Atentionare la slinguri

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muffin spune:

Ioanadara ai perfecta dreptate.
Nu de mult a inceput sa infloreasca pe netul romanesc un adevarat comert cu tot felul slinguri autohotone - confectionate din tot felul de esarfe si carpe .... si se vand intr-o veselie pe net si isi mai fi fac reclama nesimtita chiar si pe DC.
Mi se pare perfect normal ca mamicile sa fie atentionate de pericolele cu aceste slinguri si whatever mai sunt ele si nu inteleg de ce sare corul pro-slinguri ca sa minimalizeze un pericol atat de real.
Daca e vorba de salvarea unor vieti de copii, orice atentionare isi are rostul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Muffin, slingurile comercializate in romania INREGISTRATE sunt testate de organisme autorizate, panzele rezista pana la greutatea de 30 de kilograme (cu CERTIFICAT) iar inelele sunt importate din strainate, cu certificat de garantie.

Acuzatiile tale sunt insultatoare si te previn sa nu mai defaimezi, deoarece exista institutii specializate care se ocupa sactionarea acestei infractiuni.

Doamna muffin, la ce iti foloseste acest venin? Sincer, contributia ta pe aceste forum devine din ce in ce mai dezagreabila, deranjanta si dezgustatoare.
Nu ai niciodata nicio vorba buna pentru nimeni.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Sabina, tie la ce iti foloseste stradania de a crea impresia falsa ca aceste carriere (spre deosebire de tot restul uneltelor create de om) sunt perfecte, fool-proof?
Ce crezi ca o sa se intample? or sa puna o eticheta din aia de avertizare, si scaunele de masina au, si tarcurile au, patru pari cu panza intre ei, mie mi se par mai sigure decat orice carrier facut de oricine .
In orice scenariu si oricum ai privi-o este o masura binevenita si propaganda impotriva ei mi se pare iresponsabila.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Llaura, nu te mai face ca nu pricepi, ca ma enervez.Esti si tu rea degeaba.
Am scris de o mie de ori ca orice obiect trebuie testat, atentionat, cumparat cu reticenta. Si un biet body.
Nimic din lumea asta nu e sigur 100%, ca e facut de om. Omul e naspa, imperfect, omul greseste. Tot ce cumparam si facem are potential de pericol daca nu folosim cum trebuie. Nicio problema aici.


da nu permit lu madam Muffin sa spuna ca in Ro se vand facaturi, cand nu e asa.
Muffin spune miniciuni si nu i le tolerez.
Muffin nu a citit certificatele de pe slingurile romanesti si arunca cu infamiile.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Citat:
Viviana, in wrap, ring sling si pouch bebelusul sta exact cum l-ai tine in brate, capul mai sus si coloana sustinuta.

Sta pe naiba cu coloana sustinuta. Am vazut afis la medicul pediatru cu pozitia bebelului in esarfa aia, numai dreapta nu era. Aici nu-s recomandate de medici dar de moase da! Iar aici nu se recomanda sa fie tinut bebelul asa in brate, ci in pozitie culcat, pana in jur de 6 luni!!!
Sabina, daca tie ti-au placut si esti sustinatoarea lor, e ok dar sa sustii cu atata tarie ca sunt super nu e ok. Eu una nu le gasesc asa minunate , mie mi se pare ca stau bebeii chinuiti, din prima zi de viata. Eu mereu ma intreb , oare cum pot respira micutii aia acolo.!?
Apropo moda asta cu esarfele acelea e adusa din tarile sarace, unde mamele-si tin bebeii la spate iar ei stau pe burta (de obicei femeile lucreaza aplecate) deci coloana e dreapta. La noi se poarta in fata si copii stau in sezut, deci, coloana nu e dreapta. Inainte de 6 luni copilul nu se pune in sezut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu am un sling si mi se pare sigur, nu tin nici un minut copilul nesupravegheat in el. Mi se pare absolut normal sa fie asa si ma ingrozeste pozitia copilului din imaginea de la inceput, cu capul in piept si nesupravegheat.

Foarte frumos ca in alte parti apar articole cu aveti grija. Eu sint de acord cu mesajul, copilul nu trebuie sa fie nesupravegheat sau intr-o pozitie nefireasca. Poate unora trebuie sa li se spuna asta ca nu isi dau singuri seama.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Claudi@

Citat:
Viviana, in wrap, ring sling si pouch bebelusul sta exact cum l-ai tine in brate, capul mai sus si coloana sustinuta.

Sta pe naiba cu coloana sustinuta. Am vazut afis la medicul pediatru cu pozitia bebelului in esarfa aia, numai dreapta nu era. Aici nu-s recomandate de medici dar de moase da! Iar aici nu se recomanda sa fie tinut bebelul asa in brate, ci in pozitie culcat, pana in jur de 6 luni!!!



Sint mai multe pozitii in care poti sa iti tii copilul in sling, doar cind e mic de tot poti sa il pui culcat (cine vrea), mai mare sta in fund cu spatele bine sprijinit si tinut de pinza.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

coloana sustinuta nu inseamna coloana dreapta.
coloana dreapta la bebe care nu sta singur singurel in fund e total contraindicat.
Pozitia fiziologica a nou nascutului pana sta SINGUR in fund este cu coloana curbata, in forma de broscuta.

Cand ii tinem in brate ca sa ii alinam nu stau cu coloana dreapta.
In uter nu se sta cu coloana dreapta.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

deci:

sustinut = curbat FIZIOLOGIC , dar ancorat ca sa nu cada pe spate. Ca si cum il tii in brate cu mainile tale.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Poate ca www.mayawrap.com/press-release.php" target="_blank">ajuta (desi e in engleza).

Compania Maya Wraps (binecunoscuta in State pentru wraps de felul descris de Sabina) a sugerat folosirea wrap-urilor fara instructiuni speciale doar la copii peste 4 Kg: "[...] was the first ring sling company to recommend that baby slings not be used for babies under 8 pounds without first seeking the advice of a professional."

Noi am cumparat un Maya wrap original hand-made cu 60$ dar bebe (avea atunci 6 luni) l-a refuzat energic... asa e viata .

Mergi la inceput