LMA - Albinute & bondari de mar-apr '07 (139)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Doar o vorba sa mai spun Eu cred cu tarie ca suntem Oameni,OAMENI DIFERITI,OAMENI SUPUSI GRESELII,asa cum sunt si ei copii diferiti unii timizi altii vulcanici,unii cumintei altii energici,situatiile difera ,mediile difera,unele avem mai multi copii asta schimba datele problemei in sensul ca nu putem sta la dispozitia unuia singur,asa ca situatiile trebuie cantarite in functie de foarte multe aspecte si nu putem sa judecam sau sa zicem uite cutarica a gresit 100% .

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Eu incercam sa dau idei, nu sa iau pe cineva la rost. Si n-am scris doar pentru ddana, ci pentru toata lumea care are deschidere sa citeasca. Nu eu am inventat attachment parenting-ul, si sunt atatia care se ghideaza dupa aceste principii (eu nu ma ghidez in totalitate, il duc la gradinita de exemplu )... v-am dat link-ul de la wikipedia, cine e interesat poate sa caute mai departe.

Singurul lucru cu care nu sunt de acord si impotriva caruia continui sa militez este ideea de "palma peste fund", sunt absolut convinsa ca se poate si fara ea...

absoluta, daca tine de genetica, sunt cu atat mai mandra, ca genele le are de la mine si de la ta'su dar nu cred ca teama copilului de privirea parintelui tine de genetica, sunt convinsa ca tine de metode, iar frustrarea dupa parerea mea tine de ce se cere de la persoana frustrata (fie cerinta din partea alora, fie cerinta de la propria persoana). Si nu, nu ma opresc din a-mi expune parerile doar pentru ca tu nu esti de acord cu ele

Kitty, eu in locul tau cred ca i-as lasa mai liber programul lui Raul... cata din graba voastra este legata de programul lui? Dupa parerea mea Giulia nu a inteles rolul izolarii (ar trebui sa fie un timp in care sa stea singura si sa mediteze la ce a facut) - incearca data viitoare sa stai cu ea cateva minute, si cand se calmeaza sa ii explici ce a gresit si ce efect are ceea ce a facut. Stai de cateva ori cu ea pana o vezi ca intelege ce se intampla, abia apoi incearca sa o lasi singura, sa inteleaga pedeapsa in sine.

"cu Giulia nu se poate numai cu frumosul, daca incerci sa ii impui ceva nu ajungi nicaieri" - aici zic eu ca e o contradictie, cand ii spui cu frumosul nu ii impui ... nici lui Alex nu ajungi nicaieri daca ii impui ceva. Cred ca e mare diferenta daca vine seful si iti spune ferm "fa-mi raportul asta in 2 ore, sa nu iti iei nici pauza de masa", sau "te rog sa faci raportul asta, am o sedinta cu Y peste 2 ore si e nevoie de el; daca il termini mai repede poti sa pleci la masa" - tu sa zicem ca il termini la fix in acele 2 ore, si tot n-ai fost la masa, dar in prima varianta ti s-a impus asta, in a doua n-ai fost pentru ca pur si simplu nu ai reusit, dar ai fi avut pozibilitatea... e alta perceptie a lucrurilor, chiar daca scopul e acelasi.

P.S. ca sa evitam orice confuzie in trecut si in viitor, va rog sa nu ma considerati mama etalon/supermama sau alte de-astea, va rog doar sa extrageti ideile in sine si sa va ganditi la ele. Daca ceva din ce zic ajuta o singura persoana din cele care citesc, eu ma declar multumita. Daca nu ajuta, inseamna ca fac parte dintr-o familie foarte atipica, dar tot e vorba de o experienta de viata care merita povestita



Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)
When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever. (Dick Beardsley)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Ciao fetelor!

La multi ani sarbatoritilor din ultimele zile! Sa cresteti mari, sanatori, voinici si cuminti!

Sanatate Alex!

Sanatate Ioana!


Vad ca discutatati despre un subiect sensibilos si pentru mine. Vlad al meu are zile in care ma inteleg de minune cu el, adica e cooperant (sa nu va ganditi ca e o marioneta care exexuta ordine, asta niciodata si nici nu mi-as dori), si are zile in care e ca si Giulia, ne demonstreaza cu orice mijloacele ca ne pune nervii pe bigudiuri.
Un ex:
Il pedepsesc pe covor pentru o anumita chestie (asta se intampla dupe ce initial il avertizez ca daca mai repeta odata va fi trimis pe covor). In unele zile se pune pe jelit si vine frumos si isi cere scuze si e linistit apoi, in alte zile imi rade in fata, fuge de pe covor, isi scoate macar picioarele in afara covorului, ceva, orice sa ne puna la incercare.
Am zile in care am rabdare si ii explic de n ori ca ce nu e bine ce face, ca asa si pe dincolo, dar am si zile in care ii dau peste fund fara foarte multe negocieri dar dupa un avertisment prealabil. Nu sunt adepta violentei fizice sau verbale dar uneori se suprapun mai multi factori stresanti si rabufnesc. Nu sunt o persoana foarte rabdatoare dar incerc sa ma autoeduc, uneori imi iese alteori nu. Ideea e ca am un berbec capos dar totusi destul de echilibrat pentru un copil de 3 ani. Mai am de lucrat cu sotul care are asteptari prea mari pentru un biet copil de 3 ani, ca sa nu va spun ce pretentii are tatal meu.
Oricum, Diana eu admir rabdarea de care dai dovada.

Nu mai stau tare mult la calculator de aceea intru mai rar, dar mi-e gandul la voi mereu.

Un vichend fain va doresc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

la multi ani bebeloi super simpatic! sa cresti mare si fericit!
adel-oi, sa ti traiasca baiatul, mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralualexandrei

Si zi asa Ioano ai descoperit ca nu esti Iron man,bineinteles ca nu esti niciuna nu suntem cu toate astea nu stim cand sa ne oprim sau s-o lasam mai moale.
Ce ne povestesti tu e un fel de aviz amatoarelor.
si insanatosire grabnica.




o fi zis ca i iron maiden
jo, poate aveai nevoie de asta ca sa iei decizia inteleapta de a ti acorda mai mult tie. , ai grija ta si un we placut, cu tot ce te relaxeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Ca tot radea Ioaan de invitatia mea la maraton, si daac tot ati adus vorba de rabdare, cautand niste articole din care sa reiasa legatura dintre maraton si rabdare, am dat de cateva idei interesante... cititi si voi daca aveti rabdare
www.ideamarketers.com/?articleid=940992&CFID=24776685&CFTOKEN=75203888" target="_blank">Ai nevoie de rabdare ca sa te antrenezi pentru maraton 1
2
www.imarathon.org/2010/patience-marathon.php" target="_blank">Maratonul rabdarii in familie
Ideea e ca maratonul nu inseamna sa fugi de nebun 42 km, maratonul inseamna in primul rand pregatire psihologica, enorm de multa rabdare, cunoastere de sine (eu as zice ca e undeva la 40% conditie fizica si 60% restul)... e foarte important sa nu te grabesti, nici la antrenamente, nici in cursa, e important sa nu te lasi influentat de cei din jur (cand ai multi alergatori in jur, tendinta e sa alergi mai repede, si daca iti consumi energia prea devreme nu mai termini cursa), sa nu ceri prea mult de la tine, si sa ai foarte multa vointa sa ajungi la finish.
Pana acum vreo 2,5 ani traiam si eu in "era vitezei" si eram convinsa ca nu am rabdare, intre timp am invatat sa mi-o educ... se poate

Edit: si gata, va las in pace, v-am innebunit destul in ultima vreme

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)
When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever. (Dick Beardsley)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Diana, ai amestecat ce am zis eu. Am zis ca sunt copii la care merg foarte bine metodele , insa sunt copii asa cum zice Andra vulcanici, dinamici,timizi, linistiti. La asta am facut referire la gena. Ce pot sa cer eu Timeei cand eu faceam numai tampenii si nebunii. Nu e genul de copil timid, linistit, Timeea este o ATOMICA .
Repet sunt multe cazuri cand este foarte ascultatoare, intelege ce e bine si ce e rau, ce trebuie si ce nu trebuie, insa sunt momente cand nu intelege si gata.
Ultimul exemplu este ca ieri am iesit amandoua la cumparaturi. A inteles cand vroia ea nu stiu ce prostie ca nu ii este necesara, ca ii iau altceva in schimb cu care face asa si asa....in fine....super ok a fost, m-a inteles ca un om mare, o si laudam in gandul meu. Am intrat la Ina Center a vazut o gentuta sclipitoare, frumos colorata, doamna vanzatoare ca sa-si vanda marfa a inceput sa-i arate ca de fapt nu e o simpla gentuta, ea are inauntru oje, sclipici, strugurel si alte tampenii. Ce credeti ?1 i-am mai luat-o din mana?!! nuuuuuuuuu, nu vreau sa spun cum am incercat si ce argumente si ce mod am avut de a incerca sa o conving ca nu o putem lua. Nu am reusit. Nu ma gandeam decat la momentul cand o sa deschida porcaria aia cu sciplici ce se va intampla.
In fine.... I-am luat-o.
Seara asta era situatia: tapiteria masinii plina de sclipici, si eu si ea si in chiloti aveam sclipici.
Crede-ma Diana ca am apelat la toate metodele pe care le-ai spus tu .
Si ce sa spun.......nu este un copil linistit. E atomica , are si cu cine semana.
Eu nu am contestat cele spuse de tine sunt de acord si cu ce spui tu insa "tonul" si felul cum ai pus problema a derenjat retina mea.
Suntem aici pentru a ne ajuta in idei, sfaturi.
Nu cred ca exista printre noi o mama care nu vrea sa-si educe copilul cum trebuie. Ca vrea sa-l invete sa tipe, sa aibe crize, sa fie neascultator. Si nu cred ca niciuna dintre noi nu este mai mama decat alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Absoluta

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siuta spune:

La multi ani Teo, puiut de Gaia! Sa fi sanatos si fericit!
Ioana, ai grija de tine.
Kitty, eu cred ca ar trebui sa te muti in capitala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Vezi, aici cred ca e diferenta majora intre noi, pe mine chiar nu ma deranjeaza sclipiciul ala peste tot, chiar ma distreaza doar ca in situatia ta i-as explica frumos ca trebuie duse toate la curatat, si asta se face din banii cu care i-as fi luat alte jucarii, deci urmatoarea saptamana/luna nu ii mai pot cumpara nici o jucarie - asta explicata drept consecinta naturala la murdarirea cu sclipici, nu ca pedeapsa ca a murdarit cu sclipici... Sincera sa fiu, i-am luat cadou de Pasti printre altele un set de chestii pentru facut felicitari, si era si o cutie cu sclipici acolo... eu m-am gasit desteapta sa pun sclipici pe o felicitare, si am reusit sa il vars pe covor. Si pe cand radeam de ce am facut, m-a intrebat si Alex foarte serios: de ce ai pus sclipiciul pe covor? Din greseala... doar ce era sa ii mai raspund? inca avem si noi sclipici prin toata casa, dar chiar nu ma streseaza asta...

cat despre ce e "prostie" si ce nu - daca tu vrei o pereche de pantofi si sotul tau iti spune ca sunt o prostie, ti-i cumperi? Nu ti-ai cumparat niciodata ceva considerat de altii drept "o prostie" din simplul motiv ca aceea era nevoia ta in acel moment si aveai nevoie sa ti-o satisfaci? Eu nu consider niciodata ca ii cumpar lui Alex "prostii"...

BTW, si un copil atomic poate fi ascultator, si un copil care sta in acelasi loc cu orele poate fi foarte neascultator...

EDIT: "Nu cred ca exista printre noi o mama care nu vrea sa-si educe copilul cum trebuie. Ca vrea sa-l invete sa tipe, sa aibe crize, sa fie neascultator. Si nu cred ca niciuna dintre noi nu este mai mama decat alta." - perfect de acord cu tine, eu doar am explicat metodele in care cred eu.

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)
When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever. (Dick Beardsley)

Mergi la inceput