FIV-Dr. LAURA DRACEA ( 6)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_ivan spune:

anda Cresterea fibrinogenului se poate intalni in:
- cadrul raspunsului de faza acuta din inflamatii, tumori, traumatisme, arsuri. In cazul distructiei celulare intinse (de ex. interventii chirurgicale, infarct miocardic, radioterapie) fibrinogenul revine la normal dupa raspunsul de faza acuta, spre deosebire de procesele inflamatorii cronice active din afectiuni reumatismale si boli de colagen, in care nivelul acestuia ramane crescut pe durate lungi de timp;
- ca raspuns compensator la pierderea de proteine (in special a albuminei) la pacientii cu sindrom nefrotic, mielom multiplu.;
- cresterea concentratiei de fibrinogen reprezinta factor de risc pentru afectiunile aterosclerotice (de ex. IMA si AVC). Concentratia plasmatica a fibrinogenului pare a fi determinata de factori ereditari;
- tumori maligne;
- sarcina;
- postiradiere, postoperator.


11+ cu bebe mic
http://blog.photostories.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Multumesc anna -ivan...sper sa nu fie la mine cauze din cele mai grave...eu am ASLO crescut de cand eram copil, si acesta este reumatism inflamator...Ma bucur ca sarcina merge bine la tine, te stiu de la inseminare...

Am facut multe, multe analize si astept pe rand sa vina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:



Denissa,

noi aveam 250.000/ml, adica mult mai putin ca voi si am obtinut 2 blastocisti fara ICSI, am pierdut la 4 saptamani.
Parerea mea e ca in ultimul timp la Gynera au fost mai multe reusite decat esecuri, iar noi vom merge anul asta tot la Gynera.

Anna Ivan,
ati facut inseminare cu 2.5 mil/ml?? Unde? Sau i-ati "inmultit" cu tratament?

Onniex,
felicitari!!!!Am zis eu ca e mare beta! Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

anda eu nu am avut niciodata o analiza in care sa am fibrinogenul in limitele laboratorului. Si am facut multe.
tot timpul era mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Multumesc, mariadan...ma cam speriasem...dar uite tu ai putut sa faci fiv, chiar daca ti-a iesit aceasta analiza mai mare.Dar ti-a spus ceva dr, in acest sens? si cand vreau sa ma simt bine ma gandesc la reusita ta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutza2009 spune:

Camelia, imi pare tare rau.Si eu am trecut printr-un esec la Fiv1,iar acum numar zilele pana la ecografie , mi-e teama sa nu pierd, pt ca sangerez in continuare .
Imi poti spune , te rog, cum s-a intamplat la tine?M-ai ajuta f mult pt ca nu mai stiu pe cine sa intreb si sunt cu moralul la pamant...
ONNIEX , te felicit pt gemeni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Ancutza imi pare rau ca nu esti linistita. Dar beta nu ai mai facut...e in crestere? Oricum pentru noi care ne am dorit atat de mult...cand se intampla se reusim cele 9 luni sunt cu teama in suflet.Cand faci eco?Ai dureri de sani, greata..?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_ivan spune:

Citat:
citat din mesajul lui CAMELIA28



Anna Ivan,
ati facut inseminare cu 2.5 mil/ml?? Unde? Sau i-ati "inmultit" cu tratament?


la inseminare am avut 5 mil/ml dar am avut si analize de 8mil/ml,, dupa tratament (vit E, vit C seleniu+zinc si vreo cateva luni branca ursului)
tratamentul a durat vreo 2 ani. la inceput motilitatea era de 30% iar la IA a fost de 70%, eu cresterea asta o pun pe seama faptului ca se lasase de fumat fata de prima IA care a fost esuata

12+ cu bebe mic
http://blog.photostories.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutza2009 spune:

Anda, am facut beta de trei ori , la inceput si s-a dublat de fiecare data , dar mi s-a spus ca pana la ecografia de pe 12 aprilie nu pot face nimic pt ca nu se vede la eco.
Ceva simptome am , nu prea pot sa mananc, am avut si greturi, sanii ma jeneaza dar f putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denissa_k1 spune:

anna e grozav ce spui tu sa faci inseminare nu FIV AVAND O SPERMOGRAMA CU VALORILE ASTEA; PE MINE , CU VALORI ALE SPERMOGRAMEI DE 6MIL, "M-A SUTUIT"(DEZARMAT) MOISA DE LA GIULESTI DE NU M-AM VAZUT...DAR ....de acum faptul e consumat oricum....Felicitari.!
Poate sa-mi dea cineva o lista completa cu analizele care se cer la Gynera? am sunat iar azi toata ziua, am trimis in prealabil si niste mailuri la care nu am primit raspuns, iar la telefon intra casuta vocala care spune sa revenim dupa 14 aprilie....

Mergi la inceput