Dovlecei de septembrie-octombrie2009 *119*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Ce faceti fetelor? Umblati creanga,ha? Nu-i nimic,va intoarceti voi acasa...Noi am fost plimbarici,nu a dormit deloc,dar nici nu a fost marait,ci doar a studiat tot,tot.I-am dat sa pape in parc,a papat razand si uitandu-se la oameni.Acum doarme cu funduletul ridicat si piciorusele stranse ,nu a mai dormit de mult asa.

Lali Lacra de
Paul-Iulian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

La multi ani fericiti Mada! Flacaul tau drag sa iti aduca numai bucurii! Un mare buchet virtual de frezii viu colorate pentru tine!




, de Amilici Crocodilibici
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamideandrei spune:

salutare, salutare!ne-am intors si noi din plimbari, am prins o vreme super, pentru ca pe la 1 jum a inceput sa bata vantul si s-a innorat , am zis ca o pune de o ploaie, dar vad ca pana acum minic! noi azi am fost cumintei in carucior, am plecat dupa ce i-am dat fructele, pe la 11, si am intrat in casa pt pranz! prima ora a stat treaz si a contemplat natura , dupa care rapus de atata soare, a capitulat! vreme de o ora jum! si s-a trezit fix cand am ajuns in fata blocului , atunci cand imi faceam probleme, ca nu vroiam sa-i stric somnul! i-am facut papa (spanac + cartofi + ficat de pasare de la bunicii mei de la tara) si din nou a a dormit, si inca mai presteaza . per ansamblu, toata ziua a fost un dragut! voi cum v-ati plimbacit? sper ca tot cumintei!

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Salutare!

La multi ani Madalina! Sanatate multa si tot binele din lume!

La multi ani Amos si Alexandru! sa cresteti mari pui dragi si sa fiti sanatori si veseli!

Dragelor, multumesc mult celor care ne-au urat astazi.

Astazi, Maia mea draga a implinit 6 luni. Sunt atat de fericita si implinita. Am un copil minunat pe care il iubesc pana la cer. Maia mea este un dar de la DD, e tot ce mi-am dorit pe lumea asta. Nu-mi vine sa cred ca au trecut 6 luni si ca am asa un copil maricel.

Am fost si la doc astazi. Maia are 6750 g si 67 cm. A luat 400 g intr-o luna, exact asa ia in fiecare luna. Doc ne-a spus ca ar fi trebuit sa aiba cam 7 kg, dar tinand cont de tot de ceea ce i-am povestit eu legat de programul ei, ne-a asigurat ca e un copil sanatos cu un metabolism perfect si ca nu avem de ce sa ne facem griji. A consultat-o pe Maia, ne-a spus ca nu are sens sa facem analizele de sange, tinand cont ca e constanta si ca papa ok, ca e "receptiva'. La fel am renuntat la recoltat. Rezultatul coproculturii a fost ok.

Ne-a dat continuarea schemei de diversificare pana la 8 luni. Va trebui sa imi fac un plan de abordare. Iaurtul mi-a spus sa il introduc de la 7 luni, asa ca mai asteptam.
Mi-a zis ca pot deja introduce ardeiul gras si sa il aleg pe cel rosu ca e mai dulce. Ne-am oprit la Auchan si am vazut niste ardei grasi rosii cat capul meu. Am cantarit 2 ardei si costau 10.20 ron..., sot cand i-a vazut mi-a zis "ce cumperi ma toate ceratele astea, altele cu fata mai normala nu au?" Si m-am intors la raionul de legume si am gasit niste ardei capia mai normali la cap, nu umflati cu pompa si ceruiti. I-am adaugat astazi Maiei la piureut si a fost ok.

Vom introduce usor-usor carnita, branza facuta in casa, ou, mai diversificam si gama de fructe - mi-a spus ca ii pot da caise, piersici, necatrine) -. Of, ca abia astept sa se faca astea in curte.

Toate astea treptat, cu rabdare si cumpatare.

Am facut si vaccinul. Maia a fost cooperanta si zambareata pe toata durata consultului. Cand i-a bagat acul, a tresarit si plans putin, dar asta mai mult din cauza lui tati care nu a stiut sa manevreze omida cantareata (daca nu sta pe-acasa ) ca sa distraga atentia copilului. Acum e bine, a adormit, ca dupa vaccin am fost prin magazine, prin piata..., apoi a asteptat saracuta sa fac piureutul...noroc ca tati azi e acasa si a plimbat-o pe-afara.

Cam atat despre noi. Multumesc inca o data tuturor.

Si vreu in mod special sa ii spun lui liliac la multi ani pentru ieri si sa ma ierte ca am fost asa cu capul in nori incat am omis sa fac urarea la momentul potrivit. Sa-ti traiasca copiii draga mea si sa fie sanatosi.

Sunt atat de fericita in postura de mamica. Am visat atat de mult la asta incat ma trezesc uneori ca ma intreb ce am facut eu pe lumea asta atat de bun incat sa merit binecuvantarea de a avea un copil.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Buna mamicutelor!

In primul rand vreau sa urez LA MULTI ANI MADALINEI pt azi si cu intarziere si mii de scuze si MONICAI.Sa fiti sanatoase sa va bucurati de piticii vostri.

Vad ca si pe forum e mai slaba activitatea...si eu am intrat fff rar pt ca suntem mai mult pe afara.E cald si soare si profitam din plin de asta. Suntem bine, crestem tot mai mari...si suntem tot mai activi.

Vape toate!Va doresc numai bine!

Poze Kiki&Twins

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Fragutza - tortul tau arata intr-un mare fel. Eu mi-am zis ca l-ai facut special pentru Maia si i l-am aratat si ei si i-am spus ca l-a facut bucatareasa din Drumul Taberei. Multumim de surpriza . Luna viitoare sa fie unul cu cioco .

E gustos, ma mami?

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Buna ziua dragele mele,

Multumim din inima pentru aprecieri, sincer nu le meritam, copiii mei da, inzecit si inmiit, eu departe de ele. Raluk, esti tu o scumpa si o draguta, nu merit aprecierile tale, mie mi-ar placea sa fiu ca tine, sa renunt la zahar si la carne, poate 90%, nu mananc eu multe prostii, dar si cand scap in dulciuri si patiserii si alte tampenii care sunt numai rau rau fara nici un aport...insa in general incerc sa traim sanatos, daca eu nu o fac, ce pretentii sa am de la copii, ei saracutii mananca ce le dau, daca ii fac un cotlet de porc Isei la pranz asta va manca draga de ea, la un moment dat mi-ar da cu el in cap dar pana acolo mai este cris si eu de porc pt ca nu mancam deloc porc

Cu lasatul copiilor in alta parte, eu ma refer strict la nopti, eu am tinut-o mereu pe alessiuta cu noi si doresc si cu isa la fel, in vacante nu plecam singuri, de ce am face=o? eu abia astept sa mergem cu ele la mare, sa se joace in nisip, sa le pun in colac etapa 0 (stiati ca exista? este pt bebe) si cu manecute de colac, sa ne jucam si sa alergam prin parcuri...
Si eu am lasat-o cu bona si am mers la birou, cu mama si am mers intr-o parte, in alta, cu tati stau ca si cu mine, nu e vorba ca nu ma uit la ceva in magazine si sa stea amandoua cu tati o jumatate de ora sau cateva ore daca mergem noi undeva unde nu le putem lua. Insa noaptea nu le-am lasat. PRobabil, acum ca sunt 2, le-as mai lasa vara la socrii mei la 20km de Bucuresti pe amandoua, niciodata numai pe una, stiu cum era cand eram mica si ma mai lasau parintii doar pe mine sau doar pe sora mea la mare cu cate un bunic. Dar cred ca daca ar fi acolo si eu as fi pe sosea non stop la fetele mele, de la birou direct.

Si astazi am stat pe afara, in parcuri de pe langa casa.
Andraiulia, noi stam in zona Domenii si mergem in weekend (si cand va fi cald si dupa amiaza) nu numai in weekend in Bordei. In herastrau maimergem, dar noua ne trebuie loc de joaca pentru alessia si ne-am obisnuit cu Bordei plus ca exte foarte foarte curat, sunt multi copii de straini, vara in picioarele goale, atat de curat este, nu exista mucuri, ambalaje, mizerie, etc. Plus ca acum ca e voie, parcul are multa verdeata si se mai aseazxa lumea si pe acolo dar sunt ff civilizati si nu este nici o mizerie nicaieri.
Daca vrei, ne intalnim, cu toata placerea, vorbim, in timpul zilei, mai ales pana in pranz, noi iesim prin zona pe la noi, sunt multe parculete din acestea de cartier, cu tobogane si cele necesare unuio copil de 2,8 ani Mi-ar placea sa merg mai departe dar mi-e tare lene sa ne incarcam in masina cu carucior, tricicleta, lopatele, alea alea pentru 2.
Astazi a fost super in parc, Alessia a vrut sa se dea cu Isa pe tobogan, o tinea strans in brate, pacat canu am avut aparatul la mine, asa ca Isa a bagat vreo 20 tobogane astazi. Si ceilalti copii s-au dat cu surorile si fratiorii din dotare si a iesit o veselie si o alergatura, toti unul dupoa celalalt isi solicita sora/fratele, ne-0am distrat super.
Ma duc sa alimentez copilul mic si va pupam.

Clau, mami fericita de printese: Alessia Maria 13 iulie 2007 si Elisa Andreea 03 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:





MADALINA



La multi ani, super mamico! Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de minunea ta de baietel! Esti o mami curajoasa si meriti tot ce e mai bun si mai frumos pe lumea asta! Sa ai numai zile senine si multa bucurie!!


Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


buna fetele

nu am timp mult sa stau acum, poate diseara dupa ce se culca fufele mici. dar, sa-i spun lui hepi ca iaurtul acela de la megaimage se numeste Yaourt Bulgaire, e la "bax" de 4 cutiute. Tot la mega se gaseste o branzica buna "Petit suisse", branzica de vaca ff cremoasa. Se gasesc mai greu caci cum le aduc, cum dispar de pe rafturi.

sper ca sunteti bine si voi si dovleceii.

va pupacesc!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Buna fetele,


La multi ani Mada!!!!![bum]

Numai bucurii,multa sanatate si tot ce-ti doresti!!!

La multe lunite Maia,Amos si Alexandru!!!!
Sa va bucurati parintii!!

Noi am fost in parc si ne-am intalnit cu Anamaria si cu Monica si cu bebe Alex si bebe Dragos.A fost super frumos,vremea superba,au papat,s-au dat in leagan,o zi perfecta!!!

Va pe toti!


Laura fericita de puiut scump norocos Mihnea Costin 12.10.2009
Poze

Mergi la inceput