FIV in Ungaria 100

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

LUck, iti pot lua merional! Vb pe PM!
Referitor la azitromicina, se compenseaza, asa ca mergi la medicul de familie sa-ti dea reteta pt cinci zilex2 si probl. e rezolvata.
Corina, dar laparoscopie si histeroscopie ai facut? Daca nu, eu zic ca-i musai, indiferent de ce se vede la ecografia transvaginala. Eu tot sustin chestia asta mereu pt ca sunt patita: ok la ecografie si trompele varzuca la laproscopie!
Mi-am facut injectiile singura. Mai greu a fost cu pregatirea serigilor decat cu intepatul!
Laura, eu cred ca ar fi bine sa pui link-urile cu folosirea menopurului/gonal etc pe prima pagina. Nu avem decat pt gonal parca!
incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

buna dimi
o zi buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Neatza girls!!!

tamaryllis ma bucur ca ai reusit sa iti faci singurica injectiile! bravo si sa fie cu noroc!
o sa pun si link-urile pe prima pagina, mai ales daca tu crezi ca pot fi utile si altora...

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui luck
Fetelor
va rog din suflet ajutati-ma cu o parere , mi-am facut analizele de secretie si culturile de col si am ureaplasma pozitiva , iar pe rezultat scrie ca e rezistenta la doxiciclina.
Am mai avut o data problema asta , am luat doxiciclina 2/zit imp de 10 zile si am scapat de ea.
Acum dr din Romania mi-a recomandat azitromicina care mi se pare foarte scumpa adica 45 lei 3 buc si eu am nevoie de 10 (plus inca 10 tratam pt sot).
PK mi-a recomandat doxiciclina desi am atasat scanat rezultatul analizei.
Ati trecut cumva prin asta si imi puteti da un sfat?
Multumesc.


MTHFR - C677T genotip heterozigot , A1298C - genotip heterozigot ; antitrombina III sub limita


luck,si eu am avut ureaplasma de 2 ori pozitiva,prima data nu-mi aduc aminte exact ce am luat fiindca mi-a dat trat din Chisinau(oricum era ceva injectabil),dar a2a tura dr Ispasoiu mi-a recomandat Zanocin 400 OD(ofloxacina) ,14 zile si eu si sotul,desi era rezistenta la ofloxacina 1mg/l si sensibil la ofloxacina de 4mg/l ,sensibil era si la doxiciclina si azitromicina ,dar dr a ales ofloxacina ca mai aveam prezenta si candida + un stafilococ....
Am auzit cazuri care chiar daca a avut sensibilitate la doxiciclina,nu a scapat de ureaplasma...
Azitromicina e un antibiotic f puternic si sigur vei scapa de ureaplasma,pe asta mi-l recomandase ginecologul meu din oras inainte de a vorbi cu dr Ispasoiu ,dar sa iei si ceva preventiv sa nu faci candida de la antibiotic,eu am luat gynofort crema 1 doza la 4 zile
Bafta sa scapi de ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_anam spune:

Buna dimineata,
Tamaryllis nu mi le-am facut, la prima consultatie la PK mi-a facut o sonohisterograma, sau cum se numeste si a zis ca-s ok. Am luat in calcul sa le fac, dar ma gandeam sa merg la RMN cu substanta de contrast, am inteles ca este o procedura care permite vizualizarea exacta a trompelor si nu este dureroara.
Felicitari pentru procedura de aseara am zis eu ca nu-i asa greu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

ufffff..cand ma gandesc ca trebuie sami fac injectiile singura..ma strange in spate....

anul 2010 va fi anul meu de reusita.... caci doamne doamne ne va ajuta si vom fi si noi parinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

pogonici, fii barbata!e pistol cu apa plata sa ti le faci, daca noi toate n-am murit, iti dai seama ca e o banalitate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria42 spune:

Luck, azitromicina se ia pt Ureaplasma in doza de 500mg?zi (1 tb) timp de 6 zile ( nu 10!). Poti sa cumperi AZITROX si nu Sumamed, e acelasi lucru si e mai ieftin (in jur de 800.000-1mil tot tratamentul). Nu are rost sa iei Doxi daca e rezistenet, cred ca PK nu a fost atent la antibiograma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Buna fetelor,

Am facut un Fiv la Sibiu si nu mi-a reusit. Al 2-lea Fiv daca ma gandesc sa-l fac decand se poate incepe?
Cele care ati facut la Zadori cam cat v-a costat? Pe mine la Sbiu m-a costat cam 120 milioane.

Pusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi_ducu

Buna fetelor,
Am facut un Fiv la Sibiu si nu mi-a reusit. Al 2-lea Fiv daca ma gandesc sa-l fac decand se poate incepe?
Cele care ati facut la Zadori cam cat v-a costat? Pe mine la Sbiu m-a costat cam 120 milioane.
Pusi
http://tt.lilypie.com/OFKOp2.png

buna,
noi am cheltuit, prima data (dec.2009) 12.000 lei ptr fiv( +icsi+ah)+tratament+cazare+mancare;
a doua oara (martie2010) am cheltuit 15.000 lei pentru aceeasi pasi ca si in luna decembrie.
iti poti activa pm ?

al doilea fiv poate incepe dupa 3 luni (3 cm) de "pauza"

Mergi la inceput