Pufuleti de ianuarie-februarie 2010 (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Citat:
citat din mesajul lui ana_g

eu fac acum ca-n povestea lu creanga, prostia omeneasca, ca daca ar cadea drobul de pe soba....cand sta in patut, se uita la mainutzoii agatati pe acolo, dar pare tare plictisit (oare asta o fi?),da, exact asta e cuvantul, pare f plictisit. rade cand ii vorbesc, dar parca nu cu atata pofta si nu atat de des ca pana cum 2 zile (simt cum innebunesc cu fiecare cuvant pe care il scriu...). dati-va cu parerea, va rog, oricare ar fi....

mama lui STEFAN


Eu cred ca doar a facut un pas in evolutia lui. Probabil a inceput sa vada mai bine si i se par multe lucruri interesante in jurul patutului (tamplaria, peretii). Sau poate nu te mai simte pe tine asa de agitata cum ai fost pentru proiect si e si el mai relaxat...
Eu cred ca e un copil cuminte, si tu nu vrei sa-l apreciezi

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

vaaai, mi-ai turnat balsam pe inima cu cuvintele astea, serios...
da, e un copil cuminte, si intr-adevar, am fost f agitata cateva zile.


pentru ioana_fota, am vazut ca i-a raspuns cineva legat de toaleta epiziotomiei. pai, sa va spun eu, ca la mine a fost jale, banuiesc ca mi-a facut si epiziotomie (nu am simtit si nici nu am intrebat), oricum m-am rupt f tare, am nascut extrem de repede si de usor (prea usor..). ideea e ca am avut o cusatura de toata frumusetea, pe care mi-au toaletat-o zilnic in maternitate, iar acasa am continuat sa ma spal cu apa calduta si sapun, la sfatul doctorului. asa ca, nu stiu exact care a fost intrebarea, dar ideea e ca se poate spala (chiar trebuie!).

mama lui STEFAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

ioana fota parca ziceau fetele ca e bun ceaiul de pelin pt epiziotomie sau cum naiba se scrie.............

Bea de Ivan, iubirea noastra!

Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

va doresc o noapte buna si somn f usor (fara 7 purici pe-un picior..)! eu ma retrag, ca-s ametita de oboseala (plus rudele rosii lunare care nu au mai venit de muuuult..)
a, bea..de ce ai intrerupt cerazette?

mama lui STEFAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_g

eu fac acum ca-n povestea lu creanga, prostia omeneasca, ca daca ar cadea drobul de pe soba....cand sta in patut, se uita la mainutzoii agatati pe acolo, dar pare tare plictisit (oare asta o fi?),da, exact asta e cuvantul, pare f plictisit. rade cand ii vorbesc, dar parca nu cu atata pofta si nu atat de des ca pana cum 2 zile (simt cum innebunesc cu fiecare cuvant pe care il scriu...). dati-va cu parerea, va rog, oricare ar fi....

mama lui STEFAN




ana_g, eu una zic sa nu intri in panica...poate este el mai linistit, sau mai plictisit vorba ta, cum fiecare dintre noi avem zile si zile asa sunt si ei micutii...o sa vezi ca o sa fie bine...stai linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Buna seara fetili!

Facut baita la fetita ...culcat fetita...sculat fetita...papat ...facut mami baie cu spuma , prima dupa nascare ...asa ca je foarte foarte happy...

Yasmin, multumim de urari...sarbatori fericite si tie !!!!

Decenuela, drum bun si sarbatori cat mai frumoase alaturi de petrecaretul tau !!

Plateea ...nu stiu de ce dar eu asa mi te imaginam......superbi amandoi... ma scuzati ...amantrei...iar tunsoarea ...

Lorex... frumusete de iuria ...ce carucior shmecher avem (pe mine ma amuza de fiecare data cand vad carucior de genul pentru ca la targ, in toamna, reprezentantii care vindeau caruciorul respectiv la intrebarea noastra de ce atat de scump, el ne-a spus ...pai e cel mai bun ...au si mutu si chivu si nicoleta luciu ......deci...)

Ioana ..felicitari ca te-ai obisnuit cu bebelina ...o dulcica ...cat despre dush ..eu am facut cand am ajuns acasa ...abia asteptam...nu mi-a zis nimeni sa nu fac, ba din contra..eu am avut o mandrete de epi si mi-am facut toaleta cam ca la spital vre-o 3 sapt ...si intr-adevar am folosit si ceaiul de pelin pe care chiar ti-l recomand, singura chestie este ca miroase foarte urat, sau cel putin mie asa mi s-a parut ...

Doxa, felicitari pentru reusita ...speranta moare ultima si unele cazuri e bine ca e asa ...imi dau seama cat fericita trebuie sa fi ca bebe sta din nou la san ...

Ana, cred ca asa cum a spus si cristies, doar a trecut intr-o alta etapa, a inceput sa vada mai bine si sa fie mai fascinat de ceea ce e in jurul lui ...deci fi bucuroasa ...e de bine...

Acum va spun noapte buna ...si cat mai linistita!!!

_
Elena, fericita de Maria Isabela (28.01.2010)
"Alaptatul care starneste furtuni" - o poveste reala de AngeliquedeS, mamica de clopotel de ian- feb 2008
Alaptatul - My Story
Poze mai vechi si mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxa spune:

fetele ma retrag si eu la somnic...sa aveti o noapte usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Fetelor, am inima cat un purice.. sa va zic ce am patit acum cateva minute...

Am facut baie la cupil la ora 10 (ca asa am ajuns de la cumparaturi) si il alaptez, adoarme instantaneu, nani, la 10.40 era dus in vise... fac si eu dush, ma bag in pat, silent mode totul... cu laptopul in brate..
si acum 5 minute incepe si TZIPA.. dar tareeeeeeeeee urlaaaaa... parca il taia ceva.... am sarit ca arsa, i-am zis ce ai mama, dar bine ca nu am aprins lumina... tremur toata, el si-a supt un deget si vad ca se foieste putin acum, dar cred ca revine la somn...

senzatii tari... ar merge un whiskey sec dupa asta!

Andreea, de BEBE PATRIOT Tudor Andrei, grabitul odiseei (01.12.2009)
Doamne, iti multumesc pentru fiecare zi in care sunt mama!
toate pozele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_g

eu fac acum ca-n povestea lu creanga, prostia omeneasca, ca daca ar cadea drobul de pe soba....cand sta in patut, se uita la mainutzoii agatati pe acolo, dar pare tare plictisit (oare asta o fi?),da, exact asta e cuvantul, pare f plictisit. rade cand ii vorbesc, dar parca nu cu atata pofta si nu atat de des ca pana cum 2 zile (simt cum innebunesc cu fiecare cuvant pe care il scriu...). dati-va cu parerea, va rog, oricare ar fi....

mama lui STEFAN


parerea mea e ca si ei, ca si noi, au zilele lor, mai active sau mai putin active.
in rest, eu ma ghidez dupa alarma cu care Dzeu si natura i-a inzestrat, si anume plansul.
e o binecuvantare ...deci daca i=ar fi rau, l-ar durea ceva, ar fi ceva in neregula ar plange...

asa ca bucura-te ca e cuminte si dormi sau savureaza mom de liniste

Andreea, de BEBE PATRIOT Tudor Andrei, grabitul odiseei (01.12.2009)
Doamne, iti multumesc pentru fiecare zi in care sunt mama!
toate pozele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andre_lina

Fetelor, am inima cat un purice.. sa va zic ce am patit acum cateva minute...

Am facut baie la cupil la ora 10 (ca asa am ajuns de la cumparaturi) si il alaptez, adoarme instantaneu, nani, la 10.40 era dus in vise... fac si eu dush, ma bag in pat, silent mode totul... cu laptopul in brate..
si acum 5 minute incepe si TZIPA.. dar tareeeeeeeeee urlaaaaa... parca il taia ceva.... am sarit ca arsa, i-am zis ce ai mama, dar bine ca nu am aprins lumina... tremur toata, el si-a supt un deget si vad ca se foieste putin acum, dar cred ca revine la somn...

senzatii tari... ar merge un whiskey sec dupa asta!

Andreea, de BEBE PATRIOT Tudor Andrei, grabitul odiseei (01.12.2009)
Doamne, iti multumesc pentru fiecare zi in care sunt mama!
toate pozele


O fi avut vreo crampa ceva...mi s-a intamplat si mie cu bb-lina sa tipe asa dintrodata...si nu neaparat plans, ci tipat...la mine se calma imediat cum o puneam la tzitzi...eu ma gandeam ca de foame face asa, ca citisem undeva ca atunci cand le e foame plansul lor e mai mult un tipat. acuma cine stie...bine ca i-a trecut...te cred ca te-ai speriat ca si eu la fel am patit.


Aaa...si buna seara, ca uite ce nesi sunt, uitasem sa salut!!!

mami de strumfita scumpa Daria-Ioana

PAPUSILE MELE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

se pare ca s-a linistit.. ramane o enigma ce a fost tzipatul acela, ori a visat ori l-a secat o durere...

va pup, NOAPTE BUNA mamici si bebei!

Andreea, de BEBE PATRIOT Tudor Andrei, grabitul odiseei (01.12.2009)
Doamne, iti multumesc pentru fiecare zi in care sunt mama!
toate pozele

Mergi la inceput