Fiv in Ungaria 97

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paunas spune:

samira

ce medicament este AC?
am inteles bine : opreste ciclul ?

tu ai inceput tratam acasa si pana punctie ai mai facut doar eco ?sau si analize de sange ?

la debrecen te cheama o data la 2 zile sau 4 zile ptr hormoni si iti schimba tratam:ori iti adauga ori scoate.
asa a fost si la voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Speranta, pai si asa vine Pastele! Voi sta la Korall.
Tu ce probleme ai de a trebuit sa faci fiv?

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

fetelor,
am revenit acasa: ET de z3, cu 2 embrionasi ca 2 floricele, de 8 si 9 celule, calit a 3-a. am mai congelat 2.
va pup

mai paunas, exista mai multe variante de protocol, in esenta 2 principale, adaptabile in fctie de varsta si nivelul hormonilor:
a. long protocol: incepi cu inhibare din z 21 a CM, cu injectii in burta cu suprefact/diferelin, apoi dupa ce vine CM, reduci doza de suprefact si incepi stimularea cu ce zice dr: gonal-f,merional etc.
b. protocolul scurt: cand vine un CM, incepi AntiConceptionalele (=AC), de regula marvelon, timp de 16-21 zile, cum alege dr.undeva intre z8 si z18 de AC, faci o echo sa n-ai chisturi, apoi intrerupi AC, faci pauza 3 zile, apoi incepi stimularea cu gonal-f/merional, indif daca in acele 3 zile apare sau nu sangerare de CM.
in ambele protocoale, in z5-5 ajungi la dr sa faci prima echo. in fctie de cati foliculi ai, ce dimensiuni ai, ti se ajusteaza dozele. in unele cazuri, ti se verifica si hormonii prin teste de sange.
cand foliculii ajung la 16-18 mm, faci ovitrelle, apoi la 35-36 ore faci punctia. la 1 zi te suna sa iti zica cum merge fertilizarea, apoi se decide ET la z2-5, cum considera dr si embriologul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

paunas, ce-ti mai place saorma si forumul!
dar sa stii ca cel mai bine la toate astea iti rasp drul. la consultatia preliminara, care dureaza intre 30 si 45 min.plus ca iti zice cu ce analize sa te duci.
la budapesta, consultatia preliminara cu tot cu echo e 11000 forinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

speranta,
te sarut, de cand va zic de babes si nu ma intelegeti, of!
tin pumnii sa iasa data viitoare.

lidiadiana, nu pot sa cred ca inca nu ai fct testul de sange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

mairis, felicitari pt bebei!

bai, io vb singura pe aici?

mami_vreau,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi
la budapesta, consultatia preliminara cu tot cu echo e 11000 forinti.

Eu am dat 21.000

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!

MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

adina...asa-i ca ai uitat si tu sa ceri lista de la receptie???
aia cu costurile defalcate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mairis spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

mairis, felicitari pt bebei!

bai, io vb singura pe aici?

mami_vreau,


Pup pe toata lumea!
Sa se ia de la mine la voi toate, vb lu' Tamaryllis!

Irina, +6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atena_77 spune:

Adi: hai ca asteptam cu sufletul la gura, felicitari pentru embrionasi, sa fie cu maaaare lipici!!!!
cand pleci acasa?

Mergi la inceput