Bone filipineze

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

da, eu vreau menajera si intern nu am cum....nici chef:d Eu as vrea ceva gen 6-8 ore iar cu tanti romancele am luat numa tzepe:( da vad ca e cam imposibil la ce conditii se cer.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Linasobolina,de acord cu engleza bonelor filipineze(si nu numai drept sa spun sunt de aocrd cu multe din punctele scrise de tine)adusa ca argument pro la acest subiect!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

acum nu stiu ce sa zic...eu am bona interna dar e romanca dar e vident nici nu e din Bucuresti
am cautat la inceput am avut o gramada de interviuri dar n-aveai nici timp sa spui ce vrei Tu de la ea ca intati incepea cu ce vrea Ea de la tine
Pana la urma am avut noroc si dupa o incercare esuata am gasit o doamna tanara -37 de ani din Suceava , cu copii si ea care vroia sa plece in Italia . I-am oferit mai putin decat acolo si avantajul de a merge acasa 8 zile la 2 luni
E cu noi de apropape 2 ani , am facut compromisuri dar asta e -nu poti avea 100% satisfactii .face menajul copiilor-calca , spala la masina , face ordine in camera celor mici etc cel mai important copilul o place
mai sta cca 1 an la noi-pana cel mic face 4 ani dupa care merge acasa .daca ar fi sa angajez atunci pe cineva-cu copiii mari deja as incerca si varianta de filipineza -menaj in casa si atentie la copii in lipsa mea
Pentru perioada mica-in schimb nu , as face aceeasi alegere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

http://stirileprotv.ro/stiri/romania-te-iubesc/romania-te-iubesc-filipinezele-concurenta-bonelor-din-tara-noastra.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

da, eu vreau menajera si intern nu am cum....nici chef:d Eu as vrea ceva gen 6-8 ore iar cu tanti romancele am luat numa tzepe:( da vad ca e cam imposibil la ce conditii se cer.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Pai atunci adu o filipineza si gaseste-i gazda/hotel,plateste-i si ai rezolvat problema!

hai mey ca nu cred ca nu gasesti tu o doamna care sa fie pe placul si pe preferintzele tale!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si eu credd ca pana la urma gasesc, problema mea e insa....autoritatea. Imi lipseste cu desavarsire si mi- e jena sa dau „ordine”, desi efectiv sunt terminata de oboseala dupa ce asez 3 haine in dulap. La mine e buba



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

inainte sa discutati asa despre filipineze, poate ar trebui sa cititi despre conditiile de viata de la ele de-acasa, unde sute de mii de copile sunt abuzate sexual in fiecare an, inclusiv prin incest, unde traficul de copii este flagel national, unde exploatarea prin munca a copiiilor este de proportii oribile. fetele astea au ca singura sansa de supravietuire muncile in strainatate. de aceea sunt supuse, de aceea accepta sa fie tratate drept sclave, de aceea nu raporteaza abuzurile din partea familiei "adoptive" angajatoare - pentru ca din salariul lor tin in spate intreaga familie de-acasa. nu va mai legati de engleza si cultura lor, nu aveti nevoie de doctori docenti sa va spele vasele si sa va lustruiasca pantofii. daca va permiteti, angajati o filipineza, macar scoateti o fiinta umana din cosmar. comparat cu romancele (strict din ce-am citit pe forum si in presa despre "bonele" fara educatie de bone din romania), sunt muncitoare, oneste si respectuoase. despre filipineze stiu, e plina america de ele. si de povestile lor triste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

eu cred ca si limba filipineza de o invata, si tot e un plus , plus ca mie si diferenta culturala mi se pare un avantaj. Ca si parinte imi pot invata copiii despre cultura romana, mai greu cu cele straine. Iar de facut mancare ma iau pe mine etalon ce priceputa sunt:)

Banuiesc ca bonele filipineze nu o sa fie larg raspandite la romani sau o amenintare pentru cele locale pentru ca preturile cu tot respectul cuvenit muncii lor sunt destul de mari pentru Romania anului 2010. sa scoti 400-500 euro + 3000 taxa fixa nu e chiar pentru oricine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Sabina, dar nu trebuie sa dai ordine. Poti spune " Please, I need you to do this and that", si nu uita sa multumesti.


Nu stiu de ce se spune ca unele filipineze nu ar vorbi engleza bine, eu am cunoscut multe asistente filipineze, au fost preferate de medici pt eficienta lor, seriozitatea, punctualitatea lor si nu in ultimul rand pt ca vorbeau o engleza foarte buna.
Acum, ca or fi si exceptii, nu stiu, dar eu m-am inteles cu ele in engleza, si toate vorbeau foarte bine.

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy

www.valentina-sydneyseer.com/messages_2010.htm" target="_blank">2010 messages




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Inseamna ca agentiile de aici sunt tare " istete", daca reusesc asemenea preturi, pt ca in alte tari, tariful pt o bona interna este jumatate din ce vad eu aici....

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy

www.valentina-sydneyseer.com/messages_2010.htm" target="_blank">2010 messages




Mergi la inceput