Slinguri geantă - retrase în SUAşiCanada

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

eu am 2 copii, dar pe nici unul dintre ei nu am simtit nevoia sa ii atarn de mine. sau nu am avut aceasta nevoie , deja nu mai stiu cum sa ma exprim.
bebelusii au perioade de somn, veghe, somn. apoi urmeaza perioada de somn, joaca, veghe, somn. s.a.m.d. in ce perioade trebuie atarnati?
atunci cand dorm, atunci cand se joaca, atunci cand pleci ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

a-alinta,

din tot ce s-a povestit tu asta ai inteles?

pe bune ca mergea frumos si calm topicul asta si chiar folositor.


Mihuta, n-ai inteles. mamele isi santajeaza copiii sa-i alapteze



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

sabina, cu ce te-a deranjat experienta mea de viata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

poti totusi sa imi spui de ce pui acest simbol dupa ce ma apelezi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu m-a deranjat cu absolut nimic experienta ta de viata . Imi pare rau daca ai impresia asta, nu este asa.

Mi s-a parut doar ca ne dispretuiesti pe cele care ne-am purtat copiii, ca ti se pare ca i-am purtat pentru ca am avut noi niste nevoi absconse, si nu ca i-am purtat ca sa ii linistim cand ii doare burtica sau ca sa ne fie mai usor cand mergem pe teren accidentat cu cu doi copii etc etc.

M-a deranjat acuzatia voalata ca noi consideram purtatul copiiilor o chestiune de mandrie personala.
Adevarul e ca purtatul copiilor, la fel ca alaptatul copiiilor, la fel ca jucatul copiiilor singuri pe covor, e o particica din cresterea lor si gata.

Nu e nicio filosofie complicata , nicio psihanaliza nimic.

E pur si simplu un fapt de viata.


daca m-am inselat si nu consideri asa ceva despre cele care isi poarta copiii, nu pot decat sa ma bucur.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

sabina, cu ce te-a deranjat experienta mea de viata?

alina


este off topic si cu samanta de scandal, la fel ca si elaborarile Andradei vis a vis de mamele cu sling, deci automat obsedate si sufocante. aici nu e topic pentru anti-APiste sau pentru APiste. se discuta clar si la obiect slingul, atat, cum si cand sa fie folosit in siguranta. nu DE CE il folosesc unele mame si care e substratul psihologic si ce inapoiate sunt ele si ce crezi tu ca ar trebui sa faca altele legat de ritmul copilului. nu ca-s mame proaste sau rele sau posesive sau distrugatoare sau naspete alea care folosesc slingul. mai clar de-atat nu se poate explica si presimt ca nu va fi de ajuns. s-a distrus deja un topic cu hartuiala voastra anti-sabina si anti-apiste, mai luati o pauza! sau folositi PM. sau jurnalul intim. daca pana si eu care le stiu pe toate (gluma) am aflat lucruri noi aici, e clar ca e utila discutia. valabil pentru celelalte mame care cred ca le stiu pe toate. unele mame folosesc slingul, punct si virgula. ideea e sa il foloseasca asa cum trebuie si in siguranta, virgula, de unde si acest subiect, punct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihuta

Nevoile si asteptarile unor mamei nu coincid cu cele ale bebelusilor.

Un copil nu stie ca se naste intr-un secol sau deceniu cand cultura societatii in care traiesti iti dicteaza sa nu tii copilul in brate, sa cumperi gadgeturi cat mai sofisticate care sa iti ofere cat mai multa libertate sau comfort. El se naste cu aceleasi asteptari ca acum mii si zeci si sute de mii de ani. Cu nevoi care se cer implinite. Sa i se dea de mancare, sa fie tinut curat si SA FIE TINUT IN BRATE. Nevoia de contact fizic este o nevoie concreta, este prezenta si la adult, nu stiu de ce este vazuta ca un moft la bebelusi. In schimb, mamele (unele) au alte nevoi, vor libertate, independenta, intimitate, in plus mai apare si industria care creaza nevoi, cel mai tare carut sa nu te doara mainile cu copilul in brate, leagan electric ca sa nu cumva sa adormi tu copilul, carusel ca sa nu remarce ca ai sters-o la calculator in timp ce el gangureste fericit, formula ca sa nu iti folosesti sanii altfel decat sexual, balansoar ca sa poti lua masa in liniste, etc.

Vik, Sophia n-a stat in wrap din acelasi motiv ca Laetitia, nu-i placea ca nu avea suficienta liberatate sa vada in jur tot ce misca. Asa a stat in brate clasic, mai sta si acum la 2 ani. Eu am intrebat ortopedul pediatru daca e recomandat sa o tin in wrap si mi-a spus ca da, pentru ca este exact in pozitia broscuta care o ajuta la prevenirea displaziei de sold. Cu toate astea ea a decis cum prefera sa fie tinuta. Carutul mi-a fost de folos dupa 1 an cand i s-a parut tare interesant, pana atunci a fost impins mai mult gol.

Iar pentru Andrada : o relatie de alaptare cu un copil mai mare este exact opusul unui santaj sentimental, este o relaltie reciproca de acceptare. Nici o mama nu s-ar lasa manipulata ani de zile sa faca ceva impotriva vointei sale.

mami de Sophia



Mihuta tu stii ca eu te admir mult insa din punctul meu de vedere gresesti cazand in acelasi pacat al generalizarii

Nu, nu toti copiii vor sa fie tinuti in brate, nu , nu toti copiii vor sa doarma cu parintii etc.

Ai mei amandoi nu au suportat sa fie purtati in brate si asta inca de bebelusi mici, parca ii frigeai. Daca se termina alaptatul, mai tarziu biberonul nu mai stateau in brate nicicum , se agitau, maraiau sau in cazul mezinului urla cat il tineau plamanii.
El prefera sa stam amandoi intinsi in pat sau pe jos si sa poata sa dea din maini si din picioare liber.

Cand am incercat varianta marsupiu clasic si apoi sling mi-am batut cuie in talpa singura deoarece nu a vrut sa stea.
In schimb a iubit caruciorul ...il iubeste si acum desi e trecut de 2 ani si este un copil extrem de energic merge la plimbare kilometrii in carut si nu comenteaza. Evident ca merge si pe jos insa la drumuri lungi prefera in carut.

Deci sunt copii si copii.

Voua vi s-a potrivit mai mult varianta de apropiere fizica , Sophia a agreat-o insa nu merge la toti.

Si va suparati prea usor pe Andrada in esenta are dreptate sau cel putin eu ii dau dreptate. Sunt exagerari de ambele parti ale "baricadelor conceptuale de parenting".
Eu incerc din rasputeri sa pastrez un echilibru, nici prea mult atasament, nici prea multa independenta in functie de ce s-a potrivit pentru baieti. Si nu s-au potrivit aceleasi lucruri la amandoi desi eu eram acelasi parinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

sabina, eu nu dispretuiesc pe nimeni, am spus doar realitatea mea. eu nu am simtit nevoia sa imi port copiii in brate toata ziua.. atat si nimic mai mult. ce fac altii cu copiii lor e experienta lor de viata .
nu e nici o acuzatie voalata. fiecare face asa cum simte ca e mai bine pentru copilul lui.
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

conchita exagerezi deja. lasa-ma pe lista aia a ta si nu ma mai baga in seama. merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
eu nu am simtit nevoia sa imi port copiii in brate toata ziua.. atat si nimic mai mult.


atunci ai o scuza pentru bruiaj, n-oi fi citit titlul? iata-l:
Slinguri geant#259; - retrase în SUA #351;i Canada

topicul " sunteti pro sau anti-sling?" s-a inchis deja, dar poti sa-l redeschizi tu si sa faci sondaj. si daca tot recunosti ca n-ai pic de experienta la slinguri, atunci sa lasi discutia asta pentru cele care au si care pot face schimb de informatie.

simplu.

Mergi la inceput