Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (153)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

simonix, imi pare rau de asha aventura. Speram ca va fi mai bine la privat, ultima data cand am fo la urgenta cu fata am stat 3ore pe coloarul Budimex-ului, langa tigani care fumau. L-am rugat pe Vic. sa se duca sa zica celor de la paza sa ii scoata pe fumatori afara, ca faceam o criza de astm si intram eu inaintea tuturor copiilor. Plus ca in fatza fusese o sincopa de 20-30min, timp in care desi erau 3 medici de garda, nici unul nu lua pacienti de pe hol -toti erau ocupati cu o interventie- apoi auzit ce s-a intamplat: o fata s-a sinucis, si au incercat sa o resusciteze. Ca apoi am nimerit o dr de garda care a inceput sa tzipe la mine ca de ce nu am venit peste zi si nu la ora 23....iar la raspunsul meu .. ca am fo la munca .. mi-a dat un raspuns deshtept "sa iti iei liber". Am tacut, ca nu lucrez la stat si mi-am propus sa plec din tara si mi-am facut remuscari ca am intrerupt abonamentul la Medicover, unde as fi avut acces la vizite la domiciliu la cerere.

Ziua este simplu- sunt cabinete private cu medici, dar dupa ora 20 - urgentele la copii sunt 'delicate'. Si la naiba, seara creste temp. si ti-e frica sa intri peste noapte cu copilul asa.


Nu toti dr-ii sunt asha. Am nimerit in toamna, la Budimex, fara coada, 3 copii, o super dr -ita calma si a vb frumos, si nici nu avrut sa imi ia atentia de 50 roni. Din pacate nu stiu cum o cheama.

Am mai nimerit la Bagdazar, cand si-a spart capul - dintre cei 3 dr-i care au trecut pe langa noi, 2 s-au ratzoit ca mara tzipa de joaca/plictiseala/somn, 1 a fost super ok, care a venit si i-a umflat Marei o manusha, ca pe balon, si cand a auzit-o putin tushind...a vrut sa o asculte la plamani, sa fie ea sigura ca e totul bine. Stiu, cu o floare nu se face primavara. Dar eu am admirat cazurile astea.

E greu, ca si noi ca parinti mergem stresati, crizati, copiii ii agitam, iar dr-ii preiau toata situatia asta. Dar parca.. e din ce in ce mai rau.

Cel mai rau mi se par tiganii. De obicei sunt toleranta - dar astia au intrat buluc peste cei dinainte, cu tigara, peste cineva in WC... si nu doar un parinte, cum este acceptat la Budimex, ci toti tiganii! Si ii iau dr-ii inainte, numai sa scape de ei.






o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Pentru Alysh...just in case ca te intereseaza am gasit un site fain cu un top al gradinitelor particularewww.topgradinite.ro/director/" target="_blank">aici.

Simonix...bine ai venit in Romania..pcat ca ai avut asa experienta..din pacate peste tot se poate intampla asa ceva. Sa treceti voi peste boala sa nu mai aveti nevoie de sistemul sanitar (de niciunde din lume) sa cresteti mari si frumosi.
Daca poti sa ii dai solutii de rehidratare ar fi foarte fain...insa noi stim cat ne-am chinuit cu al nostru matz cand a avut enterocolita aia nervoasa rau. Robertix-ul si mamica...sa va faceti bine



Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008)
Nasterea lui Gabriel
_

Fericirea e o alegere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Simonix imi pare rau de asa experienta! Si la noi se stau si 7 ore la urgente, insa cand ajungi intr-un sfarsit macar se poarta frumos, doctorii pe care i-am avut mereu au fost simpatici si de treaba cu piticul, vorbeau cu el, ii dadeau stetoscopul sa se joace, asta printre urletele lui disperate, eu muream de rusine, dar niciodata nu mi-a zis nimeni nimic ca plange. Nici eu nu inteleg treaba asta in Romania, incrancenarea, furia asta, toata lumea nervoasa, toata lumea tuna si fulgera, oare cat le ia sa zambeasca si sa vorbeasca frumos? Asta m-a facut sa plec din tara, pur si simplu stilul de-a fi si mentalitatea romaneasca nu mi se potrivesc, intoleranta si lipsa de empatie, cvasi-generalizate. Ce sa zic, sunt si oameni de treaba, sunt si oameni zambitori, ca peste tot. Aici insa omul care lucreaza cu publicul e obligat sa fie asa. Chiar daca e un anti-social si in gandul lui te injura si te face in toate felurile, in fata iti zambeste si-ti vorbeste frumos caci daca nu a doua zi a zburat de-acolo. In Romania insa nu exista nici o obligatie in sensul asta.


Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaser

Simo...da e posibil! Pe Cri as vrea sa-l dau la germana si in particular din toamna...Daca se nasolesc treburile in tara plecam...Nu e un vis...dar e o optiune.

Desi eu un tort barbie as vrea, dar si ala fluture e frumusel. Uite aici!




Iubita, Barbie i-am facut anul trecut... :( Mersi de fluture. E chiar frumos.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Esme
Imi dai te rog si mie reteta de umplutura de capsuni? Dar, te roooog sa fie fara foaie de gelatina ca aici nu gasesc asa ceva... si mai toate retetele de pe culinar au si asta in componenta. Sau daca stii cu ce o pot inlocui
Uite aici elfi: (Enano), pas cu pas:

http://www.culinar.ro/forum/continut-pagina/14647/Torturi-pt-copilasi/pagina/80/




_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

Citat:
citat din mesajul lui aldaesme

Spor :)


fetelor, uitai de ziua lcazangiu. sa fii sanatoasa, si fericita, si implinita, si mai da pe l;a noi!


si pt ca tot vazui ca e cu aniversari:

CENIA, pt ca miine siiigur uit, ca sunt senila si lobotomizata, o sa iti urez caaalde si sincere urari de bine, sa fii senina ca o luna plina, sa ai viata plina de minuni ca cei 3 pui ai tai, si... mult succes in urmatorii 20 de ani!


aldaesme, si eu fac blatul de panispan cu suc de portocale. Ba am mai variat: am facut si cu suc de lamiie (diluat...ca e prea acru), si cu suc de la compotul de anananas (nu e asa de aromat), cred ca ar fi MINUNAT blatul si cu suc de fructe de padure/capsuni/zmeura/alte chestii roz/movalii. Dar la 'aranjamente' si look ma descurc muult mai prost . Cand vad ce chestii ai tu acolo..frumos coafate.... baloshesc, si mor de invidie, ca doar is romanca. Si dimineatza imi vin idei, dar seara la 11 cand apuc in bucatarie, dispar cu repeziciune . (hai ca la noul job o sa ajung mai repede si o sa am timp si de imaginatie si fantezie)
Asa ca am maare nevoie de inspiratia IN PRIMUL RAND a ta, ca ai imaginatie, dar si a fetelor. ma gandesc de mult timp sa incerc un tort fluture, de genul: tai blatul in 2, intorc invers jumatatzile. Ca aripi. Dar cum sa fac corpul fluturelui?? Ca nu as vrea sa il umplu cu crema-nu sta crema la fel de inalta ca restul blatului... si tre sa pun undeva si nishte antene.
Edit: o idee e sa fac un blat cu cantitate mai mica, si sa iasa mai putzin inalt... si sa tai ceva din margini, si mut in centru - dar tot nu va sta ca un corp drept, veritabil.

Si inca o rugaminte: spui ca modelezi din pasta de zahar. Gasii retete de pasta de zahar... dar cum faci petalele/cum le curbezi? Ai vreo tehnica anume sau dupa marea imaginatie si improvizatie?
Martipanul se preteaza mai bine la modelat?




o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008



Iubita, corpul fluturelui fa-l intr-o tava de chec.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada79 spune:

Bine ai venit pe lume, Andra Elena!!!! Pupam si pe mami!!!

Am vazut o gramada de poze.

Alysh sa stapanesti sanatoasa masina! E fff frumoasa!

Desiree fff frumoase pozele! Ce mult imi place cum e imbracata Victoria (in toate pozele) o eleganta si o frumoasa!

Cenia am vazut filmuletul. Ce scumpi sunt!

Reallaura, Simonacip Doamne ce copii frumosi. Deja mi-o imaginez pe Ilinca intre 3 baieti. O sa fie o printesa!

Simonix mai ce smecher ai tu acolo. Avem si ochelari de soare, moama moama! Imi pare rau de patania cu Robert si cu nebunia de la Medlife. Cumva doctora se numea Marcu??? Ca la aia am nimerit si eu odata si tot asa are in jurul ei mereu vreo 4 asistente, spre deosebire de alti medici de acolo. E mare sefa! Am un cui mare impotriva ei ca la fel s-a purtat si cu Tiberiu cand am fost la ea. Acum de curand am ajuns iar la Medlife la un doctor pe nume Giosanu si mi-a placut de el si cum s-a purtat cu puiul mic. Imi pare tare rau pt Robert. Vad ca intrebi de novocalmin. Tiberiu miercurea trecuta mi-a facut seara 39,5 si i-am bagat novocakmin. Vreau sa zic ca nu a avut nici un efect. Ma gandeam cu groaza ca daca chem salvare ajunge dupa o mie de ani la cucurigu unde stau eu. I-am facut impachetari de la brau in jos cu prosoape reci (treptat de la caldut la rece) si dupa 3-4 ore i-a scazut. A doua zi mi-a facut febra iar da mai mica adica 38, 5 si i-am bagat supozitor pt copii nurofen si si-a facut imediat efectul! Pt hidratare mie mi-a dat humana electrolyt sa dizolv un plic in 250 ml apa plata (asta data trecuta cand mi-a vomat rau de l-a luat cu lesin).

Aelita vaiiiiiii cum sa zica fetele alea asa. Da ce e viata lor??? Doamne, eu ma bucur asa mult cand vad mai multi copii intr-o familie. Din pacate cu rata imensa care o avem nu ne mai putem permite sa mai facem un bebe, imi e frica dar mereu cand eram mica imi doream sa am 3. Trebuie sa fii o mare fericita cu asa minuni mici si frumoase in jurul tau!!!!!!

Cleo e scumpa Mara, ce imi place cum sta ea bagata in mobila!

Gabitzam se vede clar ca ati avut o vacanta frumoasa, frumoasa!

Danicris vai ce poze frumoase! La poza asta http://picasaweb.google.com/danicris28/SorelinaDeVladuc#5456687349620740306 ma crezi ca mi-au dat lacrimile! Ce frumosi sunt! Mai vreau si eu un bebe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mihaser vai ce scumpi sunt. Ce bataie pe iepurasul de ciocolata!!!

Micaela moama ce a crescut Daria!!!!!!

Esme ce usor se face fluturele insa nu stiu cu ce as putea colora crema ca sa obtin asa culori frumoase astfel incat sa nu fie coloranti artificiali!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

super ideea cu un pic dfe compozitie separat, in tava de chec.
O alta idee care mi-a venit e sa scobesc aripile fluturelui, si scobitul sa bag la mijloc. Voiam neaparat cu trunchi, fluturele.. sa ii pot pune ochi si antene.


andrada, despre colorat, eu colorez cu fructe de padure. Pana acum am luat punga congelata din Cora, dar sunt si proaspete la casoleta, dar pretul e dublu si cantitatea la jumatate (16 lei ,200gr de mure..). Le dezghetzam, o lingura de zahar, pus pe foc si fiert putin: si iese o chestie rozalie-movalinda . Acu, daca o sa am mure si zmeura - o crema poa sa fie mova, una roz.

In copilarie, la tara, parca auzisem cu suc de sfecla rosie - dar.. zvon. Esme, alte idei?

A,am mai facut crema de lapte in care am bagat 3 banane super coapte si moi. A ieshit ceva galbui...crem.....dar super gustos . Intrebare catre Esme: pot sa incerc si cu kiwi? fac crema de lapte si blenduresc juma de kil de kiwi.. sa scot o crema verde?


Si deja am cateva culori - suficiente, zic, sa combin



Andrada, voiam sa te incurajez. 2 copii - nu costa dublu fata cu 1. Copilul se creste cu multa dragoste, si mult efort- compensand excesul de bani. Privind in urma, la copilaria noastra- o sa intelegem de ce. Frica cea mai mare e cu jobul - dar astea sunt emotiile crizei.
Priveste pozitiv: anumite analize de sarcina nu le vei mai face, anumite cumparaturi nu le vei mai face, multe lucruri deja stii ca e fashion sa le ai dar poti si fara ele, o parte din shpagi nu le vei mai da. Cat despre rata la banca... am o amica, a ajuns la o varsta cand ce mai poate face este "dosar de adoptie". Si mi-a zis: "degeaba avem cariera, masina, 2 aprt-amente. Da le incolo de rate, hai sa ne bucuram de viata, cu regretele ca nu am facut altceva e cel ami greu sa lupt".
Decideti insa cu sufletul...






o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada79

Esme ce usor se face fluturele insa nu stiu cu ce as putea colora crema ca sa obtin asa culori frumoase astfel incat sa nu fie coloranti artificiali!!!!!



Mov si uneori albastru - cu afine, gem de afine si/sau zmeura.

Galben, portocaliu - cu sirop de coji de lamaie si/sau portocala, cu boia (da mai...da nu multa sa nu dea si gust) sau cu safron (sofran sau cumm ii spune);
rosu, roz - capsuni si sau zmeura.

Verde inca sunt in teste pentru un verde frumos, dar poti face fluture si fara verde

Toti colorantii astia iti vor schimba lejer gustul cremei...

Eu folosesc si coloranti artificiali.

Desiree am mai scris un mesaj a la Esme, lung cat o zi de post si l-am pierdut...asa ca reincep:

In orice reteta in care sunt foi de gelatina poti pune praf de gelatina, granule de gelatina sau agar agar.

Tehnica e urmatoarea. Vezi ce scrie pe ambalaj, pentru ce cantitate de lichid e suficienta gelatina din plic si apoi cu regula de trei simpla stii pentru cantitatea ta de lichid de cata gelatina ai nevoi. Trucul consta in faptul ca e evident ca o crema bavareza, sustinuta de gelatina e mai vascoasa decat lichidul ideal pentru care e facuta gelatina asa ca defapt trebuie sa pui mai putin decat ar fi pentru lichid. Eu crema bavareza o fac doar cu frisca, desi reteta originala cere lapte mai mult, dar io am nevoie de calorii ca altfel ametesc, asa ca nu pun lapte deloc

De felul meu nu prea cantaresc treburile pentru dulciuri decat cand fac retete pentru prima data sau cand le fac pentru explicat. Un alt truc al meu este cantitatea de zahar. Din experienta mea si a celor care imi mananca dulciurile am dedus ca un ou se indulceste suficient cu o lingura de zahar, 100 ml de frisca (nebatuta) cu o lingurita de zahar, 100 ml piure de zmeura o linbgurita, cel de capsuni s-ar putea sa nici nu aiba nevoie de zahar suplimentar.

Crema bavareza de capsuni a la esme

4 oua, 500 ml de frisca nebatuta, o pastaie de vanilie, 200 ml piure de capsuni, gelatina (conform teoriei de mai sus si a faptului ca frisca e batuta pana se ajunge la gelatina iti trebuie gelatina cam cat pentru 1/2 l lichid, care trebuie tratata conform instructiunilor de pe pachet inainte de icneperea lucrului), zahar 6 linguri eu zic ca ar trebui sa fie suficient, bucatele de capsuni, daca vrei.

Pireul de capsuni se face separat. Pur si simplu se trec prin blender o multime de capsuni si apoi se trec prin sita sa scapi de seminte;

ouale se separa;
galbenusurile se pun intr-un vas termorezistent cu 5 din cele 6 linguri de zahar, continutul pastaii de vanilie si pe abur se amesteca pana se leaga sodoul. Operatiunea trebuie sa dureze mai putin de 10 minute. Se ia de pe foc

Se topeste gelatina prelucrata conform instructiunilor in piureul de capsuni, care la acest moment se pune la foc. Cand gelatina adaugi piureul la galbenusuri si omogenizezi.

Se bat albusurile spuma se adauga zaharul ramas si se bat din nou tare.

Se bate si frisca -nu foarte tare, soft peaks - care e indicat sa fie super rece, daca se poate sa fi stat putin prin congelator...ajuta nu doar la batut cat mai ales la prinderea rapida a cremei.

Se adauga albusurile la galbenusuri+piure, cand acestea din urma s-au mai racorit nu musai reci de tot. Se omogenizeaza usor, ca orice spuma. Se adauga frisca batuta. Se omogenizeaza. Daca vrei adaugi bucati de capuni.

Daca e facuta bine, crema ar trebui sa fie perfecta pentru uns, daca nu mai trebuie tinuta la rece. Daca intr-o ora nu da semne ca se intareste se mai adauga gelatina. Nu e nici o tragedie. Topesti gelatina, dupa ce e inmuiata si imbaiata ca la carte, in putin lapte pe care il adaugi cremei asteia.

Ce imi place la crema asta e ca nu se poate sa nu iti iasa, ca e buna, foarte versatila si se poate aroma cu cate in luna si in stele.
In pluuus crema asta ingheata foarte bine, chiar si fara masina de inghetata si iese un parfait grozav.

Esme


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

andrada, despre colorat, eu colorez cu fructe de padure. Pana acum am luat punga congelata din Cora, dar sunt si proaspete la casoleta, dar pretul e dublu si cantitatea la jumatate (16 lei ,200gr de mure..). Le dezghetzam, o lingura de zahar, pus pe foc si fiert putin: si iese o chestie rozalie-movalinda . Acu, daca o sa am mure si zmeura - o crema poa sa fie mova, una roz.

In copilarie, la tara, parca auzisem cu suc de sfecla rosie - dar.. zvon. Esme, alte idei?

A,am mai facut crema de lapte in care am bagat 3 banane super coapte si moi. A ieshit ceva galbui...crem.....dar super gustos . Intrebare catre Esme: pot sa incerc si cu kiwi? fac crema de lapte si blenduresc juma de kil de kiwi.. sa scot o crema verde?




Sfecla rosie e geniala...daca vrei sa iti colorezi ouale, sau chiar hainele...dar dulciurile - da gust, chiar da!

Mai eu am facut crema de frisca cu kiwi si nu mi-a iesit verde...a iesit galbui cu puncte negre si nu, nu era kiwi auriu. Am inercat sa inverzesc si cu menta dar nici aia nu a iesit. Insa presupun de ce...am fiert menta, poate daca pun menta in pisalog si o pisez acolo sa iasa ceva suc verde, ala ar trebui sa fie si racoros. Am incercat verde si din coaja de lamaie verde, nici aia nu a iesit. e pretentios verdele asta.

Esme

Mergi la inceput