Bone filipineze

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisamov spune:

o sa incerc...dar daca ea nu avanseaza nicio suma...ce sa fac?
ii fac o oferta...si atunci sigur va cera mai mult sau va fi de acord.
oricum vor fi decat 4 zile/saptamana!
voi vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamov spune:

am cautat subiecte asemanatoare si am gasit ceva de prin octombrie, unde se vb de un salariu de MAXIM 750 ron program 8-17...prin urmare eu o sa-i fac propunerea cu 800 ron si vom vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

denisamov, pentru program de 9 ore pe zi, 5 zile pe saptamana, as zice sa-i oferi 9-10 milioane

Noi platim pentru 5,5 ore suma de 6 mil, si copilul e mare, nu are bataie de cap cu el.
Nu face menaj, doar calca atunci cand doarme copilul
De gatit gatesc eu (uneori mai fierbe un cartof pt. copil) si curatenia o fac tot eu... si uite asa am week-end-urile ocupate

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Denisa, noi platim 9 mil pt mersi si luat copilul de la gradi + stat cu el de la 17 la 20 (inclusiv pregatirea mesei de seara - gen paste, mamaliguta, fripturica) si menaj (curatenie + spalat + calcat).

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elysan spune:

Sunt de aceeasi parere cu lachione. Desi sunt relativ multumita de persoana pe care o am acum, parca as incerca si altceva ca prea sunt laudate filipinezele

Mai studiez un pic problema...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

Cred ca si eu as fi dispusa sa aduc o filipineza pentru cel de-al doilea copil. De fapt, deja am inceput sa caut!
La primul copil m-am descurcat cu o bona romanca, care la inceput a fost ok. Dupa care, au inceput problemele. Norocul meu ca intre timp copilul a facut 3 ani si am putut sa-l duc la o gradi particulara, unde plateam aceeasi suma cat ii dadeam bonei.
Parca mi-au ajuns insa lamentarile si plangerile bonelor romance (spunea cineva mai devreme, ca ele iti spun inainte ce pretentii au de la tine, chiar inainte de a le spune tu ce au de facut).
Recunosc ca nu prea agreez ideea de a mai locui cineva cu noi in casa, dar parca prefer sa aduc o bona filipineza care sa ma ajute si la gatit si la menaj si cu copiii (eu mai pot lucra de acasa si atunci mai pot face si eu, nu va pica totul pe umerii ei) decat sa aduc o romanca cu care sa am aceleasi batai de cap ca acum cativa ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elysan spune:

inca nu am luat o decizie dar am gasit un articol in cautarile mele am gasit un articol in care se trec in revista o parte dintre avantajele asiaticelor: http://www.bonesimenajere.ro/articole,63+Alegem_o_bona_din_Filipine_.html.
declaratiilor persoanelor care au angajat sunt incurajatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Divaaa spune:

Am tot citit postarile voastre si ma aflu intr-o mare dilema.
In primul rand profilul psihologic al acestor bone mi se pare foarte convenabil:
- perseverente si muncitoare
- joviale
- optimiste
- minutioase
- serioase
- de incredere, curate, pricepute si eficiente
- echilibrate psihic

Cam asta caut pentru micutul meu, o persoana vesela, care sa se joace cu el tot timpul, sa-l ingrijeasca impecabil cat eu nu sunt acasa, sa-l supravegheze si in ultimul rand ceva menaj prin casa.
Daca as alege o bona filipineza as face-o doar pentru modul in care trateaza relatia copil-bona, pentru spiritualitatea lor, pentru energia debordanta, pentru ca in sppecial copiilor le plac persoanele vesele, care se pun la mintea lor. Menajul ma intereseaza mai putin, in sensul ca prioritar este copilul si apoi curatenia prin casa, spalatul, calcatul, gatitul.

Singurul dezavantaj, care este unul foarte serios si contrabalanseaza la greu, este limba. Fiul meu are 1 an si 4 luni si, desi este foarte precoce si vorbeste cu logoree de la 8 luni, limbajul ca si fenomen psihic la aceasta varsta, este in formare. Ori mie mi se pare un soc socio-individual aceasta schimbare brusca a insusirii limbajului. Dincolo de acest cuvant, se regasesc foarte multe elemente care corespund in plan psiho-emotional, cum ar fi (mai pe directe) patul nu mai e pat... devine bed, mamaia devine granny, jucaria x sau y isi schimba denumirile pe care el cu greu si le-a insusit. Invatatul limbii engleze sau a oricarei alte limbi, se face dupa ce copilul isi insuseste proprietatea termenilor in limba materna. Si asta ar trebui sa fie lege pentru toata lumea.

Din punctul meu de vedere, ar fi relativ ok, fiindca o am pe mama care locuieste cu noi si nu ar fi un hau atat de mare, insa pentru alte persoane, care muncesc (ca si in cazul meu) 10 ore pe zi si vin extenuate, cred ca le-ar prinde bine o tipa din asta care ziua sa acopere responsabilitatile unei mame, pentru ca mama, cand vine de la job, sa isi poata dedica acele cateva ore, doar puiului ei si nu cratitei si mopului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Cunosc o familie care au preferat varianta cu bona filipineza.
Si el si ea au program de munca a la long, cu multe deplasari, ea s-a intors la munca dupa 1luna jumate de la nastere.
Initial au angajat 2 bone romance, una de zi si una de noapte. A fost un cosmar cu ele, se suprapuneau pentru 2 ore timp in care se certau incontinuu, pretentii nespuse la inceput, nevenit la program cu anunt cu cateva minute inainte de intrarea in tura...etc
Apoi au luat o bona interna romanca, femeia era din provincie, aprox 300 km de buc, dupa 3 luni i-a anuntat ca ea nu mai poate sa stea la ei fiindca nu si-a inchipuit ca o sa fie chiar singura in casa cu copilul tot timpul, cu toate ca i se explicase de la inceput totul.
Au luat apoi o bona filipineza printr-o agentie, i-a costat cam 3000 USD contractul initial plus viza plus adusul ei in tara, apoi 400 dolari pe luna salariul bonei.
Au semnat contract cu ea, obligatiile si responsabilitatile sunt prevazute in contract.
Sunt foarte multumiti de bona, fetita lor are acum 5 ani, vorbeste foarte bine si romana si engleza, bona doarme cu fetita in camera fiindca asa vrea fetita. Cand sunt toti acasa sau au musafiri bona nici nu se simte ca prezenta, este foarte discreta, a invatat rapid romaneste dar cu fetita vorbeste engleza, face si menaj, cumparaturi, dus- adus gradinita si activitati, o iau cu ei in vacante peste tot, este efectiv ca un alt membru al familiei.
Isi pun problema ce or sa faca cand bona se va casatori fiindca sunt constienti ca asta urmeaza, insa nu ar vrea sa se desparta de ea, fetita cel putin este foarte atasata de bona.
Se pare ca pentru unele familii, aducerea unei astfel de bone este o alternativa mult mai buna decat angajarea unei bone romance.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soniasuteu spune:

Eu am angajat o bona filipineza, o am de aproximativ doua luni. Inca nu pot sa spun dezavantajele - in afara, desigur, de bariera lingvistica - dar in mod sigur pot vorbi despre avantaje.
In primul rand este foarte curata, foarte ordonata, si extrem de bine educata (desigur, la asta contribuie si faptul ca este absolventa de facultate).
Cu copiii se poarta extraordinar, e blanda si foarte sigura pe ea.
Ca program, coboara la 7 si abia reusesc sa o trimit sus la ora 10 seara.
Nu se retrage pana nu isi termina ce considera ea ca are de facut.
Calca, spala, face curat, uda florile, ne face ordine in dulapuri, spala geamuri, si toate astea in timpul in care copiii dorm si dimineata devreme.
Nu am ce reprosa, si pana acum am schimbat vreo 9 bone si 6-7 menajere.
D

Mergi la inceput