Atentionare la slinguri

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nimic nu trebuie folosit fara sfat profesionist.
Sunt prima care recomanda asta.

beren, la 6 luni e maaaare pt wrap:)

la varsta aia merge pouch, pt purtari scurte pe sold.

Si apoi, cand invata sa mearga si oboseste, iarasi e ideal purtatul pe sold, pt odihna scurta.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Nah, numa' in brate la mami si tati era bine . Cum se intampla si acum (dupa doi ani) cateodata... :))

Si ai dreptate, era pouch.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Fetita mea nu a stat niciodata in ring sling prea mult, sta numai cind e obosita rau. Dar ma ajuta exact cind e ea obosita si eu am treaba de facut, am miinile libere

Uite ca fac reclama la sling:)

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Ne mai auzim peste 2-3 ani cand vor fi interzise si slingurile si wrapurile, dupa cateva teste, sondaje, decese...

Asa cum acum au inceput sa fie interzise premergatoarele prin anumite tari si sunt cateva/multe mame pe aici care sunt total impotriva lor (teoretic, pt ca practic, le-au mai folosit)...desi acum cativa ani erau foarte bune, utile si recomandate...


Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

esarfe traditionale -cateva mii de ani

premergatoare- cateva zeci.


ne auzim in anu 3000



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Topicul nu era pro sau anti baby wearing, asta-i decizia fiecareia dintre noi. Nici de retragerea de pe piata a mai stiu eu carui fel sau brand de dispozitive de purtat copilul.
Era vorba de faptul ca guvernul USA pregateste un avertisment pentru cele din material moale, in urma unor incidente nefericite care au dus la moartea unor bebelusi in acestea. Nu au fost indicate marci specifice sau forme specifice si nici numarul de morti datorate acestor slinguri. Se vor populariza si reguli de folosire corecta a acestora.
N-am putea sa ne oprim cu propaganda? lumea a aflat ca pot fi probleme cu slingurile, va acorda atentia cuvenita avertismentului respectiv, le va achizitiona din surse sigure evitand pe cele confectionate pe genunchi si comercializate de persoane fara vreun training special si care pur si simplu simt si ele unde merge "za trendu'", va acorda atentie regulilor de folosire si gata.

Edit: Sabina, citeste si tu primele mesaje pe care le-ai scris la topicul asta. Si ce spune muffin nu mi se pare deloc dezgustator, nici eu n-as cumpara absolut nimic pt copil de la amatori. As folosi ceva confectionat de mine dar nu as cumpara de pe ebay de exemplu (nu stiu cine ce face in Romania deci nu ma pronunt).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Llaura, nimic mai de acord cu mine.

Aici nu e vorba de propaganda.

pe mine m-a deranjat minciuna despre fata care face sling in RO.

Ea este una dintre cele mai responsabile persoane, are toate garantiile si tocmai a scris articole despre pericolele care pot aparea.
A fost aboslut abominabil sa fie acuzata ca face pe genunchi.

Muffin a spus minciuni.


http://poarta-ma.blogspot.com/2010/03/si-totusi-care-sunt-riscurile-in-timpul.html
http://poarta-ma.blogspot.com/2010/03/si-totusi-care-sunt-riscurile-in-timpul_21.html






Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Topicul nu era pro sau anti baby wearing, asta-i decizia fiecareia dintre noi. Nici de retragerea de pe piata a mai stiu eu carui fel sau brand de dispozitive de purtat copilul.
Era vorba de faptul ca guvernul USA pregateste un avertisment pentru cele din material moale, in urma unor incidente nefericite care au dus la moartea unor bebelusi in acestea. Nu au fost indicate marci specifice sau forme specifice si nici numarul de morti datorate acestor slinguri. Se vor populariza si reguli de folosire corecta a acestora.
N-am putea sa ne oprim cu propaganda? lumea a aflat ca pot fi probleme cu slingurile, va acorda atentia cuvenita avertismentului respectiv, le va achizitiona din surse sigure evitand pe cele confectionate pe genunchi si comercializate de persoane fara vreun training special si care pur si simplu simt si ele unde merge "za trendu'", va acorda atentie regulilor de folosire si gata.

If our walks are silly enough, we can deduce ANYTHING from ANYTHING.


La asta se referea si mesajul meu.
Nu sunt nici pro nici contra sling sau mai stiu eu ce. Nu sunt adepta extremitatilor.
Nu am putut insa sa nu remarc dorinta oamenillor de pe aici de a se jigni reciproc atunci cand au idei diferite despre un anumit lucru.
De-asta am zis ca mai vedem peste cativa ani. Acum, pentru o pro-sling, este o mare jignire sa-i zici ca nu e bun. In schimb iti poate sari la jugulara daca indraznesti sa folosesti premergator, pt ca in Canada, de exemplu, este interzis.
Este posibil, nu obligatoriu, ca peste niste ani sa fie si slingul interzis in anunite tari.

Pana la urma, ar trebui sa ne respectam reciproc optiunile de utilizare a diverselor accesorii pt si de copii. Dar, din pacate, unii respecta si opiniile celorlalti, iar altii isi respecta doar punctul lor de vedere.

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si dupa parerea ta, cine a jignit pe cine?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu stiu cine face in Romania si nu e amatoare.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput