Fiv in Ungaria 97

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Buna, fetelor,

am ajuns acasa, am fost la serv o tura de dimineata,acum ma odihnesc nitel.
va tin pumnii la toate.
sonya, mor cand aud adica mai ales cand citesc. abia ast sa vad ce zice PK. oricum, faza cu trompa si punctia e super daca se poate!!

rubia, PGR de 45 ng e bun?

da, asa a zis PK: ca pgr local e mult mai indicat decat PGR in sange si oral. ca la fata locului e important sa fie, dar ca ala nu se poate masura, din pacate. oricum, nu luati injectabile de capul vostru. stiu fete care au pierdut sarcini mari din exces de PGR.
ce, nu mai aveti incredere in PK?

speranta, care va sa zica la tine o sa se prinda la next try. asta e de bine. dar asa de rau imi pare ca ai trecut prin asta. of, ma draga de tine, sa fii puternica si fortoasa, ca facem galerie!te imbratisez, data viit iti dau 4 ciocolate KInder!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sonya_mea spune:

Mami, Tabitha, multumesc de sfaturi.
Tabitha si al meu a recidivat, eu il operasem anul trecut in mai si dr in loc sa scoata trompa, a visat ca daca face un alt canal eu voi ramane natural, poate in cel mai rau caz cu IA .
Eu chiar il intrebasem pe dr A daca hidro nu va afecta embrionul si a zis ca nu, deoarece el este protejat de sacul in care se formeaza el, impiedica doar implantarea. Oricum nu mai inteleg nimic, cred ca trebuie sa adun toti dr la care am fost sa faca o conferinta si sa hotarasca odata ce trebuie sa fac.
Ce m-a bucurat ieri la eco a fost ca dr mi-a zis ca am rezerva ovariana, chiar daca FSH e putin marit. Aveam pe ovar 6 foliculi cel mai mare de 5 mm (z8 de cm)

Ii voi scrie in seara asta lui PK sa vad ce parere are el si ce sanse imi da cu varianta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_anam spune:

Buna fetelor
chiar dac#259; nu am scris nimik v-am citit sa vad care ce mai faceti si care reusiti. Bafta celor care asteapta un rezultat, felicitari gravidutelor si capul sus pentru cele care nu ati reusit.
Lidiadiana, la primul FIV mie mi-a venit fix la 7 zile dupa intrerupere utrogestan. La al doilea mi-a venit mai repede.
Fetele, cred ca m-a hotarasc si eu sa fac FET,mai am la Budapesta 4 blasto . Stiti careva care e procedura si cam cat ar trebui sa stau pe acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta2008 spune:

Buna

AdiPapazi- bine te-ai reintors! Saramana de Kinder!!! Am discutat cu dr si mi-a zis ca intre 2 FIV este suficient 2-3 luni!!!Deci sa pregatesti Kinder-ul!!!

Sonya- multumesc .Va imbratisam cu mult drag. Sper ca data viitoare sa ne vedem! In legatura cu discutie Dr Albu, eu nu stiam de aceasta punctionare, dar daca exista cred ca e extraordinar.

Diana- Imi pare rau! Eu stiu ca Utrogestanul intazie menstruatie. La Insemnarea imi amintesc ca mi-a intaziat 3-4 zile.


MamiVreau - nu imi place cum gandesti!!!Nu conteaza ca ai doar unul..acela se va prinde... am scos bata!!!

Samira- ce ai aflat de acunpunctura!!am tras cu ochiul si te-am vazut ...Sa stii ca ma bantuie rau gandul sa fac acunpunctura cu TC.

In 2010 voi fii o mandra graviduta si o mamica fericita !...asa sa ma ajute Maica Domnului!

"Ceea ce este imposibil pentru om, este posibil pentru Dumnezeu" (Matei19:26)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Espe spune:

Femeile care doresc s#259; fie sigure c#259; nu au tumori maligne la nivelul sânului pot s#259; apeleze la o investiga#355;ie ecografic#259; de ultim#259; or#259;, disponibil#259; în mai multe jude#355;e.

Pân#259; nu demult, femeile care descopereau noduli la sân erau sf#259;tuite de cele mai multe ori de medici s#259; fac#259; o mamografie. Acum exist#259; #351;i varianta investig#259;rii cu sonoelastografia, o metod#259; ecografic#259; ce poate diferen#355;ia cu o acurate#355;e de 90% tumorile maligne (canceroase) de cele benigne (necanceroase).

Investiga#355;ia identific#259; inclusiv tumori de dimensiuni mici, sub un centimetru, ceea ce ajut#259; la diagnosticarea precoce a cancerului mamar #351;i cre#351;te rata de vindecare a bolii. Astfel de aparate se g#259;sesc deja în Capital#259;, dar #351;i în Cluj, Craiova #351;i Târgovi#351;te.

Investiga#355;ie complementar#259;

Sonoelastografia este o metod#259; de examinare complementar#259; mamografiei, ecografiei bidimensionale sau examenului Doppler.

„Sonoelastograful poate depista orice modificare la nivelul sânului, de la tumori pân#259; la denivel#259;ri #351;i ulcera#355;ie”, explic#259; Ioan Stoian, medic primar obstetric#259;- ginecologie la Centrul Medical „Gynecoland” din Capital#259;.


De regul#259;, investiga#355;ia dureaz#259; 15 minute, dar atunci când apare o tumoare se poate prelungi. De cele mai multe ori, rezultatele sunt interpretate de medici imediat dup#259; încheierea procedurii.



Pentru realizarea investiga#355;iei medicii folosesc o sond#259; special#259; pentru scanarea sânului. Rezultatul examin#259;rii e interpretat în func#355;ie de o scal#259; de culori, de la ro#351;u pân#259; la albastru, care e numerotat#259; de la unu la cinci, în func#355;ie de gravitatea bolii.

„Culoarea ro#351;ie indic#259; o elasticitate mare a sânului. O tumoare cu elasticitate sc#259;zut#259; înseam n#259; cancer, iar culoarea pre do mi nant#259; va fi albastru intens”, mai spune medicul Ioan Stoian.

Tumorile canceroase se identific#259; #351;i prin m#259;surarea #355;esuturilor de la nivelul sânilor. Tumorile canceroase au în peste 80% din cazuri o elasticitate sc#259;zut#259;, #355;esuturile afectate fiind mai dure decât cele s#259;n#259;toase. Sonoelastograful m#259;soar#259; elasticitatea #355;esutului afectat #351;i o compar#259; cu cea a #355;esutului din jur sau a unor tumori benigne, iar în urma test#259;rii se poate spune dac#259; e sau nu cancer, cu o acurate#355;e de 90%.

Unul dintre avantajele acestei investiga#355;ii e lipsa durerii. În plus, e non-invaziv#259;, sânul nu e iradiat #351;i procedura nu are efecte secundare. Analiza cost#259; 150 de lei #351;i nu e decontat#259; prin casa de asigur#259;ri.

Recomandat#259; o dat#259; pe an

Pacientelor s#259;n#259;toase li se recomand#259; s#259; repete analiza la un interval de un an. „Astfel, atât medicii, cât #351;i pacien#355;ii pot observa modific#259;rile #355;esutului mamar, urm#259;rind evolu#355;ia unei tumori”, mai spune medicul Ioan Stoian.

Procedura nu are contraindica#355;ii #351;i poate fi f#259;cut#259; la orice vârst#259;, chiar #351;i de femeile care au f#259;cut infarct sau au boli cardiovasculare. „Pot face investiga#355;ia #351;i feti#355;ele c#259;rora abia au început s#259; le creasc#259; sânii. Multe tumori se dezvolt#259; la vârste fragede”, adaug#259; medicul ginecolog.

UTIL

Unde sunt astfel de aparate

* Clinica GYNECOLAND Bucure#351;ti (dr. Ioan Stoian), telefon 021.337.29.53, 021.336.43.73. Analiza cost#259; 150 de lei.
* Clinica ELITE Bucure#351;ti (dr. Stefan Voiculescu), telefon 021.233.97.76. Investiga#355;ia cost#259; între 220 #351;i 240 de lei la ambii sâni. În pre#355; sunt incluse pozele #351;i interpretarea.
* Clinica MEDIMAGES Cluj-Napoca (dr. Angelica Chiorean), telefon 0264.440.992. Cost#259; 150 de lei analiza bilateral#259; plus axil#259;.
* Centrul Medical PROMED SYSTEMS Târgovi#351;te (dr. Silviu Predoi), telefon 0245.620.088. Analiza la ambii sâni cost#259; 220 de lei.
* Policlinica ELGA Craiova (dr. Carmen Gogosanu), telefon 0251.415.780. În acest loc, analiza va fi disponibil#259; peste o lun#259;.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

fetelor celor care aveti hidro...clar si concis mie mia zis Peter.Kovasc ca un FIV cu hidro are sanse undeva de 10%..deci daca vreti sa afceti asa e pe riscul vostru

si eu sunt in acc situatie ca voi..si ima scris lui kovacs si mia spus asa DUPA SCOATEREA TROMPELOR SAI SCRIU UN EMAIL PTR O PROGRAMARE LA EL ..iar daca vreau sa fac FIV asa e treaba mea dar numi da sanse deloc

acum astept pAstele si ma voi opera apoi URAAAAA

anul 2010 va fi anul meu de reusita.... caci doamne doamne ne va ajuta si vom fi si noi parinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui pogonici1977

fetelor celor care aveti hidro...clar si concis mie mia zis Peter.Kovasc ca un FIV cu hidro are sanse undeva de 10%..deci daca vreti sa afceti asa e pe riscul vostru

si eu sunt in acc situatie ca voi..si ima scris lui kovacs si mia spus asa DUPA SCOATEREA TROMPELOR SAI SCRIU UN EMAIL PTR O PROGRAMARE LA EL ..iar daca vreau sa fac FIV asa e treaba mea dar numi da sanse deloc

acum astept pAstele si ma voi opera apoi URAAAAA

anul 2010 va fi anul meu de reusita.... caci doamne doamne ne va ajuta si vom fi si noi parinti


da' pogonici dar cand nu exista nici o posibilitatea de scoatere a trompelor sau cand scoaterea acestora implica riscuri foarte mari, ce crezi ca e preferabil? sa faci fiv cu hidrosalpinx si sa ai acea sansa de 10% sau sa nu faci fiv deloc ca stii ca sansele pe care le ai sunt mici?
deoarece cam despre asta era vorba... despre faptul ca sonya nu isi poate scoate trompa, nu ca nu ar vrea...

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

sincer eu nu pot spune ce ar putea face sonya..doar un dct ii poate da un saft..o solutie si inclusiv dct kovacssss

anul 2010 va fi anul meu de reusita.... caci doamne doamne ne va ajuta si vom fi si noi parinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui pogonici1977

sincer eu nu pot spune ce ar putea face sonya..doar un dct ii poate da un saft..o solutie si inclusiv dct kovacssss

anul 2010 va fi anul meu de reusita.... caci doamne doamne ne va ajuta si vom fi si noi parinti


pai tocmai acesta e sfatul pe care i l-a dat dr albu... deci un medic... sa faca fiv cu hidrosalpinx si cu absorbtia lichidului din trompa... si sunt sigura ca acelasi lucru i-l va recomanda si kovacs daca si el crede ca trompa nu poate fi scoasa...

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

rubia, ce mai faci? cat ati mai crescut?

Mergi la inceput