Mamici de pufuleti de ian-feb 2010 (18)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

Citat:
citat din mesajul lui cristies

V-am citit dar neuronul e obosit tare. Ieri a facut diaree Gargaritzul si kk verde... Si o tura de plans de jumatate de ora in care am albit tot parul pe care vroiam sa-l fac blond.

I-am dat Floridral cu biberonul (circ mare ca nu stiam sa-i tin biberonul - ce toanta sunt, lume buna) si azi noapte papa din doua in doua ore ca sa nu se deshidrateze. Azi dimi a facut mai bine si ca atare l-am dus la shopping (pentru noi era ultima posibilitate inainte de botez - i-am luat costum cu frac , marturiile si cruciulitele pentru la biserica. Mi-am luat si eu o rochie cam uratica - dar la gabarit depasit ce puteam sa iau?

Mai scriu ca a inceput plansul...

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc


deci io sunt batuta in cap rau....care e treaba cu marturiile si cruciulitele? care e scopul? am mai citit darnu inteleg ce e cu ele...n-am fost la niciun botez..

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR....,7, LA NAIBA, e de bine.....



Cruciulitele se pun la biserica celor ce vin sa-l vada pe copil devenind crestin.
Marturiile se dau la local, ca amintire cred...
_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui xela_07

Citat:
citat din mesajul lui cristies
M-am tot tinut sa-ti raspund, la noi tuturug-ul (e cu t sau cu tz?) e penultima reduta. Asa se scoate aerul cand am epuizat variantele uzuale si cand plange neconsolat tot asa ne scoatem cat sa nu cheme vecinii politia.
_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc


eu nu inteleg ... , ce e aia tuturug?

Xela, mamica de Andreea (aug 2007) si Cristian (ian 2010)


Sa tii copilul pe umar, cu burtica apasata de propria greutate. Eu asa am inteles...

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Iarashi intru pe fuga... doar sa nu ma dati disparuta ca asha sunt in urma tare...

Am vazut doar ca a nascut ioana dar am ramas tot 102 mamici...trebuie 103.

Bine ai venit pe lume bb Alexandra! Sa creshti mare si sanatoasa si fumoasa si o stea norocoasa sa-ti calauzeasca drumul prin viatza! Mami ioana refacere rapida!



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Am fost mai ocupata ca oricand (curatzenii, musafiri, gratarel de ziua sotzului astazi) si parca si fetele mai agitate si mai solicitante.

Noutatzi: Natalia rade cu glas (sa-ntzeleg eu in hohote) dar se aude doar îh îh îh ... Alena a inceput cu balonashe si balutze la guritza. Sa fie semn de dintzishori asha devreme? Am fost cu ea miercuri la alergolog la control si nimic nou in schema de tratament. Dar sunt tare necajita ca aproape ii trecusera petele si s-au reintors in acelashi loc (pe gat buburuze unite roshii iar pe fatza pete uscate cu cojitze in obrajori) . Si mai nou am citit pe net ca elidelul ala cu care dadeam in loc de cortizon (si ce m-am bucurat ca nu ne-a dat cortizon) ar fi cancerigena si interzis prin nu stiu ce tzari . Azi nu am dat cu el dar nu cred ca trece fara o crema medicament (elidel sau alta)...off, nu prea stiu ce sa fac...mai sap dupa info.

Aaa...mi-am amintit ceva de la alergolog...am intrebat daca sa folosesc crema de protectzie uv si mi-a zis ca nu trebuie si ca nu stie sa existe creme pt varste pt sub 1 an. Necesara este doar hidratarea inainte de a ieshi afara (crema emolienta sau lapte) si ferirea de soare in primul an de viatza. E valabil si pt Natalia ca am intrebat...deci fara crema uv...


Va pup pe toate fara exceptzie...nu stiu cand recuperez...doar atunci mai revin...



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Am fost mai ocupata ca oricand (curatzenii, musafiri, gratarel de ziua sotzului astazi) si parca si fetele mai agitate si mai solicitante.

Noutatzi: Natalia rade cu glas (sa-ntzeleg eu in hohote) dar se aude doar îh îh îh ... Alena a inceput cu balonashe si balutze la guritza. Sa fie semn de dintzishori asha devreme? Am fost cu ea miercuri la alergolog la control si nimic nou in schema de tratament. Dar sunt tare necajita ca aproape ii trecusera petele si s-au reintors in acelashi loc (pe gat buburuze unite roshii iar pe fatza pete uscate cu cojitze in obrajori) . Si mai nou am citit pe net ca elidelul ala cu care dadeam in loc de cortizon (si ce m-am bucurat ca nu ne-a dat cortizon) ar fi cancerigena si interzis prin nu stiu ce tzari . Azi nu am dat cu el dar nu cred ca trece fara o crema medicament (elidel sau alta)...off, nu prea stiu ce sa fac...mai sap dupa info.

Aaa...mi-am amintit ceva de la alergolog...am intrebat daca sa folosesc crema de protectzie uv si mi-a zis ca nu trebuie si ca nu stie sa existe creme pt varste pt sub 1 an. Necesara este doar hidratarea inainte de a ieshi afara (crema emolienta sau lapte) si ferirea de soare in primul an de viatza. E valabil si pt Natalia ca am intrebat...deci fara crema uv...


Va pup pe toate fara exceptzie...nu stiu cand recuperez...doar atunci mai revin...



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4




Balutze si balonashe are si Yannis desi are numai 2 luni eu nu cred ca ar fi semn de dintzisori asa de devreme .. Noi am ajuns la stadiul de zambire constient (cred) ma gandesc ca e asa pt ca zambeste cand il imbracam .. si inca ce zambeste ..

La multi ani sotului

de Yannis Andrei ( UN ADEVARAT LUPTATOR)23.01.2010 / ora 17:55


DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!

Poze
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=149388
(povestea nasterii pisoiului)




O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Asadar, kk a facut de patru ori ieri, poate nu m-as fi impacientat daca nu era complet trasa de pampers si isi schimba culoarea in verde.
Nici eu nu ma gandesc ca a trecut la 4-5 zile la el, dar e unicul lucru la care pot sa ma gandesc. De fapt ar mai fi unul, el isi baga manutele in gura la baita, poate fi de la sapun? Chiar nu stiu, dar e clar ca a avut niste crampe horror.

Dicoflor i-am dat ca aveam in casa de la targul de bebelusi... am luat si hydrasec just in case si mai am si floridral pentru rehidratare.

Larisel si Haircut, Dicoflorul asta cica e adjuvant si in dermatita atopica... intrebati si voi medicii poate va ajuta!

Cris.dogarel, distractie placuta maine! Ce familie frumoasa sunteti ... iar tu... o top-modela.

Xela, noi cumparam foarte des somon pentru ca sotul e crescut la pension... el nu stie sa manance pesti cu oase si pana acum doi ani nu manca peste DELOC daca puteti sa credeti asa ceva. Acum mananca somon, dorada, pastrav, stiuca si salau uzual. Mai avem pana ajungem la crap, care e preferatul meu. DAr macar Alexis sper eu ca va manca daca vede in casa...
Hai ca am facut paranteza la paranteza si n-am scris esentialul. Pentru ca mancam destul nu prea-mi convine sa-l cumpar cu 50de lei cand e 35 in alta parte. Am auzit variante cum ca sortimentele la oferta sunt cele care expira in 48 de ore... o fi asa, eu il bag oricum la congelator si scot de acolo cand imi trebuie deci nu-l tin 48 de ore...

Decenuela, noi marturiile le-am luat haioase pentru ca avem multi invitati tineri care sper ca vor gusta gluma (sunt niste suzete bleu dar mai bine pun poza cand voi face). Cruciulite la biserica eu am primit la toate botezurile la care am fost, indiferent ca au fost de mari fitze sau mai modeste...

Admirat imparatul... ce scump e cand doarme pe burtica....

Admirat si salivat la poza cu galustele plutitoare ale lui Beatrice... wow.

M-a distrat cuscra si mai ales cuscrul cu biberonul. Daca ma vedeati pe mine... Si oricum n-am inteles ceva... pe final trage cam tare ca se face vid in biberon... eu l-am scos din gura, a mai intrat ceva aer si a tras mai usor... asa trebuie?

Lorex, de fapt problema betadinei e iodul... asa ca doamna "cadru medical" stia si ea mai mult de-o gramada...

Myky, am mai auzit de copii potoliti cu Taraf. Poate imi amintesc sa incerc varianta asta cand merg de Pasti la parinti ca la noi nu e postul asta. Oricum eu umblu cu cd-urile de bebe pe unde ma duc...

Mamidepuiuti... ce vroiam eu sa-ti zic? AAaaaaaaaaa, cand va mutati are tati timp sa-si scoata parleala! Si tu sa te plimbi prin paduparc.

Andre_lina, tati vostru seamana vant? Vroiam sa te intreb mai demult, va (te) ajuta financiar? Sau doar "moral".

Ana_g, eu chiar daca mananc de cel putin doua ori pe saptamana peste mi-e o pofta de peste prajit in ulei cu malai si cu mujdei de usturoi de nu-ti poti imagina...

La noi tati e foarte implicat mai ales ca nemaiavand frati mai mici nu a vazut asa mogaldete. A citit toate cartile posibile, a memorat cum ar trebui sa evolueze, il stimuleaza sa se joace... Asta nu inseamna ca facem cu schimbul... dar cred ca intelege ca nu mi-e usor, ca ii spune lui Alexis "are mama ta asa o mare grija de tine"

Mi-e tare somn, va las ca a adormit si gaza o noapte buna sa aveti!




_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Al3csa, sa purtati sanatosi caruciorul! Si noi tot Douceur avem si sunt multumita de el. Prin toate zapezile tarat si prin borduri lovit si nu trage in nicio parte... e chiar foarte tare!

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Larisel, ce bine imi pare ca a inceput sa rada Natalia... cica la 13 saptamani. Abia astpept si eu sa-l aud razand, acum rade (pe silent) si la final se aude iiiiiiiiiiiiihhhhiii. Zici ca ofteaza...

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Tot din capitolul trecut ca-mi aminti Larisel cu crema controversata, Xela... aveti colici asa de mari de v-ar tenta fenobarbital?

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Fetelor! JALEEEE! a urlat Tudorica al meu de la 8 seara pana acum, cu pauza doar cateva minute la baie!!

Dupa o zi frumoasa in care a stat la soare, a ras tot timpul, a dormit bine, a papat, toate bune... seara s-a stricat treaba.

Chircit, incordat, si urlat cum nu am mai vazut in viata mea...

pe la 9 eram cu el prin curte, imbracat bine ...a tacut 2 minute... am incercat toate jucariile, nu existau.... suzeta nu, tzatza nu, nimic nu...

facut baie, alaptat... si inceput iar URLETEEEEEEE disperate... plimbat o ora cu 7.5kg in brate.... daca stateam pe loc o secunda, parca si mai tare zbiera, as fi vrut sa plang sa ma eliberez de tensiune dar nu am putut..

am trecut apoi la masaj pe burtica NIMIC
APOI masaj pe burtica pana am frecat body-ul de l-am scamoshat... plus suzeta... a mers 1 minut...

apoi s-a trezit mama mea... care mi-a facut un ceai pt el.. NICI SA NU VADA

apoi mi-a facut 100 ml de aptamil, noroc ca aveam... dar degeaba, nici sa nu auda

plimbat iar
masat iar
dezbracat
imbracat
leganat
tzopait
zis tot arsenalul de rugaciuni de 10 ori
facut cruci
dat cu apa sfintita pe frunte, pe maini
NIMICCCCCCCCCCCCCC

a adormit acum 5 minute... mi-e si frica sa ma invelesc cu pilota, sa nu fosnesc.... a fost cea mai grea seara de pana acum... UUUFFFFF

de aceea nu voi zice decat pe la 8 luni ca am scapat de colici, sa fiu 100% sigura ca nu vorbesc prostii...

DOAMNE AJUTA-NE SA AVEM O NOAPTE BUNA SI SA NU SE MAI REPETE NICIODATA URLETELE ASTEA!

intrebarea eterna: CE ARE?! a tronat si in aceasta seara... mama zice ca e de la PIPER, ca mi-am pus putin pe friptura, si 2 felii de vinete la gratar... SA FIE ASTA?!
nu mai mananc nimic

VAND 3 INFACOL CU 50 LEI SI LIVRARE IN BUCURESTI SAU IMPREJURIMI... SUPEROFERTAAAA 3 LA 50, CINE MAI DORESTEEE....

Andreea, de BEBE PATRIOT Tudor Andrei, grabitul odiseei (01.12.2009)
Doamne, iti multumesc pentru fiecare zi in care sunt mama!
toate pozele

Mergi la inceput