BravoSabina,Artu!!! Flori liliac-mai-iun'10 (63)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Salut!

Trebuie musai sa ma laud: am facut 4 baigli, 2 cu mac si doi cu nuca, dupa reteta www.e-retete.ro/retete/baigli" target="_blank">asta . Si au iesit SUPER! Am facut mici modificari, totusi: am pus 200 g de mac cu 200 ml de lapte si 8 linguri de zahar; la aluat am pus cam 3 linguri de zahar, si parca si compozitia de nuca ar trebui mai dulce - iar lapte n-am folosit chiar cat scrie. Aluatul l-am facut de la a la z cu mana stanga , mi-am dat seama ca sunt foarte indemanatica si pe partea aia - am facut faina "pesmet" cu untul si am adaugat laptele caldut in care am dizolvat in prealabil galbenusurile frecate cu zahar si drojdia. Nuca am macinat-o in masina electrica de tocat carne (prin cea mai mica sita) si a iesit super, iar macul cu zahar l-am macinat cu... blenderul de la mixerul vertical , cate 3 linguri o data intr-un vas foarte ingust (ufff, asta a fost cea mai grea operatiune !). Ai mei au dospit bine si in tava si s-au lipit unul de celalalt, fara sa se crape deloc pe margini. Merita incercat daca aveti chef, sunt deliciosi, mai ales cei cu mac! Si e chiar simpluta reteta !

Maine avem "program artistic" mai indelungat: sarmalute (doar din jumatate de kil de carne), drob, pregatit friptura de miel (o punem la cuptor abia duminica), supa de gaina, salata de beuf cu ce pica de la supa, niste oua umplute... Dar lucrand in doi totul va merge super repede, sotul este foarte indemanatic, doar ca nu are destula incredere in abilitatile lui si are nevoie de "dictare" . Plus alte bunaciuni de casa: slaninuta cu carne usor afumata (un fel de bacon) fiarta cu usturoi si acoperita de boia, oua rosii fierte in apa de la slaninuta si foi de ceapa rosie (vopsite 100% fara chimicale ), toba, cotlet de porc afumat si fiert, telemea si cas proaspete; eu zic ca vom avea o masa onorabila, cu toate problemele. Dar din pacate eu o sa ma aleg cu mirosul ... Poate calc pe bec putin, dar nu prea cred, ca mi-e foarte frica!

Nana 33+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr: -7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamanati

Da, ma tot gandesc si eu unde e Arturica, sper ca e ocupata cu pregatirile de Pasti.

Anamariam, felicitari ca va vine tati acasa! Si eu abia astept!
Crissy, un mare de la mine. Ce bine ca nu e voie cu balerini, si eu cred ca o sa-mi iau pantofi cu toc de vreo 3 cm, ca altfel n-o sa pot merge.
Mai am din capitolul nou de citit, da credeti ca ma lasa zvapalici?
Si merg sa-mi iau pastilele ca iar ma doare burta.

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de zvapalici Camelia-Nicole si cu 29+




De ce nu e voie cu balerini ?
Eu habar n-aveam

Ruxi 32 + cu
AMR ... cine stie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Nana sa inteleg ca ai o gramada de musafiri de faci atatea feluri de mancare ?
avand in vedere ca stomacului tau ii sunt total interzise

Ruxi 32 + cu
AMR ... cine stie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Pai vin socrii-2, cumnatii-4, copiii (nepotii)-2, bunica soacra-1; deci 9 musafiri din familie, plus prietenii care vor veni la udat...

Edit: ai mei (surioara, cumnatel si mamica) vin saptamana viitoare, ca acuma se duc la buni la tara, si oricum am fi prea multi!

Nana 33+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr: -7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a

Pai vin socrii-2, cumnatii-4, copiii-2, bunica soacra-1; deci 9 musafiri din familie, plus prietenii care vor veni la udat...

Nana 33+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr: -7


in cazul acesta e de inteles, o sa se consume repede toate bunatatile

Ruxi 32 + cu
AMR ... cine stie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_ spune:

NANA bucatareala placuta va doresc tie si sotului .Al meu e dezastru in bucatarie si decat sa gateasca ceva mai bine nu mai mananca.Macar nu e deloc pretentios.Insanatosire grabnica cu manuta.

28+ Larissa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Daca nu, ce ramane trimit la Fetita (catelusa institutiei unde lucreaza sotul).

Musafirii astia cred ca daca eu nu ma pot perinda pe la ei de sarbatori, trebuie sa vina ei la mine . Si tot timpul cu texte de genul "sa nu pregatesti mare lucru, sa nu te obosesti!", de parca as putea! Oricum, de fiecare data rad tot din farfurie fara sa-si aduca aminte ca m-am obosit .

Nana 33+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr: -7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Aly, mersi fain ! Si al meu crede ca e dezastru si se teme si sa sparga un ou de unul singur, dar chiar nu e asa de loc! Sunt sigura ca s-ar descurca cu brio si de unul singur. Vezi poate iti pacalesti sotul sa mai curete un morcov, un cartof, eu asa am inceput "dresajul" .
In alta ordine de idei imi pare rau ca nu mai esti multumita de doctrul tau... Si doar un singur control mai faci pana nasti?! Nu e cam putin?

Nana 33+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr: -7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a

Daca nu, ce ramane trimit la Fetita (catelusa institutiei unde lucreaza sotul).

Musafirii astia cred ca daca eu nu ma pot perinda pe la ei de sarbatori, trebuie sa vina ei la mine . Si tot timpul cu texte de genul "sa nu pregatesti mare lucru, sa nu te obosesti!", de parca as putea! Oricum, de fiecare data rad tot din farfurie fara sa-si aduca aminte ca m-am obosit .

Nana 33+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr: -7




cunosc si eu bine genul asta de musafiri
are sotul meu o vara primara care vine la noi tot la 3 luni cu pretextul ca vine la dr ( pt un banal ecograf ), chipurile ca in Arad nu sunt ginecologi buni
si isi ia cateva zile libere sau chiar o sapt si vine pe capul meu si isi face la mine concediul
asa m-am saturat de ei ca sapt trecuta cand au fost la mine i-am sugerat sa consulte si un medic din Arad daca asta de aici tot nu ii face nimic numai ecograf


Ruxi 32 + cu
AMR ... cine stie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a

Pai vin socrii-2, cumnatii-4, copiii (nepotii)-2, bunica soacra-1; deci 9 musafiri din familie, plus prietenii care vor veni la udat...

Edit: ai mei (surioara, cumnatel si mamica) vin saptamana viitoare, ca acuma se duc la buni la tara, si oricum am fi prea multi!

Nana 33+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr: -7
Cum adica la udat?

poze


Cristina35+ cu Sebi
AMR 5 sapt

Mergi la inceput