Dieta RINA (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

elly nici eu nu am probleme cu colocatarul, ca dulciuri nu mananca oricum, nu rontaie intre mese ca si mine, mananca ce este gatit in casa, cand ii trebuie altceva isi face singur

E ft bine sa ne sustina sotii, altfel te ambitionezi.

Azi dimineata aveam 63,0kg si 2 saptamani de cura... eu ma cantaresc dupa ziua de fructe ca atunci stiu sigur ca am slabit, acuma sa vedem lunea viitoare cum oi sta.

Azi am mancat tocanita de ficat cu ceapa + salata acum la 11, mai mananc o tura la 15.

Maine am amidoane, nu prea stiu ce sa-mi fac... cartofi cu ciuperci si salata sau ceva tocana, bine ziceti voi fetelor.

korri bravo pt ambitia ta, o sa treci si de pragul de 62, o sa vezi

www.flickr.com/photos/29781476@N03/?saved=1" target="_blank">Botzoflete al nostru

Start: 09.03: 66,1kg....22.03: 63,8 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

elly, daca vrei iti dau eu reteta mea de tiramisu.

Astazi sunt la proteine. Am sarit peste fructele de dimineata si la pranz am mancat o salata verde cu rosii, morcov,crutoane si branza feta

La mine nu se prea misca cantarul . Prima data cand am inceput dieta am dat 4 kg in 2 saptamani. Dar nu ma las !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

salut. nu am timp sa citesc
azi la vitamine am mancat caise uscate, jumate de piersica, putin broccoli cu usturoi, o mana de arahide. si pana diseara mai este
va pup

dieta rina
11.02.2010-76.7 kg
22.03.2010-71 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleniro spune:

Buna fetele1si eu azi am zi de proteine.Pana acum am fost cumintica ,am papat supa de salata facuta doar cu lapte dulce si acru ,deci m-am bazat pe lactate azi.Mai tarziu tot supa voi baga si sper sa nu mai am abateri!Vad ca toate sunteti cumintele (dupa destrabalarea din weekend) si pt toata lumea!Spor sa avem si multa ambitie!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Chiar am vrut sa va intreb... in ziua de vitamine am voie alune, fistic din comert? Banuiesc ca astea is prajite si nu prea e ok. Poate nuci prajite in tava la cuptor?

www.flickr.com/photos/29781476@N03/?saved=1" target="_blank">Botzoflete al nostru

Start: 09.03: 66,1kg....22.03: 63,8 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Musette- eu in ziua de vitamine mananc doar fructe crude si alune, migdale, curmale, nuci, smochine (desi nu prea imi plac) ...
Eu nu mananc legume in ziua de vitamine.

Alecsia- posteaza reteta de tiramisu te rog

Alina- spor la vitamine

Aleniro- suna bine supa- nu am mai mancat de vreo nu stiu cate luni ciorbita/supita .
Nu am cum sa mananc la munca - desi imi plac supele ffffffff mult.
Mai mananc la mama- cand ma duc in - dar cand ma duc eu la ea sunt la zi de vitamine sau carbo- si nu servesc - ca sunt la regim
Daca fac eu ciorba- o arunc. Nu mananc nici eu si nici al meu de luni pana vineri- asa ca renunt sa fac ciorba.
Mai bine ma duc si mananc la mama- sta la 5 minutele de mine.




Elly

Astept, astept si iar astept ......
Rina: 13.02 (77kg)...22.02 (75kg)...01.03 (74kg)...08.03(72.5kg)...15.03(70kg)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

elly tocmai ca nici eu nu mananc legume, doar fructe crude (gen banane, portocale, mere).

Intrebam daca e ok sa-mi iau din Cora de ex o punga de fistic si sa rontai . Sau alune Caju (habar nu am cum se scrie) Astea toate is prajite, sarate si ambalate....




www.flickr.com/photos/29781476@N03/?saved=1" target="_blank">Botzoflete al nostru

Start: 09.03: 66,1kg....22.03: 63,8 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korri spune:

Fetele, se gasesc si alune, nuci, fistic.....crude. Asa trebuie mancate la vitamine. Si incercati cu incredere in aceasta zi salatele de legume.Nu sunt asa de calorice si tin de foame.

Pana acum am fost cuminte si am tinut vitamine. Maine la fel.

puup

start 27.01cu 67kg...63kg-01.03...62kg-08.03...targhet 57kg


[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

elly, eu scriu reteta de tiramisu numai sa nu ma bata fetele. Si sa nu calcati stramb, da?

Eu fac totul din ochi, asa ca la cantitati o sa spun tot dupa ochi

1 pachet piscoturi
4 galbenusuri
3 albusuri
1 cutie mascarpone - cutia straina( nu stiu acum cum se numeste, dar e rotunda)- eu folosesc chiar o cutie jumatate
cateva linguri de zahar pudra( zic eu ca ajung 3-4-5 linguri)
cam un sfert de pachet de cafea, poate si mai mult cat sa iasa o cafea tare
lapte, cam 50 ml (aprox o cescuta)
cacao pentru pudrat la final
esenta de vanilie

Eu incep cu cafeaua, care trebuie sa fie tare tare si neindulcita. Cat se raceste cafeaua , prepar crema. Galbenusurile se freaca cu zaharul pudra intr-un vas care mai apoi se pune pe baie de abur. Eu le mestec cu lingura, nu e necesar la mixer. Pe baie de abur mestecam mereu galbenusurile si cand incep sa se lege, se mai pune putin lapte si tot asa mestecam pana obtinem o crema mai groasa(dar groasa!). Punem crema obtinuta la racit. Batem separat albusurile spuma( spuma inseamna ca atunci cand intorci castronul, albusul nu cade ). Cand crema de galbenusuri s-a racit, punem mascarpone si apoi albusurile spuma si mestecam usor cu lingura de jos in sus. Eu adaug si esenta de vanilie, imi place mai mult. Crema de mascarpone trebuie sa fie mai grosuta, ca o smantana groasa. Altfel, tiramisu nostru se prabuseste la final
Intr-o tava de cozonac sau un alt vas la alegere, punem hartie de copt si incepem cu primul rand de piscoturi( eu pun hartie de copt mai mare peste margini astfel ca dupa ce umplu tava acopar prajitura cu hartia de copt de pe margini). Eu folosesc o tava de cozonac si din cantitatea asta imi iese o tava plina.
Piscoturile se inmoaie putin in cafea, cat sa nu balteasca in zeama. Si cel mai important sa se aseze in tava astfel incat sa ajunga si in margini, fara sa ramana goluri. Punem un rand de piscoturi, un rand de crema ...si tot asa, cat de inalt vrem sa-l facem. Primul rand este de piscoturi si ultimul tot asa. Se lasa la frigider cateva ore sau chiar peste noapte. Apoi se scoate, se rastoarna pe un platou, si incepem sa il imbracam intr-un strat de crema de mascarpone. Apoi presaram cacao din belsug.
Pofta buna!!

Va asigur ca iese delicios. Am facut reteta asta de nenumarate ori, si cine a gustat din tiramisu meu a ramas impresionat. Puteti inlocui albusurile din crema cu frisca, iese la fel de bun. Poze va arat de Paste.

Si acum, sa lasam tiramisu pentru Paste si sa ne intoarcem la dieta Maine sunt la amidoane si astept cu nerabdare pilaful cu orez si salata. Tocmai ce l-am pregatit si asa imi vine sa gust putin.


Va pup si va doresc o seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

korri am inteles cu alunele, e asa cum banuiam. Eu o sa mananc doar fructe simple, imi plac mai mult.

Alecsia si aleniro vad ca noi suntem azi cu proteine, eu am tinut azi fara abateri (ba, am mancat si tocanita de ficat si branza de burduf cu rosii, trebuie numai un fel de proteine).

Mi-am gatit pe maine tocana de cartofi cu ceapa, morcovi, ciuperci si rosii + nelipsita salata. Festin curat, nu alta.

Arriel bravo bravo bravo Eu te certam pt festinul din weekend si tu esti la capat de drum cu regimul, is habauca complet.

Alecsia pare bestial tiramisu-ul tau, o sa fac odata la o ocazie, pacat ca-i cu cafea si nu-i prea pot da la asta mica.

www.flickr.com/photos/29781476@N03/?saved=1" target="_blank">Botzoflete al nostru

Start: 09.03: 66,1kg....22.03: 63,8 kg

Mergi la inceput