Pufuleti (24) HRISTOS A INVIAT!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iudita16 spune:

Buna fetele,

Citesc de cateva zile cum unele mame de pufuleti isi fac probleme ca bebelusii lor nu se satura si cer LP.
Sa va povestesc din experienta mea de mama a doi copii, poate ajut pe cineva. Pe primul l-am alaptat cu LM pana la un an. A fost foarte greu deoarece cerea masa la 1-2 ore inclusiv noaptea. Eram tot timpul obosita si nu m-am putut bucura la maxim de bebelina mea. Acum la bb nr. doi m-am invatat minte; seara innainte de culcare ii dau un biberon de LP si doarme bine-merci pana dimineata la 5 . Se mai scoala pe la 2 dar se rezolva cu suzeta. Nu refuza sanul la celelate mese. E bine sa fie obisnuit de mic si cu laptele praf mai tarziu o sa-l refuze cu siguranta daca nu e obisnuit cu el si o sa fie mai greu cu intarcatul. Plus ca nu are ce sa le faca rau...
Asa ca sfatuiesc pe mamici sa recurga la aceasta solutie cand simt ca nu mai fac fata, e mai important pentru copil sa aiba o mama odihnita care sa socializeze cu ei nu doar sa-i hreaneasca si atat.
Si inca un pont: cand isi sug degetele inseamna ca nu s-au saturat chiar daca nu plang.

va pup si sper ca nu am suparat pe nimeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Cristies m-ai lasat fara cuvinte si cu un zambet larg pe fata MULTUMIM tare mult!!!!
Imi pare rau ca nici la tine lucrurile n-au stat cum ai sperat de sarbatori...Stim pe viitor ce sa facem...

Mamidepuiuti, eu sper sa fie ultima data cand facem asa ceva...am admirat puiutii si pe mamica lor pe ulita ma bucur ca a fost frumos la tara!

CrisD, si Maia face la fel la san, se pare ca din ce in ce mai des, suge 5 min si apoi planset...pana la suzeta, e foarte fericita cu ea in gurita din pacate suge rar, mananca putin, laptele meu ii curge pa fata, il mai mulg...rezultatul: 30g luate in 5 zile...in primele 2 luni a luat un pic mai putin de 1kg....asa ca cred ca vom ajunge la completare de LP.Desi ratiunea imi spune ca trebuie sa-i dau cat mai rapid LP, tot aman momentul...imi vine sa plang ca sanii mei sunt plini si ea nu mamanca...suge putin, apoi 2,5-3 ore e foarte fericita si nu mai vrea nimic...de-asta nici nu-mi vine sa-i dau LP, ea nu pare deloc flamanda, doar ca nu vrea mai mult lapte si nu creste...ce sa fac???

Ma bucur si eu foarte tare pentru Miruna!!! Lorex multumim de vesti! sa fie bine in continuare!



de Maia Ilinca (29.01.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Si acum si cate ceva despre noi. Cam ca si Haircut am patit si noi... plimba-l, du-l, adu-l... era terminat. A dormit ultimile trei nopti de la 22 la 6 fara pauza, fara papa, fara nimic. Plus somn pe afara, ceea ce la el nu era cazul...
Bietul copil. Asa am zis si eu, saptamana asta la botez si Pa Ilie!

Am hotarat ca vreau femeie si eu... nu ca nu fac fata, dar am vazut ca nu sunt absolut deloc apreciata (nu de sot, de alte personalitati). Soacra-mea care-i pensionara n-a avut timp sa faca absolut nimic in casa de Paste (a se citi nimic nici macar oua rosii) si il mai sfatuia si pe sotul meu sa evite sa care carutul si alte bagaje (ca are un deget lovit) ca eu pot sa le fac, ce treaba am? Asadar ofer recompensa cui imi recomanda o femeie dispusa sa vina in zona Berceni pentru curatenie de doua ori pe saptamana.
Hai ca am refulat, dar m-am enervat in dimineata zilei de Paste la socrii: nu pasca, nu oua rosii, nu mai zic drob si alte sf-uri... Am mancat branza cu ridichii. Sa nu sariti ca poate nu au bani ca nu se pune problema, masa era plina cu salamuri, branzeturi topite, rosii, pate, toate lucrurile pe care soacra-mea le mananca desi toata ziua se vaita de ficat si de stomac.


_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc
mai ce cunoscut imi suna!...deja-vu...
mama,saraca:drob de miel,sunca fiarta,oua vopsite cu coji de ceapa,supa de cocos,2 feluri de friptura,cartofi natur,sarmalute,cozonac cu nuca si rahat,cu mac si stafide si rahat,cornulete,biscuiti de casa,prajitura cu crema de nuci plus a copt blaturi sa le aduc acasa sa le umplu cu ce vreau eu...

de soacra,mai bine tac...atat doar:e la distanta si acolo sa ramana......asta apropo de personalitati...operata de colecist si mananca toate tampeniile,ca ii este pofta...iar apoi se vaita... dar i-am facut-o iarna trecuta ... eram in germ si stiam ca vom avea musafiri...am gatit ciorba de burta[am dus burta din tara ] si saratele si salata de boef si friptura la cuptor a facut sotul... totul home made,ce este o raritate acolo...iar pt ea am gatit separat de regim:supa,zarzavat cu pulpita de pui rasol... am fost sadica,dar sotul a fost mai mult decat impresionat,soacra mai putin...... am surprins-o cand eu eram cu spatele ca "fura" ciorba de burta de la cumnata-mea din farfurie,de pofta...... si i-a spus fiisu ca ea este vinovata ca se simte rau,ca nora-sa a pierdut atata timp sa-i gateasca de regim,iar ea nu asculta!

cornelia,mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze


asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Good news!!!

Radiografia Mirunei spune ca evolueaza spre bine deci mai raman pe antibiotic deocamdata!


Another good news: my little baby a stat singura azi si a gangurit si zambit singurica pentru prima data! uraaa!!! am avut si eu timp sa dau 3 telefoane si sa intru pe forum fara ea agatzata de mine!

_
www.flickr.com/photos/44547000@N05/" target="_blank">Iuria inimii mele... (01.03.2010)

chiar ca-s vesti bune!
felicitari pt iuria

cornelia,mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze


asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu_bu spune:

fetelor imi trimite si mie cinva va rog colajul?oanagutue@yahoo.com

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Cristies..............
Daca ai fi fost mai aproape as fi alergat la tine sa te strang in bratze!!!!
...si sa plng pe umarul tau....atat de tare m-a emotionat colajul ca am plans cu suspine

Ai facut o treaba miunata! Stiu ca ti-a luat mult timp!!!




BIG HUG!!!
Esti de milioane!

_
www.flickr.com/photos/44547000@N05/" target="_blank">Iuria inimii mele... (01.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Good news!!!

Radiografia Mirunei spune ca evolueaza spre bine deci mai raman pe antibiotic deocamdata!


Another good news: my little baby a stat singura azi si a gangurit si zambit singurica pentru prima data! uraaa!!! am avut si eu timp sa dau 3 telefoane si sa intru pe forum fara ea agatzata de mine!

_
www.flickr.com/photos/44547000@N05/" target="_blank">Iuria inimii mele... (01.03.2010)



THANK GOD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![ruga



felicitari si pt cealalta good news!!!!!

Bea de Ivan, iubirea noastra!

Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu_bu spune:

doamne ajuta ca raspunde la tratament!multumim de vestile bune!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu_bu

fetelor imi trimite si mie cinva va rog colajul?oanagutue@yahoo.com

poze

trimis

cornelia,mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze


asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

rlc_sandor ai PM

cornelia,mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze


asa creste Alex

Mergi la inceput