FIV in Ungaria 101

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mairis spune:

Citat:
citat din mesajul lui descultu

mami vreau rasp voastre nu m-au deranjat ci pur si simpu am ramas socata un pic de parerile voastre si daca nu vreti sa-mi mai raspundeti la intrebari nici asta nu e nici o pb dar credeam ca aici se poate vb liber despre ceea ce simti dar se pare ca mai mult judecati dar asta e
scz daca intrebarea v-a deranjat asa mult
era doar o intrebare simpa avem sau nu voie dar deja a degenerat in discutii care nu isi au rostul
eu doar v-am cerut parerea asta nu inseamna co o sa si fac ca voi sau voi ca mine fiecare e liber sa faca ec vrea nu.......
asta e parerea mea si inca o sustin
si va mai pun o intrebare
daca copii nu erau obtinuti prin fiv si erau pe cale naturala si vou nu stiati ca sunteti insarcinate tot asa v-ati fi comportat
eu nu cred sau poate ma insel
eu sunt altfel decit voi si credeam ca avind aceleasi pb ne puteam intelege dar asta e fiecare cu parerea ei me repet deja
si se pare ca cu atit cit sunteti mai stresate cu atit va ginditi numai la timpenii ar trebui sa vedeti filmul SECRETUL si poate va mai relaxati un pic
pa pa


Mai, mai, pe tine te-au napadit hormonii rau de tot!
Te rog sa recitesti postarile tale si ale celor care ti-au raspuns si vei vedea ca esti singura care s-a atacat si care a atacat.
Poti intreba ce vrei tu, accepta in schimb ce ti se raspunde.
Nimeni nu ti-a interzis sa faci tu sex!
Fa cat poti si cat vrei din partea noastra, cu atat mai mult ca ai si acordul medicului.
Si nimeni nu simte repulsie fata de sex, sot sau intimitate dar incercarile atat de grele prin care am trecut ne fac sa fim un pic mai precaute. Doar atat.

Am pus si eu aceasta intrebare la un alt subiect, mi s-a raspuns ca si tie, am intrebat si medicul... si am tras concluzia mea!
Sa ma enervez si eu ca vreau sex si fetele astea "rele" de pe forum au repulsie si nu sunt de acord? Oooooofffff....

Relaxeaza-te si ai grija in primul rand de puiutul tau! Si prin asta nu vreau sa sugerez "no sex", asta e exclusiv treaba ta!





Irina, cu +9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

nici eu nu mai inteleg nimic!!! da' poate sunt io mai batura in cap...

descultu deci hai sa recapitulam...
1) tu ai intrebat...
2) noi ti-am spus parerea noastra dar ti-am spus ca e optiunea fiecareia
3) tie nu ti-a convenit raspunsul si ai avut o atitudine in care ne-ai spus clar ca nu ne intelegi... ca ne gandim numai la copil... pai cam la ce ar trebui sa ne gandim? suntem pe un forum dedicat fiv-urilor... si multe dintre noi ne chinuim de ne sar ochii... asta ar fi cea mai mica problema a mea daca as ramane insarcinata!
4) ti-am explicat ca atunci cand intrebi e posibil sa ai mai multe variente de raspunsuri si ca e posibil sa nu fie toate pe placul tau...
5) te-ai suparat si ai zis ca suntem rele... si ca te-am obligat sa-ti faci cont... mai, sa fie... pai cine te-a obligat, draga mea???

si la inrebarea ta "daca copii nu erau obtinuti prin fiv si erau pe cale naturala si vou nu stiati ca sunteti insarcinate tot asa v-ati fi comportat" raspunsul e nu putem avea copii pe cale naturala... cam asta e motivul pentru care suntem pe-aici... probabil ai crezut ca de plictiseala... ei bine, nu-i asa...
de-aia nu ne putem comporta ca o femeia care obtine o sarcina pe cai naturale... de-aia suntem mai deosebite.


eu una pun punct acestei discutii, n-are nimeni nimic cu tine, tu intelegi ce vrei dar de acum incolo spune-ne cand preferi sa ai un monolog... macar sa nu te intrerupem cu parerile noastre! sarcina usoara inca o data!

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

descultu nu ti vrea nimeni nici un rau, doamne fereste
nu are nimeni nik cu tine
fetele si au exprimat parerea lor, fi sigura ca daca ar fi fost carestul femeilor care raman gravide numai cand se uita ma papucii sotilor, ca sa citez una din fetele de pe forum.....si ar fi vazut de viata lor de zi cu zi fara nicio grija.......

gandeste te si tu putin inainte de a da cu pietre....asa cum a spus si catalina...cand..doamne fereste ca nu doresc asa ceva....vei pierde o sarcina mult dorita, pt care te ai zbatut si ai cheltuit si ultimul ban din casa...fi sigura ca nu ti va mai sta gandul la sex.

sarcina usoara si la termen sa ne arati poze cu puiul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Pai pe unde sa fiu draga Luck? Colind la pas Budapesta...ma dor picioarele, ma doare mijlocul de atata mers....
In rest...am opt foliculi, patru pe un ovar si patru pe celalalt, endometrul Ok, nu mi-a zis cat si nici n-am intrebat. Mi-a marit doza de la 2 amp. menopur/zi la 3 amp/zi. Nu mai sunt la fel de stresata ca la primul fiv.
Am productie mai buna decat data trecuta, cand am avut 4 foliculi pe un ovar si 1 pe celalalt. Sper sa contina toti ovocite si sa am si pt congelat, caci eu vreau si al 2-lea BB tot de aici!

Si pt ca tot vb despre sex, mie mi-e frica sa fac si acum, sa nu cumva sa se sparga foliculii....

Pamy, te astept sa colindam impreuna prin Budapesta! Tu ramai aici incepand cu 14?
Off topic: Scumpa imbracamintea pe aici! In Viena sunt lucruri mult mai ieftine. Nu prea inteleg de ce au preturile astea....

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

tamy...cre'ca nu ai cautat tu pe unde trebuie
ca noi am gasit chestii dragutze si convenabile la bani.
ce face doftorasu nostru???a fost azi la munci??

imi e un somn de mor.

c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Pai eu am fost pe aleea pietonala- Vaci utca parca. Si nu m-am apropiat decat de un tricou. Asta ca sa nu spun ca am plecat cu mana goala. Ia spune-mi pe unde ati fost voi, ca eu am planuri marete Poate ajung si in outlet. Am inteles ca e in afara Budapestei.
K a fost la serviciu! Probabil prima zi dupa concediu!
Au fost cativa romani pe acolo azi, dar n-am socializat!
I-am transmis lui Robert si mi-a spus ca ii pare rau!


incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pamy spune:

tamy te ajung din urma .Eu inca mai stau putin pe acasa,in 14 mergem la primul eco si vom ramane la Budapesta de la al doilea eco.Am vb si noi la korall iar in 14 le spumem data exacta cand ramanem acolo.Apropo,tu cand faci al doilea eco?Daca vrei, miercuri ne putem intalni.Eu am programare la 10.30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu.....pe strada Vacii nu e bine...acolo sunt scumpeturi.
la Premier sa te duci...e in afara orasului...nush cu ce ajungi pana acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

tamaryllis, bravo, super productie!
nu-ti fie frica de foliculi goi, am spart eu ghinionul asta in iarna.
daca vrei sa stai si mai linistita in leg cu foliculii goi, intreaba-l pe K daca iti face estradiolul. mie mi l-a facut la fiv2 din 2 in 2 zile. nici mie nu-mi zicea endometrul.
sa bei cate o cescuta de vin rosu seara.
Doamne ajuta!

descultu, MAKE LOVE, NOT WAR!

samiro, vezi pantofii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Descultu ai inteles total gresit ce am vrut noi sa spunem. Ne-ai cerut o parere si ti-am raspuns. Daca nu coincide cu parerea ta nu inseamna ca avem stoluri. Imi cer scuze daca la 3 zile de cand am aflat ca sunt insarcinata dupa 3 ani de chin si fara sa fie confirmata de un medic nu am ched de sex. Dar chiar nu am si nici nu voi avea prea curand. Fiecare alege ce este mai bine pentru el...fie ca in realitate este bine sau nu...macar suntem cu constiinta impacata ca am facut tot ce am putut ca bebe sa fie in siguranta.
Este decizia ta ce faci tu si nu te judeca nimeni. Daca noi 4-5 fete am zis ca nu avem de gand si tu ai zis ca da nu inseamna ca avem 'stoluri' Avem GRIJA.

fericita!!

Mergi la inceput