Gravidute de Noiembrie - Decembrie 2010 (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Fetelor, ati vazutcata vitamina A contine Elevitul, suplimentul de vitamine?Am citit in toate cartile de sarcina ca trebuie sa eviti si sa te dai cu creme care contin vit A ca-i f. periculoasa.
"Vitamina A si sarcina
O alta vitamina cu al carei consum femeile nu ar trebui sa exagereze este vitamina A. Aceasta vitamina a fost asociata cu problemele la nastere. Exista doua forme ale vitaminei A: betacarotenul si retinolul. Se spune retinolul este foarte periculos in timpul sarcinii de aceea consumul lui ar trebui limitat. Betacarotenul este mai sigur insa nu ar trebui sa exagerati cu consumul acestuia. Daca luati suplimente care contin ulei de peste fiti foarte atente din ce parte a pestelui sunt produse. Orice supliment produs din ficatul de peste contine vitamina A sub forma de retinol. Suplimentele care nu sunt fabricate din ficat de peste au in compozitia lor foarte putina vitamina A. Cel mai bine ar fi sa cautati suplimentele special concepute pentru gravide si sa cereti sfatul medicului dumneavoastra inainte de a va apuca de tratament."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

chiar nu stiu daca este ok. centrum materna am inteles ca-s f. bune, te mai ingrasi cam mult de la ele, dar contin iod, nsh dk e bun pt tiroida mea. La Elevit mi se pare o concentratie prea mare de vit A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onybony spune:

neata fetele harnicute
eu inca am dureri ca la cm ,greturi nu foarte mari, dar am si varsat pt prima data joi seara de 2 ori...
eu sunt in 7 sapt, 2 sapt de la confirmare,dar am impresia ca a trecut mult mai mult de cand am fost la eco...parca sunt de vreo 3 luni graviduta
joy,alysa ma bucur sa va vad aici,prietenelor noastre de la aspirante le spuneti sau ati facut-o deja,sigur s-ar bucura, ca si mine de altfel
va pupic pe toate


SI O SA FIU
SA FIE TOTUL BINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joy21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui onybony

neata fetele harnicute
eu inca am dureri ca la cm ,greturi nu foarte mari, dar am si varsat pt prima data joi seara de 2 ori...
eu sunt in 7 sapt, 2 sapt de la confirmare,dar am impresia ca a trecut mult mai mult de cand am fost la eco...parca sunt de vreo 3 luni graviduta
joy,alysa ma bucur sa va vad aici,prietenelor noastre de la aspirante le spuneti sau ati facut-o deja,sigur s-ar bucura, ca si mine de altfel
va pupic pe toate


SI O SA FIU
SA FIE TOTUL BINE


'Neata!

Eu am anuntat de mult prietenele de la aspirante, alysa a mai ramas sa anunte
Dureri in zona uterului am si eu, aseara chiar m-am asezat in pat sa se mai linisteasca.

beatrice, pt a aproba un medicament pe piata se fac o gramada de studii, cercetari, samd. Mai ales in cazul unui complex de vitamine destinat gravidelor, nu cred ca s-ar depasi necesarul zilnic in cazul vreunui component. La prima sarcina, in primele 12 sapt nu am luat alte vit in afara de acid folic. dupa cele 12 sapt m-a intrebat dr care imi urmarea sarcina cat de echilibrat am meniul zilnic si am cazut de acord ca in cazul meu mi-ar prine bine Elevitul

Victoria, mami de Anna Sofia, 6+ cu inimioara

Sofia, 1 an si 5 luni


"Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici."
David Lloyd George



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

helloooo..am aparut si eu..si eu cu greata dimineata dar fara ..inca nu pot sa mananc..mai astept putin..fetelor vitamina A da este periculoasa in sarcina dar doar daca este in exces..credeti ca ar exista vitamine prenatale cu aceasta vit. daca nu erau testate si sigure???

Alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

Citat:
Citat: anya2010 "Gravidute de Noiembrie- Decembrie 2010(3)" 24/03/2010
Sambata dimineata ajung la doctor si astept numai vesti bune. Apropos, eu merg la Mihalache Florina la CFR2, mai merge careva la ea? Eu sunt tare multumita de ea, cu ajutorul ei am reusit sa raman insarcinata, alti doctori m-au dezamagit(si am fost la suficienti..). In plus o prietena de-a mea a nascut cu ea si a fost foarte multumita, este mereu prezenta cand ai nevoie de ea


Buna anya2010. Ai fost la dr.? Azi era sambata cu pricina, nu?
Eu am fost o singura data la dr. Mihalache si intalnirea a fost cam fugitiva, caci nu eram inca insarcinata si erau alte burtici mai interesante la usa. Atunci mi-a luat probe pentru analize. Intre timp mi-au venit analizele si am aflat si ca sunt insarcinata, dar dr. este in concediu (pana pe 29, cica) si nu am reusit sa-mi fac programare. De pe 15 martie tot sun si nimik.
A, tu unde mergi la cabinet sau la policlinica?
Va trebui sa-mi fac programare si la echo. ce ziceti la 5-6 sapt. am sanse sa vad inimioara manzului?

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexxia_m spune:

Buna burtici!
inacat eu am fost prima data la eco la 6-7 saptamani, si mi-a aratat bataile inimii.
Eu zic ca le poti vedea poate chiar si auzi dar depinde de cat de performant este ecograful.

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

Citat:
citat din mesajul lui alysa26

se pare ca am apasat ceva mai repede...
dpn..calculata de mine e 10 decembrie 2010

as vrea sa deschid eu odiseea de decembrie ca vad ca inca nu sunt gravidutze!!!!!



fericita de ericutz


alysa welcome..sorry ieri nu am mai intrat seara pe forum azi esti pe lista "deschizatoarea" lunii decembrie

Alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alysa26 spune:

merci doura de primire.. ma bucur sa deschid drumul viitoarelor burtici..

beatrice si aici in state se dau vitamine prenatale dar toate contin vit a in cantitati mici, moderate. nu cred ca sunt daunatoare. la prima sarcina de ex am schimbat 3 setul de vitamine pan ama ajuns ala una care sa nu-mi faca rau...

onybony, joy inca nu am anuntat dar o sa anunt si la aspirante..parca nu mai sunt cele care le stiam....sunt multe fete noi care activeaza..

va puup

mami fericita de eric si 3+
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

salut fete...bun venit noilor burtici ....sarcina usoara si bebei la termen si sanatosi

Doamne ai grija si de noi 5+

Mergi la inceput