"LMA ! Ghiocei de martie-aprilie 2009 *191*"

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Aveam o multime de chestii de spus, ca eu tot am bagat cate un ochi pe-aci zilele astea, si in capul meu am raspuns la toata lumea. Dar acum...e alb!
Poate imi revin pe parcurs, ca acum sunt emotionata de regasire . Acuma pe bune, virtuale sau nu, mai active sau mai scumpe la vorba, mie imi sunteti tare dragi toate! Acum e normal sa ne mai apuce si nabadaile din cand in cand, sa ni se acreasca, sa ni se faca dor...oameni suntem! Basca mai suntem si femei! (eu azi, printre alergaturi dupa copil prin casa, sa-l prind din zbor inainte de a-si face damblaua - baie in castronul cu apa al Murei, v-am mai zis de pasiunea asta - m-am smiorcait de vreo 4-5 ori la cel mai stupid film posibil, nu-l numesc ca-mi e rusine...)

Si din ce-mi aduc aminte: KEA ne intreba de carne...Luca mananca aproape zilnic (oul e cam cahh) carne de pasare/vita cam cat 2-3 cuburi knorr, nu stiu cat vine asta in grame, dar constat ca e cam putin fata de cat ziceti voi...o bucata cat palma?!

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doranna spune:

anamariame,
acum am citit si eu despre ce ati patit cu bb; cred ca a fost groaznic sper sa nu se mai intample
am vazut ca intrebai de paine neagra... eu fac din 1/2kg faina integrala, la care pun o mana de taratze, un pachet de drojdie, putina sare, apa; o framant de mana, apoi ma joc cu coca fac tot felul de forme, ca la gogosi, o las sa creasca in cuptor (dau 2 min drumul la foc, sa se incalzeasca putin) si cam dupa 30-40 min, daca sunt crescute painicile dau drumul la foc; la inceput tare, la max, apoi dupa cateva min. (6-7-8, in fct de presiune) il fac mic.
succes!!


Mami fericita de Iulia-Alexandra (23 martie 2009)
Poze - primul an si 1 an +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doranna spune:

vreau de mai multa vreme sa va intreb daca voi dati zilnic cereale la copii
eu ii dau la masa de seara, in jur de 8, iaurt cu cereale, dar nu stiu daca e ok sa-i dau zilnic; sigur, alternez cerealele, sa nu se plictiseasca, dar...
dr. mi-a zis sa-i fac papanasi, budinci, etc, dar recunosc ca mi-e mult mai usor sa-i dau cereale
voi ce le dati seara?????

Mami fericita de Iulia-Alexandra (23 martie 2009)
Poze - primul an si 1 an +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doranna spune:

Anaan,

am vazut pozele la vanatoare de furnici

andrei e pur si simplu delicios

Mami fericita de Iulia-Alexandra (23 martie 2009)
Poze - primul an si 1 an +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

DORANNA, nu cred ca faci rau cu cerealele, eventual, daca ai indoieli, schimba forma: ii dai mai multa paine/covrigi/paste/budinci. E adevarat ca metabolismul meu (si constat ca Luca ma mosteneste) ma avantajeaza din punctul asta de vedere, ca eu mananc o paine pe zi, si pana la sarcina, n-am depasit in viata mea 46kg. Dar cerealele cred eu ca sunt de baza in alimentatie (painea cea de toate zilele, sau orezul mai la rasarit) si nu cred ca erau chiar prosti soldatii romani cu punga de grau la brau .
Noi seara mancam prin rotatie ce n-am mancat dimineata: daca dimineata am mancat iaurt/branza (langa fructe, ca noi nu le amestecam, doar le alaturam), atunci raman cerealele pentru seara...si invers.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

Hai sa va zic ce-am patit, poate-mi dati un sfat:am o vecina cu un bebe mai mic cu o saptamana decat Andrei, ii mai plimbam impreuna etc.De-o vreme incoace S. (asa-l cheama pe baietel)a prins obiceiul sa le arda niste dragi de scatoalce peste fata tuturor copiilor cu care intra in contact, spre marea incantare a ma-sii care nu mai poate de fericire ca " lui S. ii plac asaaa de mult copiii!". Ba mai mult, il tine ea in brate si il aduce inspre sarmanele victime nevinovate, sa le poata altoi mai bine. Nici gand sa-i faca vreo observatie sau sa incerce sa evite situatiile asteaAndrei si-a primit portia de cateva ori si nu-l mai suporta pe saracu' copil, cand am fost la ei a stat doar langa usa sa plecamEu am incercat sa abordez problema cu mama copilului, dar nici ca-i pasa.In ultimul timp ii evitam, dar, fiind vecini, intalnirile sunt inevitabile...Intr-o zi, ca riposta la atac, Andrei l-a apucat de par(el nefacand de-astea de obicei), iar eu l-am oprit repede si i-am spus ca nu e bine etc.Dupa aceea, judecand mai la rece, mi s-a parut ca ar fi fost mai bine sa las copilu' sa-si faca dreptate...poate se invata minte dusmanu'...Nici nu stiu cum sa mai fac...

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)



Io-i dadeam lu' ma'sa palme si-i ziceam "Vai ce-mi plac oamenii!"

Eu in locul tau il lasam sa il traga de par.

E adevarat, si Vladimir face d-astea adica da palme.Cand suntem noi doi ii zic sa faca "mai mai" si se schimba, adic ain loc de palme ma mangaie.

Normal la femeia aia mi se parea sa te atnetioneze ca odrasla da palme in semn de dragoste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

ANAAN, despre vecinul bataus: . Poti sa-l lasi si pe Andrei sa-l arda ...pentru sufletelul tau, dar eu zic sa intervii tu cu "nu-nu-nu! nu-i voie ca il doare si plange" direct la copil, daca mama nu percuteaza. Si atunci daca iti zice tie mama ceva, poti sa te racoresti

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

LA MULTI ANI MAIA!!!!

Sanatate multa si sa aduci bucurii parintilor (cu maiputine julituri)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m
- m-am smiorcait de vreo 4-5 ori la cel mai stupid film posibil, nu-l numesc ca-mi e rusine...)



http://www.lucamic.blogspot.com/


Ma regasesc si eu in ipostaze de-astea. Totusi, Horatiu zice c-am mai evoluat: nu mai bocesc la reclame!( acum, nu va ganditi ca ma miorlaiam la orice reclame...numai la unele cu bebei, catei s.a.m.d)

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

Io-i dadeam lu' ma'sa palme si-i ziceam "Vai ce-mi plac oamenii!"






Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput