Slinguri geantă - retrase în SUAşiCanada

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Pozitia cu picioarele atirninde din sling iarasi pune cea mai mare presiune pe coloana pentru ca nu e sustinuta de musculatura picioarelor, incercati sa stati la masa de bar mai mult de 20 de minute fara sa atingeti bara de sustinere.

Popoarele care mai folosesc slingurile au proportia cea mai mare de boli ale coloanei (e adevarat ca acum exista si genetic pool), dar e clar ca cele care au renuntat la obicei, proportia de diformitati a scazut considerabil.
Ce ne deosebeste de Lucy (etiopianca australopiteca) e tocmai ca ne-am indreptat coloana si de aici ne-am marit si creierele. Numai bebeii de maimuta au coloana special curbata ptr pozitia atirnata.

Zau ca e penibil sa mai argumentam ca slingul e facut ptr copii.
De fapt e aceeasi treaba cu AP.
Atirnatul asta unul de gitul celuilalt toata ziua (propriu si figurativ)) e modul cel mai sigur de a uita de fapt de copil si de nevoile lui. Pe cind un copil care sta LINGA noi (si nu PE noi)are nevoie de atentie mai multa si asa e si normal, pentru ac nevoile lui primeaza.
Copilul nu e un atasament la corpul mamei si nu mai are nevoie sa stea pe linga burta mamei ca d-aia a iesit de acolo.
Iarasi odata ce poate sa se ridice in capul oaselor si sa-si ia din frigider sau din coltul strazii lapte, alaptatul nu mai necesar ci chiar o forma de santaj sentimental.
Si eu sint indragostita iremediabil de al meu copil, din fericire m-am prins mai devreme ca nevoile noastre nu coincid, nu mereu. Nici macar in primele ore dupa nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Acu vazui si eu raspunsurile de la diamat, care fu sub moderare cand am postat...

vikinga, un amanunt: nu toti copiii sunt fericiti in wrap, a ta s-ar putea sa prefere o lafaiala sanatoasa in carucior sau sa atarne pe burta pe mana ta, ca o broscuta. Si din ce scrii s-ar putea sa fie prea lejer legata.

Sa-ti raspund partial: al meu n-a suportat caruciorul, asa ca il purtam peste tot cand altii ar folosi carutzul (n-a suportat nici scaunul de masina, dar acolo plangea si asta era, faceam 3 opriri sa-l linistesc pana la mall). Apoi il mai purtam cand eram disperata acasa , sa mananc, sa-mi odihnesc mainile, etc. Si acum, il am cu mine si adesea decide ca a fost destul in carucior si mai alternam cu "luatul in brate" (ii place ca putem povesti si rade mai intim). Sau cand merg shopping si nu merg la mall, mi se pare aiurea sa tot incarc si descarc caruciorul (modelul de legat dat de sabina e f fain ca nu stai in parcare sa-l legi, e pre-legat), apoi unde ai zis tu vacante, aeroporturi, locuri aglomerate. De ex aici e nebunie uneori in malls, decembrie e crazy, nu aveam nici un spor cu carutul, plus ca am mainile libere asa si faceam slalom printre shoppers si rafturi. Apoi cand am fost la film, la bazin, sau la salsa (unde ma mananca limba... toata lumea e cu de-alea de le atarna picioarele, cu spatele la ele si cand adorm trebuie sa-i tina de frunte... abia astept standardele alea!!!). Ori de cate ori vezi parinti cu copilul in brate impingand la un carucior gol poate fi iar un timp potrivit de scos caratoarea. Deci sunt multe situatii cand iti e de ajutor, daca bebe e genul pisicios.


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Io's toata defazata, am scris deodata.

Andrada, eu iti apreciez interventiile de fiecare data, esti tehnica, informata si on top of everything (well except povestea cu accutane de anul trecut [:P]. As vrea sa-mi raspunzi doar la o intrebare: ai simtit vreodata un copil asezat corect in sling/wrap?

P.S. Eu nu am reusit sa citesc ever nimic despre acest nou trend AP, mi se face somn, procedez doar in virtutea experientei, instinctului si a greselilor precedente. Deci eu il folosesc inginereste si il simt. Sau sunt eu exceptia?


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

N-am nimic cu slingul cind e folosit ca sling si-atit. Nu cind e infasurat in jurul teoriei asteia de atasament (fata de copil) fizic si psihic sufocator.
Si eu reactionez instictiv, eu am nevoie de Marcu MUUUUUUUUUUULT mai mult decit are el nevoie de mine, si-mi lipseste si cind isi scrie temele in camera lui, si tocmai d-aia sint atenta sa nu-i pun in circa nevoi pe care nu le are.

PS Cu accutane ala e alta poveste (inca as dori din tot sufletul sa fie retras de pe piata, dar ma abtin sa discut cu parintii care au dat deja copiilor).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

scuze de interventie, unde s-a discutat despre accutane? mie mi s-a propus accutane ca tratament dupa ce termin cu alaptatul daca tratamentul actual nu-si face efectul...si cum nu vreau si pilula zilnica sunt cam in buda...deci...stiu ca e foarte puternic, dar mai mult....? pls....

la sling nu ma bag, ca fi-meo e foarte lung, si eu in pozitia de infant nu am reusit sa-l tzin prea mult in mamakangoroo...asa ca de o luna sta imn dulap, am zis sa repet acum dupa 3 luni sa-l pun cu fata, sau alta pozitie....poate ii gasesc utilitate, ca altfel am bat bani degeaba....

Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Fair enough.


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

andrada, da nu trebuie sa ii atarne picioarele,. asta e prima conditie, sa nu ii atarne,iar in wrap si in sling asta ideea de baza: ca NU atarna picioarele.e prima si cea mai importanta regula.


In marsupiul clasic ii atarna si eu am purtat-o pe fimea si imi dau cu pumnii in cap si as vrea sa dau timpul inapoi si nu mai pot.

N-a vorbit nimeni de atasament si agatement aici.

Dimpotriva, ne-am imparatsit experientele: cand am simtit noi si copiii nostri ca au nevoie sa fie purtati.

In dezvoltarea copilului etapa asta cu purtatul e la fel de importanta ca etapa cu taratul. Adica, daca copilul vrea sa fie purtat mi se pare firesc sa il porti. Trebuie sa fii cel putin redus sa-ti bagi copilul in sling cand el nu vrea!

Uite, in cazul meu, eu i-am purtat ca sa ii linistesc, si s-au linistit. ca doar nu ii luam din pat cand dormeau sau se jucau sa-i bag in esarfe

Slingul/wrapul/pouchul (ii raspund si Vikingai)

Sunt pur si simplu niste unelte care ( folosite corect ) ne pot face viata mai usoara in anumite situatii.

Mie una, la felul meu de fi, esarfa mi-a acordat o libertate in plus si mi s-a parut ca e un obiect care se interpune mai putin intre mine si copil decat alte obiecte.

Mie imi place simplitatea si in relatia cu copilul meu sa am cat mai putine complicatii de ordin material pur si simplu mi s-a potrivit.




daca ma intrebati pe mine, ar trebui sa traim in mijlocul naturii, fara sa muncim nimic si fara sa avem nevoie de niciun obiect exterior








Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga
de aia eu tot am intrebat dincolo, pina la urma cind e folosit salul asta de voi?


da, tu ai dreptate ca tinutul in brate e ideal. insa eu am incheieturile de la maini fragile, plus probleme din nastere la coloana, asa ca esarfa mi-a fost de mare folos - am urat caruciorul si scoica tocmai din acest motiv, ca-s grele, imi rupeau mainile. intrebi cand? well, sincera sa fiu nu din prima zi de viata cand zici tu, ci mai de cand isi putea tine capul cat de cat. unde? la plimbari pe plaja, in parc, prin jurul casei. cand a inceput sa stea in fundulet s-a schimbat viata, insa am mai folosit-o o vreme la plimbarile pe plaja cum am zis, mergeam zilnic, asa ca de-aia le tot pomenesc. programul era asa - alaptat la cerere, somn (in patut la ea) - timp in care faceam una alta pe cat posibil, iar alaptat, joaca, somn, etc.

intrebai de computer - eu am folosit perna de alaptat. de fapt inventia asta minunata mi-a placut mult mai mult decat slingul.

exclus sa dau cu aspiratorul sau sa gatesc cu ea in sling! absolut exclus. am folosit un tarc si un swinger - pe care le caram dupa mine in raza vizuala a bucatariei ca sa ma vada cand gateam. nici macar in bucatarie nu mi-a trecut prin cap s-o aduc. dar eu am fost si sunt paranoica legat de preventie - mai bine safe, decat sorry.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
N-a vorbit nimeni de atasament si agatement aici.


lasa ca vorbeste Andrada, e suficient. dar nu prea bine documentat, plus off topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Nevoile si asteptarile unor mamei nu coincid cu cele ale bebelusilor.

Un copil nu stie ca se naste intr-un secol sau deceniu cand cultura societatii in care traiesti iti dicteaza sa nu tii copilul in brate, sa cumperi gadgeturi cat mai sofisticate care sa iti ofere cat mai multa libertate sau comfort. El se naste cu aceleasi asteptari ca acum mii si zeci si sute de mii de ani. Cu nevoi care se cer implinite. Sa i se dea de mancare, sa fie tinut curat si SA FIE TINUT IN BRATE. Nevoia de contact fizic este o nevoie concreta, este prezenta si la adult, nu stiu de ce este vazuta ca un moft la bebelusi. In schimb, mamele (unele) au alte nevoi, vor libertate, independenta, intimitate, in plus mai apare si industria care creaza nevoi, cel mai tare carut sa nu te doara mainile cu copilul in brate, leagan electric ca sa nu cumva sa adormi tu copilul, carusel ca sa nu remarce ca ai sters-o la calculator in timp ce el gangureste fericit, formula ca sa nu iti folosesti sanii altfel decat sexual, balansoar ca sa poti lua masa in liniste, etc.

Vik, Sophia n-a stat in wrap din acelasi motiv ca Laetitia, nu-i placea ca nu avea suficienta liberatate sa vada in jur tot ce misca. Asa a stat in brate clasic, mai sta si acum la 2 ani. Eu am intrebat ortopedul pediatru daca e recomandat sa o tin in wrap si mi-a spus ca da, pentru ca este exact in pozitia broscuta care o ajuta la prevenirea displaziei de sold. Cu toate astea ea a decis cum prefera sa fie tinuta. Carutul mi-a fost de folos dupa 1 an cand i s-a parut tare interesant, pana atunci a fost impins mai mult gol.

Iar pentru Andrada : o relatie de alaptare cu un copil mai mare este exact opusul unui santaj sentimental, este o relaltie reciproca de acceptare. Nici o mama nu s-ar lasa manipulata ani de zile sa faca ceva impotriva vointei sale.

Mergi la inceput