Bone filipineze

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Crinuta, de aia am pus ghilimele, ca mie„ va rog frumos, mai puteti da putin cu mopul aici?” mi se pare ca e super comanda aroganta



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Noi avem prieteni cu bone filipineze, care sunt aici, cu familiile respective de cativa ani buni si va spun sincer ca sunt bone - si oameni - extraordinari. Poate au avut prietenii nostri noroc, nu stiu ce sa zic, dar bone ca ele eu nu am vazut. Una dintre ele vorbeste deja perfect romaneste.

Depinzand de cum le aduci in tara - direct sau printr-o agentie - apare problema prelungirii vizei lor.

Ne gandim si noi pentru copilul nr 2... avem insa o problema cu statul cu cineva in casa non-stop.

Sabina, eu am tanti la curatenie romanca; e la noi de 6 ani, vine de trei ori pe saptamana si e mana cereasca. Cat a fost bolnava anul trecut, cateva saptamani, mi-a venit sa-mi iau lumea in cap...

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina


Banuiesc ca bonele filipineze nu o sa fie larg raspandite la romani sau o amenintare pentru cele locale pentru ca preturile cu tot respectul cuvenit muncii lor sunt destul de mari pentru Romania anului 2010. sa scoti 400-500 euro + 3000 taxa fixa nu e chiar pentru oricine

Marina


inteleg ca sint platite in dolari
3000 dolari
400-500 de dolari pe luna, plus cazare si masa

tot e ceva.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Cat am stat in Suedia, 2 ani, m-am imprietenit cu foarte multe filipineze. Sunt foarte corecte, punctuale, saritoare si, vorbesc o engleza impecabila.

Am doua familii care au bone filipineze, le cunosc si sunt foarte bune si atente cu copiii. E foarte bine ca nu vorbesc romaneste pentru ca, copiii aud in permanenta o limba straina in casa si o invata mult mai usor. Imi pare tare rau ca acum 2 ani nu erau usor de gasit, ca sigur imi luam 2 nu una!

Nu e tarziu nici acum sa incerc insa altfel, nu prin agentie, ca nu am luat-o razna sa dau atat unei agentii.

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

E un curent acum va tine ce va tine si va trece...

Apropos de agentiile ce aduc bone filipineze cred ca sunt ok,
clientul, cel cu bani plateste comisionul de 3500 de eur,
insa,
sunt curioasa ce intelegeti voi din ultima fraza a interviului cu Ana Maria Prodan?????, in care spune ca 7 luni munceste GRATIS!!!!! (bona)
Probabil acela este adevaratul comision care ii ramane agentiei

http://www.videonews.ro/action/viewvideo/41787/Ana-Maria-Prodan-are-bona-filipineza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Mie mi se par foarte ok bonele filipineze, numa' bine, invata copii rapid engleza, invata despre alta cultura, nu vad nimic rau in asta. Pe mine personal, m-ar deranja doar ca ar sta in aceiasi casa.
Linasobolina, din ce am vazut in link-ul pus de tine si din ce zicea Ana Maria Prodan, eu inteleg ca si bonele platesc un bonus consistent agentiei ca sa ajunga aici.



Explore. Dream. Discover.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cygni spune:

Eu stiu un site international serios prin care poti gasi bona filipineza (sau alte nationalitati) in mod direct dar probabil viza e mai greu de obtinut. Totusi, cred ca merita incercat direct pentru cine doreste decat sa plateasca 3000$ unei agentii desi nu stiu ce conditii contractuale or fi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorina44 spune:

Va rog sa imi spuneti cateva agentii de recrutare de bone filipineze din Romania ..eu nu am gasit aceste agentii..Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Sabina, eu am avut menajero-bona interna cat am stat in Thailanda. Nu filipineza, ci din Myanmar, dar in fine, e acelasi lucru. Apropo de locuit cu tine in casa. Sunt foarte discrete, nici nu le simti. Muncesc cat au program dupa care stau in camera lor sau pleaca pe undeva. Nu se baga in vorba, si da, nu contrazic deloc. Filipinezele vorbesc foarte bine engleza, din simplul motiv ca asta e pasaportul lor spre o alta viata. SUnt constiincioase, harnice si curate. Si de incredere. Majoritatea, ca nah, exceprtii sunt peste tot. Salariul asta de 400$ pe luna e super Ok, in Thailanda eu plateam fata cu 220 E, iar Thailanda e mult mai ieftina ca Romania, si bonele filipineze au un salariu mai mare de atat- tocmai pentru ca vorbesc engleza.
Am scris mesajul asta mai general , dar acum revin la Sabina: de la inceput cand angajezi pe cineva ii spui exact ce are de facut. La inceput e bine sa ii arati cum iti place sau ce marca de nu stiu ce aliment/detergent etc preferi dupa care nu ai treaba cu ea. Stie ce are de facut si nu trebuie sa stai dupa ea.
In fine, daca aveti intrebari va mai pot da niste clarificari.
PS: chiar ii spuneam sotuilui ieri ce bine mi-ar prinde sa o am pe Wa aici!





I am alive and I am here forever
Michael Jackson

I won't be a rock star. I will be a legend
Freddie Mercury


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamov spune:

...dar o bona autohtona, care sa vina de la 9 la 17 si sa mai dea cu aspiratorul si sa stearga praful cam cat ar costa?
eu acum sunt in dicutii cu cineva care lasa la aprecierea mea iar eu habar n-am cat sa-i propun.
m-am gandit la 8 mil in conditiile in care face si aceste servicii (aspirat si sters praful) sau 6 mil sa stea pana la 3 cand adoarme copilul.
o fi ok?

Mergi la inceput