Scoli de matematica: istorie si traditie

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Aka Manah, trebuie sa-ti intrebi mama, nu tatal La noi se ia dupa mama, nu dupa tata


Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Hi hi, AkaManah, tu crezi ca toate ciondanelile sunt ca alea cu mine, de te avanti asa? ;))

www.youtube.com/watch?v=GghCs_C65v0" target="_blank">Got to get up for the coming attack .






Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.



Denizel...stai cuminte...:)) Nu ma avant numai ca intreb pentru a ma lamuri. In orice caz imi lipseste un taraboi made by denizel&Co. :))


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Ce vorbiti voi aici e adevarat si superfluu in acelasi timp atata timp cat se aplica maetmaticii mari de care povesteste beren...mie, care zilnic am de-a face cu matematica in mic nu mi se pare deloc un subiect tampit. Vrem sau nu, matematica e poarta catre (hai sa nu zic toate) multe alte stiinte, si inca una care se inchide sau deschide destul de devreme in viata; iar legaturile de gen "asiaticii, rusii etc sunt buni la matematica" nu are legatura nici cu cultura si nici cu genele lor cat cu felul in care se preda in invatamantul de masa sau mai bine zis cu combinatia invatamant de masa + parinti ignoranti ce se cred atoatestiutori (ca-s toti sau aproape toti nepasatori mi-e greu sa cred).
Si nu vorbesc de cine stie ce matematici superioare aici, ci de lucruri simple umilitor de simple la care o groaza de tineri n-au acces, dupa parerea mea prin mecanismul de mai sus. Scoala are o mare vina pentru ca alege calea usoara (pesemne cea logica e traumatizanta? habar n-am) si in loc sa lumineze copilul ce naiba e aia fractie si de ce se scrie intr-un anumit fel si cum se foloseste in calcule, le baga pe gat aberatii de gen "triunghiul densitatii". Copilul rezolva worksheetul de clasa a cincea ia nota mare, profesorul e fericit are scoruri bune, parintele e fericit ca uite ce usor a invatat copilul lui ce metoda geniala are profu ala, totul bun. Peste cativa ani copilul tot atata stie (sau mai putin, exact ca militianul care isi pune tabla inmultirii pe o melodie, tine minte melodia dar uita cuvintele ) vrea sa fie chimist si trebuie sa afle cat benzen sa masoare el ca sa aiba in proba atatia moli. E, aceasta problema simpla pot sa va zic ca ne omoara Chiar daca isi aminteste "triunghiul densitatii" cine ii mai da lui un triunghi si pt nr de moli?! in buna constiinta eu nu pot sa semnez o nota de trecere si sa trimit in piata de munca o persoana care e un pericol pt el si ceilalti, unele chimicale au prostul obicei de-a fi periculoase daca nu te porti frumos cu ele sau te pui la tranta cu o cantitate mai mare decat cea safe, pe care in prealabil ai calculat-o gresit.
Nu exagerez, sunt cateva maruntisuri din astea pt care am ajuns sa urasc profesorii de matematica (si nitzel si pe parintii inconstienti, dar parintii in general platesc prin faptul ca ajung sa finanteze un alt program care duce la o alta meserie, una care nu implica triunghiuri de nici un fel . Timpul si trauma fiilor sau fiicelor lor nu le mai plateste nimeni insa).
Ce sunt procentele? o formula sau un buton de calculator; good luck cand trebuie sa treci la parti per milion, mai ales ca ai de-a face si cu 10^6; cat e x cand -lgx=2? intra la capitolul persecutie doua ecuatii liniare cu doua necunoscute si trebuie aflate amandoua? scoala cretina, calculatorul obligatoriu nu rezolva sisteme
Astea sunt doar cateva dintre cele mai simple, banale, rusinoase exemple apropo de care eu personal am vazut multe multe ratari ale minunatei scoli nord-americane si este adevarat (nu am statistici dar nu-i exclus sa ma apuc sa fac) ca imigrantii rusi, romani sau asiatici se descurca cu mult mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah



Denizel...stai cuminte...:)) Nu ma avant numai ca intreb pentru a ma lamuri. In orice caz imi lipseste un taraboi made by denizel&Co. :))


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.



Sunt tare cuminte. Atat de cuminte, ca nici nu ma vezi cum ma invart grijulie in jurul tau si iti verific pentru a suta oara legaturile de la parasuta :)).
De lamurit, tare as mai incerca sa te lamuresc eu, ca mi-i drag subiectul, dar e concert de mierle afara si n-am chef sa fight in the fields. And in the streets cu aducatorii oamenilor la acelasi numitor ori de cate ori din papusoiul universal isi itzeste capsorul vreo calitate.



Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura
[Astea sunt doar cateva dintre cele mai simple, banale, rusinoase exemple apropo de care eu personal am vazut multe multe ratari ale minunatei scoli nord-americane si este adevarat (nu am statistici dar nu-i exclus sa ma apuc sa fac) ca imigrantii rusi, romani sau asiatici se descurca cu mult mai bine.

If our walks are silly enough, we can deduce ANYTHING from ANYTHING.


tu faci prost si simplist comparatiile.
trebuie sa iei scoli din ro si scoli din us sa vezi daca sint la fel...nicidecum sa compari rusii care sint la univ X din US cu unii americani...cu aia care ii vezi tu ca dau chix. ..si de aici scoala din rusia e mai buna si vai de aia...si etc etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Hei, Guestus, pe asta o stiai?

Q: Ce este un departament de matematica la o universitate din USA?

A: Un loc unde un profesor din Rusia preda la o clasa de studenti chinezi.

Cu mici variatii ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Totusi...anul 1 al calendarului evreiesc este marcat de ceva concret, palpabil?


Istoria evreilor incepe odata cu plecarea lui Avram si a Sarei din orasul Uhr.(2000 i.Hr) Deci pare-se calendarul evreiesc nu este o chestiune care tine de un fapt istoric evreiesc.

EDIT: Gaby, poate fi vorba de Noe si potop?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Guestus, vezi ca acu te intreb de teorema lui Lagrange sa ma prind unde ai fost la scoala
Nu-s la universitate ci la colegiu tehnic adica absolventii nostri ajung toti in industrie, unde siguranta vine din cunoastere, iar ignoranta si infatuarea (merge si asa) duc la accidente, unele nasoale. Mai, si totul de la un amarat de triunghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Totusi...anul 1 al calendarului evreiesc este marcat de ceva concret, palpabil?


Istoria evreilor incepe odata cu plecarea lui Avram si a Sarei din orasul Uhr.(2000 i.Hr) Deci pare-se calendarul evreiesc nu este o chestiune care tine de un fapt istoric evreiesc.

EDIT: Gaby, poate fi vorba de Noe si potop?


Din cate am citit eu este vorba despre momentul crearii lui Adam, fapt anistoric deci, imposibil de documentat. Totusi, am respect pentru traditia si credinta eveilor deci nu contest ca anul 1 este acum 5770 de ani. Am primit cadou relativ recent Psaltirea lui David (1790 si ceva)si acolo am gasit un calendar asemanator: solar, lunar, evreiesc, roman etc. Si anul era cam tot 5700. Nu mai stiu exact dar stiu ca m-a frapat.


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Mai, le amestecam rau de tot off-topic. LadyJ are dreptate, pana la separarea triburilor nascute din Abraham nu poate fi vorba de "natiunea lui Israel" (prin fiul lui, Isaac), comparat, de exemplu, cu "natiunea Islamului", prin fiul lui, Ismael.

Mai important, aceeasi perioada (cca. acum 4000 de ani) este asociata cu primele scroluri care au devenit mai tarziu Vechiul Testament.

Perioada de acum 5770 de ani pana la Abraham e in general interpretata simbolic (precum varsta lui Matusalem).

Mergi la inceput