologului unde duci fetita sa le duc si eu pe ale mele. Pe PM. Multumesc.



Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput